Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 26. februarie 2012, 18:23

Montura de grund cu pluta (video)

Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

duminică, 26. februarie 2012, 20:23

Felicitari! OK
Respect!

walter

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 3. martie 2012

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 3. martie 2012, 19:14

Unde se gasesc acele zornitori in comert? In ce magazine? Multumesc!

gabriel

Biban

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 6. martie 2012, 12:56

am vazut acum vre o 2 ani ``zgomocelu`` in magazinul gipo de la gara de nord ( gipo nordica )dar habar nu aveam la ce se foloseste.mai ales ca erau ambalate cate 3 buc intr un pliculet transparent cu o hartie micuta pe care scria decat river sau ceva de genu asta...am intrebat unu din baieti de acolo pt ce anume tehnica montura se foloseste dar nici el nu stia raspunsul:(se folosesc la rau...fac zgomot pt rapitori) intrebarile mele:dumneavoastra le folositi mereu pe monturi? este mult mai bine sa folosim ``zgomocelu``? atrage mai bine somnul? :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 6. martie 2012, 17:35

intrebarile mele:dumneavoastra le folositi


Iarăși cu dumneavoastră?! :nervos:

este mult mai bine sa folosim ``zgomocelu``? atrage mai bine somnul?

Gabriel, ce sa zic, eu le folosesc și nu le folosesc (nu le folosesc la monturile cu peste viu, in rest la tot). Unii jura ca au mult mai multe trăsături de când folosesc zornăitoarele, alții spun ca n-are nici un efect "grandios", alții le folosesc tot timpul și la orice montura, chiar și la peste viu, unde normal ar ajunge vibrațiile peștișorului pt a atrage somnii...
Dar daca le ai pe montura, nu strica :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

gabriel

Biban

Răspunsuri: 63

Membru din: 1. martie 2012

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 6. martie 2012, 17:47

am inteles parerile sunt impartite...eu fiind un incepator in pescuitul somnului nu am folosit niciodata dar cand le voi procura le voi incerca anul acesta cu siguranta.sper sa mai gasesc in buc.am sa specific magazinul pt ceilalti doritori.multumesc pt raspuns zoran :noroc:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 6. martie 2012, 17:51

:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 27. martie 2012, 22:20

Aș dori mai multe detalii despre montura de grund cu plută ....
-dă rezultate pe curent mare......
-se poate lansa .....
-ce momeli se pot folosi...... :buaaaah:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »LARRY« (27. martie 2012, 22:44)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 28. martie 2012, 07:35

Salut Larry,
Mai intai ar trebui sa prinzi ceva incredere in montura de grund cu pluta, fiind cea mai des montura folosita in in toata Europa de west, mai ales in Germania, cu rezultate extraordinare. Cind am facut acum 3 ani la nemtzi carnetul de pescuit, am invatzat niste chestii noi, care de fapt le stiam si erau si logice, dar nu le-am folosit niciodata in avantajul meu, ma refer ca nu le-am folosit cu intentzie!
Pestii se impart in multe feluri, categorii: forma corpului, nr de aripioare, mediul de trai (ape de munte, ses, de apa salmastra..), printre altele si forma gurii. Aceasta categorie, ultima, se imparte in 3 subcategorii: gura jos = pesti ce se hranesc in special de jos (crap, mreana, scobar), de pe grund; gura dreapta = pesti ce se hranesc in special intre ape; gura in sus = pesti ce se hranesc in special de jos in sus, intre ape si la suprafata.
Pe prietenul nostru, somnul, l-as incadra la ultima subcategorie (evident, nu?). Bine-nteles ca exista si aici exceptii, asa cum la crap exista posibilitatea sa-l prinzi uneori la suprafata, cu o felie de paine alba. Dar asta e rarite!
Cum poti prezenta somnului momeala intre ape?:
- la grund pescuind cu pluta pe forfah
- la pluta, variind adincimea dupa bunul plac
- la spining (wobbler, oscilanta, rotativa, guma…)
- la suprafatza, legind sub pomi montura
- la clonc, variind adincimea dupa bunul plac
Dupa cum vezi, la 3 din cele 5 stiluri, somnul urca de jos in sus la momeala, iar la spining si montura grund cu pluta ia momeala pe verticala.
Tu te-ai hotarit sa pescuiesti din barca la grund cu pluta. OK, e alegerea ta. Eu as pescui cu 1 montura la grund cu pluta, max 2, iar cu alte 2 lansete la pluta, lasate in urma barcii. Daca ai apa de 14 metrii, o montura la pluta prezentata la 2 metrii de grund, iar una la 7 metrii adincime. Asa acoperi toate straturile de apa si poti testa ce-i mai bun. Nu intr-o sesiune de pescuit, ci intr-un sezon.

