Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 10. septembrie 2012, 14:52

@zoran
punctele tale de dezbatere se pot transforma extrem de usor intr-un topic dedicat, dar te rog uita-te pe siteurile si forumurile de profil din romania si o sa vezi ca sunt ceva ani decand se dezbat astfel de idei fara nici un rezultat


Aaaah, nu la asa ceva ma refeream, la un topic pe care sa-l dezbate,m la infinit. NU!

Discutind cu un priten bun (pe care l-am trecut sus de tot in lista de prieteni :) ) mi-a spus in mare cam cum sta treaba:

1. o asociatie non-profit cu teluri fixe si strict orientate spre protectia mediului si a pestilor, cu un nume care deja spune multe (de ex: Viitorul pescarului de azi...)
2. nicidecum o asociatie unde sa se promoveze concursuri de pescuit, ca in alte sporturi
3. un forum dedicat punctului 1.
4. multa rabdare si dorinta de a ajuta in schimbarea si perfectionarea unor legi, fara a fi platit pentru aceasta
5. responsabilitate maxima pe o durata de minim 10 ani maxim 20 de ani a celor ce se implica, adica a echipei de conducere, exludind 90% din membrii asociatiei
6. mult timp privat investit in aceasta
7. adunari generale organizate ani de an
8. propuneri repetate si intemeiate catre cei ce propun schimbarea de legi
9. studii asupra ce se poate intimpla daca nu schimbam una sau alta...(acestea pot fi, de ex., si proiecte de diploma ale studentilor interesati de mediu)
10. serii de articole in revistele de specialitate despre munca depusa si tzelul asociatiei
11. ... :gandesc:

Cam asta ar fi ideea, o chestie aparte de acest forum, la care as cotiza si as sprijini cum pot cu cea mai mare placere.

Pe de alta parte, este chestia cu respectul fata de natura, pesti si pescari. Aceasta o poate fara prea multa greutate promova fiecare ce are un forum, un blog, sau care este membru intr-un forum si deschide astfel de subiecte. NU SUBIECTE UNDE NE PLINGEM CE FAC UNII SAU ALTII!!!! Ori subiecte direct la subiect, cu explicatii frumoase, ori o povestire despre cum am strins de exemplu 3 ore gunoaiele inainte de pescuit pt a savura din plin natura! Iar cei care va vor lua la misto, pt ca si din aia vor fi, aia au complexe... Si daca va iau la misto, ce are?

Deci, am lansat o idee despre o asociatie ce va munci si lupta ani de zile pt schimbarea inspre bine, cu reusita sau fara, asta ramane de vazut... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

22

luni, 10. septembrie 2012, 20:24

da,
asta este cu totul altceva si gandita pe termene atat de lungi probabil ca ar avea ceva sorti de izbanda- macar in schimbarea mentalitatii
totusi, legislatia ar trebui sa ajute in acest sens si exemplul dat de tine cu strangerea gunoiului indiferent ca a fost al tau sa nu altfel esti amendat este perfecta, dar..........
eu am avut la un moment dat un presedinte de "asociatie" care la propunerea mea de a ecologiza o balta de langa oras a sarit cu gura pe mine

Citat

ce ba, vrei sa strang eu rahaturile altora?!!

m-am retras instantaneu din acea "asociatie" si de atuncea m-am lecuit - tot ce faci tu singur cu mana ta este cu mult mai sigur si mai cinstit
dar ideea ta este de pus in practica si de urmarit

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 10. septembrie 2012, 21:13

Nu avem nevoie decit de citiva baieti seriosi, care vor sa dea startul. Restul se v-a desfasura de la sine, cu timpul. Cred ca este printre noi, pe forum, cineva care a trecut prin toate astea ( ), poate ne si ajuta pe parcurs cu informatii sau cu idei cu ce trebuie facut :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 11. septembrie 2012, 09:08

Interesanta si faaina idee sunt sigur ca si publicatii scrisesau televiziuni ar sprijini acest proect,cel putin pentru mediatizare

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 11. septembrie 2012, 13:02

Nu avem nevoie decit de citiva baieti seriosi, care vor sa dea startul. Restul se v-a desfasura de la sine, cu timpul. Cred ca este printre noi, pe forum, cineva care a trecut prin toate astea ( ), poate ne si ajuta pe parcurs cu informatii sau cu idei cu ce trebuie facut :bravo:


Probabil ca ala sunt eu. Scriu si despre asta, numai ca-mi trebuie ceva timp. In trei randuri e greu de explicat. :)

26

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 12:42

Apropo de curatenie , sa nu mergem departe decat pana in Ungaria, acolo sunt concesionate apele in 99% asociatiilor de pescuit sportiv, DAR acolo fiecare isi face treaba, si malurile sunt curate ... au si ei mitocanii lor, ca padure fara uscatura nu exista, dar de ce la EI se poate si la NOI NU ... acolo daca pescuiesti la stationar si ai mizerie in apropierea ta( peturi ,pungi deseuri de orice fel) te someaza ( daca esti cetatean strain, daca nu te taxeaza automat) si daca nu "reactionezi" deja ai amenda... si chiar se urmareste respectarea legislatiei in acest sens... in unele zone unori chiar trec si de limita legii, ptr. a respecta curatenia... si nu numai...
La noi "oriunde" te duci .... mizerie... peturi ...cutii de beri.... si alte minuni peste tot... groape de gunoi clandestine la fiecare pas.... atat pe malurile apelor cat si pe creasta muntilor... :vomit: noroc ca in curand va ninge si peste toata mizeria se astene un strat de zapada, care ascunde totul si peisajul devine unul fascinant... dar asta nici pe departe nu rezolva PROBLEMA ... pacat ... ca avem locuri foarte frumoase... si nu ne pasa de ele...

27

sâmbătă, 1. decembrie 2012, 16:07

Apropo de curatenie , peste tot... groape de gunoi clandestine la fiecare pas.... atat pe malurile apelor si nu ne pasa de ele...


apropo de ce am selectat mai sus,
exista o mica balta pe care o frecventam si care imi producea cateva bucurii primvara si uneori vara cu niste mici marle carora le dadeam drumul cu bucurie inapoi fiindca iubeam si iubesc acea balta, numai ca spre dezamagirea mea, exact in malul acelei balti s-au sapat doua gropi mari in care popii si calugarii de la o manastire prospera din apropiere arunca toate deseurile si mizeria de la manastire
desii am facut fotografii si am sesizat garda de mediu, nu s-a luat nici o masura, :nervos:

28

sâmbătă, 15. decembrie 2012, 20:26

Interesanta si faaina idee sunt sigur ca si publicatii scrisesau televiziuni ar sprijini acest proect,cel putin pentru mediatizare

Din pacate la NOI, pe ecrane nu se poate difuza asa ceva... cunosc cel putin 3 cazuri care au fost filmate si nu au fost difuzate fiindca nu li s-a aprobat difuzarea lor...oare DE CE ???
In presa, mai ales ceea specializata apar din cand in cand asemenea articole, insa cei care ar trebui sa "citeasca, ei nu cumpara asemenea reviste" ...

29

sâmbătă, 8. martie 2014, 09:52

referitor de spus locuri sant perfect de accord pentru protejarea lor sau sa nu fie spuse pe forum ,
am patit-o cu neajlovu cand mergeam la clean .

la faza cu gunoiu e ceva "normal" in ro . pe dunare pescuiesc de obicei ( 99.99%) pe unde nu ajung pantofarii si foarte rar cate un satean
anul trecut a trecut o barca cabinata si se tot uita la noi cum prindeam mreana ( la feeder) , si in urmatorul weeck cand am ajuns era dezastru locul : plin de gunoaie (sticle de bere 0.33 + resturi de la un gratar )
l-am prins in urmatorul weeck si l-am pus sa faca curatenie , de atunci nu l-am mai vazut pe acolo :zambet: