Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 6. mai 2014, 23:46

Sunline original de 2 ani

Din 2008, in afara de un multifilar de 0,32 de la Penn, am folosit doar Sun Line, de la 8 lb pana la 30 lb, mai aveam dinainte si Power Pro si P line de 8-10 lb, dar tot Sun Line mi s-a parut cel mai potrivit pentru mine!
Despre Giga Tec, pentru linia principala, mai mare de 0,70 mm nu exista? In afara de rola de 30 m/1,30 mm/220 kg!, care nu este pentru asa ceva!? Sau un multifilar comparabil din punct de vedere al calitatii, dar mai rezistent? De fapt care este cel mai rezistent fir pentru linia de baza, cu diametrul cel mai mic, fata de alte fire cu rezistenta similara? Spun asta pentru ca 0,32 de la Penn il folosesc la crap tot din 2008, dupa zicala "cine s-a fript cu supa/ciorba, sufla si-n iaurt"!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

22

joi, 2. aprilie 2015, 18:10

Pentru pescuit la somn la stationar ajunge fir textil de la power pro marimea 150 lb.sau e nevoie de 200 lb.ori chiar 250 lb.
Am vrut sa intreb lucru asta pentru ca am nevoie de fir pentru mulinete si nu stiumce dimensiune sa iau.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 2. aprilie 2015, 18:37

Salut, da, e ok de 0,56 tractiune 75 kg. :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 2. aprilie 2015, 18:40

Multumesc Zoran.Dar pentru monturi ,ce recomanzi fir textil,fluorocarbon sau mono si la ce grosime.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

25

joi, 2. aprilie 2015, 18:46

Mono de 1,2 mm sau textil de 1,1 pina la 1,3 mm, in cazuri extreme chiar si inaintas textil vreo 10 m de 0,9-1 mm.

Eu folosesc numai acesta, de 1,1 si 1,3 mm: GIGA-TEC-CAT - 30m (ab 8,90 €)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

boby sj

Oblete

Răspunsuri: 50

Membru din: 8. iulie 2014

Locație: zalau jud.salaj.romania

  • Scrie un mesaj privat

26

joi, 2. aprilie 2015, 18:49

Multam fain,inca o data Zoran.

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 2. aprilie 2015, 19:18

Zoran, In shop Powerline pentru linie nu mai sunt disponibile decat 0.50mm si 0.65mm?

Alte dimensiuni nu mai aduceti?

Răspunsuri: 106

Membru din: 14. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 2. aprilie 2015, 19:55

M-am lamurit citind pe forum. Zoran, ai un mp de la mine.

Răspunsuri: 19

Membru din: 16. august 2013

Locație: satu mare

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 3. aprilie 2015, 08:31

:pescuit:

Am si achizitionat un 0,13 de la pp, sunt foarte incantat de el ,abia astept sa se limpezeasca muresul,dar mai vreau sa-mi achizitionez un 832 de 0.16 ca-l lauda niste americani. :pescuit:
Eu zic ca dai banii degeaba pe 832 l-am facut cadou dupa prima partida , s-a scamosat.

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 14. decembrie 2015, 08:32

ce parere aveti despre textilul:
Amazon.com : Woodstock Catfish Braided Nylon Fishing Line : Superbraid And Braided Fishing Line : Sports & Outdoors


am luat o rola de 50 pound test, 150 yards, culoare chartreuse, 60 lei

merci

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 14. decembrie 2015, 08:47

ce parere aveti despre textilul:
Amazon.com : Woodstock Catfish Braided Nylon Fishing Line : Superbraid And Braided Fishing Line : Sports & Outdoors


am luat o rola de 50 pound test, 150 yards, culoare chartreuse, 60 lei

merci


Nici una, ptr ca nu cunoastem firul.
Textilul la pescuitul somnului trebuie sa fie bun. Adica, foarte rezistent la abraziune: copaci, crengi, stanci, pietre, radacini... cu cit mai multe fire, cu cit mai multe impletituri pe cm lungime, cu atata mai rezistent. Dar si mai scump!
Exista fire textile impletite si din 3 sau 4 fire, de 0,25mm, la care tractiunea rezista la 25 kg. Dar la cea mai mica atingere de un obstacol, pocnesc. De obicei acestea sunt firele ptr pescuit marin, unde nu prea ai obstacole in apa.
Cu cit mai multe fire impletite, de ex de la 8 in sus (8 - 10 - 12) cu atata mai rotund iasa firul. Cu cit mai rotund, cu atata mai usor se lasa lansat, cu atata mai bine se poate proteja cu strat protector din fabrica.

Americanii au somni pititci, somnii lor cresc maxim pina in 20 kile. Iar ei nu vor face niciodata fire ptr pescuitul somnului in Europa.
Daca ai fi intrebat inainte de cumparare, ti-as fi recomandat acest fir, in culoarea alb, galben sau rosu, cu 12€/100m: Power Pro Power Pro Red 0,28mm 1m von der Großspule - ANGELSHOP ANGEL-DOMÄNE – Angelzubehör für Angler – hier! :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

32

luni, 14. decembrie 2015, 08:51

Oh, scuze, nu am observat ca este monofilament ceea ce ai luat... grosimea ar trebui sa fie cel putin 0,60 mm ca sa tina 25 kile. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 14. decembrie 2015, 09:03

nu, nu este monofilament.
Si eu am vazut scris "nylon" dar... si din poza se vede cat de cat ca este textil. Eticheta este identica cu al meu ( exceptie culoarea)

oricum, ce am luat are 17 fire impletite si fiecare fir este la randul lui impletit din peste 20 fire foarte subtiri ( nu am lupa la mine)
eu ma gandeam sa iau si o rola de 80 pound.

culoarea foarte vizibila cred ca este un avantaj

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 14. decembrie 2015, 09:35

Atunci e super! :bravo:
Ptr ce metoda... clonc? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 14. decembrie 2015, 10:26

cred ca si la clonc.

Cred ca am nevoie de doua feluri de fire. Chiar 3 !

- fire groase ( + 0,60 mm) pentru pescuit langa mal, in locuri cu risc "taiere fir" sau cu curent de apa mic.
- fire medii ( 0,40-60 mm) pentru pescuit la distanta ( plantat la grund sau pluta, pom sau geamandura).
- fire subtiri ( 0,20 -30 mm) pentru spinning

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 14. decembrie 2015, 15:10

Sunline original de 4 ani, si inca nu m-am hotarat sa schimb marca, sunt conservator. Pana la el am incercat mai multe marci care avea fiecare o boaba sau mai multe.(spinning)

Răspunsuri: 119

Membru din: 30. noiembrie 2015

Locație: Cluj-Napoca

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 14. decembrie 2015, 19:15

Si eu folosesc Sunline, si sunt mutumit. Folosesc si PP si sunt tot multumit. Mai folosesc si Varivas, si sunt tot multumit. Sa nu povestesc despre monofilamentele de Clean sau firele de musca....... Sunt multumit !

Sa nu spun... Am avut 3 Mercedes si am fost multumit. Acum folosesc un Subaru Forester si la fel, sunt multumit. Sotia este la al 3-lea Ford si este multumita !

Cu tot respectul, la Somn cu ce fir Sunline dai ?

Răspunsuri: 78

Membru din: 9. martie 2015

Locație: Cluj

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 14. decembrie 2015, 20:59

Pentru spin poti sa te uiti si la Koos 12XSpin iar pentru clonc sau stationar Koos 12Xmonster. Eu le folosesc de ceva vreme si sunt multumit pentru pretul lor. Sunt împletite in 12 si destul de teflonate. Foarte rezistente dar poate putin cam rigide mai ales cele de stationar, dar acolo nu este neapărat o problema. Cele de spin se pot folosi ok mai ales dupa primele 2-3 partied dupa ce se mai inmoaie. am vazut sa se scamoseze sau uzura foarte made dupa folosire indelungata. :noroc:

Răspunsuri: 6

Membru din: 12. februarie 2016

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

39

vineri, 19. februarie 2016, 17:12

Salut ,

a folosit cineva firul textil de la Jaxon (Sumato Catfish 0.50mm/80 kg/250m) ?

Răspunsuri: 195

Membru din: 7. august 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

vineri, 19. februarie 2016, 18:28

Eu folosit ceva fir de la ei si nu vreau sa mai folosesc vreodata... nu am folosit exact firul ala, dar ma indoiesc sa fie diferita calitatea...