Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

41

sâmbătă, 30. martie 2013, 18:43

Te lasa inima sa folosesti mrenute ca momeala? :nu: :necajit:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

42

sâmbătă, 30. martie 2013, 20:16

Probabil ca nu ,dar adevarul ca sunt bune mai ales la ...somn! Pe Mures cel putin ,in repezis ...Probabil ca de aceea am trecut la spinning :bravo:

gepe

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 5. martie 2013

Locație: Gura Humorului -Cislago Italia(pescuiesc zona Pavia-Cremona, Isola Serafini)

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 30. martie 2013, 21:16

Teposii de care ziceam eu nu cresc asa de mare in nici un caz, maxim 500 gr, cica sunt foarte gustosi... dar in mod sigur pot sa faca insuportabila o partida de pescuit la stationar... mananca orice si in cateva clipe inghit carligul pana in adancul stomacului, iar intepatura cauzata de spinul de pe spate poate sa doara foarte "tare".



Ai dreptate. Intr-o noapte pe raul Po am vazut cat de enervanti sunt, mereu ne scuturau clopoteii...prima data am crezut ca-s liliecii ca si ei se mai ating des de fire, dar nu erau ei...pana un amic a "inhatat" unul de o palma plin de mustati care a inghitit ditamai carligul :buaaaah:
Pescarul traieste cate zile i-a dat Dumnezeu si in plus zilele in care a fost la pescuit..... :pescuit:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 30. martie 2013, 22:37

Te lasa inima sa folosesti mrenute ca momeala?
Apai nu vreau sa sune fals din partea unuia care manca peste din cand in cand da` mie mi-e la fel de mila de mrenute folosite ca momeala ca si de guvizi, reginute (soreti) sau somni americani lasati la uscat pe mal... in general mi-e mila de orice nu se poate apara... ca nu-i neaparat vina lor ca-s la momentu` nepotrivit in..... Da` hai sa fim seriosi... NU astea-s problemele noastre majore, ce mancam si ce folosim ca momeala... :) .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

45

sâmbătă, 30. martie 2013, 23:00

Aici pe mures mreana de 0.5-1 kg este momeala preferata a somnilor, pescarii folosesc cu mare drag:) Daca cineva pescuieste cu peste viu, atunci cred ca este "indiferent ce pune pe carlig"... ca e caras...mreana, salau sau anghila... important este, sa aiba "rezultat" !

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

46

sâmbătă, 30. martie 2013, 23:06

Probabil ca de aceea am trecut la spinning :bravo:
M-am gandit de multe ori sa trec la un singur stil (cu "sub-stiluri", evident) pt. c-ar fi mai simplu si as putea sa-l practic la "standarde" mult mai "inalte", socotind ce-as "scoate" din restu` echipamentului.
Problema intotdeauna a fost ca n-am fost capabil sa renunt la ceva... tot timpu` m-am gandit ca macar o partida pe an o sa fac si la "aia"... asa ca sunt convins ca daca circumstantele n-au sa ma oblige, o sa adun nu o sa scad... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

47

duminică, 31. martie 2013, 12:57

Ma refeream strict la somn.Pentru ca si eu dau cu placere la crap ,la scobar ...Insa la somn nu mai am nici rabdare si nici nu prea mai imi place sa dau la stationar ...Chiar daca dau cu rame sau peste viu ...Arunc cu voblerul prin apa si ,cum am mai zis, prind nu prind pescar ma numesc! :ochi:

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 1. aprilie 2013, 09:12

Sa revin putin la subiect ,am vazut ieri o emisiune cu Dome Gabor la o partida de pescuit la crapcean si la platica .
Titlu gresit ! Pescuit la somn pitic !
Jumatate din capturi erau somni pitici .Spunea ca inca nu exista nada care sa-i alunge sau pradator pentru ei .Ingrozitoare fiinta !

Subiecte asemănătoare