Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 182

Membru din: 29. martie 2013

Locație: Onesti- Jud. Bacau

  • Scrie un mesaj privat

101

duminică, 23. iunie 2013, 14:54

Azi m-am intors de la Mahmudia. Nu am avut nici o trasatura, am pescuit cu tipari rosioara, coropisnita si rame negre, nu am avut nici o trasatura. Am incercat si la crap si acelasi rezultat. Dunarea este mare nu foarte tulbure si este in crestere. Cu toti care am vorbit din cei prezenti nu au prins nici un peste.

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

102

luni, 22. iulie 2013, 12:01

Domnilor o intrebare am si eu in cazul vorfach-ului mixt. Eu pana acum am realizat montura cu ancora pe capat. Pe lider am pus prima data acul si apoi, pe capat ancora pentru o mai buna prezentare si utilitate, ma gandeam, a momelii. Zoran, vad ca tu le faci invers. Are asta vreo insemnatate aparte, ca ma gandesc in cazul pescuitului cu pestisor, fie ca pescuiesti la grund, cu sau fara pluta, sau in masa apei, prima data montezi acul in gura pestelui, prin maxilar sau in spatele inotatoarei dorsale ( in cazul pescuitului la pluta ) si apoi ancora de dinapoia analei, respectiv de sub caudala ? In video clip-ul de inceput parca asa ai legat acul si ancora.
Eu folosesc acest tip de montura si la salau sau stiuca, insa nu cu pluta ci cu T-uri ( montura gen helicopter ).
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

103

luni, 22. iulie 2013, 12:23

Azi m-am intors de la Mahmudia. Nu am avut nici o trasatura, am pescuit cu tipari rosioara, coropisnita si rame negre, nu am avut nici o trasatura. Am incercat si la crap si acelasi rezultat. Dunarea este mare nu foarte tulbure si este in crestere. Cu toti care am vorbit din cei prezenti nu au prins nici un peste.
Si eu am fost dar in zona Victoria. Somnul nu a pus gura la nicio momeala din cele incercate, am reusit doar sa pierd vreo 2 monturi :nunteleg: . In schimb sambata am capturat un ciortan de 1.5 kg, am ratat unul cred ca era ceva mai imbracat, dar in dril la un moment dat am alunecat, cazut si dus a fost. Duminica o singura trasatura si am prins unul de 3 kg. In rest timpul a fost ocupat cu platica, rosioara si obleti.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

104

luni, 22. iulie 2013, 12:31

Domnilor o intrebare am si eu in cazul vorfach-ului mixt. Eu pana acum am realizat montura cu ancora pe capat. Pe lider am pus prima data acul si apoi, pe capat ancora pentru o mai buna prezentare si utilitate, ma gandeam, a momelii. Zoran, vad ca tu le faci invers. Are asta vreo insemnatate aparte, ca ma gandesc in cazul pescuitului cu pestisor, fie ca pescuiesti la grund, cu sau fara pluta, sau in masa apei, prima data montezi acul in gura pestelui, prin maxilar sau in spatele inotatoarei dorsale ( in cazul pescuitului la pluta ) si apoi ancora de dinapoia analei, respectiv de sub caudala ? In video clip-ul de inceput parca asa ai legat acul si ancora.
Eu folosesc acest tip de montura si la salau sau stiuca, insa nu cu pluta ci cu T-uri ( montura gen helicopter ).


Da Cornel, asa este cum spui.
Carligul sus si ancora jos, in apa curgatoare carligul in nara si ancora in aripioara dorsala.



In ape statatoare, pestele vine montat cu coada spre pluta, si aici este indeferent cum pui:
- calig in coada/aripioara dorsala si ancora in spate/ aripioara frontala
- ancora in coada ancora in fata
- ancora in coada si carlig in lateralul gurii

important este niciodata ancora prin nara sa nu se foloseasca.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

105

luni, 22. iulie 2013, 12:55

In cazul apelor statatoare ( fara curent ) eu caut sa mentin vivacitatea pestelui - momeala cat mai mult si caut sa nu-l intep in zonele cele mai sensibile. La intepatul in zona cozii ( aplicarea ancorei in muschii de dinaintea cozii ) am renuntat. Singura tehnica pe care o aplic este urmatoarea:
- acul inapoia inotatoarei dorsale, fara a-i atinge coloana, pentru ca acolo mai are o structura osoasa si nici nu afecteaza in timpul lanseului, iar pe varful acului introduc un opritor din camera de bicicleta pana trece de contra acului, deoarece in timp acea gaura se largeste si e posibil sa iasa din ac. Aceeasi metoda o aplic si la pescuitul pe grund.
- ancora o prind de regula, in ambele situatii, inapoia inotatorii anale deoarece acea inotatoare are deasemenea o structura osoasa in prelungirea ei, iar in momentul lansarii nu permite ruperea muschiului pestelui-momeala. Deasemenea, aplic un opritor din camera de bicicleta ca sa nu iasa din ac.
In concluzie, evit sa afectez organele motrice ale nadei, cum ar fi coada si inotatoarele dorsale care depind de coloana vertebrala, il ajuta la propulsie si ii mentine echilibru, ceea ce ii scurteaza si perioada de vitalitate. In cazul pescuitului la salau e altceva, cand se foloseste bucatica. E adevarat ca toti sunt necrofagi si canibali, dar o momeala vie creste sansele prin prezentare, iar toate aceste specii au instinctul de pradator cel mai dezvoltat. Ca sa atace un corp ( momeala ) inert ar trebui ca acel lesh sa stea ceva timp in atentia lui, iar timpul asta de regula nu il avem.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

106

luni, 22. iulie 2013, 13:02

Singura situatie in care prind pestele-momeala cu acul de dinapoia inotatoarei dorsale este cand pescuiesc la pluta, pe lac, aproape de substrat, iar in cazul acesta, ancora o leg la o distanta foarte mica fata de ac si o las libera, sa atarne pe pantecul pestelui-momeala, astfel incat sa nu se agate in situatia in care pestele-momeala tinde sa se frece cu burta de structuri, substrat s.a. ca sa iasa din ac, sau cand sunt valuri, oboseste, moare si se aseaza pe substrat.
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

107

luni, 22. iulie 2013, 20:45

important este niciodata ancora prin nara sa nu se foloseasca.

De ce? :nunteleg: :)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

108

luni, 22. iulie 2013, 20:47

Pt ca pestisorul sa nu se inece!
Se aude stupid, dar daca din greseala se intzeapa si jos in carlig, nu poate deschide gura sa "respire" si astfel in scurt timp moare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

109

luni, 22. iulie 2013, 20:51

O alta motivatie ar fi ca ii atarna mai greu de gura sau se freaca mai repede de structuri, daca are in zona, ca sa o scoata ( piarda )
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

110

luni, 22. iulie 2013, 21:44

Pt ca pestisorul sa nu se inece!
Se aude stupid, dar daca din greseala se intzeapa si jos in carlig, nu poate deschide gura sa "respire" si astfel in scurt timp moare.

nu suna deloc stupid! :noroc:
Am intzepat odata de nara cu ancora ,pe lac ,pestisorul ,na-m avut trasatura, na-m reusit sa il scot la mal sa il vad daca a trait toata noaptea in carlig ptr ca la-m pierdut la recuperare prin bradis!
Multumesc de pont :noroc: :noroc:

cornel.s

Șalău

Răspunsuri: 427

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: policalificat

  • Scrie un mesaj privat

111

luni, 22. iulie 2013, 21:53

Iata cum nici macar nu poti stabili si ce probleme poti intampina intr-o partida.
Apreciez astfel de postari deschise :noroc: .
Restul e folclor ca istorie n-are cum :bucuros:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

112

marți, 23. iulie 2013, 05:03

Pt ca pestisorul sa nu se inece!
Se aude stupid, dar daca din greseala se intzeapa si jos in carlig, nu poate deschide gura sa "respire" si astfel in scurt timp moare.

nu suna deloc stupid! :noroc:
Am intzepat odata de nara cu ancora ,pe lac ,pestisorul ,na-m avut trasatura, na-m reusit sa il scot la mal sa il vad daca a trait toata noaptea in carlig ptr ca la-m pierdut la recuperare prin bradis!
Multumesc de pont :noroc: :noroc:


Tin minte ca ai deschis un subiect cu iluminarea plutei pt a vedea daca misca pestisorul sau nu. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

