Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

41

vineri, 19. februarie 2016, 21:43

Sunline original de 4 ani, si inca nu m-am hotarat sa schimb marca, sunt conservator. Pana la el am incercat mai multe marci care avea fiecare o boaba sau mai multe.(spinning)

Din 2008 folosesc Sunline, si mono si multifilar, si nu am schimbat nimic(nu am schimbat deloc firele de pe tamburi), cel putin pentru rapitor...super fire!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 6

Membru din: 12. februarie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

42

sâmbătă, 20. februarie 2016, 11:42

Eu folosit ceva fir de la ei si nu vreau sa mai folosesc vreodata... nu am folosit exact firul ala, dar ma indoiesc sa fie diferita calitatea...
De ce? mai multe detalii se poate?

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

43

sâmbătă, 20. februarie 2016, 13:13


Eu folosit ceva fir de la ei si nu vreau sa mai folosesc vreodata... nu am folosit exact firul ala, dar ma indoiesc sa fie diferita calitatea...

De ce? mai multe detalii se poate?
Dupa ceva lanseuri(aprox 50) firul a inceput sa se dezpleteasca. Adica ramanea intact doar ca un fir de 0,20/0,25 pe portiuni mici de aprox 5cm era compus din 2-3-4 fire mai subtire care se vedeau separat. Asta impiedica foarte mult lanseurile pe distante rezonabile. Dupa alte cateva lanseuri(50 sau mai multe) am observat ca incepe sa se scamoseze, fara sa intampin obstacole in apa, sau cel mult sa intalnesc alge sau matasea broastei. Desfacerea firului in cazul in care ajungea la nod, tot ansamblul era compromis. Efectiv se rupea de la nod chiar de la lanseuri. Ce-i drept fortam lanseurile pentru a lansa mai departe... Cu pesti in drill nu am avut probleme pentru ca nu am avut capturi considerabile cu firul ala, dar am rupt de multe ori firul in lanseu, si de 2-3 ori in agataturi in copac scufundat desi nu am fortat foarte tare.
Pot sa iti spun ca la mine firul a rezistat doar 2 sau 3 partide pe tambur, dupa am schimbat firul cu o chinezarie de care am fost mult mai multumit.
Firul era un Jaxon de spinning de culoare verde, dar nu imi aduc aminte exact modelul.
Am mai intalnit pe cineva, un prieten, care la o partida de pescuit la crap, inexplicabil, i s-a rupt forfahul jaxon(chiar nu imi aduc aminte nici ce culoare avea) de cateva ori. A plecat de pe balta special ca sa isi cumpere alt fir sa isi poata contiunua partida.

Ambele teste de care vorbesc s-au intamplat acum aproximativ 5-7 ani. Poate ceva am gresit si noi la perioada respectiva, dar tot nu cred in calitatea Jaxon. Mi s-a parut o calitate mediocra fata de multe fire din comert.

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 20. februarie 2016, 13:47

Apropo de fire textile. La un moment dat intrebam daca a folosit cineva fir Vastar, care in sudul Italiei cel putin, este foarte laudat.
Am facut si eu cateva partide de spinning la mare si din lipsa de fir si la multe recomandari am hotarat sa testez firele de la Vastar. Am folosit firul de 15lbs si 25lbs.
Eu am constat urmatoarele:
-ambele fire sunt mult mai rezistente decat specificatiile(cel putin la primele 3-4 partide)
-firul mi s-a parut mai rotund decat cel de la PP, din punct de vedere vizual si chiar si la lanseu am constat asta, facand lanseuri mai lungi
-la ambele dimensiuni dupa prima partida firele se decolorau destul de mult avand in vedere gradul de uzura si am observat ca se duce stratul de protectie(silicon/cauciuc sau ce material o fi)
-mai mult la firul de 15lbs am vazut ca stratulde protectie se aduna de la frictiunea cu inelele in puncte mici pe fir; ramaneau efectiv ca niste foarte mici noduri pe fir car chiar se auzeau uneori pe inele in timpul lanseului
-am vazut ca stratul de protectie la primele lanseuri ramanea efetiv pe inelele de la lanseta...am fost socat
-nu stiu daca era de la apa sarata, dar pe tambur, pentru ca ii cadea stratul de protectie firul devenea usor lipicios si se lipea asa cum era infasurat pe tambur, desfaganduse mai greu portiunea care nu a fost lansata/desfacuta de pe tambur
-dupa ce se duce stratul de protectie aproape complet se distinge efectiv impletitura firului si numai la firul de 25lbs am constatat ca se dezpleteste efectiv; la dezpletitura(5-10cm) unele mai fire erau mai lungi si unele mai scurte, iar rezistenta se pierdea
-mi s-a desfacut de 2 ori nodul de legatura cu leaderul dupa ce am observat ca incepe sa se dezpleteasca in apropierea nodului, in timpul lanseului; folosesc nodul albright de ani de zile
-firul costa dublu fata de PP

