Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit
  • Autorul acestui subiect este »danielsan«

Răspunsuri: 48

Membru din: 20. februarie 2012

Locație: deta timis romania

Profesia: particular constructi

  • Scrie un mesaj privat

1

duminică, 26. februarie 2012, 10:55

cum punem poze ?

zoran de ce pt a posta poze trebuie micsorate ?sant alte siteuri care iti permit sa pui pozele direct cum sant in aparat ,e destul de butonat pana le micsorezi !am vrut sa pun 5 poze cand sa dau ok ma anunta ca trebuie micsorate .prea mult efort pt mine am renuntat!ceau si numai bine! :zid: :zid: :saluti:

2

duminică, 26. februarie 2012, 11:14

Eu le scot din fisierele mele pe desktop,le editez si apoi le atasez in mesaj.Da,era bine sa se poata face asta direct,cu ajutorul programului de aici,dar daca asa e facut forumul,ne adaptam. Pana la urma nu e chiar asa mult de lucru :ochi: ,nu?

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 27. februarie 2012, 07:08

Salut Galea,
urca-le in Galerie, acolo se comprima automat.
Pt raspunsuri, te rog poze de max. 150 kB.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cunoaste cineva un program micut si usor de lucrat, cu care se pot repede comprima poze?

Pentru calculator sunt suficiente si poze cu rezolutie mica: 640x480 = 0,35 milioane de pixeli (aprox 80 kB)
Pt poze hartie 9 x 13 rezolutia indeajuns este de: 1024 x 768 = 0,85 milioane de pixeli
Pt poze hartie 10 x 15 rezolutia indeajuns este de: 1280 x 960 = 1,31 milioane de pixeli

Pozele cu 1600x1200 de pixeli (2 milioane pixeli) au o marime de ca. 300kB si sunt deja mult prea mari pt calculator.


Eu de mult nu-mi mai scot pozele pe hartie, si de aceea, folosindu-le doar pe calculator, am instalat aparatul foto direct pe 640x480 pixeli. Nu mai trebuie micsorate, se
Avantaje:
- incarca repede in internet
- nu mai trebuie sa le comprim
- le pot trimite usor prin e-mail
- intra foarte multe poze si pe un carte mai mica
- timpul de memorare in aparat e f rapid si pot imediat dupa aceea sa fac si a doua poza
- nu mi se umple calculatorul cu fisiere mari

Dezavantaje:
- pozele pe hartie, posterele sau pozele in reviste pe pagini lucioase lasa de dorit
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 27. februarie 2012, 15:48


.................

Eu de mult nu-mi mai scot pozele pe hartie, si de aceea, folosindu-le doar pe calculator, am instalat aparatul foto direct pe 640x480 pixeli. Nu mai trebuie micsorate, se
Avantaje:
- incarca repede in internet
- nu mai trebuie sa le comprim
- le pot trimite usor prin e-mail
- intra foarte multe poze si pe un carte mai mica
- timpul de memorare in aparat e f rapid si pot imediat dupa aceea sa fac si a doua poza
- nu mi se umple calculatorul cu fisiere mari

Dezavantaje:
- pozele pe hartie, posterele sau pozele in reviste pe pagini lucioase lasa de dorit


Zoran, pozele de 640X480 sunt exagerat de mici si exista un risc destul de mare sa nu ai efectiv ce face cu poza aia. adica intr-adevar, pentru internet si de trimis pe mail e relativ Ok (cu toate ca eu nu prea folosesc sub 1200) dar cand vrei sa te uiti pe calculator la ea nu prea poti sa vezi nici un detaliu. eu prefer sa ma uit pe monitor si sa vad o poza in toata "imensitatea" ei si tocmai de aia folosesc tot timpul maximul ce mi-l poate oferi aparatul foto. una e sa te uiti la poza la o rezolutie buna pe un monitor de peste 20inch si alta e sa te uiti la o poza micuta de 640 care poate parea de-a dreptul un thumbnail.

e mai OK sa prelucrezi pozele dupa bunul tau plac pe calculator si sa pastrezi tot timpul o varianta originala a pozei. pentru asta o investitie intr-un HD extern merita, mai ales ca nici nu costa nu stiu cati bani unul pe care iti pot intra zeci de mii de poze :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 27. februarie 2012, 16:08

Aici ai dreptate, ar trebui sa ma conformez cu moda... Dar mie mi-e atat de simplu asa cum fac :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

6

marți, 28. februarie 2012, 19:15


Cunoaste cineva un program micut si usor de lucrat, cu care se pot repede comprima poze?

http://www.fookes.com/ezthumbs/?2.8

extrem de usor de folosit si foarte bun pentru acest gen de lucrari
si pe deasupra este si gratis :bravo:

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 28. februarie 2012, 19:37

eu toate pozele le fac la 10 Mpixeli. Atat face aparatul si nu mai incomodeaza sa le prelucrez daca trebuie sa le trimit.
cand trebuie sa la pun pe site-uri atunci le incarc pe photobuchet si de acolo copiez direct url si le pun direct. imi pare cea mai simpla metoda, pe photobuchet le incarc la rezolutia cu care le face aparatul iar pe urma photobuchet le face atat cat trebuie pentru net.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 2. martie 2012, 18:20

Test :



Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 15. august 2012, 06:06

Salut Deyu,
imi poti spune te rog cum ai pus aceste poze pe forum: Dunărea
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 15. august 2012, 08:49

Foare simplu le dau upload pe ImageShack® - Online Photo and Video Hosting (pot alege diferite marimi de la mic la mare) si copiez direct linku aici in rubrica de la poza ... :ochi:

Subiecte asemănătoare