Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 29. martie 2013, 16:04

Salut.In Italia majoritatea lacurilor si canalelor din regiunea mea, pe care am pescuit pana acum sunt infestate de somni pitici.Sunt foarte, foarte multi in partidele mele cand mergeam la pasnic prindeam cu zecile intr-o partida.Ma deranjau si la carpfishing imi mancau boilesurile, nu stiu de ce se imultesc mai repede pe lacuri si canale, dar pe rauri eu in 4 ani pe Po am prins unul singur, se pare ca nu le prieste apa curgatoare :zambet: ..........glumesc.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

22

vineri, 29. martie 2013, 16:13

salut
sau facut populari masive cu somn pitic deoarece nu este pretentios si este ieftin comparativ cu crapul.
:ochi:


Populare cu somn pitic ??? Cu tot respectul, dar in mod sigur nu sunt intregi la cap cei care au organizat si au autorizat aceasta populare... somnul pitic este "cel mai daunator" peste dintre toate speciile de apa dulce !!!
In tarile vecine ar face orice sa scapa de ele si "NU pot", iar la NOI se populeaza :doaaamne: :doarecapu:
Sigur nu-i o confuzie intre somnul pitic (american) si somnul african?
Numa` intreb ca nici io n-am mai auzit de populari cu somn american... :nunteleg: .

Pacat ca somnu` asta american numa` la noi ii asa pitic :)... am prins channel catfish si de 3Kg+... si ala-i tot un soi de somn american. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

23

vineri, 29. martie 2013, 16:26





Eu ma referam STRICT la teposul din imagine :noroc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

24

vineri, 29. martie 2013, 16:52

Eu ma referam STRICT la teposul din imagine
Stiu kzoli, io intrebam daca nu cumva popularile de care zicea Adrian au fost cu somn african si nu american. :) :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

25

vineri, 29. martie 2013, 19:12

Poate e ceva catfish de care ziceam eu :



Astia cresc undeva la 10 kg .Eu am prins pe rau natural in Italia de 8 kg! Desi seamana putin cu piticaniile sunt altceva ...Si mananca grozav "soarecii" :rizi:

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

26

vineri, 29. martie 2013, 20:07

Salut,
Eu sint membru la un lac din Ungaria care e plin cu somni pitici.Lacul are cu putin peste 10 ha, si parerea mea e ca somnul normal nu se hraneste cu somni pitici. Eventual cind masculul i-si apara cuibul, atuncia ataca somnul pitic. Dar e nesemnificativ. Nu stiu cum a aparut somnul pitic in lac, banuiesc ca conducera din timpuri vechi a pus in lac cu scopuri economice.
Conducerea actuala vrea sa curete lacul total, dar practic e imposibil (capcane metalice, cu resturi de animale).
Eu vad partea buna a lucrurilor: practic lacul acesta din cauza asta nu e prea frecvantat de catre pescarii hobbisti, am mai mult spatiu sa practic spinning, si sa caut rapitorii. Eventual pe timp de vara mai pescuiesc din cind in cind la grass carp (nu stie cum se numeste pe romaneste), dar sigur face mari distrugeri in lac. Pentru pescarii de crap e mai dificila treaba, dar asta e problema lor.
In toamna anului trecut am luat curajul so prepar citeva bucati, si e adevarat, sit foarte gustoase. Poate la primavara o sa mai dau o proba, dar e foarte greu de curatat.
Aici e foarte la moda pe timp de vara sa puna si somn african, to pentru pescarii "amatori". Din fericire la asociatia la care sunt membru incepi sa gindeasca bine si anul trecut nu au mai pus de astea de groaza. Sper sa fie tot asa si anul acesta.
Dar o pun din motive economice, ca hobbisti merg la somnul african, si cumpara bilete de o zi, facind profit.
numai bine si fir intins!

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 29. martie 2013, 20:12

Interesant. Insa sa stii ca somnul african se prinde si la artificiale! :pauza:

28

vineri, 29. martie 2013, 20:13

Teposii de care ziceam eu nu cresc asa de mare in nici un caz, maxim 500 gr, cica sunt foarte gustosi... dar in mod sigur pot sa faca insuportabila o partida de pescuit la stationar... mananca orice si in cateva clipe inghit carligul pana in adancul stomacului, iar intepatura cauzata de spinul de pe spate poate sa doara foarte "tare".

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 29. martie 2013, 20:14





Citat de la »informer«








Eu ma referam STRICT la teposul din imagine

salut
cred ca eu am confundat vazand poza este vorba de somnul african
:doarecapu:

zamfi

Știucă

Răspunsuri: 1 588

Membru din: 25. februarie 2012

Locație: Pe Mures...