113

marți, 23. iulie 2013, 11:05

Intrebare Intrebatoare cu raspuns rapid ptr ca in 2 ore plec ptr. 2 zile pe tarnava mare la somn! :pescuit: :pescuit: :bucuros2: :bucuros2:
Apa de 2,5-3m adancime ,curent relativ lent!
Folosesc pluta de grund de 20 gr,forfach(lungimea monturi)de 1,7m
Intrebarea este!- Caraseii de 7-10cm lungime sunt buni ptr pluta de grund de 20gr sau sunt prea mari?
:ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

114

marți, 23. iulie 2013, 11:13

Sunt prea mici. Pune 2 carasei.
La carasel asa micut ajunge si pluta de 10 grame.
Poa' sa-ti intre si salau la kila la asa carasei.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

115

marți, 23. iulie 2013, 18:01

Carligul sus si ancora jos, in apa curgatoare carligul in nara si ancora in aripioara dorsala.
Deci capul pestelui sa fie inspre pluta. Sa inteleg ca modul in care ai realizat montura din videoclip este pentru apa statatoare.
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

116

marți, 23. iulie 2013, 18:08

Da, s-a mai discutat asta intr-un subiect... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

117

marți, 23. iulie 2013, 18:14

Merci. Cum cea mai mica pluta o am de 30 gr. cam cat sa fie carasul de mare? :prieteni:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

118

marți, 23. iulie 2013, 18:48

jumate de kila in curent, sau la kila in apa statatoare...
30 - 40 de grame e cam tot pe acolo.
taie una de 30 in 2, la mijloc, si faci 2 de 15. Le montezi cu partea rotunda contra corentului, si partea dreapta aproape de peste, asa poti folosi si carase de 20 ~ 25 cm :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tatuc

Șalău

Răspunsuri: 430

Membru din: 27. mai 2012

Locație: TULCEA

  • Scrie un mesaj privat

119

marți, 23. iulie 2013, 19:39

jumate de kila in curent
Am inteles, Eu oricum pescuiesc numai in curent la Dunare. Pe timpul pescuitului imi pot da seama daca pluta e mica sau mare in raport cu greutarea pestelui momeala si viteza de curgere a apei? :gandesc:
:pescuit:

Pescarii stiu cat de periculoasa este marea si cat de infioratoare e furtuna , dar ei nu au considerat vreodata aceste lucruri ca fiind indeajuns pentru a-i face sa ramana la tarm."
Vincent Van Gogh

costy6243

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 3

Membru din: 3. august 2013

Locație: bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

120

joi, 8. august 2013, 16:06

pluta de grund

Saptamana aceasta am testat si eu o montura cu pluta de grund pe o balta gen balastiera. Am pescuit in apa de 3m. Pluta de grund am confectionat-o dintr-un dop de pluta cu o portanta de 10 gr. in care am introdus un tub plastic antitangle de 15 cm ( identic cu cele de feeder, adica cu un unghi de 45 grade pe ultimii 5 cm. ). Dopul poate culisa pe tija dar l-am pozitionat in urma testelor in cada in capatul ei, astfel incat tot ansamblul sa stea paralel cu fundul apei. Forfacul folosit a fost de 1m si a constat din: carlig 3.0 incarcat cu 6-7 rame negre urmat la 10 cm de pluta de grund de 15cm fixata pe fir cu 2 opritoare siliconice, capatul indoit al tijei spre carlig. Tija indoita astfel evita tendinta de pozitionare a plutei pe verticala. Dupa prima lansare am apucat sa fac cativa pasi sa pregatesc alta lanseta, am auzit un trosc in lanseta abia aruncata, am intepat si nimic, am scos carligul aproape gol. Aceasta a fost prima mea experienta pescuind cu pluta de grund. Am pescuit cu 2 lansete la somn ( una la grund si una cu pluta de 20 gr la diferite adancimi ) si cu 2 dupa crap ( 3 buc pe mal si 6 buc pierdute in agatatura). Am mai avut 2 coropisnite rupte dupa trasatura si o singura moaca pe mal ( eliberata) la buchet rame. Cam asta a fost tot ce era de povestit.

Subiecte asemănătoare