Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 13. septembrie 2012, 09:57

Voblerul si lingurita potrivita

Salut.In curand,intr-un weekend din luna septembrie vreu sa merg din nou la Siret,exact in acelasiloc descris intr-un topic anterior.
Va rog sa-mi recomandati niste linguri oscilante si niste voblere(+dimensiunisi greutate) pentru somn si eventual poate agat si-o stiuca,tinan cont de urmatoarele aspecte:
Rau:Siret
Adancime :3-4 metri
Vegetatia abundenta sub apa
As vrea ca in cazul in care somnul sa nu-si face aparitia,stiuca sau avatul sa traga.Acest lucru este optional.Nu vreau sa modific acum totul pentru stiuca si avat.
Astept cat mai multe pareri.

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 13. septembrie 2012, 10:48

Salutari …. putin cam cu cantec intrega situatie descrisa de tine. De ce spun asta.

Ziceai ca ai in minte inclusiv vreun avat sau o stiuca in cazul in care nu vrea somnul, atat ca pentru cele 3 specii oarecum se folosesc chestii diferite.

Pentru somn ai nevoie de un ansamblu puternic, care sa faca fata vreunui somn de 30 de kilograme sau de ce nu 80. Un astfel de ansamblu nu se potriveste deloc cu ceea ce inseamna pescuitul la avat si nici chiar la stiuca pentru ca acolo ai nevoie de o struna. La avat echipamentul de somn este greu si linia poate deveni foarte vizibila, motiv pentru care s-ar putea sa nu ai nici o prezentare. La stiuca ar mai merge dar preferabil ar fi sa pui struna sau un mono gros in fata de minim 1 – 1,2mm.

Pentru stiuca ar merge OK echipamentul cu care dai la somn (chiar daca e putin cam greu) dar vei avea nevoie de o struna sau mono gros, fapt pentru care avatul cam sare din “schema”.

Pentru avat ai nevoie de o lanseta mai usoara decat pentru cele 2 specii de mai sus, preferabil ar fi cu un fir ceva mai subtire si evident mai putin vizibil. Deci in cazul asta sare atat somnul cat si stiuca.

Eu ti-as recomanda sa te duci “tintit” pe o anume specie si in cazul in care intra altceva atunci in functie de conditii te vei considera norocos sau ghinionist.

Ca si artificiale nu as putea sa iti prea dau recomandari, incearca sa citesti sectiune de spinning a forumului si vezi pe acolo ce ti se potriveste mai bine pentru ca multe artificiale care merg bine pe o apa nu functioneaza si in alte locuri si atunci ma vei injura pe mine :rizi:. Conteaza mult si cand vrei sa cauti somnul. Adica pe intuneric il gasesti catre suprafata apei, cand intr-adevar un vobler sau o oscilanta usoara sunt OK iar pe timp de zi in mod normal il cauti pe fundul apei (exceptie facand niste situatii mai speciale) deci preferabil ar fi ceva jiguri pe care sa le joci pe substrat sau oscilante mai grele – dar si in cazul asta e mai nasol pentru ca ziceai ca e multa vegetatie prin zona, deci ar merge eventual ceva gume pe off-set.

Ps: cu ce echipament vrei sa il cauti la spinning? Fir, mulineta si lanseta ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 15. septembrie 2012, 14:22

Scuze de intarziere.Pana la urma as vrea sa caut somnul.
Eu am 2 bete de spinning:1 lanseta Daiwa SweepFire de 2,70m cu putere de aruncare intre 40-100g
1lanseta Shimano Alivio BX Heavy de 2,70m cu putere de aruncare intr 20-50g
Ambele sunt nou cumparate si va rog sa-mi dati un sfat :Care sa o aleg
Mulinetele sunt:pe lanseta DAIWA am :mulineta DAIWA EXCELER-X 1500
pe lanseta Shimano am:mulineta Shimano Alivio 6000FA
Cu firul am o problema.Am o rola de Daiwa Infinity triple gamma de 0,30 mm-300m(monofilament)
(p.s.sunt imprumutate)
Este bun sau trebui sa cumpar altceva?Daca date rog sa-mi spui ce.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »C. B.« (16. februarie 2013, 17:21)


Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 20. septembrie 2012, 19:37

pentru somn ia batul cu putere de aruncare mai mare ( tine cont de talia pestelui si de greutatea nalucilor )
pt stiuca , avat batul cu putere mai mica din aceleasi motive
nu cunosc betele asa ca recomandarile sunt doar pe baza puteri de aruncare . nu cunosc mulinetele asa ca nu recomand nimic , totusi cu o muli 1500 nu asi pleca dupa somn parca e mult prea mica iar cealalta e mult prea grea pt o zi de spining
ca fir eu iti recomand un fir textil la toate 3 speciile si in functie de specie - forfac gros la somn , struna la stiuca ( preferabil titan daca ai posibilitatea ) iar la avat lider de fluorocarbon.

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 21. septembrie 2012, 19:53

multumesc.oricum betele mai mult pot spune ca leam primit,chiar daca am contribuit si eu cu ceva money

6

duminică, 23. septembrie 2012, 00:45

Scuze de intarziere.Pana la urma as vrea sa caut somnul.
Eu am 2 bete de spinning:1 lanseta Daiwa SweepFire de 2,70m cu putere de aruncare intre 40-100g
1lanseta Shimano Alivio BX Heavy de 2,70m cu putere de aruncare intr 20-50g
Ambele sunt nou cumparate si va rog sa-mi dati un sfat :Care sa o aleg
Mulinetele sunt:pe lanseta DAIWA am :mulineta DAIWA EXCELER-X 1500
pe lanseta Shimano am:mulineta Shimano Alivio 6000FA
Cu firul am o problema.Am o rola de Daiwa Infinity triple gamma de 0,30 mm-300m(monofilament)
Este bun sau trebui sa cumpar altceva?Daca date rog sa-mi spui ce.


schimba mulinetele intre ele, muta Daiwa pe batul Shimano si invers

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 23. septembrie 2012, 16:56

Ok.Multumesc de sfat!

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 24. septembrie 2012, 08:47

Salut.In curand,intr-un weekend din luna septembrie vreu sa merg din nou la Siret,exact in acelasiloc descris intr-un topic anterior.

Va rog sa-mi recomandati niste linguri oscilante si niste voblere(+dimensiunisi greutate) pentru somn si eventual poate agat si-o stiuca,tinan cont de urmatoarele aspecte:

Rau:Siret

Adancime :3-4 metri

Vegetatia abundenta sub apa

As vrea ca in cazul in care somnul sa nu-si face aparitia,stiuca sau avatul sa traga.Acest lucru este optional.Nu vreau sa modific acum totul pentru stiuca si avat.

Astept cat mai multe pareri.






cand mai faci trimitere la alte topicuri n-ar fi rau sa pui link spre acele topicuri ca nu sta nimeni sa caute pe forum unde si ce ai scris. daca nu citeza-ti mesajul la care faci referire si dezvolti de acolo :ochi:

ca idee, daca dai dupa somn cu naluci mari ai sanse sa-ti intre si stiuca (avand in vedere ca ambele specii vaneza chestii mari recuperate foarte incet) insa avat slabe sanse . daca dai dupa somn cu imitatii de oblete si pui in loc de struna un inaintas de fluorcarbon (100% ) chiar si mai grosut (0,4-0,5) ai sanse bune sa intre si avat si si stiuca.

ce inseamna vegetatie abundenta sub apa? dezvolta putin subiectul (ce fel de planta sau vorbesti poate de crengi si radacini de pom, la ce adancime, cat de mult urca de la fundul apei , pe ce suprafata , si ce pesti prada isi fac veacul pe acolo).

In spinning ai 2 variante : ori incerci sa imiti cu naluca hrana naturala pe care o prefera pestele in acel timp si in acel loc ori ii dai ceva total atipic nou si nemaivazut care sa-i capteze atentia. :pauza:

referitor la echipament nu pot sa zic decat acelasi lucru ca cei 2 lupi care te-au sfatuit inaintea mea: pentru somn schimba mulinetele intre ele si ia batul cel mai puternic.Bineinteles cu exceptia cazului in care cunosti bine locul si sti ca pestele care-si face veacul acolo nu-i foarte mare si ai vea sanse sa-l scoti si cu batul celalalt( dar nu cu mulineta din clasa 1500 ca n-ai ce face cu asa ceva la nici una dintre cele 3 specii pe care le vizezi -aia e pentru biban si clean nu pentru rapitori mari-)

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 24. septembrie 2012, 10:20

vegetatie:crengi aduse,unele dintr ele se ridica pana la suprafatta deci nu stiu cum sunt asezate.din cate stiu,multi pescari care pescuiau prin zona la pasnic au avut rupturi la somn.stiuca cred ca este deoarece acum 3 ani siretul a venit mare iar toata stiuca dintr-o balta a ajuns in siret.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 24. septembrie 2012, 10:41

daca-i asa plin de crengi atunci nu prea ai multe variante decat cu voblere plutitoare pe noapte (maxim inca 1-2 partide anu asta si apoi la anu cand "vara nu dorm") sau cu gume putin in amonte de acele crengi (daca-ti permite malul) dar pentru asta trebuie sa studiezi bine locul inainte si sa ai cat de cat idee cum sa prezinti o guma ca sa ai tac (nu de alta dar s-ar putea sa ai numa 2-3 saltari ale gumei la dispozitie si alea tre' sa le faci bine) .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 24. septembrie 2012, 10:53

Si pentru locul ala iti spun sigur ca vei avea nevoie de echipament puternic spre foarte puternic pentru a iti permite sa tragi de un somn ce poate avea linistit un 30-40 de kilograme. Astea sunt cazurile in care ai nevoie de genul de lansete de care pomeneste Zoran intr-una :rizi: ... cu nicicare dintre lansetele pomenite mai sus nu vei reusi sa intorci un somn mare ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

luni, 24. septembrie 2012, 15:29

:bravo: :cafea:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare