Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Nelutu

Biban

Răspunsuri: 126

Membru din: 11. septembrie 2012

Locație: Timisoara

Profesia: Mecanic intretinere si mentenanta

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 11. septembrie 2012, 18:01

Salut Cosmin. Cine ti-a spus ca nu musca somnul la pestisor, mosul ala cu scuterul care-si face veacul acolo si pescuieste la crap? El de unde stie, de la nepotu' Mihai, care pescuieste mai in amonte cu 2 km, mai jos putin de Tiganca, si a prins somnii aia mari( 23 si 18 kg.)anu' trecut? Pai Mihai habar n-are sa dea la pestisor, a prins somnii la broscuta, mai mult din greseala, norocul lui este ca sta acolo din mai si pana-n oct. iar locul este f. bun. Dupa cum a zis si Zoran, locul mai bun este pe malul inalt, malul dinspre Tudora, unde pescuieste Tofan, dar el da doar la feeder, la scobar sau clean, dar a avut destule rupturi din cauza somnilor. Tot acolo poti sa-ti prezinti monturile mult mai usor de pe mal, mai corect si cu sanse mai mari ptr. a avea muscaturi. Problema cea mai mare o constituie idiotii aia cu plasele lor monofilament, cand ti-e lumea mai draga te trezesti ca au bagat plasa mai in aval de tine sau spre malul celalalt si pestele nu mai umbla.

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 11. septembrie 2012, 19:21

Nelutule,vad ca stii de ce vorbesc!Multumesc enorm pt ca ai intrat aici!Mie mi-a spus un pescar mai tanar care pescuia cu Tofan.Am vorbit si cu el da nu mi-a spus de somn.
Eu o sa incerc de unde sta Tofan si las ca 3 au fost luati cu duba si au mai ramas 2.
Oare e bine sa stau acolo?
Tu esti din Tudora?

LARRY

Știucă

Răspunsuri: 1 334

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Galați

  • Scrie un mesaj privat

23

joi, 4. octombrie 2012, 10:55

La noi în zonă, somnul a mișcat chiar bine în această perioadă......mult mai bine decât la Dunăre, nivelul scăzut la zătunit pe gropane cu potențial mare de hrănire. :pescuit:
Prefer să fiu urât pentru ceea ce sunt decât să fiu iubit pentru ceea ce nu sunt.

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

24

joi, 4. octombrie 2012, 18:52

daca eram aproape de siret mergeam si sambata asta insa am vreo 50 km.poate peste 2 saptamani cand plec umpic la tara
la pasnic cred ca o sa merg sambata pe apa sucevei

25

vineri, 8. februarie 2013, 20:42

Eu merg pe siret in dreptul localitatii Liesti dar somn mai mare de 5kg nu am prins. Mai merge cineva in acesta zona? Poate sa-mi recomande cateva locuri in apropiere? Am incercat si la crap dar nu am avut rezultate. Am incercat si la baraj la Ciuslea in ianuarie dar fara rezultate, baietii greblau in jos de baraj. Pare interesant acest baraj, o sa revin la vara pe el sa incerc la somn.

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

26

sâmbătă, 9. februarie 2013, 12:47

Cred ca ar trebui sa incerci acolo ,caci din cate am auzit ,acolo e confluenta Siretului cu Barldalul ,Siretul devine mai mare ,mai adanc ,probabil si cu somni mai multi .Aceasta e parerea mea .
Alegerea locului de pescuit depinde de adancimea apei dar si de specii de pesti pasnici ce se afla in zona .Eu as pescui in locurile in care stationeaza aceste bancuri .

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 14. februarie 2013, 16:23

Eu pe Siret pescuiesc in dreptul/jurul localiatii Adjudu vechi si Padureni,de la baraj in aval.Cunoaste cineva aceste zone?Ceva recomandari?
In zona Adjudu Vechi este o groapa, foarte adanca,o estimez la aprox 10-15 m undeva in mijloc, dupa cel de-al treilea prag, dar nu am reusit sa prind nici un somn acolo(la spinning, la stationar altfel sta treaba :bucuros: ), probabil abordarea a lasat de dorit, insa in schimb mi-au intrat niste salai in timp ce cautam somnul.
Always C&R

IonutFishing

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 14. februarie 2013, 17:33

Ai incercat seara la grund ?la iesirea din groapa sau unde vaneaza somnul?

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

29

joi, 14. februarie 2013, 17:46

sincer, nu.In afara de clasica montura cu plumb culisant / de capat, nu am incercat alte tehnici...Dar "baietii veseli" au avut rezultate la ... japca :nervos:
Always C&R

IonutFishing

C. B.

Șalău

  • Autorul acestui subiect este »C. B.«

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 14. februarie 2013, 18:00

Somnul sta ziua pe fund fara prea mare pofta de mancare.noaptea incepe vanatoarea
Iar ca sa-i pacalesti pe baietii veseli ai nevoie de o barca , ceva de taiat si timp :idee:

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 14. februarie 2013, 18:29

Eu noaptea il caut, in general.Iar barca...nu prea ai cum sa folosesti acolo,si oricum nu am... :zambet:
Dar in schimb altii au prins la shaduri, eu nu am reusit decat sa prind salau acolo, indiferent la ce am incercat.Ce-i drept multi ani numai pe salau am insistat.Insa anul trecut cand am inceput sa caut si somnul, tot de salau am dat, inclusiv la voblere mai ... supradimensionate( Skinner de 12 de ex)
Always C&R

IonutFishing

32

joi, 11. aprilie 2013, 00:22

Fratilor, am numarat cam 160 de ciubaici(un fel de barci) de la Barajul de la Ciuslea pana la Sendreni, pe Siret...Am plecat cu barca, la rame, pe toata lungimea, timp de 5 zile, cu sonarul, pentru a-mi face o harta cu gropile ce-ar tine somn. Imi pare rau ca este asa braconat! :zid:

Rapace

Oblete

Răspunsuri: 48

Membru din: 22. aprilie 2013

Locație: /bucuresti

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

33

vineri, 26. aprilie 2013, 19:44

Saptamana viitoare am sa fiu pe Siret in zona Romanului 40km in amonte sau in aval cunosc ceva locuri in majoritatea acestor locuri am avut rezultate bune anii din urma,, revin cu informatii dupa escapada ...doar spinning,, poate petrec si vreo doua nopti pe rau .......Siretul este un rau foarte braconat din pacate dar care mai tine si monstruleti din ce in ce mai rari in ultima vreme ......din pacate pt multi pescuitul se rezuma la profit indiferent prin ce metoda este el facut.....la cat braconaj este pe raul asta ma mir ca mai tine inca peste

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

34

vineri, 26. aprilie 2013, 20:20

A mea a venit cu propunerea: sa mergem acasa de pasti.Daca se concretizeaza, fac sarbatorile pe apa :buaaaah:
Adi, fire intinse :noroc:
Always C&R

IonutFishing

jokyro

Oblete

Răspunsuri: 13

Membru din: 25. martie 2013

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

35

miercuri, 20. noiembrie 2013, 23:34

Voi ce tip de momeala ati folosit pe Siret? De altfel, poate sa recomande cineva cateva locuri in apropiere de Siret numai bune pentru o partida pe cinste?

Am fost acum 3 ani, in primavara si am putut prinde somn la vreo 4 kg, dar din ce am inteles acum, locul nu mai prezinta satisfactie. Voi ati mai fost de curand?

dorint

Biban

Răspunsuri: 61

Membru din: 27. octombrie 2012

Locație: Suceava

Profesia: jurist, actualmente vanzator de utilaje pentru constructii

  • Scrie un mesaj privat

36

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 07:04

Nu prea am inteles intrebarea , locuri in apropiere de Siret oras sau raul Siret?

Răspunsuri: 133

Membru din: 14. februarie 2013

Locație: Bucuresti - Onesti

Profesia: Student, liber-profesionist

  • Scrie un mesaj privat

37

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 07:42

Pe Siret poti sa incerci cu incredere momelile generice care sunt folosite in pescuitul somnului: rame, coropisnite, pestisori etc.
Always C&R

IonutFishing

Răspunsuri: 45

Membru din: 20. aprilie 2013

Locație: Varsi(PR) Italia, Piatra Neamt-Romania

Profesia: lucrez cu niste oameni minunati

  • Scrie un mesaj privat

38

sâmbătă, 23. noiembrie 2013, 17:12

Nu prea am inteles intrebarea , locuri in apropiere de Siret oras sau raul Siret?


Din cei 596 km, cat are Siretul de la intrare in tara si pana la varsare in Dunare eu cred ca s-a gandit la o zona anume dar a uitat sa o mentioneze. Dorine,nici pe la noi in zona nu am auzit sa se prinda somn,cu atat mai putin in zona orasului Siret. :gandesc:
"Natura ne aseamana iar educatia ne deosebeste"

39

marți, 11. martie 2014, 10:42

Mai dati, fratilor pescari de la Siret, stiri de la partidele voastre din 2014! :inchinare:

40

marți, 11. martie 2014, 11:43

Salut, sambata am sa ies pe barajul de la Calimanesti ...sa vedem ...., pestisor viu, vreau sa vad cum bate cloncul Ebro 2 pe natural...chiar in fata portilor in baraj. Iku tu de unde esti?

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »gufisor« (11. martie 2014, 11:55)