Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

41

marți, 12. iunie 2012, 17:48

oke acum am inteles:si dar pestele daca i pluta la 10 cm de momeala o ataca sau se sperie si fuge? si daca nu am pluta de grund pot folosi dop de vin?

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

42

marți, 12. iunie 2012, 18:09

Stai linistit ca somnul nu se sperie de pluta de grund.Sa faci montura asa ca in imagine si vei vedea ca functioneaza.In privinta doapelor de vin ar putea fi o idee, insa eu te sfatuiesc sa folosesti plute de grund pt ca sunt deja testate de multi pescari inclusiv de mine.

43

marți, 12. iunie 2012, 18:34

oke merci da daca nu am pluta de grand pot folosi dop de vin???????????????????

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

44

marți, 12. iunie 2012, 19:20

:bravo: Desigur, dar pune mai multe (3 - 4 dopuri) si rotunjeste primul dop, in care bate apa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

45

marți, 12. iunie 2012, 19:50

merci mult zoran deci sunt bune dopurile dar sa le rotunjesc ! dar mi-a zis LARRY ca daca pund dop de vin nujtiu ce vibrati se fac in apa si sperie somnul si nu trage!!Deci nu este adevarat ce mi-a zis???? :)

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

46

marți, 12. iunie 2012, 20:39

Pai da, daca pui un dop asa cum e el, face niste vibratii enorme in apa. Uneori asta nu-i bine deloc.

Pune 2 dopuri lipite in fata, cu capetii rotunjiti, si inca unul mai micut intre cirlig si ancora.

Dar sunt sigur ca daca mergi in magazin de pescuit gasesti plute de stiuca de 10 grame, forma cilidrica, si pui 2 daca ai peste mai mare. La un peste cit palma ajunge o pluta de 10 grame.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

47

marți, 12. iunie 2012, 21:00

si cam cat costa plutele de grund?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

48

marți, 12. iunie 2012, 22:20

Plute de grund (pescuit la fundul apei) se gasesc aproape pretutindeni. Daca totusi nu gasesti, iti poti face fara eforturi deosebite cu spuma poliuretanica, sau poti modifica o pluta (chinezarie) cumparata din talcioc.
Iti poti confectiona si din dopuri de la sticlele de vin, insa... scapi mai ieftin cum ti-am spus + este vara si... merge mai bine berea :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

49

marți, 12. iunie 2012, 22:29

Plute de grund (pescuit la fundul apei) se gasesc aproape pretutindeni. Daca totusi nu gasesti, iti poti face fara eforturi deosebite cu spuma poliuretanica, sau poti modifica o pluta (chinezarie) cumparata din talcioc.
Iti poti confectiona si din dopuri de la sticlele de vin, insa... scapi mai ieftin cum ti-am spus + este vara si... merge mai bine berea :zambet:

:bravo: :noroc:

La voi e vara, la mine-s 12°, ploi torentiale, Rinul da afara... :furtuna:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

50

marți, 12. iunie 2012, 22:32

Iti dam noi bucurestenii cateva grade in plus sa fie bine si la tine, dar si la noi :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

51

marți, 12. iunie 2012, 22:39

...ufff, abia astept, mai 6 saptamini si atunci sunt pt 4 saptamini in Romania. :relax:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

52

miercuri, 13. iunie 2012, 13:32

Daca n-a propus-o nimeni pana acu`, va propun io o versiune a monturii cu pluta de grund pe care personal am folosit-o cu succes in ape STATATOARE.
Am prins somn dar mi s-a intamplat sa prind si crap chinezesc la buchet de rame. :)
Pluta de grund se alege astfel incat sa sustina momeala dar sa se scufunde datorita intinderii firului principal.
Pe forfac se poate pune un plumb de 10 - 20g pentru a limita miscarile pestisorului (in cazul in care se foloseste momeala asta).
Monofilamentul cu care este prins plumbul se rupe in cazul unei intepaturi puternice sau in cazul in care plumbul se agata in drill.
Din lungime forfacului si lungimea monofilamentului se poate regla inaltimea momelii deasupra substratului.
Firul principal, forfacul si monofilamentul se prind intre ele cu un vartej "T" sau in lipsa cu un vartej obisnuit (fir principal + mono pe o parte, forfacul pe cealalta).
In majoritatea cazurilor am dus montura cu barcuta punand plumbul in cuva de nada.
Fir intins! :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

53

joi, 14. iunie 2012, 18:22

Montura de grund cu pluta

:salut:zORAN MIA VENIT O IDEE DACA AS PUNE IN LOC DE PLUTA UN PESTISOR ARTIFICIAL DE SUPRAFATA SA RIDICE MOMEALA CUM AR FI?? e BUNA IDEEA????!!!!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

54

joi, 14. iunie 2012, 18:46

Esti tare dole_junior :rizi:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

55

joi, 14. iunie 2012, 18:50

In teorie poate functiona orice, numai sa-ti ridice momeala, dar mai bine fa rost de plute de grund si o sa vezi ca e mult mai simplu. :ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

56

joi, 14. iunie 2012, 19:29

:salut:zORAN MIA VENIT O IDEE DACA AS PUNE IN LOC DE PLUTA UN PESTISOR ARTIFICIAL DE SUPRAFATA SA RIDICE MOMEALA CUM AR FI?? e BUNA IDEEA????!!!!
Poti sa pui un vobler flotant d-ala cu bile care face galagie si ai rezolvat 2 probleme deodata... da` sa nu-i dai jos ancorele ca s-ar putea sa prinzi la el nu la momeala... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

57

joi, 14. iunie 2012, 22:35

Montura de grund cu pluta

:ochi: Oke ai vazut ce inventi pot face chiar am sa incerc !!! adica ce am de pierdut ...nimik!!! :bucuros2: si plute de rung nu am gasit defel!! in tot cluj domne fu...!!! :nervos:

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

58

vineri, 15. iunie 2012, 06:55

ai grija la dopurile de vin, sa le speli bine, sa nu mai ramana vin pe ele, ca pe urma se imbata somnii, si daca prinzi somni betzi nu se pune :rizi:

Dole_Junior, faci parte din staful tehnic a lui Mr Bean ? :rizi:
Get Rich or Die Tryin'

59

vineri, 15. iunie 2012, 07:02

:ochi: .... si plute de rung nu am gasit defel!! in tot cluj domne fu...!!! :nervos:

Vezi la energo plute pentru stiuci ovale culisante sunt de 10-15-20 gr la preturi derizorii... sau cauta online pe net si gasesti pe mai multe siteuri... sau daca ai drum sau pe cineva in Tg mures iti dau eu una (parca de 10 gr). e un pic prafuit dar e ok, oricum nu am ce sa fac cu el ... deci variante sunt destule :ochi:

60

vineri, 15. iunie 2012, 09:38

Kzoli merci mult nui nevoie am sa mai caut sau am sa pun plute normale le mesteresc eu cumva:)))

Subiecte asemănătoare