Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

andrei

Biban

Răspunsuri: 133

Membru din: 29. martie 2012

Locație: BELGIA

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 30. martie 2012, 12:09

:salut: salut!eu am pescuit in aval pe Ebro aproape de DELTA DEL EBRE am pescuit cu pellet din halibut si nici o sansa in schimb am prins somn la llisa de 1kg si la crap asta a functionat unde am fost eu.Eu stiu ca pentru a pescui cu halibut trebuie sa te duci mai in amonte ex-MEQUI si mai prin vara cand e mai cald! :ciao:

pasat adi

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 5

Membru din: 22. martie 2012

Locație: Dr.Tr.Severin

Profesia: electrician

  • Scrie un mesaj privat

22

sâmbătă, 31. martie 2012, 20:58

plute grund

Daca o impregnezi cu dip , o mai iei cu tine4 acasa?(glumeam). Ai folosit vreodata feromoni?
Eu am folosit odata im CAZANE(Mraconia) si mi-au mirosit mainile 4 zile. Nu am prins nimic atunci.

23

duminică, 15. aprilie 2012, 12:37

:zid: Am un prieten in Spania care pescuieste in zona Mequinenza; dupa cum spune el , cam 25 sedinte pe an, atat ii permite programul! Doua saptamani vine acasa, in Romania, la familie, dar nu-si lasa obiceiul de a pescui 3-4 zile in Delta, unde-si ia si copiii, acum mari. De cativa ani ma tot intreaba daca n-avem si peste in Delta, chiar asa, numai apa? Rar de tot cate un peste? Si acela mic?
Mereu raman fara cuvinte! :furtuna:

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

24

sâmbătă, 19. mai 2012, 07:37

nu ai unde pescuii pe Ebro unde sa fir curentul slab, se vede ca e slab, dar e totusi puternic, gandeste-te la debitul de apa.
Get Rich or Die Tryin'

marcus

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 1

Membru din: 28. mai 2012

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 30. mai 2012, 15:06

salut...am si eu o intrebare.desupra plumbului nu mai trebuie nici un opritor? scuze de intrebare dar nu am folosit niciodata montura asta.
mersi....salut

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 30. mai 2012, 15:52

Poti pune, dar nu e nevoie neaparat. Lansarile sunt insa mai bune cu plumbul fix.

La montura cu pluta de suprafata, acolo trebuie neaparat fixat plumbul.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

27

luni, 11. iunie 2012, 07:54

Montura de grund cu pluta: mi sa parut foarte interesanta si am so folosesc saptamana viitoare . Am sa plec pe raul Mures,Ludus si sunt nerabdator sa o incerc, momeala o sa fie mate de pui,mate de porumbel,scoici,rame,carasi,ficat de porc Sper sa am noroc.

28

luni, 11. iunie 2012, 08:01

Montura de grund cu pluta

Salut :salut: sunt nou pe acest site si mi sa parut foarte interesanta Montura de grund cu pluta am sa o incerc saptamana viitoare plecand la o partida de pescuit pe raul Mures,ludus .Deabea astept sa pot folosi montura, ca momeala am sa folosesc mate de pui,mate de porumbel.scoici.rame,peste viu carasii,ficat de porc si cam atat sa vad daca montura da rezultate !! :pescuit: :pescuit: :ciao:

29

luni, 11. iunie 2012, 10:39

:salut: salut!eu am pescuit in aval pe Ebro aproape de DELTA DEL EBRE am pescuit cu pellet din halibut si nici o sansa in schimb am prins somn la llisa de 1kg si la crap asta a functionat unde am fost eu.Eu stiu ca pentru a pescui cu halibut trebuie sa te duci mai in amonte ex-MEQUI si mai prin vara cand e mai cald! :ciao:


Cu pelete prinzi somn peste tot, insa rezultatul e proportional cu cantitatea nadita ... adica in unele locuri zilnic si cate 2-3 saci de 20 kg / pescar...

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »kzoli« (11. iunie 2012, 11:13)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 11. iunie 2012, 12:42

Montura de grund cu pluta: mi sa parut foarte interesanta si am so folosesc saptamana viitoare . Am sa plec pe raul Mures,Ludus si sunt nerabdator sa o incerc, momeala o sa fie mate de pui,mate de porumbel,scoici,rame,carasi,ficat de porc Sper sa am noroc.


Salut Dole,
insista cu peste viu si nu vei regreta! Insa trebuie sa insisti...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

31

luni, 11. iunie 2012, 15:03

Oke Zoran dar ce pesti sa folosesc si ce dimensiuni?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 11. iunie 2012, 15:27

Asa cum am scris paralel si in alt subiect, si cum a zis si Kzoli, in jur de 500 grame, adica 25 - 40 cm lungime. Daca nu ai platica sau scobar, e bun si carasul. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

33

luni, 11. iunie 2012, 17:05

oke si pestele deunde sa il pun in carlig deunde sa-l agat sa nu moara si sa fie activ in apa?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 11. iunie 2012, 18:04

Daca il prezinti in curent, atunci carligul prin nara si ancora in partea dorsala, spate sau coada.

Daca il prezinti in vartej sau sub copaci in mal, unde nu-i curent puternic, atunci cirligul in spate si ancora in coada.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 210

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: caprino veronese Italia

Profesia: constructii

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 11. iunie 2012, 20:11

citeste forumul dole_junior, si pe urma intreaba-ne ce vrei, dar cred ca daca ai avea rabdare sa citesti ai gasi toate raspunsurile de care ai avea nevoie.
Get Rich or Die Tryin'

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 11. iunie 2012, 20:40

:salut:
E f mult de citit. Eu am participat de la bun inceput la acest forum, si nu pot spune repede unde este ce descris. De aceea e bine pt orice maruntis sa se deschida un subiect nou, cu un titlu clar, care sa se poate si usor gasi.
De exemplu: "Montura la grund cu peste viu" exista, dar "montura la pluta cu peste viu" nu este inca.

Prin cautarea cuvintelor ... peste viu... vin o gramada de raspunsuri, chiar si cele in care sunt cuvinte ca rapeste.

Prin cautarea unui grup de cuvinte pus in ghilimele, se mai reduc din rezultate: "peste viu" (asa va cauta doar grupuri de cuvinte)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

37

marți, 12. iunie 2012, 15:50

Zoran ai omis ceva la montura pluta de gund plumbul la ce distanta de pluta trebuie sa fie sa se poata ridica momeala???

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 12. iunie 2012, 15:54

Plumbul sau piatra o prinzi de firul principal (culisabil sau fix), deci cind intinzi lanseta, cind o tensionezi, plumbul/ piatra ajunge la carabina principala. De acolo pleaca forfahul de 1,5 - 2 - 2,5 sau 3 metri, depinde cit de lung il faci.
Pluta de grund vine pusa aproape de momeala, 5 - 10 cm, max. 15 cm.



Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

39

marți, 12. iunie 2012, 16:18

oke ma inteles asta da plumbul este fixat pe fund si momeala trebuie sa fie la 1,5m distanta de plumb? nu se agata daca firul este prea lung?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 12. iunie 2012, 16:29

Sa se aghetze de grund? nu...

La Dunare malul este f abrupt, si acolo se agatza f des plumbul. Eu il leg cu un nailon de 10 - 15 cm lungime, pt a putea rupe la agatatura. Dupa ce rup plumbul, astept citeva secunde nemiscat, pina cind pluta de grund ridica montura in sus si astfel nu mi se agata cirligele de fundul Dunarii.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com