Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

luni, 27. august 2012, 10:54

Cizme piept - wadersi

As vrea sa-mi cumpar niste cizme piept sau wadersi sau... nu stiu exact cum le zice... :nunteleg: .
Treaba-i ca se raceste si apa si p-afara si am nevoie uneori sa intru in apa pana la brau sa ancorez barca sau sa dau drumu` la un peste sau... ideea ar fi sa nu ma ud si sa ma imbrac/dezbrac rapid.
Puteti sa-mi ziceti la ce ar trebui sa fiu atent: sa fie din neopren sau alt material, imbinari... sau orice credeti ca ar fi important sa stiu.
Multzam!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

luni, 27. august 2012, 14:16

Eu mi-am luat o pereche de waders-i acum vreo 5 ani, de la Energofish, atunci cand aveau sediul pe la bariera pe la Baicului, parca, si sunt din neopren, am dat vreo 3 milioane si ceva pe ei, dar acum, nu stiu c e sa zic. Poti cauta pe net pe la magazinele online, sau sa cauti si produse folosite, la pret mai mic!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

luni, 27. august 2012, 15:47

Eu mi-am luat ale mele de la Decathlon, dar nu-s din neopren. Cind e frig stau doar citeva min in apa si gata. Mi se pare ca am dat ceva de genul...20 de euro? Ii folosesc de ani buni si nau inca nici o gaura.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 27. august 2012, 15:55

Eu mi-am luat ale mele de la Decathlon, dar nu-s din neopren. Cind e frig stau doar citeva min in apa si gata. Mi se pare ca am dat ceva de genul...20 de euro? Ii folosesc de ani buni si nau inca nici o gaura.
Pai ceva nu prea scump mi-ar trebui si mie ca nici io nu vreau sa stau in apa decat pana ancorez barca, montez motoru` sau alte treburi d-astea. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 27. august 2012, 16:35

Nu stiu cum poti verifica, doar daca intri in apa cateva minute, dar, parerea mea, daca poti sa-i verifici, sa cauti ceva, chiar folosit, dar din neopren! Acum depinde de buget, dar ca sa dau aproape 1 milion pe o pereche fara sa fie din neopren, mai bine dau in jur de 1,5-1,8 mil pe o pereche din neopren, chiar daca sunt folositi! Repet, fiecare face cum crede...si cum poate...pana la urma!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 27. august 2012, 16:44

Nu stiu cum poti verifica, doar daca intri in apa cateva minute, dar, parerea mea, daca poti sa-i verifici, sa cauti ceva, chiar folosit, dar din neopren! Acum depinde de buget, dar ca sa dau aproape 1 milion pe o pereche fara sa fie din neopren, mai bine dau in jur de 1,5-1,8 mil pe o pereche din neopren, chiar daca sunt folositi! Repet, fiecare face cum crede...si cum poate...pana la urma!
evergreen, sincer sa-ti spun nu-mi place sa iau lucruri second hand, cu atat mai putin imbracaminte, cel putin acolo unde pot sa-mi permit cheltuiala... iar aici nu m-as zgarci la 100RON mai ales ca astea daca nu se rup o sa le tin "o viata". :)
Am gasit la Decathlon cizme piept din PVC cu 180RON si din neopren cu 280RON.
Cineva imi zicea ca cele de neopren sunt intr-adevar mai calduroase in schimb sunt mai sensibile la pietre ascutite, spini etc.... stiti cumva daca-i adevarat?
Io nu insist sa fie calduroase ca nu-s muscar :) ... m-ar interesa mai mult sa nu se taie/intepe prea usor, sa nu se dezlipeasca lipiturile etc..
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

7

luni, 27. august 2012, 17:00

Eu personal am folosit cisme piept din cauciuc și iarna pentru activități de câteva minute în apă.Ce am constatat că nu trebuie să fie fixe atât ca număr la cisme cât și ca mărime pentru a le încălța ușor.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

luni, 27. august 2012, 19:33

Cele de neopren sunt ieftine, grele si calduroase. Vara fierbi in ele. Eu mi-am luat din goretex, scump intr-adevar dar foarte subtire si usor. Daca-l luati numai ca sa puneti barcile la apa cele din neopren sunt ok. Sunt ok si pentru pescuit iarna. Cele de la Decathlon au un raport calitate/pret foarte convenabil.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

luni, 27. august 2012, 21:07

Ale mele, din neopren au partea de jos, cum ar fi cizmele dublate cu un material cauciucat, cu care n-am avut probleme pana acum!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

10

luni, 27. august 2012, 21:12

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:14)


informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

11

luni, 27. august 2012, 21:21

Nu mi-e foarte clar daca ne referim la aceleasi materiale... io le stiu in felu` urmator:
- PVC / PVC + textil - material care nu se intinde, genu` "coperta de caiet" eventual "panzata" :zambet: .
- neopren - material care se intinde, asemanator cu cauciucul dar care NEAPARAT contine in interior cavitati cu aer... genu` de schweizer dar unde cavitatile nu comunica, de unde proprietatile izolante foarte bune.
- cauciuc - cam acelasi material ca mai sus dar OMOGEN.
- goretex - asta nu stiu, credeam ca se fac numa` geci si tzoale terestre din el. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 29. august 2012, 08:22

Pana-n final mi-am cumparat o pereche ieftine (179 RON =~ 38 euro) de la Decathlon, din PVC panzat.
Aveau si din neopren cu vreo 25 euro mai scumpe dar nu le-am luat pentru ca mi s-au parut mai "nereusite" imbinarile cu cizma si erau la fel daca nu mai grele ca si astea ce le-am luat.
Probabil ca fiind din PVC este incomod sa stai mai mult in apa rece dar n-am de gand sa fac asta... sau daca chiar se intampla sa fie nevoie, am incercat sa le iau peste tzoalele normale si incap fara probleme. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Subiecte asemănătoare