Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

joi, 13. septembrie 2012, 19:36

Atentie la insecte in mod special capusa!

Am observat ca foarte multi dintre voi sunte-ti iubitori de animale si de natura cum de fel sunt si eu . Poate unii dintre voi a-ti auzit de curand despre cat de periculoasa e muscatura de CAPUSA. Ghinionul m-a pandit si a fost ca la una din partidele de pescuit sa ma aleg cu o muscatura de capusa care apucase sa patrunda sub piele si sa inceapa sa se hraneasca cu sange. Am localizat-o abia cand am ajuns acasa si ma pregateam de dus,era infipta in zona curelei pe partea stg. Aceasta ghinion a avut loc acum vreo 13 ani in urma ,dar problemele au inceput sa apara cam 2 ani mai trz, de la data nefericitei intamplari. De atunci si pana in prezent am avut destule prblm. de sanatate pe langa acestea si o gramada de timp si bani cheltuiti pe la diferiti medici si cabinete , luate la rand de la Mangalia ,C-ta pana la Bucuresti. Fiind plecat de acasa cu job-ul ,intr-una din seri nu aveam ce face si am inceput sa caut pe anumite forumuri de sanatate am ajuns pe un forum unde foarte multe simtome a celor care au postat acolo erau asemanatoare cu ale mele.Pe acel forum foarte multa lume il ridica in slavi pe un anume dr. BCI. , al carui cabinet se afla in C-ta( centrul de medicina hiperbara). Zis si facut in luna Aprile anul curent am fost la consultatie la acel dr. si am avut trim la Buc . ptr analize LYME DIAGNOSTIC. ,rezultatele au venit dupa cca. 2 sapt pozitive cu infectie de BORELLIA. Destul de costisitor tratamentul si analizele insumand pana in prezent aprox.2000 Eur si nu am terminat.Dar nu asta e problm , ci ca e destul de puternic si greoi de urmat, constand in ture repetate de 2luni antibiotic si 1 pauza aceasta din urma contine medicamente naturiste.

Am deschis acest subiect in speranta ca ve-ti trage concluzii si va ve-ti proteja din timp. La ultimile iesiri in natura , in special cu copii pe langa faptul ca am am o sacosa de spreyuri si dif solutii , am achizitionat de la un cabinet veterinar solutii lichide de stropit prin iarba si inainte de campare cu o pompita stropesc bine zona pentru siguranta.

Sanatate si fire intinse! :ciao:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 13. septembrie 2012, 19:55

Din pacate la noi in Romania lumea zambeste cu superioritate daca incerci sa le atragi atentia asupra genului astuia de probleme... au sa-ti spuna ca ei au fost muscati de țâșpe sute de capuse si n-au nimic, ca nu orice tantar ii purtator de malarie, ca de fapt Serban Ionescu s-o agitat degeaba ca n-avea Lyme iar aia de dincolo care au tratamente de sute de euro dupa muscatura anumitor capuse is de fapt niste fraieri. :doarecapu:
Cum am spus si pe un alt forum, noi aici suntem un popor de viteji care n-avem nevoie de centuri de siguranta, n-avem nevoie de analize medicale periodice, n-avem nevoie de a manca rational... n-avem nevoie de nimic ca noi suntem urmasii lu` Decebal si suntem cei mai tari... pacat ca murim ca fraierii.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

3

joi, 13. septembrie 2012, 20:05

De ce sa mai subventioneze statul pentru o noua boala ?,Guvernantilor ce le mai ramane de furat daca scad fondurile la buget? E mai usor sa nege existenta lor, in felul acesta le raman cotizatiile la sanatate pentru care multi nu mai apuca sa benificieze fiind prea trz.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 13. septembrie 2012, 20:10

Partea cu ce face si ce nu face statul ii o alta discutie... io ma refeream la lipsa de educatie a romanului si prezenta orgoliului exagerat... ceva de genu` ca altii patesc aia si aialalta ca-s mai "slab dotati"... da` nu noi, ca noi suntem mai smecheri si n-are cum sa ni se intample... ca noi mancam untura si slanina de porc de 2000 de ani asa ca n-are aia cum sa nu fie sanatoasa... :rizi:.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

5

joi, 13. septembrie 2012, 20:29

Cu capusa nu e de jucat, vara aceasta a murit un ziarist din SB ( dupa 4 ani de la muscatura capusei), si a fost mediatizat cazul "destul de mult", insa nu sau facut demersuri ptr. a stopa acest fenomen... aici in oras ( Tg Ms) si parcurile sunt pline de capuse... iar majoritatea solutiilor spayurilor e doar ptr. cumparatori...

6

joi, 13. septembrie 2012, 20:42

capusa asta mica si nenorocita, impreuna cu un medic veterinar incompetent si iresponsabil mi-au rapit anul acesta una dintre cele mai dragi fiinte si cel mai bun prieten pe care l-am avut si o sa il am vreodata in viata asta, iar pe langa toate acestea mi-a mai ucis ceva, a omorat ceva in mine, ceva ce nu pot explica si cu siguranta nu mai pot reinvia.

da, nu este de joaca cu micuta insecta, dar cu sinceritate va spun ca nu exista nici un remediu si nici un vaccin care sa ne poata proteja pe noi si animalele noastre de companie de aceasta insecta si boala raspandita de ea
toti cei care iubim animalele si iubim iesirile in natura ne asumam anumite riscuri si odata cu acestea si riscul imbolnavirilor de orice fel
pana acuma cativa ani, acesta boala nu a avut aceasta incindenta asupra populatiei si asupra animalelor din tara noastra, dar anumite studii spun ca defapt a suferit ceva mutatie genetica si au aparut dinspre partea asiatica aceste capuse care ne dau fiori si dureri de cap
datorita nefericitei intamplari am fost fortat sa ma documentez asupra tratamentului si asupra evitarii acestei boli, dar daca pentru boala exista remediu, destul de costisitor si cu tratament pe o lunga perioada (si culmea este ca nu se scapa definitiv de boala, odata instalata in organism esti purtator), vaccinuri care sa ne pazeasca de boala asta si care sa garanteze 100% nu exista inca.
iubitorii de animale de prin Ungaria au la indemana un asemenea vaccin, dar inca nu se garanteaza 100% eficacitatea lui, iar pt oameni........................pass pana acuma
nu pot decat sa recomand masuri maxime de precautie (cu toate ca sunt constient ca nu se prea poate in totalitatea cazurilor) si sa va fereasca bunul dumnezeu sa contractati o asemenea boala, voi sau animalale voastre de companie -este o boala urata si cumplita

7

joi, 13. septembrie 2012, 22:05

Adiwolf cunosc sentimentul, din 1986 si pana in 2004 am avut 2 generatii de ciobanesc german .Primul mi-a murit la varsta de 6 ani, medicul veterinar a spus ca avea jigodie nu stiu nici acum ce boala e asta dar stiu ca paralizase de picioarele din spate ,nu mai manca pana a murit. Sa inamplat intr-o seara de Ianuarie ii faceam de ceva timp tratament,mi-l au ars si pe bot ca cica ii trece degeaba, in seara aia gemea de durere, ma culcasem intr-un tarziu cu gandul la el dar brusc peste noapte visasem ca alerga prin curte ca era soare si cald , m-am trezit si m-am dus la el era inca cald doar ce stinsese . Am plans si plang si acum cand i-mi aduc aminte ce prieten devotat a fost. Al doilea in primavara lui 2004 a disparut de acasa si nu s-a mai intors, ipoteza ca afost rapit sau s-a ratacit cade. De ce sunt ferm convins stiu ca atat cainele avea o antipatie fata de fratele meu si invers. E drept mai maraia la el dar cu siguranta ai raspundea cu aceasi moneda. datorita comportamentului agresiv fata de catel. Cainele trebuie respectat, alintat,pedepsit cand e cazul si oferita foarte multa afectiune. Cainele copie la indigou comportamentul stapanului. Pana in primavara aceasta eram dornic sa-mi fac un nou partener de pescuit ,un brak german dar rezultatele analizelor m-au facut sa-mi schimb dorinta. Cu siguranta Capusa e motivul pentru care am renuntat la animalele de companie in special cainele, culegeam uneori cate 10 -15 dupa bot si varful urechilor in ciuda bailor cu insecticide pe care le aplicam cu regularitate. Poate aceste capuse au dus la descesul primului ciobanesc german. Mare atentie iubitorilor de animale!

fire intinse cu fluieraturi in ele!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 14. septembrie 2012, 05:40

:salut: ,
si ce este cel mai bine de facut contra capuselor, adica de a preveni o muscatura?

Pt ciini:
- exista tot felul de zgarde si picaturi speciale, care au un rezultat destul de bun. Insa trebuie cumparate si utilizate periodic.

Pt noi:
- sprayul autan le impiedica sa ramina pe noi (important este zona de la genunchi in jos)

Pt noi si patrupezi:
- daca totusi gasim capuse pe catelusii nostri (eu trec de 2x cu palma peste blana lui Jacky si o simt imediat) sau pe corpul nostru, sa le extragem cit mai repede posibil si asta cu scule speciale, si nu cu o penseta normala, sau cu unghiile, sau bobarnace... riscati sa provocati "stres" capusei si aceasta sa lase seva in rana (care poate fi infectata astfel)

Video
-

Video



- daca ramine capul inauntru, imediat la medic, acesta stie cel mai bine ce trebuie facut
- daca aveti posibilitatea, trimiteti capusa la control, de ex intr-un laborator specializat pe asa ceva (eu am trimis in Germania de 4x deja, toate capusele ce le-a adunat Daniel, baiatul meu)

- evitati locurile cu tufe su ierburi inalte, pina la genunchi sau mai inalte. Capusele stau pe acestea la nivelul de inaltime a animalelor de padure: soareci, sobolani, bursuci, vulpi ... Capusele nu urca pe noi, noi le agatzam cu pantalonii sau cu incaltarile dupa care ele urca pina intr-un loc unde musca (capusele au niste spini ca de cactus f subtiri si finutze cu care raman agatate de material sau blana de animale).

Eu am am posibilitatea sa pescuiesc intr-un lac plin cu amuri de 20 - 25 kg, stiuci multe si mari, crapi mari... insa in jurul apei este o vegetatie f deasa si plina de capuse. Mai tot timpul luam cite una-doua la fiecare partide de pescuit. De citiva ani buni nu mai merg pe acel lac sa pescuiesc, gata, am renuntat la adunatul de capuse de acolo.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

gio

Oblete

Răspunsuri: 12

Membru din: 23. august 2012

Locație: RO

Profesia: COO

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 14. septembrie 2012, 15:19

Boala Lyme (Borelioza)

nu sunt toate capusele purtatoare a bacteriei borrelia burgdorferi.
ideea este ca odata ce capusa infectata a muscat...,este tardiv.este imperios necesar ca aceasta sa nu urce pe noi sau animalul de companie.
folosirea produselor special concepute pentru a tine departe creaturile,reprezinta o buna metoda.de evitat accesul in locurile descrise in articolul de mai sus.
in canisa nu am avut vreodata probleme si aceasta deoarece folosesc intotdeauna produse de top si mai ales pentru ca reinoiesc aplicarea inainte de termenul indicat de producatori.si imi deparazitez cainii indiferent daca sunt capuse sau nu in zona.
de retinut,boala celor o mie de fete nu se transmite prin persoanele sau animalele infectate.
ADEVARATA MARETIE ESTE AIDOMA APEI.APA ESTE ACEEA CARE SCALDA TOATE LUCRURILE.EA ALEGE LOCURILE CELE MAI JOASE,DISPRETUITE DE OAMENI.

10

sâmbătă, 15. septembrie 2012, 22:22

....... Pana in primavara aceasta eram dornic sa-mi fac un nou partener de pescuit ,un brak german dar rezultatele analizelor m-au facut sa-mi schimb dorinta. Cu siguranta Capusa e motivul pentru care am renuntat la animalele de companie in special cainele, .....


pe langa minunatul meu prieten care s-a stins, mai am un brak german cu parul scurt,dar nu se compara
devotamentul, atasamentul, inteligenta si intelepciunea ciobanescului german sunt iesite din comun.

eu inchei subiectul aici,
totul este prea proaspat si prea dureros :necajit:

gio

Oblete

Răspunsuri: 12

Membru din: 23. august 2012

Locație: RO

Profesia: COO

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 24. septembrie 2012, 17:06

....... Pana in primavara aceasta eram dornic sa-mi fac un nou partener de pescuit ,un brak german dar rezultatele analizelor m-au facut sa-mi schimb dorinta. Cu siguranta Capusa e motivul pentru care am renuntat la animalele de companie in special cainele, .....
la prima monta iti ofer un pui de malinois.si eu am crescut 8 ani cg,fedor von konigsstein frate de cuib cu faimosul gino von konigsstein.malinul iti va castiga inima,vei vedea.este un caine extraordinar.

pe langa minunatul meu prieten care s-a stins, mai am un brak german cu parul scurt,dar nu se compara
devotamentul, atasamentul, inteligenta si intelepciunea ciobanescului german sunt iesite din comun.

eu inchei subiectul aici,
totul este prea proaspat si prea dureros :necajit:
ADEVARATA MARETIE ESTE AIDOMA APEI.APA ESTE ACEEA CARE SCALDA TOATE LUCRURILE.EA ALEGE LOCURILE CELE MAI JOASE,DISPRETUITE DE OAMENI.

Subiecte asemănătoare