Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »raitmaerg«

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

1

vineri, 7. septembrie 2012, 11:23

Mea culpa?!

un prieten pescar de dunare de peste 30 de ani imi spunea, respecta
dunarea si ea iti va da intodeauna peste pentru o ciorba, doar sa ai
respect.
de curand stiu pe cineva ca a fost a doua oara la clonc si a
scos un somn de 43 kg, l-am intrebat daca i-a dat drumul ..nu pentru ca
i-au gaurit burta cu gafa. imi pare rau ca l-am invatat sa pescuiasca
la clonc . stiu ca nu el i-a gaurit burta stiu ca el i-ar fi dat drumul ,
nu il stiu pe cel cu care a fost in barca si care a avut pestele in
mulineta, dar imi fac mea culpa, pentru ca daca nu vedea la mine ce si
cum .....nu murea un peste de 43 de kg, daca o iei pe toate partile un
somn de 43 de kg ai toate motivele de al il elibera viu si nevatamat.
e gras, nu e bun de pus in oala,
e un reproducator,
si nu in ultimul rand, asa e sportiv.
sa
nu credeti ca sunt un ipocrit, retin peste pentru ca imi place sa
mananc peste proaspat, dar un peste de peste 15 kg doar ca trofeu ,
poze si du-te sanatos.

revenind la ideea de la care am plecat ,
militez pentru pescutul in natura " naturala ", castigand experienta,
avand ore petrecute pe balta lucrurile se schimba.
or sa te bucure 5 carasi mari de dunare infinit mai mult decat 20 kg de crap in baltile tip carpodrom.
am avut zile cand nu am prins nimic, si banuiam ca nu o sa prind, dar m-am dus la pescuit sa fiu eu cu dunarea, singuri.
visam toti la marea captura, dar trebuie urmati niste pasi, multi vad ca vor sa ii sara.
am
intalnit pescari , cunostinte ale unor prieteni care dupa doua iesiri
la dunare ne dadeau lectii, mi-e mie jena sa spun ca sunt " meserias",
poate ca sunt in comparatie cu multi altii.
iar dupa mine marea
captura este cea salbatica. ce haz are sa sti ca intr-o balta de 5ha
sunt 30 de bucati de 30 kg si tu ai luat unul ?
fata de bucuresti
sunt 65 km pana pe malul dunarii? o ora de mers cu masina. am zile in
care plec la 4 de acasa la 5 sunt pe apa pescuiesc pana la 8 si ma
intorc seara acasa. se poate daca vrei.

dupa mine forumurile si in speta forumul de fata este o arma cu doua taisuri:
sunt
un izvor de cunostinte pentru TOTI, si pentru cei care respecta dunarea
si pentru cei care nu respecta dunarea. si scriu aici dunarea pentru ca
de fapt somnul acolo se gaseste.
in ultimul an s-au inmultit
pescarii la clonc in zona unde dau eu. si nu ar fi o problema daca nu
asi vedea pesti in jur de 1kg retinuti , sau chiar mai mici.
acela care retine asa ceva merita sa aiba aceste informatii?\
sau cei care in urma lor lasa prapad , merita aceste informatii?
NU.NU . .....DE UN MILION DE ORI NU.
eu unul nu mai iau pe nimeni sa invat, pana nu ma conving de calitatea umana a celui pe care il invit cu mine in barca.
informatii..pe acest site sunt extraordinare pentru multi incepatori si nu numai. dar cati respecta dunarea??? Mi-as dori ca toti sa o respecte, ca o recompensa pentru toate aceste informatii.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 7. septembrie 2012, 11:51

Si care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca cineva pentru a fi considerat pescar sportiv si coechipier?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 7. septembrie 2012, 12:01

Cunoasterea nu poate fi ascunsa pentru ca unii n-o folosesc cum trebuie!
Daca ar fi asa nu s-ar mai face scoala, nu s-ar mai face nimic.
Braconajul intr-o forma mai mare sau mai mica exista oriunde si nu poate fi impiedicat prin ascunderea cunostintelor ci prin (1) educatie si (2) supraveghere/controale autorizate.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 7. septembrie 2012, 12:15

Sunt de acord, prezenta sau absenta calitatii de OM, nu om, influenteaza, evident, toate actiunile individului, inclusiv comportamentul in domeniul pescuitului, totusi se poate incerca, macar experimental, o selectie a utilizatorilor intr-un club mai restrans, cel putin pe acest forum, dupa cum am spus, EXPERIMENTAL, desi in Romania nu prea iese nimic bine. Poate propune fiecare cate o idee de care sa se tina cont, si, eventual, sa se stabileasca o data limita pana la care se pot face propuneri, iar la final sa se voteze un set de conditii pe care sa le indeplineasca sau sa incerce sa le indeplineasca cei imteresati! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

5

vineri, 7. septembrie 2012, 14:45

... din pacate asa este ... pe locurile unde deobicei umblam la pescuit acu 2 ani nu era picior de om , eventual cativa la scobar... acum toata lumea cauta somnul cu diverse metode, apa e intesat de fire, mai ca panza de paianjen... din pacate mare majoritate aduce acasa tot ce prinde de la pui de somn de 250-300 gr pana la 47 kg cel mai mare pe care am auzit in zona aceasta, in vara acestui an si cate mai sunt care sunt prinse in toiul noptii si bagate in portbagaj fara sa "stie cineva de ele" ...
Din pacate accesul la anumite informatii mai mult "dauneaza", desigur e bine sa inveti metode noi si mie imi place sa invat de la oricine are o idee insa din pacate unii abuzeaza de ceea ce inseamna pescuit "recreativ-sportiv" ... chiar azi am auzit ca unii prind exemplare mri si vand proprietarii baltilor... si au constiinta inpacata, ca au facut C&R... :nervos: .

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 7. septembrie 2012, 14:48

dupa mine forumurile si in speta forumul de fata este o arma cu doua taisuri:
sunt
un izvor de cunostinte pentru TOTI, si pentru cei care respecta dunarea
si pentru cei care nu respecta dunarea. si scriu aici dunarea pentru ca
de fapt somnul acolo se gaseste.


Salut Georgian,
Eu sunt de parere ca oricine are dreptul sa invete sa pescuiasca la somn si oricarui pescar i se cuvine sansa de a avea posibilitatea unor drill-uri de neuitat. Asa cum si Informer scrie ca oriunde in lume exista un anume procentaj de braconaj, orice padure are uscaciunile ei... Dar eu sunt convins ca in aceasta padure romaneasca nu predomina uscaciunile, ci verdeata!
Cind intilnesti astfel de persoane, nu are rost sa te certi cu ei, vor face mai tare in contra. Incearca sa le explici de ce asa si nu altfel, cum ar fi corect si cum nu. Daca nu te intelege, ii mai explici si ii mai repeti de cite ori e nevoie! Cind simti ca nu are intradevar nici un rost, ca uscaciunea e uscata de nu se mai poate, de atunci incolo trebuie ignorat complet! Nu exista lege care sa-i interzica uciderea pestelui prins, doar daca este sub lungimea minima sau daca este prins pe perioada de prohibitie.

Si cind inveti alte persoane ce si cum sa faca, sa-i inveti si cum ar fi bine sa se comporte!

Imi pare rau ca se intampla asa ceva, dar eu nu am scris niciunde ca este bine sa se sacrifice pestii mari! Am incercat si voi incerca in continuare, din rasputeri, sa explic si sa ma repet in aceasta privinta ori de cite ori este nevoie si m-as bucura de orice sprijin din partea voastra! Toate astea insa implica o povestire scurta dar interesanta a fiecarei iesiri pe apa, sau un link spre un blog, poze frumoase, chiar si cu pesti mai mici sau cu un amic mazgalit cu ketchup de la sandvitch, o masina impotmolita in nisip... toate astea asamblate impreuna redau defapt imaginea unui pescuit frumos, relaxant si adevarat. :noroc: :prieteni:

Inca ceva: pescuitul la somn nu inseamna doar pescuitul la clonc! Mai exista si alte metode cu care se prind capturi mari, cum ar fi la stationar sau drifting, cu pesti vi de marime mare! Sau spinning-ul!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

7

vineri, 7. septembrie 2012, 14:51

Am un Jackson si un Abu Garcia (asta-i din combo de la Decahatlon).


Jaxonul e cumva Tristan seria 7000 ? cum se comporta cu pestii in drill ? Eu am avut 2 dar nu am avut peste serios in bat... apoi ma usurat cineva de ele luand din portbagaj pana achitam benzina la o statie peco... acum cu virusul cloncanitului ma gandesc sa iau ceva identic deocamdata ca poate ma las mai repede de cloncanit decat credeam initial ... :prieteni: :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 7. septembrie 2012, 17:15

47 kg cel mai mare pe care am auzit in zona aceasta, in vara acestui an si cate mai sunt care sunt prinse in toiul noptii si bagate in portbagaj fara sa "stie cineva de ele" ...


