Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 13. septembrie 2012, 23:41

Ajutor - conector „V” inox minciog

Am de vreo 4 ani un minciog Fox Warrior 42` si sunt la a doua piesa-conector „V” din plastic cu filet metalic care cedeaza, drept pentru care vreau sa gasesc un conector in „V” din inox, indiferent de producator! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 14. septembrie 2012, 07:21

Banuiesc ca stii ca pestele nu se ridica NICIODATA cu minciogul tinut orizontal. Sau? :ochi:
Ma mira faptul ca au cedat V-urile, mai ales la o scula Fox... am sa intreb craparii de pe aici daca exista de inox.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3

vineri, 14. septembrie 2012, 07:53

Am patit-o si eu cu V din plastic si nu am ridicat pestele din apa cu minciogul si tot sa rupt , doar pestele mai sare se mai zbate in special Tenul dar am rezolvato cu baietii care fac balustrade de inox. Am cautat un surub de inox cu filetul identic ,le-am dat si V de plastic ca model si cu 20 Ron a fost gata. Atentie ca la inbinare cu plasa betele de fibra se mai rod acolo unde intra in V. Cred ca e bine sa ceri sa i-ti puna o teava mai mare in Diam la V. si pe tijele de la plasa sa pui un furtunas. :ciao: :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 14. septembrie 2012, 08:15

Cu filetul ala-i mai complicat putin pentru ca la noi nu prea se gasesc filiere d-alea (3/8" BSF)... eventual un filet M10 cu pas fin, DACA intra... sau facut la strung.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

5

vineri, 14. septembrie 2012, 09:00

Atunci scoate surubul de la V din plastic indiferent ca nu e din inox ,punei pe baieti sa faca un V din inox si alameste ( daca gasesti o bara de Ag e mai bine argintat) surubul in coada noului V din inox. Va avea cu siguranta destula rezistenta. :ciao:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 14. septembrie 2012, 10:20

Banuiesc ca stii ca pestele nu se ridica NICIODATA cu minciogul tinut orizontal. Sau? :ochi:
Ma mira faptul ca au cedat V-urile, mai ales la o scula Fox... am sa intreb craparii de pe aici daca exista de inox.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri, m-am gandit si la alta varianta, sa-i fac celui de-al treilea "V" din plastic, pe care-l am ca rezerva un alt "V", din inox, care sa fie facut din doua piese(capac inferior si capac superior) sau monobloc(din teava, binenteles) si sa fie taiat longitudinal simetric, pentru ca sa poata cuprinde gen sandwich piesa originala din plastic, si, fiind cu cativa centimetri mai lunga ramura de jos a "V"-ului(de fapt Y-ului), sa coboare mai mult peste mufa de inox montata pe capatul manerului minciogului, in asa fel incat sa nu mai fie solicitata sectiunea respectiva a imbinarii dintre filetul metalic si portiunea din plastic a vechiului conector! Vreau, de asemenea, sa-mi fac si un conector din inox, cu garnitura interioara siliconica! P.S. M-ai banuit in mod gresit de utilizare defectuoasa, ambele piese au cedat cand strangeam minciogul, la demufare! :ochi: :prieteni:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 14. septembrie 2012, 12:28

Eu am avut unul de la Decathlon, m-a tinut 10 ani ca nimica si era si ieftin. Pina iti faci sau cauti un V, mai bine cumparati unul nou. Tra' sa fie neaparat FOX?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 14. septembrie 2012, 14:49

O nimica toata iei un minciog nou undeva la 100 ron si folosesti doar coada ,de preferinta din truna ,sau cauti un tarod ,filiera dupa caz cu pas 1/75 si ai rezolvat poblema :zambet:
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 14. septembrie 2012, 15:52

Eu am avut unul de la Decathlon, m-a tinut 10 ani ca nimica si era si ieftin. Pina iti faci sau cauti un V, mai bine cumparati unul nou. Tra' sa fie neaparat FOX?

Zoran, n-am spus ca trebuie sa fie Fox, pana una-alta, TREBUIE SA FIE, orice tip de conector de INOX! Mai intai am gasit eu la pescuitshop cu 55 lei de la Anaconda, apoi printr-un prieten, Coco, de la Carpdiscount, am dat de cineva care confectioneaza piese de acest gen, sper, din inox, dar abia peste vreodoua saptamani, apoi mi-a mai zis cineva ca avea la doctorfishing si la Bigfish(unde am incercat si nu au decat din plastic de la Chub)! :prieteni:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 15. septembrie 2012, 22:46

Pentru somn o gafa mica fara spin nu crezi ca este mai avantajoasa.SITE-UL ESTE PENTRU SOMN!!!.Se prinde adversarul direct de buza si se riduca in barca instantaneu. Alternativa este mana cu manusa de piele sau alte sofiscatarii,.Denumiri arhaice pt.scula sunt BURA ( zona giurgiu), BAHOR zona tulcea, gafa denumire mai universala sau atipicul TIMLEAH, care nu se foloseste in general decal la sturioni mari, desi l-am observat in barca la uniii! si mai sus de KM 300.

Subiecte asemănătoare