Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

duminică, 26. februarie 2012, 16:49

Kastmaster

Kastmaster - Acme Tackle Company Kastmaster Fishing Lures
Video
-

Video


dupa cum se vede si din poze sau din descrierea producatorului originalului, este o lingura metalica din alama bruta, taita sub un anumit unghi si care in apa are o miscare destul de eratica, dar care isi dovedeste eficienta mai mereu.
aceasta naluca a fost creata si gandita mai mult pentru pescuitul pastravului, insa in Romania a fost adaptata pescuitului la avat, datorita castabilitatii sale si pescuitului la somn datorita zgomotului specific pe care il face cand intra in apa, un zgomot care imita oarecum sunetul cloncului
pe piata din Roamania au aparut imediat produse contrafacute care au copiat originalul si in unele cazuri chiar l-au depasit in eficienta, pentru faptul ca au venit cu o gama foarte extinsa de marimi si greutati dar mai ales prin faptul ca au umblat putin la forma lingurii, unii dintre producatori fabricand aceste linguri putin mai late decat originalul, fapt ce a schimbat total evolutia lor in apa, facandu-le mai putin atractive pentru avat, dar mult mai apreciate pt somn
aveti mai jos si o copie a originalului
http://www.fishline.ro/joomla/components…491e096c362.jpg

personal folosesc aceste linguri cu destul succes si in pescuitul avatului si in cel al somnului, dar surprinzator am avut si capturi de stiuca cu ele, asadar recomand cu caldura aceasta naluca ca fiind una dintre nalucile nelipsite din arsenalul pescarului la spinning

2

duminică, 26. februarie 2012, 17:48

Sa stii Adi ca si avatul prefera din ce-am vazut eu,sa o atace tot la contactul cu apa.Nu-mi aduc aminte sa fi prins avat pe recuperare intre ape ca in filmulet,doar atunci cand naluca era jucata la suprafata apei,cu varful lansetei in sus.Adica mai mult sarea pe apa stanga dreapta,dar nu foarte repede.La somn in schimb am prins cand il taraiam pe substrat cu usoare ridicari.Dar minunat e in pelicula...atacul e supertare.Aici asta-i prins tot la un gen de fieratanie :ochi:
index.php?page=Attachment&attachmentID=21

3

duminică, 26. februarie 2012, 20:19

Ilie,
scurta prezentare de mai sus a fost facuta la rugamintea lui Zoran de a prezenta termenul de kastmaster.
sigur ca lingura asta poate fi pescuita in multe feluri, asa cum ai exemplificat si tu.
da, mai exista inca cateva linguri similare si cea mai cunoscuta dintre ele este cea care are gaura pe mijloc, deci aceasi lingura Kastmaster dar cu gaura pe mijloc, creata in mod special pt pescuitul avatului in pelicula - acea gaura din corpul lingurii provoaca turbulente care suscita curiozitatea si agresivitatea avatului

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 27. februarie 2012, 06:35

Merci Adi,
frumos prezentat si la subiect: Kastmaster-ul la Pescuit La Somn

Am vazut de multe ori aceasta lingura, niciodata nu m-a interesat sa o cumpar si sa o incerc. Acum, ca stiu cum se poate folosi, e ok.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 27. februarie 2012, 10:44

bine-venita prezentarea ...

intr-adevar, am auzit ca merg bine de tot, am fost martor la capturi peste capturi cu oscilanta asta si am in trusa asa ceva (niciuna originala din pacate ca nu am reusit sa pun pana pe vreuna) incepand de pe la vreo 10 grame pana in vreo 40.

din pacate cam toate sunt in cutiile care de obicei raman acasa cand merg la pescuit si asta pentru ca eu nu am prins nici un peste cu ele. :zid: ... nu stiu cum se face dar nu am avut nici macar un atac sau vreun rateu cu toate ca au fost momente in care chiar am insistat cu ele.

as zice ca am eu o problema cu oscilantele si jigurile. trecator pescuiesc cu ele si "si mai trecator" prind ceva cu ele ... poate o sa insist ceva mai mult cu kastmasterele astea cu toate ca parca vad ca dupa ce arunc cu ea de 10 ori ma voi pune sa o schimb din lipsa increderii ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 16. octombrie 2012, 00:09

Cu un kastmaster contrafacut, no name, din " Dragonul 7" (18-21grame) pret 2lei (0.4euro) am facut partide memorabile de avat (schimbat ancora cu owner), la viteza mai mare de recuperare incepea sa aiba o bataie marunta, ceea ce originalul nu o face. Castabilitate EXCELENTA. Foarte util cand avatul vaneaza la distante mari de mal. Cu nici un vobler sau lingura de gramaj similar nu atingi distantele respective.
Incercati si va minunati, eu am fost foarte sceptic la inceput. Functioneaza totusi cand avatul este cooperant. Cand este ciufut,treceti pe voblere sofisticate.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 14. noiembrie 2012, 18:58

Da mai spune-ti si voi ceva: subiectul e deschis!!!

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 14. noiembrie 2012, 19:13

Excelent kastmasterul, dar pentru mine cel mai mare atu a fost distanta la care am putut sa o lansez.Nu am folosit-o decit la barajele de la pf2 si Tiganasi si daca nu ma insel foloseam cele mai mari gramaje care le-am gasit intr-un magazin din Severin, 60-80gr parca. Dezavantajul este ca sunt casante, daca le lovesti de bolovani, betoane cume era pe acolo se sparg/rup la gaura pt inel. Pe distante unde se poate lansa cu voblere/linguri normale nu mi s-a parut ca is mai prinzatoare.

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 14. noiembrie 2012, 19:48



Eu folosesc acest model.......puțin tunat . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 15. noiembrie 2012, 20:05

NA NA, Mai tuneazal putin, ancora OWNER ( optiune personala) + pe ancora facut un streamar din fulgi de ceafa de cocos , toamna rosu , vara alb combinat cu rosu, sau galben, nu foarte stufos, ca putoroseste Kastmasterul in evolutie, legat cu sfoara rosie (obligatoriu, optiune personala), si mai conversati FRATILOR.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 15. noiembrie 2012, 20:21

Pentru BRUNO
Distanta conteaza foarte mult cate o data la AVAT.
Prin orice metoda incearca ca la recuperare rapida, sau foarte rapida cat te tine mulineta de calitate, ca altfel topesti orice molineta slaba la avat, depinde cat pescuiesti, , sa ai la kastmaster o bataie regulata si rapida ca de vobler. Depinde de la bucata la bucata tuneaz-al ca esti baiat destept.. Vara un streamar MARE pe ancora de 4 din pene de bibilica sau de ceafa de rata salbatica femela, plasat cam la 1 m in fata kastmasterului, face ravagii.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 15. noiembrie 2012, 22:11

Am avut o fieratanie d'asta in urma cu ceva ani si am aruncat-o fara a o testa. Pur si simplu nu-mi "spunea" nimic. M-ati facut curios si... voi actiona in consecinta, avatul fiind unul dintre rapitorii preferati de mine. :noroc:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

vineri, 16. noiembrie 2012, 06:35

Pentru BRUNO
Distanta conteaza foarte mult cate o data la AVAT.
Prin orice metoda incearca ca la recuperare rapida, sau foarte rapida cat te tine mulineta de calitate, ca altfel topesti orice molineta slaba la avat, depinde cat pescuiesti, , sa ai la kastmaster o bataie regulata si rapida ca de vobler. Depinde de la bucata la bucata tuneaz-al ca esti baiat destept.. Vara un streamar MARE pe ancora de 4 din pene de bibilica sau de ceafa de rata salbatica femela, plasat cam la 1 m in fata kastmasterului, face ravagii.


La PF2 doar distanta conta, adica trebuia sa ajungi la baza barajului, pe linga cite o turbina oprita, cu nalucile. Acolo stateau ingesuiti avatii si somnii. Dar avatii cei mai mari, i-am prins la fund, dind cu plikere recuperate in dinti de fierastrau, in suvoiul ala nebun ce se facea dupa baraj :)

Subiecte asemănătoare