Salut Kzoli,
eu n-as prea da crezare la toate astea. Cei mai multi din pescarii care sunt in contact direct cu informatiile necesare sunt aici pe forum, iar acestia nu prea anunta capturi! :nunteleg:
In afara de aia, eu tin minte cind am inceput cu pescuitul la somn, eram complet aerian. Citeam monturi, vedeam poze, incercam sa le fac, dar nu iesea nimica! Abia cind am vazut live am inceput sa scot sunete de ..."Aaaahhh!" Si chiar dupa aceea imediat faceam multe chestii false, de care iti seama cu timpul si le inlaturi abia dupa ce mai intrebi exact, clar si la subiect de ce si cum!?

Iar daca intradevar este asa cum spui, ca toti prind, inseamna ca aveti ape enorm de bogate in somn :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

vineri, 7. septembrie 2012, 18:12

Zoran cert este ca pana acu 2 ani nu vedeai monturi si nici cloncuri nu auzeai prin zona... acum nu poti sa treci cu caiacul de liniile pescarilor( care dau la somn) si majoritatea cum sunt someri tot timpul stau la pescuit ... iar de elibreat ei in mod sigur nu elibereaza nimic !!! una de 32 si nenumarate mici am vazut cu ochii mei indesati in portbagaj cam de acelasi persoane si nu ai ce sa faci ... ceea de 47 kg nu am vazut insa cunosc bine tipa de la alimentara respectiva unde a fost cantarit, si ea nu are nici un motiv sa zica ca e mai mare sau mai mica... pana acum cativa ani pescuitul nocturn era interzis prin zona noaastra si aceasta e un motiv pentru care somnii puteau sa creasca fara sa deranjeze nimeni ... insa cu monturile respective se pacalesc "destul de usor" . Eu nu am prins demult un somn punctabil, mai ales datorita faptului ca sunt incapatanat si insist doar la voblere si in locurile deja cunoscute si cartografiate de catre mine... daca as cauta si la stationar scorul probabil ar fi alta, insa eu is cu spinnul :zid:
:prieteni:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 9. septembrie 2012, 07:47

Zoli are dreptate..
Informatia este un fel de cuita Pandorei..
Odata deschisa ,va incepe haosul...
Si pe la noi,au inceput sa apara pescarii la clonc..am mai scris,unii lasa balizele unde sint cind pleac acasa..DAR...
Nu poti sa interzici omului sa nu cunoasca..
Sa zicem ca acest forum va deveni unul exclusivist..
Insa informatia exista si pe alte sit-uri,reviste etc..O sa cerem inchiderea internetului,si o sa ardem revistele?

Insa ,daca acest forum,va exista de acum incolo bazat pe atitudinea mai mult decit pozitiva a lui Zoran,cel putin stim ca exista un nucleu de pescari adevarati,care ii pot 'contamina'si pe altii....Stau mult si meditez la ce am citit despre Ebru(multumesc Zoran),si imi dau seama ca sint prea sceptic si prea negativist-de fapt il inteleg perfect pe raitmaerg-insa asa nu vom schimba lucrurile in mai bine...caci daca ascunzi informatia aici,ea o sa apara de altundeva,nu o poti tine ascunsa..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

duminică, 9. septembrie 2012, 07:49

Zoran cert este ca pana acu 2 ani nu vedeai monturi si nici cloncuri nu auzeai prin zona...


Salut Zoli, eu site-ul Pescuit la somn l-am terminat abia in noiembrie 2011, adica acum 10 luni. Iar forumul a inceput sa functioneze din martie, adica acum 6 luni.

Generalitati:
Ceea ce m-a deranjeaza f tare la Dunare, este lipsa de cosuri de gunoi, de conteinere de gunoi pe clisura, un punct unde pescarii isi pot debarasa sacii de gunoi la plecare. Bruno mi-a relatat ca stia el unul, dar niciodata nu venea nimeni sa-l goleasca. Asa ca l-au desfiintat. Cine raspunde pt asta, ca pescarii fac asa mizerie pe malul apei, ca lasa atata gunoi?
In primul rand pescarii insasi.
Apoi asociatiile si primariile ca nu au grija ca pescarii sa aibe unde arunca gunoaiele.
Si in cele din urma si organele de ordine. In Germania daca stai intr-un loc cu mizerie pe jos, si vine politia, ori iti da amenda pe loc, ori iti ia datele si se intoarce dupa ce pleci de la pescuit. Daca mizeria mai e acolo, primesti amenda prin posta. Chiar daca nu ai lasat-o tu, mizeria, ei asa considera! Si in Franta e la fel! Nu o data m-au controlat si mi-au atras atentia cind plec, locul ramane curat! Si nu erau gunoaiele mele, le-am gasit acolo.

Asta a fost un ex scurt pt a ne putea da seama cum functioneaza unele sisteme in strainatate. In Ro ne intereseaza pe noi, cei 200 de useri de pe forum (care sunt convins ca toti aduna gunoaiele de pe Dunare cind pleaca, lasind locul unde au campat curat si pentru urmatorii) sa avem grija de natura, dar pe alti zeci de mii NU! Si aici nu-i vorba doar de pescari.

Cum am putea misca ceva, cum am putea lupta (chiar daca ar trebui sa ne strofocam si 10 ani) pt a reusi sa schimbam cite ceva in Ro? Astept sugesti din partea voastra!

Eu scriu primele chestii ce ar trebui reglementate in sistem, ce ma deranjeaza pe mine personal. Cum si unde vom cere si vom lupta pt asta, ramane de vazut in timp. Mai intai sa adunam ideile...
1. limita maxima de kg de pesti ce ai voie sa-i pastrezi pe zi de pescuit (macar la unele specii)
2. limita inferioara de pastrare sa se ridice la unele specii
3. daca exista limita inferioara pt pastrarea capturi, sa existe si limita superioara la unele specii de pesti (de ex la somn, 80 cm limita inferioara si 1,50 metri limita superioara)
4. sa fie interzisa vanzarea pestelui prins fara autorizatie!
5. sa se ridice amenzile pentru nerespectarea regulamentului de pescuit
6. retragerea permisului de pescuit la a doua abatere
7. regulament ce prevede pastrarea locului de pescuit: atat curatenia la locul de distractie cit si pastrarea intacta a naturii pe locul de pescuit
8. braconajul sa fie pedepsit mult mai aspru ca pina acuma
9. fiecare care are un forum de pescuit in Ro, fiecare care are un blog sau ceva asemanator, sa aibe o sectiune unde se explica si comportamentul sportiv fata de pesti si comportamentul normal ce ar trebui sa-l avem fata de natura si ceilalti pescari....

OK, daca reusim sa gasim pe cineva care cunoaste f bine regulamentul de pescuit sau sa-l inteleaga, am putea incepe sa cream o cerere cu argumente pentru schimbarea regulamentului actual, pt imbunatatirea situatiei "globale" din Romaniaa pe aceasta tema. Mai sunt insa unele chestii de reglementat, care mie nu mi-s prea clare:
a) cine se ocupa de asta, cine vrea sa duca raspunderea de organizator, de kapo?
b) avem nevoie de o asociatie pt asta, pt a cere schimbarea regulamentului? sau exista deja printre voi persoane ce au o asociatie? (cel mai potrivit ar fi cineva din Bucuresti? sau chiar din mai multe parti a tarii? O asociatie a asociatilor :) )
c) cui trebuie sa ne adresam urmatorii 10 ani pt o reusita partiala (sau totala!? :zambet: )

:gandesc: Sunt curios si astept cu nerabdare raspunsurile voastre. :cafea:


Cel mai usor si mai simplu este punctul 9 de realizat. Aici poate oricine are un blog, un site sau un forum de pescuit sa copieze tot ce am scris eu pe pagina C&R - Noi, pescarii, şi Natura noastră : Catch and Release
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

12

duminică, 9. septembrie 2012, 09:11

Zoran cert este ca pana acu 2 ani nu vedeai monturi si nici cloncuri nu auzeai prin zona...


Salut Zoli, eu site-ul Pescuit la somn l-am terminat abia in noiembrie 2011, adica acum 10 luni. Iar forumul a inceput sa functioneze din martie, adica acum 6 luni.



Buna Zoran, Nu m-am referit neaparat la siteul tau( probabil am formulat gresit :necajit: ), ci la fluxul de informatii ce circula pe net si in presa "scrisa". O fi eu mai sentimental ,dar cand vedeam pestii indesati in portbagaj ... parca furau de la mine... si e un sentiment ce nu se poate descrie in cuvinte...
Ps. Sa nu credeti ca sunt invidios ca ei au prins, pur si simplu imi e mila de acei pesti care merita sa mai creasca in mediul natural in loc sa ajunga in tigaie...

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

duminică, 9. septembrie 2012, 11:32

b) avem nevoie de o asociatie pt asta, pt a cere schimbarea regulamentului? sau exista deja printre voi persoane ce au o asociatie? (cel mai potrivit ar fi cineva din Bucuresti? sau chiar din mai multe parti a tarii? O asociatie a asociatilor )
c) cui trebuie sa ne adresam urmatorii 10 ani pt o reusita partiala (sau totala!? )
Au mai incercat si altii...Cind unei tabere nu-i convine anumite reglementari le ataca in justitie si acestea nu se aplica..Avem si o tentativa de Federatie,care lupta ca pescuitul sa fie recunoscut ca si sport in sensul strict al cuvintului..deocamdata nu a reusit nimic.Lupta de transee se duce intre A.J.V.P.S.(sustinuta politic) si satelitii ei,si nenascuta Federatie,care in treacat fie spus s-a autoingropat datorita reputatiei si actiunilor unanim blamate ale presedintelui acesteia,Popescu Stefan..

Din cite stiu,legile se schimba prin ordin de ministru,insa acest ordin trebuie supus dezbaterii publice si apoi aplicat ,daca nu este atacat in instanta,de fauna mai sus pomenita..

Cu alte cuvinte,noi vrem,....dar putem???
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

14

duminică, 9. septembrie 2012, 12:48

un prieten pescar de dunare de peste 30 de ani imi spunea, respecta
dunarea si ea iti va da intodeauna peste pentru o ciorba, doar sa ai
respect.
de curand stiu pe cineva ca a fost a doua oara la clonc si a
scos un somn de 43 kg, l-am intrebat daca i-a dat drumul ..nu pentru ca
i-au gaurit burta cu gafa. imi pare rau ca l-am invatat sa pescuiasca
la clonc . stiu ca nu el i-a gaurit burta stiu ca el i-ar fi dat drumul ,
nu il stiu pe cel cu care a fost in barca si care a avut pestele in
mulineta, dar imi fac mea culpa, pentru ca daca nu vedea la mine ce si
cum .....nu murea un peste de 43 de kg, daca o iei pe toate partile un
somn de 43 de kg ai toate motivele de al il elibera viu si nevatamat.
e gras, nu e bun de pus in oala,
e un reproducator,
si nu in ultimul rand, asa e sportiv.
sa
nu credeti ca sunt un ipocrit, retin peste pentru ca imi place sa
mananc peste proaspat, dar un peste de peste 15 kg doar ca trofeu ,
poze si du-te sanatos.

revenind la ideea de la care am plecat ,
militez pentru pescutul in natura " naturala ", castigand experienta,
avand ore petrecute pe balta lucrurile se schimba.
or sa te bucure 5 carasi mari de dunare infinit mai mult decat 20 kg de crap in baltile tip carpodrom.
am avut zile cand nu am prins nimic, si banuiam ca nu o sa prind, dar m-am dus la pescuit sa fiu eu cu dunarea, singuri.
visam toti la marea captura, dar trebuie urmati niste pasi, multi vad ca vor sa ii sara.
am
intalnit pescari , cunostinte ale unor prieteni care dupa doua iesiri
la dunare ne dadeau lectii, mi-e mie jena sa spun ca sunt " meserias",
poate ca sunt in comparatie cu multi altii.
iar dupa mine marea
captura este cea salbatica. ce haz are sa sti ca intr-o balta de 5ha
sunt 30 de bucati de 30 kg si tu ai luat unul ?
fata de bucuresti
sunt 65 km pana pe malul dunarii? o ora de mers cu masina. am zile in
care plec la 4 de acasa la 5 sunt pe apa pescuiesc pana la 8 si ma
intorc seara acasa. se poate daca vrei.

dupa mine forumurile si in speta forumul de fata este o arma cu doua taisuri:
sunt
un izvor de cunostinte pentru TOTI, si pentru cei care respecta dunarea
si pentru cei care nu respecta dunarea. si scriu aici dunarea pentru ca
de fapt somnul acolo se gaseste.
in ultimul an s-au inmultit
pescarii la clonc in zona unde dau eu. si nu ar fi o problema daca nu
asi vedea pesti in jur de 1kg retinuti , sau chiar mai mici.
acela care retine asa ceva merita sa aiba aceste informatii?\
sau cei care in urma lor lasa prapad , merita aceste informatii?
NU.NU . .....DE UN MILION DE ORI NU.
eu unul nu mai iau pe nimeni sa invat, pana nu ma conving de calitatea umana a celui pe care il invit cu mine in barca.
informatii..pe acest site sunt extraordinare pentru multi incepatori si nu numai. dar cati respecta dunarea??? Mi-as dori ca toti sa o respecte, ca o recompensa pentru toate aceste informatii.


inteleg perfect frustrarea si rabufnirea aceasta, probabil ca multi dintre noi au avuto sau ori sa o aiba mai devreme sau mai tarziu.
ceea ce spunea prietenul tau legat de Dunare se poate transorma foarte usor in

Citat

respecta NATURA si ea iti va da intodeauna ce sa pui pe masa, doar sa ai respect.


si eu am deprins cunostinte de pescuit la somn datorita lui Zoran si acestui site, dar nu numai,
am cunostinte care ma roaga sa le iau cu mine la pescuit cand ma duc la somn cu cloncul, dar am evitat sa iau pe cineva si prefer sa merg singur tocmai pentru acest motiv - nu putini au fost cei care mi-au inselat asteptarile in ultimul timp ca sa mai am incredere si aici nu ma refer numai la pescuit :nervos:
sunt locuri unde cu siguranta as prinde peste sau care ar merita "batute" daca as merge in doi la pescuit, dar prefer sa ma limitez eu decat sa regret mai tarziu

@zoran
punctele tale de dezbatere se pot transforma extrem de usor intr-un topic dedicat, dar te rog uita-te pe siteurile si forumurile de profil din romania si o sa vezi ca sunt ceva ani decand se dezbat astfel de idei fara nici un rezultat
orgoliile, interesele mai mult sau mai putin mascate si nu in ultimul rand prostia si nesimtirea fac ca aceste subiecte si dezbaterea lor sa nu duca la nici un rezultat
fondarea unui club sau a unei asociatii care sa isi propuna asa ceva este cu mult mai de dorit si mai realista decat dezbaterea aceasta pe forumuri - are si asta rolul ei, dar pana la un punct.

  • Autorul acestui subiect este »raitmaerg«

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

duminică, 9. septembrie 2012, 13:16

m-am intors ieri dupa 24 de ore pe Dunare.
o iesire excelenta, fara capturi dar o iesire relaxanta.
din pacate noaptea am fost controlati de HOTI si au furat lansetele si o genata cu destul de multe si valoroare lucruri, toate erau in una din barcile cu care am iesit.
si eu aveam lansetele si inca ceva maruntisuri in barca, pana acum nu am avut surprize de genul asta. barca nu era in salbaticie , barcile erau acostate unde tin de aproape doi ani barca la apa. atentie deci ....

Ceea ce m-a deranjeaza f tare la Dunare, este lipsa de cosuri de gunoi, de conteinere de gunoi pe clisura, un punct unde pescarii isi pot debarasa sacii de gunoi la plecare. Bruno mi-a relatat ca stia el unul, dar niciodata nu venea nimeni sa-l goleasca. Asa ca l-au desfiintat. Cine raspunde pt asta, ca pescarii fac asa mizerie pe malul apei, ca lasa atata gunoi?

In primul rand pescarii insasi.

Apoi asociatiile si primariile ca nu au grija ca pescarii sa aibe unde arunca gunoaiele.

nu sunt de acord cu tine.
eu imi strang gunoaiele in saci menajeri si ii iau chiar cu mine cu barca si cu masina pana unde pot sa ii arunc. daca eu am un pachet gol de biscuiti si am un cos de gunoi la 500 m de mine sunt scuzat ca il arunc unde am termina biscuitii pentru ca anu am chiar acolo un cos de gunoi?
cel mai taare ma intriga oamenii care traiesc chiar pe malul dunarii.
printre primele iesiri cu barca cateva zile si nopti cu cortul prin salbaticie, la intoarcere din expeditie am adus 3 saci de gunoi in barca. cei de unde tineam barca au inceput sa isi dea coate cand au vazut ca aveam atata gunoi al meu chiar si a altora. i-am rugat sa imi arate unde sa arunc gunoiul ....stiti ce mi-au raspuns..
lasa-l la mine(gunoiul) ca la noapte ii dau eu drumu pe dunare........ :doaaamne: :doaaamne: :doaaamne:
cand m-au vazut ca bag si sacii de gunoi in masina si plec cu ei nu intelegeau. atat ii duce capul . adica sunt cei care sunt nesimtiti si nu le pasa, astia sunt o categorie...astilalati nici macar nu isi dadeau seama si nu le pasa sub nici o forma de natura.

Si in cele din urma si organele de ordine. In Germania daca stai intr-un loc cu mizerie pe jos, si vine politia, ori iti da amenda pe loc, ori iti ia datele si se intoarce dupa ce pleci de la pescuit. Daca mizeria mai e acolo, primesti amenda prin posta.

exact asa ma gandeam si eu sa se intample fara sa stiu ca asa se intampla in germania. e la moda o melodie: Vreau o tara ca afara!
noi suntem ca oamenii de afara?

acum ceva timp am avut o disputa cu un coleg de pe alt forum, eu scriam despre o zona superba a dunarii. omul sarise de cur in sus ca de ce deschid ochii altora, ca o sa se duca dracului zona, ca o sa fie distrusa de "cercopiteci si urangutani".
am avut un schimb de replici destul de dur . dupa 2 ani ii dau dreptate in mare parte...

pana la urma cum ne protejam de cercopiteci si urangutani? cum putem sa ne protejam frumusetile de electicieni si braconieri ? cum putem sa ne protejam de cei care vin si fac harmalaie, asculta muzica , se imbata si fac scandal?
la mine e mai usor, eu avand un mijloc rapid de deplasare pe dunare. din start imi caut o zona greu accesibila de pe uscat si imi stabilesc tabara, dar nu poti tot timpul.

@ eveergreen
Si care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca cineva pentru a fi considerat pescar sportiv si coechipier?

din punctul meu de vedere?

simplu: sa respecte Dunarea si pe ceilalti din jurul lui. dar un respect din suflet nu de fatada. iar asta nu pot sa o aflu decat in timp.

sunt destui pe care i-am auzit ca s-au apucat de clonc si dupa 2 iesiri s-au lasat pagubasi. nu au prins, nu puteau sa bata, trebuie sa stea atata in barca...conditii grele. cand se lasa de pescuit la somn la clonc si ma intreaba " tu chiar ai prins somn asa?" , simt asa o bucurie. :limba:
poate ca sunt rau si egoist.
mea culpa.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 9. septembrie 2012, 20:40

Salut, Georgian, nu prea inteleg cum vei reusi sa-ti dai seama ce hram poarta fiecare daca nu ajungi sa te si vezi cu persoana respectiva, eu unul tin sa spun ca am avut parte numai de dezamagiri, complet neasteptate, din partea tuturor prietenilor, mai putin doi dintre ei, care sunt, de fapt cei mai recenti, ca sa nu mai spun de rude, care iti produc surprize pe banda rulanta, asa ca nu vad cum ii poti selecta, mai ales ca nu poti cunoaste un om nici dupa un car de ani, chiar si pe cel de langa tine, sau alte rude, cu atat mai putin din niste postari care nu trebuie sa reflecte intotdeauna adevarul!! Eu unul, nu am insistat, dar in baza invitatiei pe care mi-ai facut-o acum cateva luni am vrut sa intreb doar daca mai este valabila, dupa cum ai vazut - macar din postari cred ca se poate vedea ca sunt dornic de a face primii pasi in acest stil, asa ca nu sunt nebun sa nu fi mers la pescuit daca erau toate lucrurile in ordine - nu stiu care sunt parerile despre mine, dar, intr-o oarecare masura iti poti face o impresie despre cineva la o discutie fata in fata, deci poate ne intalnim la un pahar de vorba! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

17

luni, 10. septembrie 2012, 08:50

Acu` hai sa fim putin cinstiti ca sa nu fim acuzati de ipocrizie :): marea majoritate a secretosilor pe care i-am cunoscut eu fac asta ca sa nu li se ocupe locurile si sa aiba ei unde pescui si nu pentru ca le-ar pasa in mod deosebit de viata pestilor. Nu va suna cunoscut? :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

  • Autorul acestui subiect este »raitmaerg«

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 10. septembrie 2012, 12:30

Salut, Georgian, nu prea inteleg cum vei reusi sa-ti dai seama ce hram poarta fiecare daca nu ajungi sa te si vezi cu persoana respectiva, eu unul tin sa spun ca am avut parte numai de dezamagiri, complet neasteptate, din partea tuturor prietenilor, mai putin doi dintre ei, care sunt, de fapt cei mai recenti, ca sa nu mai spun de rude, care iti produc surprize pe banda rulanta, asa ca nu vad cum ii poti selecta, mai ales ca nu poti cunoaste un om nici dupa un car de ani, chiar si pe cel de langa tine, sau alte rude, cu atat mai putin din niste postari care nu trebuie sa reflecte intotdeauna adevarul!! Eu unul, nu am insistat, dar in baza invitatiei pe care mi-ai facut-o acum cateva luni am vrut sa intreb doar daca mai este valabila, dupa cum ai vazut - macar din postari cred ca se poate vedea ca sunt dornic de a face primii pasi in acest stil, asa ca nu sunt nebun sa nu fi mers la pescuit daca erau toate lucrurile in ordine - nu stiu care sunt parerile despre mine, dar, intr-o oarecare masura iti poti face o impresie despre cineva la o discutie fata in fata, deci poate ne intalnim la un pahar de vorba! :ochi:

Salut, Georgian, nu prea inteleg cum vei reusi sa-ti dai seama ce hram poarta fiecare daca nu ajungi sa te si vezi cu persoana respectiva, eu unul tin sa spun ca am avut parte numai de dezamagiri, complet neasteptate, din partea tuturor prietenilor, mai putin doi dintre ei, care sunt, de fapt cei mai recenti, ca sa nu mai spun de rude, care iti produc surprize pe banda rulanta, asa ca nu vad cum ii poti selecta, mai ales ca nu poti cunoaste un om nici dupa un car de ani, chiar si pe cel de langa tine, sau alte rude, cu atat mai putin din niste postari care nu trebuie sa reflecte intotdeauna adevarul!! Eu unul, nu am insistat, dar in baza invitatiei pe care mi-ai facut-o acum cateva luni am vrut sa intreb doar daca mai este valabila, dupa cum ai vazut - macar din postari cred ca se poate vedea ca sunt dornic de a face primii pasi in acest stil, asa ca nu sunt nebun sa nu fi mers la pescuit daca erau toate lucrurile in ordine - nu stiu care sunt parerile despre mine, dar, intr-o oarecare masura iti poti face o impresie despre cineva la o discutie fata in fata, deci poate ne intalnim la un pahar de vorba! :ochi:
ai si tu dreptate, dar....hai poate reusim sa ne vedem la un pahar de vorba, si poate legam o ieseala impreuna, acum ca s-au cam terminat concediile sunt cam stramtorat cu timpul. saptamana asta daca ies ies cu un prieten cu care am stabilit de ceva vreme iesirea.


Acu` hai sa fim putin cinstiti ca sa nu fim acuzati de ipocrizie :): marea majoritate a secretosilor pe care i-am cunoscut eu fac asta ca sa nu li se ocupe locurile si sa aiba ei unde pescui si nu pentru ca le-ar pasa in mod deosebit de viata pestilor. Nu va suna cunoscut? :ochi:

iarasi putem dezbate chestia asta. bat km intregi pe dunare, am zile intregi in care fac zeci de km si nu prind nimic, in locurile in care le descoperisem s-au inmultit cloncarii pentru ca eu am spus unui prieten el a spus altuia...etc si am ajuns ca 2 locuri unde dadeam singur de nebun acum un an si locuri care le-am gasit dupa cel putin 4-5 partide in care nu mi-a tras nimic, sa fie iarsi pline. da nu vreau ca pe zonele pe care le-am descoperit cu timp si bani( benzina si consumabile motor) sa vina altii si sa colncane pe zona respectiva la punct fix. ce este gresit in a iti pastra pentru tine locuri pe care le-ai gasit si care tin peste.
acum 2 saptamani sa prins un somn mare intr-o zona ...saptamana asta erau 5 barci pe zona.
anul trecut am luat eu 3 buacti 22kg, 15kg si 5 kg pe o zona ....stiti cum e pe zona aia acum? 4-5 barci , de pe mal 7-8 ......
sunt multi km pe duare nebatuti, de ce trebuie sa spun unde am prins? a ca pot spune ca a treas bine la scoica in ultima vreme....ok. daca esti un pescar care te intereseaza si au un spirit de observatie vezi ca sunt multe scoici pe dunare care plutesc, ca apa scazuta favorizeaza hranirea somului cu scoica...etc.
am auzit de un loc unde se prind raci...vazand de-a lungul timpului ca multi somni au in burta raci m-am gandit ca e o zona buna unde tine somn, si am prins si acolo.
mergeti in gura argesului la oltenita sa vedeti vineri seara si sambata dimineata cel putin 4-5 barci la clonc pe 1 km, daca nu esti atent dai unu peste altul.
nu e ipocrizie, este normal ca fiecare dupa ce a descoperit un loc sa incerce sa il protejeze.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 10. septembrie 2012, 13:43

nu e ipocrizie, este normal ca fiecare dupa ce a descoperit un loc sa incerce sa il protejeze.
N-am zis ca-i ceva rau sa-ti protejezi locurile, am zis ca-i ipocrizie cand vrei sa le pastrezi ca sa poti prinde tu da` sustii c-o faci doar ca sa protejezi pestele de fomisti. :)
NU ma refer la cineva anume de pe acest forum, ce-am vrut sa spun se refera strict la o parte dintre cei cu care am discutat personal.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 10. septembrie 2012, 14:30

nu sunt de acord cu tine.
eu imi strang gunoaiele in saci menajeri si ii iau chiar cu mine cu barca si cu masina pana unde pot sa ii arunc.


exact asa fac si eu, si Bruno, si.... multi altii. Dar totusi malul Dunarii arata de multe ori ca un cos de gunoi... :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com