Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 30. august 2012, 09:09

Sonare Humminbird - Suprafata acoperita

Ca si "curiozitate", am gasit urmatoarea afirmatie in manualul mai multor sonare produse de Humminbird:

"DualBeam PLUS sonar has a narrowly focused 20° center beam, surrounded by a second beam of 60°, expanding your coverage to an area equal to your depth.
In 20 feet of water, the wider beam covers an area 20 feet wide."


Din engleza pe care o stiu eu, traducerea suna ceva de genul ca folosind conul de 60 grade al sonarului (83kHz) se acopera o suprafata circulara cu diametrul egal cu adancimea apei.
E, daca-mi aduc aminte de matematica si trigonometria pe care am invatat-o la scoala, un con cu unghiul la varf de 60 grade este in sectiune mediana un triunghi echilateral.
Asta inseamna ca toate laturile lui sunt egale DAR NU sunt egale in nici un caz cu inaltimea care reprezinta adancimea apei.
Cu aceasta observatie, PAREREA MEA este ca la o adancime "h" a apei, conul de 60 grade acopera o suprafata circulara cu diametrul aprox. 1,2 x h... nu pare mare diferenta da` de ex. la o adancime de 10 - 20m devine semnificativ.

Acu` nu stiu ce sa cred, ori conu` ala n-are de fapt 60 grade ci-i mai mic, ori astia de la Humminbird au cam lipsit la orele de matematica... :).
Daca cineva ma poate corecta, astept cu interes.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 30. august 2012, 10:41

Mai exact ar fi: diametru = h x 1,1547

Deci la 10 m adincime => 11,5 m diametru

Asta pt mine este pe apa, la urgente, fara sa mai imi bat capul cu calculatul, o egalitate intre inaltime si diametru! :)

Daca ai avea posibilitatea sa calculezi, probabil ca nici conul nu are exact 60°.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare