Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 26. septembrie 2012, 10:41

somnul si ... nevoia de hrana ...

Salutari tuturor …

Ideea topicului mi-a venit dupa ce stateam azi si ma gandeam la anumite situatii de pescuit in speranta de a reusi data viitoare sa prind un somn pentru ca imediat uit cum e sa ai unul in lanseta. Adica ma uit afara si vad ca ploua de rupe ceea ce inseamna ca va creste Po-ul si cel mai probabil la urmatoarea iesire ori va fi in scadere ori direct va fi scazut. In oricare din cele doua cazuri am observat ca somnii sunt foarte slab activi tinzand spre zero. Spunand asta se naste intrebarea:

Cat de des se hraneste un somn? :gandesc:

Adica in cazul unei ape mari e clar ca somnii gasesc conditii foarte bune de hranire, datorita vizibilitatii mici majoritatea pestilor sunt usor “debusolati” si devin prada usoara pentru somn care nu prea se foloseste de vaz atunci cand vaneaza. Deci avand conditii bune de hranire e clar ca isi umfla burtile la maxim. Dupa acest festin dupa cat timp incep din nou sa se hraneasca? Adica a doua zi le este foame, sau peste 5 zile ... 2 saptamani ... ??? :zid:

ps: habar n-aveam ce titlu sa pun topicului, daca cineva are alta idee mai buna sa o spuna ... :)
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 26. septembrie 2012, 18:27

Somnul, ca orice rapitor profi nu face pauze de hranire. Se poate sa se hraneasca mai mult, sau mai putin, dar fara a face pauze de timp. Acum vreo 2-3 ani pe o balta de langa Bucuresti, in timpul unui concurs de pescuit la crap unul dintre concurenti (prieten de-al meu) a prins un somn de aproape 50kg. Nu are rost sa povestesc care au fost chinurile pentru a-l aduce la mal si nici cate lansete a incurcat. Cert este ca dupa ce a fost pus pe saltea, asteptand sa vina patronul baltii sa-l vada, somnul a regurgitat un crap de cca 4kg partial digerat, niste raci, melci si probabil scoica, un caras de aproape 1kg viu (ala a tras la boiles). De fapt vroiam sa spun ca el vaneaza aproape continuu astfel incat are aproape in permanenta in stomac ceva proaspat de digerat.
A mai fost pe undeva o discutie privitor la hibernarea somnului iarna. Si acolo am scris ca somnul se hraneste tot timpul anului, dar cu o mai slaba intensitate in anotimpul rece.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 8. octombrie 2012, 16:15

din punctul meu de vedere raportat la hranire pot spune ca somnul are perioade si perioade. in mod cert face si pauze de hranire la fel cum are si momente de "bulimie" . am prins si somni cu stomacul gol si am prins si somni cu platica jumate in gura si jumate in stomac (plin de altfel).
cat timp poate sta fara sa se hraneasca? e o intrebare al carei raspuns ar interesa mai degraba zoologia decat pescuitul pentru simplul fapt ca nu mananca toti somnii odata si nici nu tin post toti odata (practic mai tot timpul se va gasi un somn satul si tot atunci si unul cu foamea-n gat).
Din punctul meu de vedere cel mai important lucru legat de nevoia de hrana a somnului il reprezinta faptul ca aceasta-l scoate din vizuina si asta-l face vulnerabil.
Se stie ca somnul mananca bine cand si unde apa spala maluri dar nu face asta neaparat pentru ca ii e foame . Ba, s-ar putea spune ca , somnul e mai degraba un oportunist si a invatat ca atunci cand se tulbura apele ii vine hrana moca,asa ca, ii e sau nu foame, iasa din barlog ca poate pica ceva. Natura l-a invatat ca e bine sa profite de abundenta de hrana din perioada inundatiilor insa totodata stomacul se poate dilata doar cat ii permite pielea de pe burta motiv pentru care nici iesirea lui la papa nu va tine mult astfel ca n-ar fi rau sa-ti sincronizezi iesirile la pescuit cu primele 2 zile in care se umfla un riu . :pauza:



ps. apropo de vizuina , ia uite cum sta dumnealui si se relaxeaza :

Video
-

Video

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »kingofbeasts« (8. octombrie 2012, 16:34)


mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 8. octombrie 2012, 20:14

Pe apa aia limpede acum 20de ani il harponam la arbaleta subacvatica instant!
Cat m-am scufundat eu acum 30 si de ani in delta si cate zgarieturi si julituri am facut prin stuf si papura dupa asa un exemplar si nimic.
Toate japsele si canalele mai limpezi le stiam, toate gaurile de sub maluri, toate buturugile si copacii cazuti ii exploram dar nu a fost sa fie.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 8. octombrie 2012, 20:27

Pe apa aia limpede acum 20de ani il harponam la arbaleta subacvatica instant!
Noroc c-au trecut anii si treaba asta cu tras la ținta in animale s-o mutat in US... :nu: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 8. octombrie 2012, 20:45

alte vremuri, alta varsta, alta energie si categoric mult mai mult peste, nu imi reprosez nimic, si acum sunt campiunate mondiale de vanatoare subacvatica care este un sport recunoscut international si practicat de foarte multa lume atat pentru sport cat si pentru supravietuire. Mult mai salbatica mi se pare vanatoarea de animale cu arcul de exemplu, unde moartea animalului nu se produce instantaneu, animalul se poate chinui uneori mai multe zile pana cand este gasit. Eu sunt de parere ca aceasta ar trebui interzisa, ce spuneti? Vreti sa va mai documentati mai mult despre subiect sau sunteti convins cu mutatul in US ?? Colegi de vanatoare subacvatica am avut si din Timisoara niste oameni minunati, mari profesionisti, care s-au mutat in Germania dupa 90, am inteles ca se scufunda in continuare prin cine stie ce mari!!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 8. octombrie 2012, 20:58

Acu` 20+ ani practicam scufundarea in pesteri si chiar cumparam echipament (detentoare, supape pt. vesta de salvare etc.) de la un concetatean de-al tau (imi scapa numele da` precis mi-amintesc), copii dupa unele aduse de pe dincolo, manufacturate intr-un beci dar de-o calitate exceptionala, cel putin pentru vremea respectiva :). Chiar avea un prototip pentru o arbaleta subacvatica folosind capsule de CO2, d-alea de sifon... da` sincer io-s contra violentei si oricum nu erau pesti in pesteri.... :rizi: . Scuze pt. off topic , io zic sa ne pastram in limitele regulamentului si sa nu devenim vanatori. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 8. octombrie 2012, 21:29

am mai vazut o poza de genul asta facuta tot in ungaria la niste colegi scafandrii, practic statea somnul in copac. si eu sunt scafandru si tare mult mi-ar placea sa-l vad in mediul lui. am ceva ore de scufundare dar inca nu am avut ocazia sa intalnesc nici macar unu, sincer sa fiu nici vizibilitate ca cea din filmulet nu am avut

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 9. octombrie 2012, 00:07

am mai vazut o poza de genul asta facuta tot in ungaria la niste colegi scafandrii, practic statea somnul in copac. si eu sunt scafandru si tare mult mi-ar placea sa-l vad in mediul lui. am ceva ore de scufundare dar inca nu am avut ocazia sa intalnesc nici macar unu, sincer sa fiu nici vizibilitate ca cea din filmulet nu am avut


apa de genul ala ,la noi, doar iarna gasesti.Din cate am inteles pentru asta iti trebuie un echipament mai special care poate fi un impediment cand se pune problema sa vezi somnul in mediul lui. In rest sunt convins ca multi de aici de pe forum te-ar putea duce in locuri in care sa-l vezi pe mustacios in elementul sau.
Din fericire tu esti mult mai aproape de a-ti realiza obiectivul decat mine care visez la implanturi GPS si un sistem de monitorizare complet astfel incat dupa cateva sedinte de C&R si un an de studiu, sa gasesc secretele somnilor in toate anotimpurile pe zona mea de actiune :buaaaah: sa vezi apoi eficienta in :pescuit:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 9. octombrie 2012, 12:12

[.....]
Din fericire tu esti mult mai aproape de a-ti realiza obiectivul decat mine care visez la implanturi GPS si un sistem de monitorizare complet astfel incat dupa cateva sedinte de C&R si un an de studiu, sa gasesc secretele somnilor in toate anotimpurile pe zona mea de actiune :buaaaah: sa vezi apoi eficienta in :pescuit:


:rizi: :rizi: :rizi: ... kingofbeasts, pe langa drilul sau eliberatulu unui peste si cautarea lui are un farmec anume pe care risti sa il strici cu implantarea chestiilor de care pomeneai prin somni.

pe langa asta, mai in gluma mai in serios implanturile alea te-ar ajuta sa dai mai usor de casele braconierilor :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 9. octombrie 2012, 16:27

.Din cate am inteles pentru asta iti trebuie un echipament mai special
echipamentul nu ar fi o problema, cu ce am pot intra si sub gheata. locurile sunt de vina
p.s. sper sa ai posibilitatea sa-ti indeplinesti visul

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 9. octombrie 2012, 17:23

pe langa asta, mai in gluma mai in serios implanturile alea te-ar ajuta sa dai mai usor de casele braconierilor :rizi:


iti dai seama ce moaca ar face ala la care i-as bate la usa zicandu-i ca somnul meu e la el? :buaaaah: si sa mai si merg cu nu-s-ce aparat in mana si sa-i gasesc somnu pitulat prin baie :bucuros2: sa-l iau :limba: si sa plec :ciao: aratandu-i :poza: fara o vorba.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 9. octombrie 2012, 17:26

.Din cate am inteles pentru asta iti trebuie un echipament mai special
echipamentul nu ar fi o problema, cu ce am pot intra si sub gheata. locurile sunt de vina
p.s. sper sa ai posibilitatea sa-ti indeplinesti visul


multumesc de urare :bravo:
de ce spui ca locurile sunt o problema? daca Muresul nu permite hai pe Olt. Gasim noi un baraj mai limpejor inainte de inghet daca trebuie.

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 10. octombrie 2012, 17:06

Gasim noi un baraj mai limpejor inainte de inghet daca trebuie.


ar fi faina o iesire de genul asta

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 23. octombrie 2012, 17:40

Somn nehalit!

Salut,
acum 5 zile a prins Rico (alarmele pe vibratie "Rico") un somn de 1,75 m, care dupa drill a vomitat tot ce a avut in stomac. Sia asa nehalit cum este somnul, inainte de perioada rece si in plus ca si apa era f crescuta in urma ploilor, cu toate ca burta era plina de pești (in stanga o anghila de circa 2 kg), mai musca si la momeala pescarului. :doarecapu: Aici e poza.

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 24. octombrie 2012, 08:14

RE: somnul si ... nevoia de hrana ...

Salutari tuturor …

... Spunand asta se naste intrebarea:

Cat de des se hraneste un somn? :gandesc:

...


Aici cred ca potriveste bine si intrebarea:

...si unde isi cauta hrana?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

17

miercuri, 24. octombrie 2012, 20:54

pai daca am cunoaste aceste doua raspunsuri....................
probabil ca vom descoperii in timp si dupa ce vom acumula multa experienta cu siguranta ne vom pune.........................aceleasi intrebari :zid: :zambet:

18

duminică, 16. decembrie 2012, 09:07

.... visez la implanturi GPS si un sistem de monitorizare complet astfel incat dupa cateva sedinte de C&R si un an de studiu, sa gasesc secretele somnilor in toate anotimpurile pe zona mea de actiune sa vezi apoi eficienta in


Dupa "cianiada" de acum mai bine de 10 ani pe Tisa au fost "eliberati" tone de pesti, printre care mai multi somni peste 10 kg avand asemenea cip ptr monitorizare, altii avand doar un simplu cip de identificare... unele exemplare au reusit sa parcurga si peste 100 km in amonte de locul popularii in primii 2 ani, trecand si de baraje artificiale ... majoritatea pestilor insa a ramas intr-o zona de 30 km in amonte si in aval de locul popularii , deci intr-o raza de 60 km ... Rezultatele oficiale nu au fost date publicitati nici pana in ziua de azi, iar programul de monitorizarea fost oprit din lipsa de fonduri :necajit: