Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 15. septembrie 2012, 11:49

Amplificator semnal sonar navomodel

Salutare, am un navomodel de vreo 5 ani, cu sonar Humminbird RF 15, varianta europeana, cu sonda portocalie, si atunci cand l-am luat a fost modificat putin sa depaseasca raza lui nominala de 30 de metri , pana peste 150, chiar mai mult, dupa cum spunea cel care l-a bricolat, care mi-a facut si vaporashul! Acum, in conditii reale , pe balta, nu stiu daca a depasit vreodata 100 de metri chiar daca m-am urcat pe un deal de la baza caruia pescuiam, si care are vreo 50-60 de metri inaltime. Ce caut in momentul de fata este un amplificator de semnal( de montat pe barcuta, sau la receptor, pe mal, sau ambele variante simultan) care sa creasca distanta de receptie peste 200 de metri, dupa cum zic unii care comercializeaza ansambluri sonda-amplificator care bat 250-300 de metri! Nu stiu daca s-a mai confruntat vreunul din colegi cu aceeasi problema, oricum, stiu ca nu sunt singurul, asa ca daca are cineva informatii despre aceasta problema, poate ne ajuta putin! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Ionut

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 27. mai 2012

Locație: Galati/Romania

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 15. septembrie 2012, 21:41

Și eu sunt interesat. :doaaamne:

Ionut

Oblete

Răspunsuri: 22

Membru din: 27. mai 2012

Locație: Galati/Romania

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 25. septembrie 2012, 20:07

Nimic?Nici un raspuns?Evergreen esti multumit de sonar?eu nu îl am de mult.Cum citeste copacii din apă?Eu zic ca nu se vede nimic distinct.Al meu este standard,nemodificat.Ma interesează schimbatul bateriei de la sondă.Am auzit că se poate.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 25. septembrie 2012, 20:26

PAREREA MEA este ca sonarele astea cu "rațușca" pot fi folosite la masurarea adancimii si eventual evidentierea grosiera a gropilor si structurilor mari aflate chiar dedesubtul sondei... si cam atat.
Personal l-as vinde, as mai pune diferenta si as lua unul facut special pt. navomodele, cu o raza corespunzatoare de receptie.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 27. septembrie 2012, 23:17

Ar fi bine sa ne dai si un exemplu! Eu pe langa Hummi de pe primul navomodel mai am unul montat pe un HED, dar are o camera in interior care trimite imaginea cu display-ul sonarului printr-un amplificator de semnal la un monitor de pe mal, si nu prea am unde sa plantez ca sa-i ating raza maxima de actiune, poate pe Strachina 1, unde n-am ajuns pana acum!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 28. septembrie 2012, 07:30

Varianta cu camera de filmat wireless mi se pare interesanta :) ... camere din astea se gasesc in magazinele on-line chinezesti la preturi derizorii.
Adaptarea unei rațuște pentru barcuta respectiv conectarea unui amplificator nu-i ca si cand ai trage 2 fire de la o baterie: iesirea de radiofrecventa nu se conecteaza la intrarea amplificatorului cum insurubezi un bec intr-o dulie :) ... e vorba de adaptari corecte ale impedantelor s.a.m.d. altfel pierzi si bruma de putere pe care o ai. Mai trebuie folosita o alimentare externa in locul bateriei incluse, asigurata etansarea corespunzatoare dupa lucrare etc. La receptie am avut ocazia sa testez cu o antena directionala Yagi, cu castig teoretic mult sporit fata de antena originala. Per total pot sa spun ca rezultatul a fost dezamagitor, de aia am zis ce-am zis mai devreme.
Cat despre exemple evergreen, exista unul in topicul despre navomodele pe forumul banatean al carui membru esti. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare