Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

MITA

Biban

Răspunsuri: 149

Membru din: 3. aprilie 2015

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

121

sâmbătă, 4. aprilie 2015, 14:33

Buna!, sunt nou in pescuitul la somn si pe acest forum...si as avea ceva intrebari daca ma puteti indruma...ok deci am cumparat carlige 4/0, mai cumpar ancore 2/0 ST66 Energoteam sau ancore 3/0, 2/0 Jaxon Sumato RED( e prea mica sau trebuia ancora 3/0, la acest carlig pt montura pluta de grund? ), ok pluta de grund imi comand de 30 grame(UniCat U-Pose Rassel 30gr) ( Pescuiesc DOAR la Dunare DE PE MAL, nu am barca etc), si vreau o montura in care sa pot pune si pestisor mai micutz asa ca palma si ghem de rame de ploaie.., am mai cumparat , suport pentru plumb/antitangle de somn de la spro waller ( domnul Zoran are in magazinul sau sub numele de Seaboom 5cm), care il bag pe firul principal cu un opritor langa vartejul 2/0 energo black spider? bun pana aici? va rog sa ma indrumati :nunteleg:

de vartejul acela vine legata montura cu o lungime de aproximativ? 1.5-2metrii? pt dunare curent Mediu, de pe mal. ? plumbii am luat de 130 si 150 gr care se prind de agrafa tubului antitangle de care spuneam mai sus.
OK acum, pe 1 lanseta YAD Springhill Big Fish 3.3m, 100-300, la care sper sa atasez curand o mulineta Penn Slammer 760 as vrea sa imi pun fir textil de la domnul Zoran din Shop : powerline Galben, 0.50 sau 0.65 ? vreo 150 metrii?
Pe celalalt batz de somn, Ron Thomson Hardcore 80-150 3m, intentionez sa pun un fir mono SPRO tec Catfish 0.60mm, 27.6 kg, INTREBAREA ce ma bantuie..pt forfac ce folosesc la fiecare batz in parte, textil si/sau mono, si ce grosime( luati in calcul cele spuse mai sus, despre carlige, dunare, momeala, si lansete)am ceva textil de 0.65? e prea slab se incurca la forfac? am si de 1mm cred, da parca se intinde vreo 2% asa la ochi nush cat e de calitativ?
Sper sa ma puteti ajuta domnule ZOran, si/sau alti pescari cu sfaturile dumneavoastra !
"Va pot spune cu precizie cind se termina sezonul clonc-ului : cind va ingheata mana cu care bateti apa ! "

Răspunsuri: 12

Membru din: 10. decembrie 2017

Locație: Brasov - RO

  • Scrie un mesaj privat

122

luni, 12. februarie 2018, 08:55

Video
-

Video

nu mai funtioneaza link-ul video ... sau doar la mine ? ( e vorba despre montura cu pluta la grund) .

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

123

luni, 12. februarie 2018, 09:39

nu mai funtioneaza link-ul video ... sau doar la mine ? ( e vorba despre montura cu pluta la grund) .


Mdaaa... acu' vreo 2 ani am vrut sa sterg 1 video, si din greseala am bifat toate videourile... astfel, s-au dus dreqiului toate videourile :doarecapu:
Am mai urcat eu citeva care le-am avut salvate, dar acesta nu a fost printre ele. Sorry
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare