Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 6. septembrie 2012, 07:40

Oare mai exista somni mari in Dunare?

Salut baieti, in acest subiect as vrea sa incepem sa discutam despre existenta somnilor din Dunare, daca sunt multi ca numar, daca sunt multi somni mari ca numar sau credeti ca somnii mari sunt o “specie” pe cale de disparitie? M-as bucura daca veniti si cu argumente in raspunsul vostru!

In Rin, o apa in care somnul a ajuns “doar” acum 50 de ani, se prind regulat in fiecare saptamana zeci de somni de peste 2 metri.
La clonc, in cele mai bogate locuri cu somni, se ridica maxim 3 pesti spre momeala. La Dunare am avut si 40 pe ecranul sonarului! Deasemenea am putut observa pe ecran multi somni mari si chiar f mari.
Parerea mea este ca, nu doar la numar sunt somni multi, ci si ca marime, sunt o multime de somni mari in Dunare. Asta din ce am vazut eu personal si din ce s-a mai povestit pe aici… asa cum si Eugen povestea de mai multe rupturi provocate de somni capitali pe Sf. Gh. (anul acesta), sau chiar de somni imensi ce atacau alte animale ce se adapau la malul apei (cu ani in urma), sau de rapituri spectaculoase de te lua groaza chiar si pe malul raului Arges!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 6. septembrie 2012, 07:54

Subscriu la cele spuse de tine, dar avem de cele mai multe ori impresia ca nu sunt somni in apa pentru ca nu ii cautam acolo unde trebuie. Ii cautam la 20 m si ei is la 30 sau ii cautam la 12 si ei is la 8 etc. Sau ii cautam exclusiv pe locurile unde am mai prins alta data si avem impresia ca daca nu sunt acolo atunci nu se prinde.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 6. septembrie 2012, 09:28

Si asta e f adevarat. Iar pe mal, pescari care nu au avut trasatura de zile intregi, sunt siguri ca nu-i deloc peste in apa, iar sub noi era "discoteca"!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 6. septembrie 2012, 09:56

Zoran, nu ti-as dori ca pe Rin sa se pescuiasca 1 luna electric. Daca in Rin s-ar aprinde un bec cand il bagi in apa, asa cum se intampla pe Dunare, cu siguranta ca te-ai orienta catre alte ape unde mai exista somni punctabili.
Nu pescarii unditari au distrus populatia de somn si acei indivizi care pescuiesc electric, cu gaze orin prin alte metode interzise de lege.
Inca mai exista supravietuitori in Dunare. Asta-i incontestabil, dar sa speram la un peste punctabil macar o data la 10 iesiri, ori suntem naivi, ori ignoranti la ceeace se petrece in jur.
Sarbii il fac pe somn electric.
Bulgarii il fac poe somn electric
Romanii il fac pe somn electric
Ucrainienii il fac pe somn electric

La pescuitul electric, somnul este cel mai expus datorita lipsei solzilor, si in mod deosebit exemplarele de dimensiuni mari.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 6. septembrie 2012, 10:02

Se poate Eugene sa ai dreptate, insa nici in zonele unde nu se prea da la curent n-am auzit sa se prinda somni punctabili. De ex, zona Moldova Noua, acolo am vazut eu nu zeci, ci sute de somni pe sonar. Pe toata zona de la Bazias pina la Moldova Noua nu se da cu curent.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 6. septembrie 2012, 10:10

[.....] Pe toata zona de la Bazias pina la Moldova Noua nu se da cu curent.


te asigur eu ca se da ... :zid:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 6. septembrie 2012, 10:15

Se poate Eugene sa ai dreptate, insa nici in zonele unde nu se prea da la curent n-am auzit sa se prinda somni punctabili. De ex, zona Moldova Noua, acolo am vazut eu nu zeci, ci sute de somni pe sonar. Pe toata zona de la Bazias pina la Moldova Noua nu se da cu curent.
pana acum 3 ani am avut o balta. Exasperat de faptul ca nu puteam recolta pestele din ea, am cumparat un aparat electric. Ghici de unde l-am cumparat? :gandesc:
Nu exista zona pe Dunare unde sa nu fie pestele curentat. in zona in care ai pescuit tu (Moldova Noua - Bazias) exista o populatie foarte numeroasa de crap chinezesc (sanger si novac) + cteno. Si acestia sunt atrasi de zgomotul cloncului (ca mai toate speciile de pesti) si au dimensiuni apreciabile. Ce ai vazut tu pe sonar, nu insemna obligatoriu o populatie numeroasa de somni. or fi fost si somni, dar nu in numarul mare pe care amintit mai sus.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 6. septembrie 2012, 10:27

Povestile astea cu datul la curent le aud de ani de zile! Exact asta spunea si Dutza: " Ce sa merg la Dunare, ca nu mai este peste, astia cu curentul au distrus totul!" Dupa ce s-a lamurit ca n-avea dreptate, si ca s-au prins anul trecut si anul acesta mai multi somni decit au prins altii in ultimii 20 de ani, ce a facut Duta? A inceput si el sa distruga. :( ... ca avea de unde! :(

Ruptura de lanseta, ruptura de forfah, cirlige indreptate, contre date ca intr-un zid, alea sigur n-au fost date nici in cteno si nici in chinezi. Si acolo unde era discoteca, veneu si drill-urile.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 6. septembrie 2012, 11:31

Impins de curiozitate, am dat rapid 2 telefoane la Dunare (localnici) care au avut posibilitatea sa ia chiar parte la astfel pescuit electric. Mi-au relatat ca somni de peste 50 de kg capturati la aceasta metoda erau f f rari, acestia isi reveau f repede si fugeau.
Ambii mi-au spus ca majoritatea somnilor mari prinsi la curent aveau in jur de 25 - 30 de kg, iar ca cei mari sa iasa primii nu era o regula. Asta depindea mult de locul ales, unde erau mai multi pesti de aceasi dimensiune, aia ieseau primii si mai multi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 6. septembrie 2012, 11:32

Impins de curiozitate, am dat rapid 2 telefoane la Dunare (localnici) care au avut posibilitatea sa ia chiar parte la astfel pescuit electric. Mi-au relatat ca somni de peste 50 de kg capturati la aceasta metoda erau f f rari, acestia isi reveau f repede si fugeau.
Ambii mi-au spus ca majoritatea somnilor mari prinsi la curent aveau in jur de 25 - 30 de kg, iar ca cei mari sa iasa primii nu era o regula. Asta depindea mult de locul ales, unde erau mai multi pesti de aceasi dimensiune, aia ieseau primii si mai multi.


hehehehe ... pai parca ziceai ca nu se da la curent in zona aia :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 6. septembrie 2012, 11:32

impins de curiozitate, am dat rapid 2 telefoane la Dunare (localnici) care au avut posibilitatea sa ia chiar parte la pescuit electric. Mi-au relatat ca somni de peste 50 de kg erau f f rari, acestia isi reveau f repede si fugeau.
Ambii mi-au spus ca majoritatea somnilor mari prinsi la curent aveau in jur de 25 - 30 de kg, iar ca cei mari sa iasa primii nu era o regula. Asta depindea mult de locul ales, unde erau mai multi pesti de aceasi dimensiune, aia ieseau mai multi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 6. septembrie 2012, 11:36

Inainte, cu circa 10 - 15 ani se dadea. Am si vazut cind operau si am si avut clinciuri cu ei. Dar asta-i de muuuult!
Acuma, de cind toata zona este filmata 24 din 24, nu mai risca nimeni sa mai dea.

Unii au fost prinsi, puscarie sau amenzi imense, altii au fost chiar impuscati.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 6. septembrie 2012, 12:36

pentru cei ca ei platesc eu gloantele :drac2:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 6. septembrie 2012, 12:37

se ofera cineva sa-i impuste?

15

joi, 6. septembrie 2012, 12:42

pentru cei ca ei platesc eu gloantele :drac2:


Nu trebuie sa platesti nimica, cei de la frontiera si politisti ar trebui sa faca ceea ce este "munca lor" ...

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 6. septembrie 2012, 12:46

daca e dupa ei......slabe sperante

Subiecte asemănătoare