Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

121

sâmbătă, 4. aprilie 2015, 14:33

Buna!, sunt nou in pescuitul la somn si pe acest forum...si as avea ceva intrebari daca ma puteti indruma...ok deci am cumparat carlige 4/0, mai cumpar ancore 2/0 ST66 Energoteam sau ancore 3/0, 2/0 Jaxon Sumato RED( e prea mica sau trebuia ancora 3/0, la acest carlig pt montura pluta de grund? ), ok pluta de grund imi comand de 30 grame(UniCat U-Pose Rassel 30gr) ( Pescuiesc DOAR la Dunare DE PE MAL, nu am barca etc), si vreau o montura in care sa pot pune si pestisor mai micutz asa ca palma si ghem de rame de ploaie.., am mai cumparat , suport pentru plumb/antitangle de somn de la spro waller ( domnul Zoran are in magazinul sau sub numele de Seaboom 5cm), care il bag pe firul principal cu un opritor langa vartejul 2/0 energo black spider? bun pana aici? va rog sa ma indrumati :nunteleg:

de vartejul acela vine legata montura cu o lungime de aproximativ? 1.5-2metrii? pt dunare curent Mediu, de pe mal. ? plumbii am luat de 130 si 150 gr care se prind de agrafa tubului antitangle de care spuneam mai sus.
OK acum, pe 1 lanseta YAD Springhill Big Fish 3.3m, 100-300, la care sper sa atasez curand o mulineta Penn Slammer 760 as vrea sa imi pun fir textil de la domnul Zoran din Shop : powerline Galben, 0.50 sau 0.65 ? vreo 150 metrii?
Pe celalalt batz de somn, Ron Thomson Hardcore 80-150 3m, intentionez sa pun un fir mono SPRO tec Catfish 0.60mm, 27.6 kg, INTREBAREA ce ma bantuie..pt forfac ce folosesc la fiecare batz in parte, textil si/sau mono, si ce grosime( luati in calcul cele spuse mai sus, despre carlige, dunare, momeala, si lansete)am ceva textil de 0.65? e prea slab se incurca la forfac? am si de 1mm cred, da parca se intinde vreo 2% asa la ochi nush cat e de calitativ?
Sper sa ma puteti ajuta domnule ZOran, si/sau alti pescari cu sfaturile dumneavoastra !
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 12

Membru din: 10. decembrie 2017

Locație: Brasov - RO

  • Scrie un mesaj privat

122

luni, 12. februarie 2018, 08:55

Video
-

Video

nu mai funtioneaza link-ul video ... sau doar la mine ? ( e vorba despre montura cu pluta la grund) .

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

123

luni, 12. februarie 2018, 09:39

nu mai funtioneaza link-ul video ... sau doar la mine ? ( e vorba despre montura cu pluta la grund) .


Mdaaa... acu' vreo 2 ani am vrut sa sterg 1 video, si din greseala am bifat toate videourile... astfel, s-au dus dreqiului toate videourile :doarecapu:
Am mai urcat eu citeva care le-am avut salvate, dar acesta nu a fost printre ele. Sorry
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare