Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 11. septembrie 2012, 10:17

kitt-ul minim de supravietuire pe care tre sa il ai si la o excursie la pescuit (chiar si de 2 ore) e asa:
- un dezinfectant (eu folosesc betadina dar merge si altceva)
- ceva calmante (algocalmin fiole si/sau pastile )
- ceva de pansat
- o fasa elastica
- o lama de bisturiu sterila
- o bricheta plina +
amnar


- un ac de siguranta
- ceva pastile pentru deranj de stomac (se pot inlocui si cu un borcanel de gem de afine)
- ceva pastile antialergice
- repelent impotriva tantarilor
- cativa metrii de sfoara
- lanterna frontala + 2 seturi de acumulatori incarcati
- bineninteles un cutit de calitate.


cu astea cam iesi din rahat pe malul apei (cel putin pana ajungi acasa)

la excursii mai lungi si eu mai adaug : maceta, sare (si mare si fina) + piper, oximed , o cutie de antibiotice (de regula ospamox -acu' e mai gereu cu ele ca trebuie reteta-)pastile cu clor pentru purificat apa (sa poti spala rani deschise fara sa risti vreo infectie cu te miri ce bacterii ) o seringa de unica folosinta cu ac (ati fi surprinsi la cat de multe alte chestii se pot folosi), o patura de supravietuire (aceea din film poliesteric metalizat) .

In rest jucariile le am organizate pe genti de dimensiuni si culori diferite ca sa nu mestec borcanele astfel ca atunci cand plec functie de loc si de stilul de pescuit iau doar gentutele necesare (in care stiu sigur ca am tot ce trebuie pentru ca ce cumpar nou bag direct acolo :bravo: si imprumut nu dau pe balta :drac2: ).

Singurele lucruri care nu lipsesc niciodata sunt scaunul (tip sezlong in care la nevoie se doarme acceptabil) si rucsacul ce contine kitt-ul de mai sus o pelerina, haine de schimb si sacul de dormit .Chiar si daca plec fara bete astea tot le am cu mine (asta pentru ca strabunicu -om trecut prin 2 razboiae mondiale - avea o vorba: "ma copile, sti unde pleci dar nu sti niciodata unde ajungi" :pauza: )

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 11. septembrie 2012, 11:17

lista la mine e simpla:

-scule de pescuit (bete, mulinete, gentile cu maimute si accesorii, optional barca/motor/sonar/canistra)
-plasa de billa cu mancare (lapte batut x 3 x nr zile, paine, banane, cascaval light, migdale, apa)
- frontala, aparat foto, incarcator telefon
- haine (treningul de tavaleala, polar, 1-2 tricouri, pantaloni scurti, pulover, sapca, slip/chiloti, sosete :))
- pelerina de ploaie, ochelari de soare
- repelent tantari (sta in masina dar nu l-am folosit anul asta deloc pt ca n-a fost chiar asa grava situatia :))
- crema de plaja factor 30 la inceput de sezon, 10 dupa primul bronz apoi nu-l mai "car"
- telefon aditional
- BANI
- restul cam stau in masina
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 11. septembrie 2012, 12:02

Asa e Zoran altii uita rezervoru de la barca acasa pe cand rachiu nu-l poate uita :rizi: :rizi:

Răspunsuri: 13

Membru din: 3. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 12. septembrie 2012, 16:21

Ma bag si eu in vorba sa va spun parerea mea.Am avut o rulota turistica si atunci cind plecam impreuna cu sotia si copilul in concediu sau la vreo iesire de weekend din dorinta de a le fi lor cit mai bine,sa nu le lipseasca nimic sa aibe tot confortul luam la mine tot ce imi trebuia,tot ce ar fi putut sa imi trebuiasca, si ce nu imi trebuia,in ideia ca nu se stie niciodata daca-ti trebuie, si mergind pe principiul mai bine sa fie decit sa nu fie. G R E S I T :zid: :nervos: fratilor va rog sa ma credeti ca ma intorceam mai obosit ca niciodata,pentru ca : scoteam, impachetam ,desfaceam, aranjam ,montam ,curatam, reparam, stringeam, iar montam, si tot asa. Am facut imprudenta sa iau la mine si un TV-LCD si o antena normala, nu aveam satelit si nu am auzit decit, Cristi intoarce antena pe PRO TV ca a inceput nustiu ce, schimba pe TVR2ca aici nu e frumos,vezi ca se vede cu purici, nu poti sa-i faci ceva ? pune-i benzina la generator ca sa terminat si tot asa, incit nu mia priit si mie o bere,nu am baut una cap coada fara intreruperi.Si dupa citeva experiente in astea am luat la mine NUMAI STRICTUL NECESAR :buaaaah: daca mi-a trebuit ceva am gasit intodeauna la un prieten,am imprumutat la fata locului s.a.m.d. :limba:

Si sa vedeti ce bine si comod este ,ia sa incercati :bucuros2:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 12. septembrie 2012, 16:32

Salut HOINAR777,
aici era ideea de a face o lista complexa, pe care fiecare sa si-o poata imprima sau copia cu ce are nevoie pe ea. Insa e super sa primim si astfel de feedback-uri, cu ceea ce este negativ la o lista prea lunga :bucuros2: Merci
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 12. septembrie 2012, 16:50

Se pare ca multa lume intelege ca ceea ce este intr-o lista trebuie neaparat luat in iesire.
Nu asta este scopul unei liste, cel putin nu pentru mine si rareori iau cu mine mai mult de un sfert din ce-i acolo.
Scopul ei, dupa cum am specificat din capu` locului, este sa nu uiti ceva IMPORTANT acasa... am vazut destui plecati la razboi fara pusca si nu-s curios sa fiu in aceasta situatie.
Referitor la imprumuturi, eu NU dau imprumut si NU cer imprumut niciodata scule, de pescuit sau de orice alt fel.
Motivele cred ca sunt evidente pentru oricine are grija de sculele personale... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 13

Membru din: 3. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 12. septembrie 2012, 17:34

Salut ! Parerea mea este ca o lista cu necesarul pentru o iesire difera de la o persoana la alta in functie de preferinte si alte alte chestii individuale dar daca se vorbeste despre o lista eu zic asa : 1- medicamente (fiecare stie de ce are nevoie) 2 - alimente cit apreciaza fiecare si vesela cit mai putina (mai bine speli o farfurie si o lingura decit sa te muti cu toata bucataria pe balta) 3 - haine de schimb sau suplimentare, si pentru frig si pentru caldura, si pt.ploaie, dar nu multe. 4 - lanterna,camera foto, pentru cine nu are un telefon performant. 5 - scule de pescuit,momeli,TIGARI MULTE pentru fumatori,pe balta nu ai de unde sa cumperi si nici sa stringi si sa pleci dupa tigari. 6 - NU UTATI SACII MENAJERI ,PENTRU LUAT GUNOIUL IN PORTBAGAJUL MASINII.



Si in functie de preferinte poti sa :

lasi acasa scaunul, si sa stai pe lada de scule, sau sa lasi acasa patul pliant sau salteaua pneumatica si pompa de umflat si sa dormi in masina,sau sa lasi si paharele de cristal :zambet: si sa bei din sticla,farfuriile poti sa le uiti si sa maninci din conserva dar sa ai un cutit pentru a putea sa va faceti sandwichuri. Daca se mai poate renunta la ceva sa-mi spuneti :rizi: :rizi: :rizi:



P S - Si eu am aceleasi principiu NU cer imprumut si NU dau imprumut, daca am nevoie imi cumpar, dar cred ca am vrut sa spun ca ma descurc si fara, sau improvizez daca se poate, sau daca nu asta e. :idee:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 12. septembrie 2012, 18:58

Mie imi place sa am tot ce imi trebuie sau mi-ar putea trebui fara sa fac niciun rabat de la confortul personal. Evident ca lista difera pentru o iesire de 1-2-3 zile fata de una de 7-10 zile. Sunt multe chestii pe care le car dupa mine si nu le folosesc din terte motive, dar nu le las nicio data acasa.
Intotdeauna supralicitez cantitatea de momeala cu 30-50% fata de cat as consuma in conditii normale. Intotdeauna iau o cantitate de licori bahice mai mare decat imi planific sa consum pentru protocol. Si cu sculele de pescuit la fel supralicitez. Intotdeauna imi iau trusa completa de artificiale si se intampla sa nu o folosesc. Intotdeauna imi iau mai multe lansete de stationar decat folosesc in conditii normale (specializate pe crap, salau, somn, maruntis) pentru a avea rezerve si a nu fi nevoit sa improvizez.

Asa cum spunea HOINAR777 lista intotdeauna este personalizata in functie de necesitatile fiecaruia. Singura problema, si... nu-i minora, este posibilitatea de transport (volum + greutate) care genereaza cateva restrictii, restrictii ce le aplic intotdeauna celui cu care merg in masina :ochi:.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 12. septembrie 2012, 19:15

Asa cum spunea HOINAR777 lista intotdeauna este personalizata in functie de necesitatile fiecaruia. Singura problema, si... nu-i minora, este posibilitatea de transport (volum + greutate) care genereaza cateva restrictii, restrictii ce le aplic intotdeauna celui cu care merg in masina :ochi:.
No vezi, d-aia am "ejectat" io scaunele din spate de la passat-u` combi si l-am facut "platforma" iar locuri in afara de al soferului am unu` singur, care-i ocupat de obicei de consoarta. :zambet:
De ce as renunta la ceva de care as putea avea nevoie daca am loc destul? :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

30

miercuri, 12. septembrie 2012, 19:17

Zoran, poti adauga si un ceas pe lista aia. Stii tu de ce. :rizi:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

31

miercuri, 12. septembrie 2012, 19:20

Eu am un Peugeot Partner. Bagajele mele incap fara probleme. Probleme apar la bagajele partenerului care merge cu mine in masina daca se intrece cu gluma si vrea si el sa-si ia toata casa cu el. :rizi:

32

miercuri, 12. septembrie 2012, 19:47

Buna seara!

Din primavara aceastui an , am intocmit si eu o lista pentru primadata tot din cauza deselor inatamplari de a uita cateceva pe acasa . Dar din pricina acestor intamplari am si cele mai haioase amintiri de care cu drag i-mi aduc aminte .Ex de improvizare a fost ca a trebuit sa mananc ciorbita de peste atat eu cat si fam cu capace de scoici culese de pe malul Dunari ,bineinteles sapalate si oparite. Un alt caz ar fi ca uitasem momelile acasa dar din intamplare gasisem un borcan cu porumb nou(pescuiam la crap) si cu ceva apa in el care mirosea groaznic la care am prins cele mai notabile capturi .Dar au fost si destule partide sau iesiri in natura cand obiectele uitate acasa m-au indispus pentru cateva clipe si a trebuit sa-mi ridic moralul cu un pahar de vin ,deh si asa a fost bine. Am intocmit o lista lunga cuprizand de la articole de camping,pescuit ,momeli, protectie (insecte si hoti),articole de imbracaminte ptr schimb( se intampla sa mai alunec spre apa ,sa nu va ganditi ca din cauza vinului) :cafea: lista, pe care o bifez de sus pana jos doar in momentul in care respectivul articol se afla in barca sau in masina. Iar ca un exeplu ce folosesc pentru a ma apara de hoti ,am achizitionat 2 senzori de miscare PIR alimentat cu baterii de 1,5V cu care execut o bariera (antiefractie) si in care sunt incadrate sculele de pescuit si barca.

cu stima Dragos

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

33

miercuri, 12. septembrie 2012, 19:56

Din primavara aceastui an , am intocmit si eu o lista pentru primadata tot din cauza deselor inatamplari de a uita cateceva pe acasa .
:bravo:

Asa gandesc si io, redfish.
Uneori mai poti improviza da` uneori nu... ca de exemplu cand mergi la clonc si-ti uiti cloncurile acasa... sau exemple mai putin evidente cum ar fi: pescuiesti din barca, manci ceva "defect" si-ti uiti furazolidonu`... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

miercuri, 12. septembrie 2012, 20:30

Zoran, poti adauga si un ceas pe lista aia. Stii tu de ce. :rizi:


Nu trebuie, crede-ma. Am nr tau de tel si te pot suna si-mi spui tu cit e ceasu'... :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

35

miercuri, 12. septembrie 2012, 21:52




Si sa fie neaparat ambalat in ceva impermeabil :bravo: ca altfel ... :poza:

36

miercuri, 12. septembrie 2012, 21:56

Buna seara!

D Iar ca un exeplu ce folosesc pentru a ma apara de hoti ,am achizitionat 2 senzori de miscare PIR alimentat cu baterii de 1,5V cu care execut o bariera (antiefractie) si in care sunt incadrate sculele de pescuit si barca.

cu stima Dragos



Despre acest senzor poti sa dai detalii ? pana de curand luam ciobanescul german cu mine si la spinn, daca mergeam pe 2-3 zile, dar are deja 16 ani nu mai arde de pescuit si nici de paza ...

37

joi, 13. septembrie 2012, 07:59

termometru si/sau barometru nu folositi?

Răspunsuri: 13

Membru din: 3. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

38

joi, 13. septembrie 2012, 08:39

Autan sau pastile,alifii ceva, contra tintarilor a zis cineva ? Cu toate ca vara trecuta la Dunare in zona Oinacu erau tintari care mincau Autan pe piine,cu alte cuvinte nu erau deloc impresionati de alifia mea :rizi:

Răspunsuri: 13

Membru din: 3. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

joi, 13. septembrie 2012, 08:50

Da se pare ca a spus colegul Kigofbeats,am vazut tirziu dupa ce am scris, scuze :doaaamne:

Răspunsuri: 143

Membru din: 16. aprilie 2012

Locație: Sibiu

  • Scrie un mesaj privat

40

joi, 13. septembrie 2012, 11:37

La ce folosesti zu tampoanele? :gandesc:



incearca sa folosesti tamponul ( intern ) si daca esti barbat :zambet: vei vedea ca e foarte util pe post de iasca la aprins focul de exemplu , poate fi folosit ca absorbant pe o rana, in loc de vata , si multe alte intrebuintari pe care va las sa le descoperiti singuri :zambet:

Subiecte asemănătoare