Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 6. septembrie 2012, 19:51

Daiwa Opus Bull 6000

Daiwa Opus Bull 6000, din ceeace stiti voi, se preteaza pentru barca la clonc? Are suficienta forta? Este suficient de robusta?

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 6. septembrie 2012, 21:10

Io din start iti zic ca n-o stiu :) ... da` cum vad pe net are un "max. drag" mai bun ca slammer-u` asta ce-l folosesc io, 15Kg vs. 20lb deci teoretic, d.p.d.v. al franei si angrenajului cel putin, ar trebui sa fie OK... asta daca 1kg de pene la unii cantareste tot atat cat 1kg de plumb la aialalti... si-i si Daiwa.
Pe de alta parte de ce nu-ti iei o "fierotanie" d-asta de Penn daca tot zice lumea ca spargi pietre cu ele si tot merg? :zambet:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 6. septembrie 2012, 22:10

N-am apucat sa ma uit, dar care este diferenta de pret dintre ele?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 7. septembrie 2012, 05:57

... Pe de alta parte de ce nu-ti iei o "fierotanie" d-asta de Penn daca tot zice lumea ca spargi pietre cu ele si tot merg? :zambet:
Pai Daiwa asta costa echivalentul a 115$, iar Penn costa 150$ + comisionul baietilor veseli => ajunge sa coste aproape dublu. Oricum Daiwa asta as lua-o ca si mulineta de rezerva la multiplicatorul Jackson care, de cand a intrat niste nisip in ea "parca" nu-mi mai place cum merge... :doarecapu:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 7. septembrie 2012, 08:38

[.....] multiplicatorul Jackson care, de cand a intrat niste nisip in ea "parca" nu-mi mai place cum merge... :doarecapu:


multiplicatoarele sunt ceva mai sensibile la in ceea ce priveste contactul cu nisipul, apa, praf sau alte chestii de genul asta ... necesita o mentenanta ceva mai des facuta decat o mulineta de spinning.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 7. septembrie 2012, 08:59

Pai Daiwa asta costa echivalentul a 115$, iar Penn costa 150$ + comisionul baietilor veseli => ajunge sa coste aproape dublu. Oricum Daiwa asta as lua-o ca si mulineta de rezerva la multiplicatorul Jackson care, de cand a intrat niste nisip in ea "parca" nu-mi mai place cum merge... :doarecapu:
In caz ca Zoran mai are Penn-uri, iesi cu una cam tot la cat costa Daiwa aia....
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 7. septembrie 2012, 09:39

[.....] multiplicatorul Jackson care, de cand a intrat niste nisip in ea "parca" nu-mi mai place cum merge... :doarecapu:


multiplicatoarele sunt ceva mai sensibile la in ceea ce priveste contactul cu nisipul, apa, praf sau alte chestii de genul asta ... necesita o mentenanta ceva mai des facuta decat o mulineta de spinning.
Marti, cand sunt liber, voi demonta multiplicatorul (daca rezista pescuitului de astazi, maine si poimaine) cu riscul de a nu mai reusi reasamblarea lui :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 7. septembrie 2012, 10:40


...multiplicatoarele sunt ceva mai sensibile la in ceea ce priveste contactul cu nisipul, apa, praf sau alte chestii de genul asta ... necesita o mentenanta ceva mai des facuta decat o mulineta de spinning.


Thomas si Mario, sau multi alti pescari, folosesc de 10 ani Penn GT 310 si 320 pt clonc, iar pt stationar 330 si 340. F robuste, inchise bine si facute pt pescuit oceanic. N-am auzit de vre-o una care sa fi luat nisip... sau de vre-una care s-a stricat.

Mi-am luat si eu un 310 (cred ca-s vreo 180 m de fir de 0,50 Berkley Catfish pe ea, verde) si un 340 (aici cred ca-s vreo 260 m de fir de 0,69 Berkley Catfish pe ea, verde) , dar nu-mi vine la mana cu recuperarea. Nu le mai folosesc deloc, doar stationarele de la Penn: Spinnfisher 950 si Slammer 560/760.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 7. septembrie 2012, 11:33

nu stiu zoran mulinetele despre care vorbesti dar in general cam orice multiplicator este mai sensibil la mizerie decat o mulineta de spinning. cam la toate multiplicatoarele direct sub tambur, pe ax se vad rulmentii care sunt destul de expusi ... adica nu au cum sa faca etans zona dintre tambur si corpul mulinetei si tocmai pe acolo apar problemele. intreaba cam toti utilizatorii de astfel de mulinete odata la cat timp le fac mentenanta si cum umbla cu ele.

eu mulinetele de spinning le pun unde apuc atunci cand pescuiesc ... daca as face asa si cu un multiplicator sunt convins ca ar harai tot la sfarsitul fiecarei partide.

nu stiu cum o fi daca pescuiesti din barca unde nu prea ai de-a face cu nisip sau alte mizerii, dar as vrea sa vad un multiplicator aruncat in nicispi asa cum arunc eu cele de spinning.

pe aici (nu stiu in alte locuri) majoritatea pescarilor de spinning in mare de pe mal folosesc mulinete de spinning, printre altele si pentru ca rezista mai bine la apa decat una de casting (lasand la o parte lungimea lanseului sau capacitatea tamburului) si necesita mai putina mentenanta decat cele de casting.

ps: a nu se intelege ca sunt contra multiplicatoarelor, am si eu doua pe acasa (low-profile pentru chestii mai usoare) pe care le-am luat din curiozitate dar pur si simplu eu unul nu ma prea impac cu ele.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 26. septembrie 2012, 18:17

Pana la urma mi-am cumparat un Daiwa Opus Bull 5000 absolut nou, cu un tambur incarcat cu mono de 0.7 la pretul de 45 euroi (200 lei). Tipul a primit-o cadou de la cineva si nu are treaba cu asemenea mulinete. Nu am dat-o la apa ca nu am avut cand insa am legat firul mono de clanta de la usa, am strans frana, m-am opintit bine in lanseta si am inceput sa mulinez. Tind sa cred ca cele 15kgf de la frana sunt eronate deoarece impresia mea este ca tine ceva mai mult. Daca as mai gasi una la acelasi pret in secunda urmatoare as cumpara-o. La iesirea de saptamna viitoare o voi folosi de la mal in "stilul" la geamandura cu peste viu de cca 0,5kg. Daca va da vreun "oblete" in ea, abia atunci o voi putea evalua corect.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 26. septembrie 2012, 18:31

Pana la urma mi-am cumparat un Daiwa Opus Bull 5000 absolut nou...


Poti te rog sa ne impresionezi cu o poza a mulinetei? Thanks! :pauza:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

  • Autorul acestui subiect este »Eugen«

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 27. septembrie 2012, 11:40

am vrut sa cumpar si eu opus bull 5000 de la vegas75 de pe rapitori la super pret, dar a fost problema cu sincronizarea, el pleca in concediu eu vroiam mulineta sa ies weekendul urmator la clonc asa ca am avut noroc cu Zoran care mai avea un slammer 560l :)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"