Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 11. septembrie 2012, 10:04

frecventa de folosire a cloncului

Care este fregventa batailor de clonc? Se cloncaneste in reprize? Care este fregventa loviturilor?

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 11. septembrie 2012, 11:46

salut

4-5 lovituri dupa care astepti putin si repeti procedura.
:pauza:

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 11. septembrie 2012, 12:04

Daca ai un sonar cat de cat performant ca sa poti sa vezi activitatea somnului sub barca atunci e nevoie sa folosesti cloncul pana il duci la tine la momeala si cand a ajuns la tine la momeala poti folosi sunete foarte fine ce clac-clac ! :bravo:
La mine asta e secretul!

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 11. septembrie 2012, 12:30

Deocamdata astept sonarul sper sa ajunga saptamana asta. am incercat si fara dar mereu apare intrebarea: daca chiar acum da tarcoale momelii?o data ce apare sonarul sper sa dispara si intrebarea asta

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 11. septembrie 2012, 12:32

Deyu...folosesti sunetele acelea de clac.clac,chiar daca el e pe urcare?sau in preajma momelii?

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 11. septembrie 2012, 13:04

Incerci sa te adaptezi am patit cand am folosit sunete usoare de clac clar dar urcau doar jumatate de metru si cand dadeam sunet puternic era glont la momeala si invers. Nimeni nu stie cum interpreteaza somnul sunetele , uneori il poti speria cu cloncul...
Nu exista o teorie standard cum sa lovesti cu cloncul apa ca pestele sa vina la momeala .... totul tine de intuitie :bravo:



Referitor la intrebarea ta cand ajunge la momeala ma opresc 5 secunde sa vad daca trege iar daca nu trege atunci dau 1-2 sunete de clac clac .... ai sa avezi ca o sa ai somi care stau la tine la momeala si 10 minute , eu am patit-o :nervos: si apoi pleaca fara sa il mai poti intoarce

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 11. septembrie 2012, 17:02

La mine asta e secretul!

...a fost! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 11. septembrie 2012, 19:22

Eu am o frecventa a batailor aleatoare. Spre exemplu, incep cu 5 batai, apoi 7, apoi 2 si tot asa (cum imi vine la mana). Caut sa nu am ritm bine determinat. Cand pestele este la nivelul momelii sau am o trasatura il intarat cu cate o lovitura, apoi pauza 2-3 secunde si repet pana trage sau... il sprerii. Sambata ce a trecut l-am avut pe unul care nu tragea decat cand bateam. De curiozitate si amuzament i-am dat 7-8 lovituri inseriate si gagiul tragea. Ma opream... se oprea si el. M-am distrat in felulasta pana m-a lasat fara rame :rizi:
Cred ca singura regula privitoare la frecventa loviturilor este ca nu-i niciuna :ochi:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

9

marți, 11. septembrie 2012, 19:48


Cred ca singura regula privitoare la frecventa loviturilor este ca nu-i niciuna :ochi:


Asa gandesc si eu. :bravo:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 11. septembrie 2012, 20:32

In zona Giurgiu, flacaii bat cu o frecventa de 1 la 2-3 secunde si o tin asa vreo 10-15 batai. Am vazut ca toti folosesc acelasi stil. Pentru mine, asta seamana cu picatura chinezeasca. Banuiesc ca, daca toti procedeaza la fel, au avut si rezultate. De aici parerea mea privitoare la faptul ca... nu exista nicio regula pentru a cloncani. Cand eram pustan, lipovenii foloseau cloncul destul de des. Imi amintesc ca si ei dadeau ca si mine (batai aleatoare), de fapt eu am incercat sa-i imit :zambet:
Ideea este, aproape ca si regula, ca atunci cand este trasatura, daca nu este de finalizat prin intepatura, sa mai fie amagit pestele prin batai rare pentru a-i mentine curiozitatea si a-l convinge sa ramana in zona.

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

11

marți, 11. septembrie 2012, 20:49

abia astept sa ajunga sonarul :zambet: cu el cel putin ii vad daca urca sau ce fac mofturosii

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 11. septembrie 2012, 20:52

cel mai probabil cam fiecare are stilul lui de a cloncani dar eu eram ferm convins ca in momentul in care urca trebuie sa il lasi in pace. sincer nu stiu de unde ideea asta,se pare gresita.

nelutu25

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »nelutu25«

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 11. septembrie 2012, 20:53

cine stie cati smni am speriat deja? :doaaamne:

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 12. septembrie 2012, 10:21

eh stai linistit , acum 1 an cand am inceput mai serios pescuitul la clonc prindeam destul de multi fara sa ii vad pe soanr... pot spune ca si la dunare cand am fost cu Zoran in excursie ei toti aveau sonar lowrance care citeste si o frunza daca e la carlig si eu cu un sonar de 2 lei care apa nu mio arata exact si coboram momeala continu sa ating fundul apei ca sa verific sa fiu la 3 m de fund! am spart gheata cu 3 somni unu dupa altu nici macar 1 nu am vazut pt ca nu aveam cum din cauza sonarului "performant" !

Conculuzie: un som care se ridica hotarat sa manance ala mananca !!! dar nu neg varianta de a prinde mult mai multi cu sonar performant cand ii vezi si ii duci la carlig!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 12. septembrie 2012, 10:41

Foarte corect ce zici tu deyu, se poate prinde somn la clonc si fara sonar, "stramosii" nostri au demonstrat-o deja. :ochi:
Marile avantaje pe care le vad eu sunt ca (1) nu cloncani degeaba unde nu sunt pesti si (2) ai semnificativ mai putine sanse sa fii luat prin surprindere si sa ratezi.
In rest... fir intins. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."