Acum, la intrebarile tale:
- da rezultate oriunde! pluta de grund se poate folosi in orice curent de apa, dar depinde si de momeala. Intr-un curent f puternic nu as folosi pluta cu peste viu (il termina rapid cu vibratiile), ci as incerca prin alta metoda sa ridic pestele de pe grund; cu buchet de rame, fara probleme in curent
- sigur ca se poate lansa, dar nu asa de mult ca si fara; daca dai din barca as folosi montura cu pluta de suprafatza pt distante mari, o poti lasa in curent si 100 metri in spatele barcii; sau te montezi pe mal si duci momeala cu barca unde vrei tu; sau montezi plumbul jos, forfahul cu pluta deasupra plumbului, asa poti lansa ceva mai bine; grund + pluta + peste viu se lanseaza lennt, nu departe de barca, pt asta sunt alte metode
- orice momeala se poate folosi: buchet rame, peste mic, peste mai mare (1 kg), lipitori, miez de scoica, orice…; aici trebuie insa avut grija si folosita corect marimea plutei si lungimea forfahului (1,5 pina la 3 metrii). E un joc intre cele 2 si momeala folosita si curentul apei: curent mare = forfah lung = pluta mare; momeala mare = pluta mare; eu folosesc la smoc de rame cu ancora de 2/0 si carlig de 8/0 o pluta de 20 grame in curent normal. La pestisor de 35 cm o pluta de 40 grame la curent normal. In trusa am de 10 - 20 - 30 - 40 si 60 grame plute de grund, la un curent f puternic pot si combina 2 plute una dupa alta. Daca ai macrou viu, atunci cu ala sa dai. Daca nu ai si merge bine la mate, as combina 10 rame cu putin mate macrou. Sau alt peste ce se gaseste din abundenta, un peste nu prea rapid, cum ar fi platica.

Eu am luat la Dunare la crap de 0,5 kg un somn de 1,3 metrii. La caras de 0,75 kg am avut deja 2 somni in lansete ce nu iam reusit scoate (au intrat in stanci si au taiat firul). Dar am prins la caras de 0,5 kg si somn de 1 kg (pe Olt). Nu te pripi sa pui o platica de 25 - 35 cm, rezista f bine in cirlig si e mai atractiva decit carasul sau crapul.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 28. martie 2012, 15:51

Mulțumesc pentru informații, sunt convins de rezultate și sper să pot arăta ceva pe măsură.
:prieteni:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 28. martie 2012, 15:57





Montura din imagine este pt peste viu in curent! Cirligul prin nasul pestelui momeala iar ancora lateral in baza cozii.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 28. martie 2012, 16:19

Astazi am primit de la un prieten plutele de mai jos si vrea sa stiu daca cea mica(are si zornaitori intransa) este suficienta pt Dunare si daca la cea mare(este din plastic) trebuiesc ceva inbunatatiri. :gandesc:

http://forum-pescuit-la-somn.com/index.p…ID=26&type=page
http://forum-pescuit-la-somn.com/index.p…ID=25&type=page
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 28. martie 2012, 17:12

La cea galbena trebuie sa incerci singur cu momeala, de ex rame, sa vezi cum sta in curent. Mai variezi din lungimea forfahului si ar trebui sa mearga.

