Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 15. septembrie 2012, 12:08

Pastila ceramica sparta-reparatie inel sau inlocuire?

Am o lanseta Mitchell Advocet sau cam asa ceva pe care am primit-o si nu stiu cum dar m-am trezit cu pastila ceramica de la al patrulea inel de la varf spre cotor sparta, am mai intrebat ici-colo daca se poate repara sau trebuie inlocuit inelul! Ce parere aveti, ati avut probleme de acest fel, daca da cum le-ati remediat? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 15. septembrie 2012, 13:31

cel mai simplu e sa schimbi inelul ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 15. septembrie 2012, 16:03

Si cel mai sigur! :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 15. septembrie 2012, 19:40

Am ajuns printr-o cunostiinta sa vorbesc cu cineva de la magazinul Mitranescu si am inteles ca pot sa monteze doar pastila ceramica! Ramane de vazut daca este asa sau schimba inelul cu totul! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 15. septembrie 2012, 22:51

Schimba inelul ca nu mai esti pe timpu lui Ceausescu sa faci toate improvizatile care se puteau face si culmea iesau bine si rezistau in timp.Culmea, ce destepti eram.!!

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 20. septembrie 2012, 19:00

daca se poate repara sau trebuie inlocuit inelul! Ce parere aveti, ati avut probleme de acest fel, daca da cum le-ati remediat? :gandesc:



poti schimba doar pastila ceramica nu e neaparat sa schimbi tot inelul ! operatiunea e destul de simpla daca gasesti un alt inel cu acelasi diametru exterior la pastila . daca l-ai gasit procedezi in felul urmator : cu o pila diamantata ( pila de ceasornicar .. etc ) tai rama inelului nou ca sa scoti pastila . verifici din nou cu sublerul sau micrometrul diametrul pastilei si diametrul ramei . daca se potrivesc continui . pui pastila in congelator 30 min sa se contracte iar rama inelului o incalzest cu un feon ( uscator de par ) ca sa se dilate . nu exagera cu incalzitul si nu incalzi cu flacara directa . scoti pastila din frigider si o introduci prin presare atenta in rama . trebuie sa lucrezi repede pt ca inertia termica e redusa si nu vor sta mult dilatate si contractate . presezi ceramica corespunzator si in asa fel incit rama sa fie la jumatatea pastilei . te poti ajuta si de un patent mic in treaba asta o falca a patentului pe pastila alta pe rama si presezi circular pina ajungi la pozitionarea dorita . treaba functioneaza si am schimbat destule pastile ca sa pot sa zpun ca e ok , totul e sa alegi o pastila cu diametrul corespunzator . merita sa incerci macar o data sau de 2 ori ca nu sunt cheltuieli imense 2/5 lei un inel .
spor la mesterit ! :ochi:

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 20. septembrie 2012, 21:15

poti schimba doar pastila ceramica nu e neaparat sa schimbi tot inelul ! operatiunea e destul de simpla daca gasesti un alt inel cu acelasi diametru exterior la pastila . daca l-ai gasit procedezi in felul urmator : cu o pila diamantata ( pila de ceasornicar .. etc ) tai rama inelului nou ca sa scoti pastila . verifici din nou cu sublerul sau micrometrul diametrul pastilei si diametrul ramei . daca se potrivesc continui . pui pastila in congelator 30 min sa se contracte iar rama inelului o incalzest cu un feon ( uscator de par ) ca sa se dilate . nu exagera cu incalzitul si nu incalzi cu flacara directa . scoti pastila din frigider si o introduci prin presare atenta in rama . trebuie sa lucrezi repede pt ca inertia termica e redusa si nu vor sta mult dilatate si contractate . presezi ceramica corespunzator si in asa fel incit rama sa fie la jumatatea pastilei . te poti ajuta si de un patent mic in treaba asta o falca a patentului pe pastila alta pe rama si presezi circular pina ajungi la pozitionarea dorita . treaba functioneaza si am schimbat destule pastile ca sa pot sa zpun ca e ok , totul e sa alegi o pastila cu diametrul corespunzator . merita sa incerci macar o data sau de 2 ori ca nu sunt cheltuieli imense 2/5 lei un inel .
spor la mesterit !

În acest mod am înlocuit și eu pastilele sparte ........pentru siguranță pun și două picături de adeziv, folosesc picătura și nu am avut nici o dată probleme cu pastila înlocuită . :)
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 21. septembrie 2012, 09:06

Schimba inelul ca nu mai esti pe timpu lui Ceausescu sa faci toate improvizatile care se puteau face si culmea iesau bine si rezistau in timp.Culmea, ce destepti eram.!!


n-are nimic de a face inelul cu Ceausescu ba, chiar unii traiesc mai rau acum ca atunci iar improvizatii s-au facut pana acum si se vor face si de acum incolo (asta pentru ca ele sunt sursa progresului mai ales daca sunt considerate inventii sau inovatii) .

@all:
inlocuirea unei pastile e preferabila inlocuirii intregului inel din mai multe puncte de vedere:
1. E mult mai ieftin . Te costa doar 1 maxim 2 inele(de al doilea ai nevoie doar daca nu reusesti din prima).1 inel doar pentru pastila (nu te intereseaza rama -material,forma, culoare, numar de picioare-) costa 3-4 lei . In timp ce , ca sa schimbi inelul cu totul te costa : inelul (identic cu cel original si asta poate insemna chiar si 50$ bucata la un bat scump ) ata de matisat (minim 3$) rasina epoxidica sa dai peste matisaj (minim15$ pentru ca nu-ti vinde nimeni 2-3 picaturi cat ai tu nevoie) . Toate astea la pret de state fara transport si alte adaosuri pe care le platesti ca sa ai produsele acasa.
Exista si posibilitatea sa trimiti batul unui rodbuilder la reparat. In cazul asta pe langa cele de mai sus vei plati si manopera (demontat inel de pe blank + montat inel de pe blank) si vei avea si costuri de transport (la si de la rodbuilder ).
Oricum ai da-o daca schimbi inelul cu totul iesi de cel putin 10 ori mai scump decat daca schimbi doar pastila .
2.Batul va fi identic cu cel luat din magazin si nici chiar un ochi format nu va observa vreo diferenta.In schimb daca schimbi inelul cu totul exista riscul (destul de mare) sa nu mai arate la fel batul dupa reparatie (fie ata are o nuanta diferita, fie matisajul nu-i facut bine, fie rasina nu-i aplicata corespunzator ,etc.)
3.Schimbarea pastilei se poate face chiar si pe balta in mijlocul partidei de pescuit (tocmai pentru situatii de genul asta am permanent in trusa cateva inele de duzina, de marimi diferite, pe care fie le vaduvesc de pastila la nevoie fie le matisez pe bat la nevoie )
4.Va rezista cel putin la fel de bine daca nu chiar mult mai bine (atunci cand , asa cum zicea si Larry , mai pui si o picatura de Picatura).Am bat de vobler la care la a 3-a iesire la apa i-am atins pastila unui inel la transport. Am schimbat pastila direct pe balta si am salvat o partida de pescuit . A tinut batu 3 ani si ar mai fi tinut multi altii (in conditiile in care am abuzat de el la vobleritul la somn ) daca nu i-as fi pregatit o alta configuratie de inele mai eficienta .

Deci , din punctul meu de vedere schimbarea pastilei e prima optiune si doar daca dupa 3-4 incercari nu reuseste (ceea ce nu am auzit la nimeni) merita schimbat inelul . :pauza:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 21. septembrie 2012, 10:43


poti schimba doar pastila ceramica nu e neaparat sa schimbi tot inelul ! operatiunea e destul de simpla daca gasesti un alt inel cu acelasi diametru exterior la pastila . daca l-ai gasit procedezi in felul urmator : cu o pila diamantata ( pila de ceasornicar .. etc ) tai rama inelului nou ca sa scoti pastila . verifici din nou cu sublerul sau micrometrul diametrul pastilei si diametrul ramei . daca se potrivesc continui . pui pastila in congelator 30 min sa se contracte iar rama inelului o incalzest cu un feon ( uscator de par ) ca sa se dilate . nu exagera cu incalzitul si nu incalzi cu flacara directa . scoti pastila din frigider si o introduci prin presare atenta in rama . trebuie sa lucrezi repede pt ca inertia termica e redusa si nu vor sta mult dilatate si contractate . presezi ceramica corespunzator si in asa fel incit rama sa fie la jumatatea pastilei . te poti ajuta si de un patent mic in treaba asta o falca a patentului pe pastila alta pe rama si presezi circular pina ajungi la pozitionarea dorita . treaba functioneaza si am schimbat destule pastile ca sa pot sa zpun ca e ok , totul e sa alegi o pastila cu diametrul corespunzator . merita sa incerci macar o data sau de 2 ori ca nu sunt cheltuieli imense 2/5 lei un inel .
spor la mesterit ! :ochi:


Chestia asta e chiar interesanta, multam ca ai zis de ea. Chiar am un inel cu pastila ciobita de o piatra sau ceva dar care nu e intr-o zona care sa afecteze firul si voi incerca sa vad daca merge ceea ce ai spus. Neafectand firul tot timpul ma lungeam cu reparatul ei dupa care au venit alte lansete si a fost uitata undeva sus pe niste rafturi ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

vineri, 21. septembrie 2012, 11:03

merge fara probleme . cel mai usor o faci in casa dar am facut si pe malul apei si iarna in barca si nu au fost probleme . un pic de grija si un pic de indeminare ajuta . am inel schimbat in felul asta de peste 6 ani pe un bat de pilkere si tine si in ziua de azi fara picatura , super glue sau alti adezivi ( operatie realizata pe malul Dunarii ) .

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 21. septembrie 2012, 11:06

garantat merge metoda lupului :ochi:
ceea ce a uitat sa spuna e ca daca folosesti patent sa-i imbraci falcile in banda adeziva sau alt material care sa-l impiedice sa lase urme sau zgarieturi pe rama inelului si care sa-l impiedice sa ciobeasca pastila.
as mai zice si ca nici pastila nu trebuie racita foarte tare (congelata cu zilele la -20de grade) si nici rama incalzita foarte tare (fiarta sau incalzita cu ciocanul de lipit sau flacara directa) pentru ca daca rama e lata si suprafata de contact cu pastila e mare risti sa crape cea din urma din pricina socului termic.
sa nu uiti sa cureti bine pastila sparta de pe rama si eventual poti sa slefuiesti putin interiorul ramei pentru a inlatura adezivul cu care a fost fixata pastila veche (daca a avut asa ceva) sau eventualele asperitati ale ramei . :ochi:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 21. septembrie 2012, 11:28


ceea ce a uitat sa spuna e ca daca folosesti patent sa-i imbraci falcile in banda :ochi:


nu imbrac patentul in nimic :ochi: iar cu incalzitul si racitul cred ca am fost destul de clar :ochi:
am uitat sa spun ca daca cineva are 2 miini pe stinga .... sa nu se apuce :rizi: :rizi: :rizi: :ciao: :pescuit: :furtuna:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 21. septembrie 2012, 11:45

:ciao: :pescuit: :furtuna:




mai greu dar am inteles aluzia :nunteleg: acum imi facbagajele :bucuros: :bucuros2: :noroc: :prieteni:

:welcome: :pescuit: pe :furtuna: :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

vineri, 21. septembrie 2012, 11:47


din nou :pescuit: pe :furtuna: :ochi:


hehehehe, sa inteleg ca pe la voi se anunta vreme misto de iesit la somn :buaaaah:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 21. septembrie 2012, 11:50



din nou :pescuit: pe :furtuna: :ochi:




hehehehe, sa inteleg ca pe la voi se anunta vreme misto de iesit la somn :buaaaah:




noua ne place :pescuit: pe :furtuna: . mai trebuie si-un ceai cald cateodata nu numa bere rece:ochi: mai pove' luni :ciao:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 21. septembrie 2012, 12:10


noua ne place :pescuit: pe :furtuna: . mai trebuie si-un ceai cald cateodata nu numa bere rece:ochi: mai pove' luni :ciao:


pai in cazul asta nu ramane de zis nimic altceva decat FIR INTINS!!! :bravo:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 21. septembrie 2012, 12:31

sarumana' :noroc: noi speram ca o sa fie :relax:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 23. septembrie 2012, 14:19

Raman la parerea mea , daca nu ai toate "mosmoandele necesare sau un mic atelier de bricolat cum au unii mai pasionati" este mai ieftin sa cumperi un inel nou decat sa improvizezi. Daca cumperi toate cele necesare pentru schimbarea inelului sau repararea inelului" , s-ar putea sa constati ca pretul reparatiei se dubleaza. Daca tot ce ai cumparat pentru reparatie iti va folosi si in viitor totul este OK. Nu Iti doresc ca ce ramane in urma reparatiilor sa le folosesti tot la defectele sau la avariile care vor urma.

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 26. septembrie 2012, 18:07

@ mihaigost



am schimbat pastile iarna in barca gonflabila , sezind in cur pe malul Dunarii etc avind ca scule pila de ascutit cirlige si un mic patent multifunctional sau o pensa deci nu e musai sa ai un atelier si tehnologie de la NASA . pila de ascutit cirlige si un patent sau o pensa cam are ori ce spinner la el ( eu am :bucuros2: dar masina de rodbuilding e in atelier aia nu o car dupa mine la pescuit :rizi: :rizi: :rizi: ) . e drept ca acasa in atelier e mult mai simplu si mai usor :zambet: . cel mai mult conteaza sa ai rabdare , indeminare si curaj sa te apuci . daca cineva are 2 miini stingi ( si e dreptaci :zambet: ) mai bine apeleaza la alt cineva care poate sa o faca sau direct la rodbuilder .



hai week end hai :bucuros2:

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 27. septembrie 2012, 11:34

Salut.Eu pana acum am preferat sa schimb inelele cu totul, chiar acum vin de la magazin de unde am luat o lanseta careia i-am schimbat inelul.Pentru cei mai neindemanatici asa ca mine asta ar fi solutia si nu e deloc scumpa.