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 29. martie 2013, 20:15

@kzoli
Pai teposii nu au nici o legatura cu specia pusa de mine in poza .Astia de i-am pus in poza ii mananca pe teposi!

labrie

Oblete

Răspunsuri: 34

Membru din: 17. martie 2013

Locație: Hungary, Pécs

Profesia: engineer

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 29. martie 2013, 20:31

Interesant. Insa sa stii ca somnul african se prinde si la artificiale!
Nu stiu, e posibil, dar pe mine nu ma tenteaza. E bun numai sa testezi echipamentul. Unul de 5- 6 kg poate sa faca scandal.
Sa intimplat ca il invatam pe fiul meu sa pecuiasca la pestisori cu o undita de 3 m, si la apucat un somn african, po-ti inchipui ce sa intimplat...

32

vineri, 29. martie 2013, 20:32

@kzoli
Pai teposii nu au nici o legatura cu specia pusa de mine in poza .Astia de i-am pus in poza ii mananca pe teposi!


Da stiu, ... insa din informatiile mele pana acum singurul inamic natural al "teposilor" este bassul... dar cred ca daca sunt inchisi si nu au ce sa manance nu ezita sa haleasca nici ceilalti rapitori... desi am vazut intr-un acvariu imens pe lacul Tisa cand un somn de 15-20 kg a prins un tepos din aceasta si peste cateva secunde a scuipat ... o fi fost un caz singular ...asta nu am de unde sa stiu...

33

vineri, 29. martie 2013, 20:40

Interesant. Insa sa stii ca somnul african se prinde si la artificiale! :pauza:


Undeva in zona Ocna muresului este o balta populata cu astfel de pesti, am fost acum doi ani cu niste amici, ei la stationar si eu doar ca insotitor(sofer), dar cum am o lanseta de spinn mai tot timpul in masina, am incercat norocul si prindeam aproape una dupa alta atat cu shad alb cat si cu rotative lestate...

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 29. martie 2013, 22:30

''kzoli'' , la ce tampiti conduc soarta pescuitului in RO, eu nu stiu de ce te mai miri.... :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

35

vineri, 29. martie 2013, 22:37

Daca tot veni vorba de somn african, io am inteles ca asta-i un peste cu care se populeaza strict ca sa-l pescuiasc lumea pt. ca ce ramane nepescuit, nu trece iarna.
Pot sa spun c-am prins cativa si-s foarte bataiosi, i-as recomanda cu caldura oricarui incepator la spinning.
Si mai ceva, am adus sa manc vreo doi din Ungaria (la somni africani ma refer)... cand am ajuns in Timisoara pareau la fel de vioi ca si atunci cand i-am scos din apa... si io nu conduc sportiv... :rizi: .
Tre` sa-i asomez data viitoare. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 30. martie 2013, 05:51

...am adus... vreo doi din Ungaria (la somni africani ma refer)... cand am ajuns in Timisoara pareau la fel de vioi ca si atunci cand i-am scos din apa... si io nu conduc sportiv...


:soc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

37

sâmbătă, 30. martie 2013, 05:55

Tin minte ca acum 15 ~ 18 ani cind am fost odata 3 zile pe Timis, se prindeau in anumite locuri o multime de somni din astia teposi. Nu cred ca ia populat cineva acolo. :gandesc:

Trasaturile erau spectaculoase!

Ce pot sa spun, decit ca sunt probabil o momeala f buna la pescuitul somnului european. Ar trebui luati citiva la Dunare si incercat la clonc cu ei. Fara calamar pe montura, ca altfel se ridica tzeposul in timpul cloncanitului si musca din calamar :rizi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 30. martie 2013, 08:06

Ar trebui luati citiva la Dunare si incercat la clonc cu ei
Sunt si la Dunare destui... cel putin unde merg io de obicei, in golf la Bahna, ii plin de ei pe langa ponton.
Arata cam tot ca aia din balti da-s mai mici si foarte negri. :)
Atat ca la Dunare concureaza cu alt nenorocit cu nume de floare... da` macar ala n-are tzepi. :rizi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

39

sâmbătă, 30. martie 2013, 18:33

Zoran, sant destui piticoti din astia la Dunare, uita-te la finala campionatului de stationar de anu' trecut sau acu doi ani, desfasurata in Serbia, pe Dunare, cred ca undeva vis-a-vis de Coronini, daca nu ma insel. O sa ramai uimit sa vezi cat amar de somn pitic s-a putut prinde! Nu stiu cat de fiabil este ca momeala ptr. somn, cu tepii aia 3 pe care-i are s-ar putea sa-l scuipe imediat somnul, si nici nu cresc prea mari, cel mai mare prins de mine cred ca avea cam 200 gr., dar il consider o raritate din moment ce n-am mai prins de mult asa mare, si, din pacate, am cam prins pe mai toate baltile si canalele pe care am pescuit, fie de la noi fie de la vecinii unguri sau sarbi ... :nervos:
Costi, guvidul ala pe care nu-l suporti :limba: este cea mai buna momeala ptr. salau! :zambet:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

40

sâmbătă, 30. martie 2013, 18:38

Costi, guvidul ala pe care nu-l suporti este cea mai buna momeala ptr. salau!
Ii bun da` unii is de parere ca-s mai bune mrenutzele... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare