Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

rooney

Biban

  • Autorul acestui subiect este »rooney«

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 28. august 2012, 17:46

fire textile

:salut: am fost astazi la un magazin cu accesorii de pescuit si am vazut fir textil fabricat de energofish numai ca nu avea sectiunea rotunda ci plata si este ambalat pe role de 137 m.dimensiunile firelor erau de 0.6 si 0.7 mm.se pot folosi acestea pe mulineta sau se pot folosi pentru altceva? :gandesc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 28. august 2012, 19:23

:salut: am fost astazi la un magazin cu accesorii de pescuit si am vazut fir textil fabricat de energofish numai ca nu avea sectiunea rotunda ci plata si este ambalat pe role de 137 m.dimensiunile firelor erau de 0.6 si 0.7 mm.se pot folosi acestea pe mulineta sau se pot folosi pentru altceva? :gandesc:


nu am avut si nici nu am vazut firul respectiv dar am citit prin mai multe locuri anumite chestii in privinta lui. erau doua tabere ... unii (putini) care ziceau ca e OK in timp ce altii ziceau ca e un fir foarte prost. eu unul dupa cele citite nu m-as baza pe el mai ales daca vorbim de somn.

ps: apropo, ce diferenta de pret e intre unul de la energo si vreo firma consacrata (ale caror preturi sunt destul de apropiate)?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 28. august 2012, 19:56

:salut: am fost astazi la un magazin cu accesorii de pescuit si am vazut fir textil fabricat de energofish numai ca nu avea sectiunea rotunda ci plata si este ambalat pe role de 137 m.dimensiunile firelor erau de 0.6 si 0.7 mm.se pot folosi acestea pe mulineta sau se pot folosi pentru altceva? :gandesc:
Mi se pare interesant ca un fir fabricat de EnergoFish sa fie ambalat la o lungime de 150 yards da` nah, poate trimit si in US :)... sigur nu-i doar VANDUT de EnergoFish, genu` Tuf-Line?
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 28. august 2012, 20:14

Sufix Performance Braid ?........dacă vorbim de același fir, să ști că este bun; dar la un preț acceptabil poți achiziționa GigaFish care este net superior din toate punctele de vedere . :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

5

marți, 28. august 2012, 20:23

Energofish a scos pe piata sub nume propriu o noua gama de fire impletite de la diametre mici pana la cele potrivite pentru pescuitul somnului...eu am vazut cele de somn am si folosit o singura data insa nu pot sa ma pronunt dupa o singura partida... pareri sunt pro si contra ... insa cu siguranta nu va fi cazul sa schimb PP ul cu firul respectiv ... Un fir interesant mi se pare cel de la Gigafish ... mostre am vazut si sunt destul de ok, urmeaza sa incerc in curand si live ....

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 16. octombrie 2013, 21:12

fireeee!

As dori un sfat in legatura cu ce marca de fir textil sa-mi cumpar(FOARTE BUN LA SPINING) :nunteleg:,MENTIONEZ CA AM ACHIZITIONAT O ROLA BERKLEY cristal 0,13 si nu sunt multumit ,se scamoseaza si se rupe repede. :nervos:

(postare mutata la un topic mai potrivit - informer)

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »HERBAN CRISTIAN« (16. octombrie 2013, 21:19)


informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 16. octombrie 2013, 21:36

As dori un sfat in legatura cu ce marca de fir textil sa-mi cumpar(FOARTE BUN LA SPINING) :nunteleg:,MENTIONEZ CA AM ACHIZITIONAT O ROLA BERKLEY cristal 0,13 si nu sunt multumit ,se scamoseaza si se rupe repede. :nervos:


Eu folosesc Berkley de 4lb, i-adevarat ca smoke nu cristal, de multi ani la clean si-s foarte multumit de el.
Este un fir obtinut diferit tehnologic fata de alte textile uzuale, se "scamoseaza" putin intr-adevar (in timp) dar nu pierde mult din rezistenta.
O alta alegere "clasica" este Power Pro iar mai nou folosesc GigaFish Powerline sau GigaFish GigaTec.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

8

miercuri, 16. octombrie 2013, 21:42

Peste 0.15 Power Pro, DAR din surse sigure si nu de pe "tarabe" , sub 0.15 spider ... :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 17. octombrie 2013, 10:48

Pana in urma cu cateva saptamani as fi zis PowerPro … dar nu stiu ce sa mai cred, adica:

Folosesc PP de 10,15,40,65 si 80lb. Voi face referire strict la cel de 15 ce il am pus pe vreo 3 mulinete. Unul a fost cumparat in urma cu vreo 3 ani si alte doua cumparate la inceputul anului in curs … toate cele 3 cumparate din locuri diferite, de incredere. Firul cumparat in urma cu vreo 3 ani doar s-a decolorat si scamosat putin, dar deloc deranjant si pastreaza in continuare o rezistenta foarte OK. Unul dintre cele cumparate in iarna (galben) a fost pescuit destul de putin si momentan nu pare a avea nici o problema. Celalalt insa, chiar daca s-a scamosat foarte putin si culoarea nu e dusa de tot se rupe mult (DAR MULT) mai usor decat celelalte, as spune ca se rupe mai usor chiar decat cel de 10lb. Nu reusesc sa inteleg pentru ca din acelasi loc am cumparat atat firul de 40 cat si cel de 65 si 80 si nicicare dintre ele nu are aceeasi problema.

