Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »Johnny Bravo«

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

1

miercuri, 5. septembrie 2012, 20:26

ancore de deriva

salutare,

ce ancore folositi ca sa nu va duca vantul prea tare atunci cand pescuiti la clonc?
acum 25 de ani se folosea cate un brat de papura/salcie ce se punea in capul barcii pe apa :D

merci
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 5. septembrie 2012, 20:49

Io intentionez sa folosesc o "palnie" d-aia care franeaza barca daca aia de la Yacht-T.N.G. unde am comandat-o acu` o luna au sa binevoiasca sa mi-o trimita vreodata. :)

Asta:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »informer« (5. septembrie 2012, 21:22)


Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 5. septembrie 2012, 21:55

Informer, reediteaza comanda!!! Cica au dat-o afara pe gagica care s-a ocupat de comenzi deoarece nu-si facea treaba si in felul asta s-au pierdut o multime de comenzi.
Eu ma strofoc cu astia de la Galati abia de 1 saptamana trecuta de fix. Mi-au promis ca saptamana viitoare mi-o vor trimite(60cm diametru, cod 037002) .
Acum utilizez o ancora de deriva confectionata dintr-un lighean. Pe vant care face valuri (hula) care urca amonte pe Dunare, ligheanul meu este aproape inutilizabil deoarece nu poate sa "taie" valurile. Oricum, este mai bun decat nimic.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 6. septembrie 2012, 07:17

Informer, reediteaza comanda!!! Cica au dat-o afara pe gagica care s-a ocupat de comenzi deoarece nu-si facea treaba si in felul asta s-au pierdut o multime de comenzi.
Eu ma strofoc cu astia de la Galati abia de 1 saptamana trecuta de fix. Mi-au promis ca saptamana viitoare mi-o vor trimite(60cm diametru, cod 037002) .
Da, asa e, ieri am dat al 4-lea telefon de la comanda sa fac scandal si intr-adevar mi-a raspuns alta doamna si mi-a spus c-au schimbat personalu`, ca are comenzile mele, vineri face comanda mai departe si ma suna sa-mi confirme.
Daca era numa` ancora asta renuntam demult, treaba ii c-am comandat mai multe accesorii pt. barci si mi-ar fi comod sa nu le caut si comand din nou prin alte parti.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »informer« (6. septembrie 2012, 09:05)


5

joi, 6. septembrie 2012, 08:51

Cu cei de la Yact-tng eu nu am avut niciodata probleme si am comandat de cel putin 10 ori in ultimii 2 ani, de la un flacon de ulei, pana la diverse accesorii si in cel mult 2 zile a venit prin curier... o singura data am asteptat o saptamana dupa un intrerupator ca nu era pe stoc ... in loc de ancora aceea puteti folosi si o sacosa de rafie gen Metro -Baumax .... este mai ieftin si la fel de eficient...

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 10. septembrie 2012, 19:06

Astazi m-a sunat un tip de la Yacht-TNG si se pare ca mi-a ajuns marfa, inclusiv ancora de vant.
Sper ca de data asta nu mai intervine vreun angajat care-mi scrie adresa gresit ori ceva de genu` asa incat s-o pot testa in WE... is chiar curios daca-i eficienta pt. barca mea.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 10. septembrie 2012, 19:31

Maine le dau si eu telefon sa le aduc aminte de comanda. Daca este asa cum mi-au spus saptamana trecuta, miercuri mi-o vor expedia prin curier. De probat... abia pe 29 septembrie pe bratul Chilia. Pana atunci sper sa aflu de la tine daca am dat un ban si... nu-l mai am :rizi:

8

luni, 10. septembrie 2012, 20:26

Cu acelasi eficienta puteti folosi si o plasa din rafie, gen metro, billa, etc...

  • Autorul acestui subiect este »Johnny Bravo«

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 10. septembrie 2012, 20:51

am luat una de la Auchan, destul de mare, dar...la barca de 5m nu prea a facut fata tot timpul...ce-i drept a fost si vant destul de tarisor...
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

cretzu64

neînregistrat

10

luni, 10. septembrie 2012, 20:55

:salut: nu vreau sa va descurajez,dar eu am asa ceva,adus din germania(Driftsack,Drift Anker,gasiti pe ebay.de)dar nu ajuta cu nimic.Ca o curiozitate,in curentul de pe Dunare,ea aluneca inaintea barcii,mereu,cu varful conului in fata,desi am lansat de cateva ori in spatele barci,pentru a infrana alunecarea,incet,incet ea trece in fata si se comporta ca un pinten,nu zic ca a crescut viteza de deriva,dar nu ajuta la incetinire.Cred ca este utila pe lac,cand bate vantul,poate sa se comporte ca o parasuta,dar pe Dunare,cel putin la mine,nu a functionat.E posibil sa fi gresit eu cu ceva,m-as mira,dar nu cred,daca insa cineva crede ca nu am folosit corect dispozitivul,accept orice sugestie. :ciao:

ps:eu am folosit ancora de deriva pe o gonflabila de 3,8m(talamex tlm 380).

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 10. septembrie 2012, 21:06

Eu vreau sa folosesc ancora in locuri unde nu-i curent (Dunare dar nu numai...), doar sa nu ma "bata vantu`". :)
Cred ca daca-i si curent si vant, iti foloseste doar daca vantu` te deplaseaza semnificativ mai mult.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

12

luni, 10. septembrie 2012, 21:47

:salut: nu vreau sa va descurajez,dar eu am asa ceva,adus din germania(Driftsack,Drift Anker,gasiti pe ebay.de)dar nu ajuta cu nimic.Ca o curiozitate,in curentul de pe Dunare,ea aluneca inaintea barcii,mereu,cu varful conului in fata,desi am lansat de cateva ori in spatele barci,pentru a infrana alunecarea,incet,incet ea trece in fata si se comporta ca un pinten,nu zic ca a crescut viteza de deriva,dar nu ajuta la incetinire.Cred ca este utila pe lac,cand bate vantul,poate sa se comporte ca o parasuta,dar pe Dunare,cel putin la mine,nu a functionat.E posibil sa fi gresit eu cu ceva,m-as mira,dar nu cred,daca insa cineva crede ca nu am folosit corect dispozitivul,accept orice sugestie. :ciao:

ps:eu am folosit ancora de deriva pe o gonflabila de 3,8m(talamex tlm 380).


cat se poate de adevarata si corecta observatia.
si eu detin asa ceva cumparata de pe cabelas, dar pe raul Olt pe care pescuiesc este total ineficace, ba mai mult ma incurca si mareste viteza de curgere a barcii
pe lacuri este cu totul altceva,acolo este cat se poate de eficace, am probat pe lac de munte si merge, dar pe rauri................canci :nervos:

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 11. septembrie 2012, 06:49

Ancora de deriva se foloseste doar in situatii cu vint si se lasa la apa in directia din care bate vintul. Daca vintul bate din amonte si impinge barca in aval cu viteza mai mare decit cea de curgere a apei, ea va frina barca, daca bate din aval si barca sta pe loc sau chiar este impinsa in amonte, ea va functiona ca o vela in apa si va ajuta la coborire.

Subiecte asemănătoare