Ma intreb daca am facut eu ceva gresit cu firul asta. Toata lumea cu care am vorbit in zona asta lauda foarte tare acest fir. Ce-i drept nici unul dintre ei nu lanseaza de pe mal cu el, constant. Cei cu care am vorbit si mi l-au recomandat pescuiesc fie la stationar de pe mal, fie pe verticala din barca, fie dand drumul la naluca in spatele barcii sau lansand(varianta asta cu fire mult mai groase, pescuind la ton).

Una peste alta pe mine m-a dezamagit total mai ales ca am platit destul de mult pe un astfel de fir...

45

duminică, 23. octombrie 2016, 21:44

Salut
Va rog recomandati-mi un fir textil cu o grosime de peste 0,60mm care sa reziste " al dracului de bine" :zambet: la frecare!!!Rezistenta la tracțiune nu este foarte importanta deoarece voi pescui exclusiv din barca!Nu conteaza prețul firului !!!
Imi fac un combo nou, de clonc! lanseta mad cat inliner 20-30lbs 2,10m iar mulineta cred ca va fi un slammer de 560! :pescuit:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 24. octombrie 2016, 06:47

Eu am Gigafish Powerliner de doi ani si este inca in buna stare.Sint foarte multumit de cum se comporta in timp si de rezistenta lui..


@Acuciureanu-probleme cu fir textil care sa se rupa in lanseu sau ca si ata de cusut , am avut si eu,Odata cu o rola de Sufix 832 si odata cu Sufix performance braid.Dar nu am patit ce spui tu, respectiv sa se adune toata camasa in buburuze pe fir si pe anumite portiuni sa se despletesca.Ar trebui sa verifici foarte atent inelele lansetei, in special cel de varf si runerele, si poate galetul mulinetei sa nu fie blocat si cu canal pe el..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 24. octombrie 2016, 06:56

Salut Florin, ptr ce ai nevoie la clonc de asa de gros fir? :gandesc:
Poti sa pui in fata 10m de leader de 0,9mm. Ar ajunge?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

48

luni, 24. octombrie 2016, 07:07

Mam gandit dar nu cred ca e indicat un nod pe fir la o lanseta inliner !
De ce doresc asa de gros?! Pentru ca lanseta inliner strica firul, am fost avertizat despre acest lucru de catre un coleg de forum, nu l-am ascultat, am luat inliner si am probat cu un fir de 0,30 textil, mam convins singur, dupa cateva mulinari fortate apar mici scamoseli la nivelul firului!nu vreau sa ma gandesc cum va arata un fir bun de 0,50 dupa sau in timpului unui drill cu un peste răsărit !

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 24. octombrie 2016, 07:13

Pai in astfel de cazuri, eu incerc sa indepartez sau sa ma scap de sursa care distruge firul. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

50

luni, 24. octombrie 2016, 07:14

La orice in linere se intimpla asta?? Si la cele mai scumpe??
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

51

luni, 24. octombrie 2016, 07:22

Am mai multe inlinere si nu mi-a scamosat nici una firul. Pe ele am Tufline de 0,6 mm.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 24. octombrie 2016, 07:24

Am auzit si eu ca Tufline este f bun, foarte rezistent la abraziune. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

53

luni, 24. octombrie 2016, 07:28

Cand am luat Tufline nu-i cunosteam reputatia. Era singura marca care avea fir de 0,6mm in acel magazin. L-am luat la raionul marin, firele vandute pentru apa dulce erau mai subtiri.

54

luni, 24. octombrie 2016, 07:34

Mam gandit la PP 0,76.... Am si PP de 0,41 pe cealaltă lanseta si imi place mult!
Apropo,Tufline unde pot găsi?exista si varianta de apa dulce?

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

55

luni, 24. octombrie 2016, 08:30

In Romania nu stiu unde poti gasi.
Nu exista varianta apa dulce si apa sarata. La raionul apa sarata am gasit fire mai groase, iar eu asta cautam.