Nu stiu ce sa cred si care ar fi problema. Cert este ca voi incerca sa il intorc si iarna asta poate mai incerc sa pescuiesc tot cu el dupa care cred ca voi incerca alte fire. Inca nu stiu ce sa incerc pentru ca se vorbeste de bine despre multe fire … probabil unul care sa fie mai rezistent la frecare chiar daca va fi putin mai gros decat altele de aceeasi rezistenta.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 17. octombrie 2013, 13:49

:pauza: .......pentru a nu avea surprize:Original VS Fake PowerPro



Cum sa faci,diferența la PowerPro in functie de ambalajul original si cele contrafăcute !!! :gandesc: ...foarte bun la........ abraziune....pe langa restul calitatilor :ochi: .
http://paraschiv.me/wp-content/uploads/2012/04/counte10.jpg
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 17. octombrie 2013, 13:54

Dane, nicicare dintre fire nu e contrafacut. nu stiu care sa fie problema ... poate o fi vreun lot cu ceva hibe.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 17. octombrie 2013, 14:02

nicicare dintre fire nu e contrafacut.
:zambet: o fii....... pe piata .....nu in magazine......... China.......... e activa !!!! :nervos:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 17. octombrie 2013, 21:03

:salut: am fost astazi la un magazin cu accesorii de pescuit si am vazut fir textil fabricat de energofish numai ca nu avea sectiunea rotunda ci plata si este ambalat pe role de 137 m.dimensiunile firelor erau de 0.6 si 0.7 mm.se pot folosi acestea pe mulineta sau se pot folosi pentru altceva? :gandesc:
:salut: am fost astazi la un magazin cu accesorii de pescuit si am vazut fir textil fabricat de energofish numai ca nu avea sectiunea rotunda ci plata si este ambalat pe role de 137 m.dimensiunile firelor erau de 0.6 si 0.7 mm.se pot folosi acestea pe mulineta sau se pot folosi pentru altceva? :gandesc:
am folosit o singura data fir textil de la energofis si vreau sa-ti spun ca este o mare dezamagire ,se rupea mai ceva ca papiota,faceam nod si cand trageam pac se si rupea de atunci nu l-am mai folosit :nervos: (in schimb mi-am luat power pro si chiar vreau sa-l testez dupa ce se opresc ploile )

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 17. octombrie 2013, 21:10

As dori un sfat in legatura cu ce marca de fir textil sa-mi cumpar(FOARTE BUN LA SPINING) :nunteleg:,MENTIONEZ CA AM ACHIZITIONAT O ROLA BERKLEY cristal 0,13 si nu sunt multumit ,se scamoseaza si se rupe repede. :nervos:


Eu folosesc Berkley de 4lb, i-adevarat ca smoke nu cristal, de multi ani la clean si-s foarte multumit de el.
Este un fir obtinut diferit tehnologic fata de alte textile uzuale, se "scamoseaza" putin intr-adevar (in timp) dar nu pierde mult din rezistenta.
O alta alegere "clasica" este Power Pro iar mai nou folosesc GigaFish Powerline sau GigaFish GigaTec.
ma voi interesa de GigaFish Powerline,multumesc pentru sfat :prieteni:

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 19. octombrie 2013, 21:43

cine foloseste din gama de la Varivas si ce poate sa-mi spuna?

16

sâmbătă, 19. octombrie 2013, 22:27

cine foloseste din gama de la Varivas si ce poate sa-mi spuna?


Eu am folosit de 0.15 Varivas Super PE galben, rezista parca la 9 kg dar dupa un sezon am scapat de el ... si eram bucuros... :) se scamosa si chestia cu rezistenta era doar "reclama" cel putin rola care a ajuns la mine era :soc: :doarecapu:
Poate am avut doar ghinion cu firul respectiv, dar a doua oara am ales ceea ce am avut si inainte...adica PP ... deocamdata am incredere maxima in firul respectiv ...

Feri

Șalău

Răspunsuri: 348

Membru din: 4. martie 2013

Locație: Cluj-Napoca

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 20. octombrie 2013, 08:59

Eu in premiera am folosit anul acesta la inceputul sezonului fir Energo Team Power Braid Teflon de 0.30mm/24,6 kg la spin de somn pe Mures printre copaci, cioate, crengi, bolovani. Nu am putut trage concluzia finala, am avut doar doua iesiri scurte. Mi s-a parut firul destul de ok, dar din pacate fara drill, nu stiu comportamantul cu un somn mai imbracat. Rola de 150m m-a costat 55 lei+curier.

Răspunsuri: 76

Membru din: 3. septembrie 2013

Locație: deva

  • Scrie un mesaj privat

18

luni, 21. octombrie 2013, 22:01

Am si achizitionat un 0,13 de la pp, sunt foarte incantat de el ,abia astept sa se limpezeasca muresul,dar mai vreau sa-mi achizitionez un 832 de 0.16 ca-l lauda niste americani. :pescuit:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

19

miercuri, 30. octombrie 2013, 00:15

Sunline original de 2 ani

speedy

Oblete

Răspunsuri: 42

Membru din: 8. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: manager

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 4. noiembrie 2013, 18:55

fire textile

Eu sunt pescar de rapitor. Singurul fir pe care-l mai folosesc este power pro. Am cumparat acum 2 ani datorita faptului ca nu am gasit power pro , 10 role de varivas. Am pus fir pe 3 mulinete si dupa 3 ore deja erau scamosate. Dupa ce am pierdut si cativa salai am renuntat. Ce sa-i faci unde nu-i cap vai de picioare. Acum cred ca sunt singurul pescar care are buraj varivas.. si la power pro trebuie sa fi-ti atenti. Pana la 10 lbs este fir lamelar, dupa este rotund. Am incercat si marci mai scumpe dar consider ca firul cel mai bun calitate pret este power pro. Am incercat si power strike este foarte bun dar este greu de gasit. Ultracast spiderwire si berkley sunt mult prea scumpe fata de calitatea oferita.
Vrei să fii fericit o zi, îmbată-te; un an, însoară-te; o viaţă, apucă-te de pescuit !!!