Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

marți, 4. septembrie 2012, 09:16

Cum sa-l prind pe Dinsu...?

Salutari.
As avea nevoie de sfaturile voastre pentru a prinde un somn care traieste intr-un lac mic dar adinc.Asociatia noastra de pescari are intr-unul din lacuri 1-2 somni mari, dupa spusele batrinilor, care sint cam de 10-15 ani in lac si care nu au fost prinsi inca, doar unul a fost scos de cineva acum citiva ani si avea cam 1,80 m dar i-a dat drumul din nou. Acum e o ispita pentru toti pentru a prinde somnii pt ca numai prea este peste in lac si se crede ca ei sint de vina. Lacul are doar 50 x50 m suprafata si cam 10 m adincime. Am incercat la ficat de pui, bucati de peste(angila), buchet de rame, boilies, la lingura, wobler, am facut si montura din materialul video, deci nu mai stiu cum sa mai incerc. Aveti voi poate o idee mai buna sau un sfat?
Mersi mult. :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 4. septembrie 2012, 09:24

Cu peste viu, de 0,5 kg cel putin. Si multa rabdare, cindva va musca.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 4. septembrie 2012, 09:32

WOW... interesanta provocare! :ochi:
Io as pune o baliza mare in mijlocu` lacului si as plasa lansete de jur imprejur, ancorate de baliza cu mono subtire sau cu clips-uri.
Nu stiu cu cate bete ii voie dar daca-i "interes de club" banuiesc ca se pot folosi oricate.
Momeala as pune si peste dar si alte "lighioane" DACA traiesc in lacul respectiv: broaste, lipitori etc.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

4

marți, 4. septembrie 2012, 11:32

Mersi pt raspunsuri, dar problema este ca trebuie sa ne tinem de regulile asociatiei, adica doua bete, fara barca si FARA peste viu, chiar de aceea este o provocare si fiecare incearca cu fel de fel de metode. E foarte mult namol pe fund care montura ar fi ideala dupa parerea voastra?

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 4. septembrie 2012, 11:34

incearca sa il cauti cu jiguri pe fundul apei ... mai ales in zonele unde e mai adanca balta aia ... la dimensiunile care ziceai ca le are balta e imposibil sa nu il gasesti in felul asta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 4. septembrie 2012, 11:38

Daca nu ai voie cu peste viu pune peste mort, dar proaspat. Daca nici cu mort nu se poate as face ca si anem, un shad sau un grub de 10-15cm si incercat si ziua si noaptea.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 4. septembrie 2012, 11:39

Era sa uit. Raman peletii. E scris pe site cum se utilizeaza.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 4. septembrie 2012, 12:33

Daca nu ai voie cu peste viu pune peste mort, dar proaspat. Daca nici cu mort nu se poate as face ca si anem, un shad sau un grub de 10-15cm si incercat si ziua si noaptea.


Si la jig mai agheti si o ancora mare... :rizi: Vei avea un drill de toata frumusetea! (glumesc, nu-i deloc sportiv sa-l aghetzi de coada, cu toate ca se intimpla des)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

9

marți, 4. septembrie 2012, 12:54

Nadeste intens cu peleti ... constant in acelasi loc 2-3 zile fara sa pescuiesti ... dupa care nadesti doar superficial si plasezi si monturile... nu ai specificat daca sunt obstacole (copaci scufundati sau stanci ) ... Pestii mari NU stau intotdeaunea in apa adanca...

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

10

marți, 4. septembrie 2012, 13:24

ce specii de pesti mai sunt in balta aia? si mai mult care dintre ele si-a diminuat cel mai tare efectivele? nu de alta dar sa sti ce preferinte are ca sa poti sa te apropii de acele vibratii cat mai mult cu naluca.
eu pe langa gume as incerca si un jigging cu ratllinguri si cu linguri (bineinteles functie si de cat de mult agata fundul).
Studiaza-i comportamentul de hranire la suprafata mai ales pe timpul noptii (unde incep primele batai , in ce zona bate cel mai des, etc.)
Daca sunt si exemplare de somn mai mici n-ar strica sa le studiezi continutul stomacal la cei prinsi (fie ii lasi in juvelnic tub cu plasa deasa ca de perdea cateva minute pana vomita,fie cu mana pe gat fie cu brisca pe burta in functie de regulamentul si conditiile baltii sau cele personale).
Studiaza balta, gropi, santuri ,platouri se pescuiesc diferit (ziua la adanc noaptea la apa mica) etc. Sunt perioade din luna cand mananca mai bine dupamasa si seara si sunt perioade cand papa mai bine dimineata devreme pana spre amiaz si e bine sa pescuiesti atunci cand papa nu atunci cand sta sa digere.
pentru inceput studiu conteaza cel mai mult abia apoi poti sa speri la rezultate. :pauza:

11

joi, 6. septembrie 2012, 11:01

Da intradevar trebuie sa-mi iau timp mult si sa studiez bine "miscarea" in balta. As dori adica am dori sa-l prindem pe cale normala ca sa avem si un pic de adrenalina si satisfactie. Bineinteles eu nu as vrea sa-l omor daca se poate l-as duce in alta balta sau riu, dar toate asociatiile fug de somn ca de dracu, deci m-am gindit ca daca e sa fie am sa-l transport cumva la Rin. Am sa-mi dau silinta sa probez toate sfaturile voastre si sper cu succes.Pina acum a fost puiet din belsug, dar de un timp parca a disparut, mai sint vreo doua stiuci in lac si citeva exemlare mai mari de crap. Si rosioare si bibani am prins citiva pentru momeala, dar au disparut parca. Am gasit si citeva pripoane pe malul lacului, se pare ca altii au incercat metode mai extreme, daca sint prinsi zboara din asociatie. Fir intins tuturor.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 6. septembrie 2012, 11:09

Foloseste ca si momeala broasca vie. Pescuieste cu o lanseta pe fund cu montura saltata la cca 1m si cu a doua lanseta la suprafata cu pluta cu o adancime de 1m. Daca nu ti se permite nici cu broasca, atunci peletele sau artificialele raman solutiile.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 6. septembrie 2012, 11:13

Nici nioarca nu-i permisa in Germania. E ocrotita de lege!
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 6. septembrie 2012, 11:19

Da intradevar trebuie sa-mi iau timp mult si sa studiez bine "miscarea" in balta. As dori adica am dori sa-l prindem pe cale normala ca sa avem si un pic de adrenalina si satisfactie. Bineinteles eu nu as vrea sa-l omor daca se poate l-as duce in alta balta sau riu, dar toate asociatiile fug de somn ca de dracu, deci m-am gindit ca daca e sa fie am sa-l transport cumva la Rin. Am sa-mi dau silinta sa probez toate sfaturile voastre si sper cu succes.Pina acum a fost puiet din belsug, dar de un timp parca a disparut, mai sint vreo doua stiuci in lac si citeva exemlare mai mari de crap. Si rosioare si bibani am prins citiva pentru momeala, dar au disparut parca. Am gasit si citeva pripoane pe malul lacului, se pare ca altii au incercat metode mai extreme, daca sint prinsi zboara din asociatie. Fir intins tuturor.


Nu introduce somnii prinsi in alte balti. Nu sunt pesti facuti sa traiasca intr-un mediu inchis si de aceea provoaca pana la urma dezechilibre. In Rin insa nu-i o problema. :bravo:

Subiecte asemănătoare