La cea neagra, ancora e prea slaba, daca iti intra unul de 40 kg nu-l scoti. Doar cu o ancora nu as pescui la pluta grund, somnul absoarbe cu o forta f mare si risti sati rupa momeala din ancora. Daca pui rame si flendera 10 cm sub ancora, risti sa-ti apuce de virfurile rimelor si sa ti le rupa. Daca pescuiesti cu pluta de suprafata este altceva, acolo cind absoarbe coboara pluta sub apa si poate inhala momeala cu un cirlig, fara sa o rupa din cirlig. :bucuros:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 28. martie 2012, 17:20

Cea neagra nu are zornaitori, suprafata poroasa zimtata e facuta ca sa fie impregnata cu mirosuri, a doua ar trebui sa aiba 4 tuburi cu zornaitori. Zoran are dreptate cea neagra vine cu o jucarie de ancora de 4/0, dar are un forfach sanatos de 100 kg.

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 28. martie 2012, 17:20

Sa inteleg ca trebuie sa-i mai adaug inca o ancora sau un carlig 6/0 sau 8/0? Montura este de la black-cat si crezi ca are ancora slaba?
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 28. martie 2012, 17:27

Cea neagra nu are zornaitori, suprafata poroasa zimtata e facuta ca sa fie impregnata cu mirosuri, a doua ar trebui sa aiba 4 tuburi cu zornaitori. Zoran are dreptate cea neagra vine cu o jucarie de ancora de 4/0, dar are un forfach sanatos de 100 kg.
O sa primesc si un borcanel cu dip pt somn(black-cat). Pot impregna suprafata poroasa cu acest dip? A mai folosit cineva dip la somn? Am inteles despre ancora si o schimb cu ceva mai consacrat. :noroc:
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 28. martie 2012, 17:36

Ceva mai gros in carne ca sa nu ai surprize, mai ales de pe mal. Dip n-am folosit, dar daca somnul vine la sapun nu vad de ce nu i-ar place o aroma de carne stricata cu ficat :zambet:

18

vineri, 30. martie 2012, 09:04

ma intereseaza daca se poate pescui cu aceasta montura(grund cu pluta) daca momeala sunt peletele pentru somn.Vreau sa merg pe Ebro in mai si nu am incercat inca aceasta metoda.De obicei pun in jur de 8-10 pelete pe firul de par dar cred ca s-ar putea sa fie o prezentare mai buna daca pun aceasta pluta de grund.A incercat cineva?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 30. martie 2012, 09:17

Pescuiesti direct in rau, sau in baraj, unde sta apa?

De ex pe Segre (un afluent micut al Ebroului) se leaga monturile sub pomii de la mal si lasa peletii intre ape.

Cind am fost sa discut cu cei de la Shopul M&R (pt parteneriat) mi-a zis Marc ca el nu mai pescuieste in Spania cu peleti, ci cu 3 - 4 boiliesuri de Heilbutt. (halibut) Tin mai mult in carlig si prind f bine. El pescuieste in baraj, unde sta apa, acolo le pune un pop-up sau chiar nimica, direct pe grund.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

20

vineri, 30. martie 2012, 10:22

Pescuiesc de regula pe rau nu la baraje dar oricum curentul e destul de slab.Pe Ebro nu pe Segre.In mai vreau sa merg pe Ebro la Escatron.Cred ca voi incerca totusi sa pun o pluta sa vad daca e vreo schimbare.

As vrea sa mai aud si parerile altor pescari care au fost pe Ebro.As mai incerca si alte locuri(Caspe,RibaRoja,Mequinenza)
Daca sunt pescari care au fost in aceste locuri poate impartasesc din experientele lor.

Subiecte asemănătoare