Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 25. august 2012, 17:27



1. cum l-ai masurat? ...

2. cit a durat drill-ul?

3. esti multumit de linia folosita? adica, ti-a fost teama ca cedeaza ceva in timpul drill-ului?

4. de cind pescuiesti la clonc?


Pe cit am fost ieri de bucuros, pe atat de trist sunt astazi... si precis si toata saptamana ce urmeaza. :nunteleg: Chiar nu putem intelege ce valoare au pestii vi din Dunarea noastra? Chiar trebuie sa transam tot ce prindem? In Dunare sunt cei mai batrani si cei mai mari somni din Europa, din lume, daca am putea asta si prezenta, ar fi o atractie turistica extraordinara.

Intre timp am gasit raspunsurile in acest articol scurt care spune totul despre "monstrii" Dunareni:
A prins un monstru de 70 de kilograme! Obiectiv Vocea Brailei

La 1: ...ce mai conteaza, un alt pescar si asa nu mai poate spera la un drill cu acest peste.
La 2: ...un drill nu are voie sa dureze mai mult de 10 minute! In majoritratea cazurilor cind drill-ul dureaza mult, pestii mor in urma oboselii. Este ca la noi, oamenii: un maratonist ajunge la capatul puterilor incet, in ore, si are nevoie de saptamani de refacere; in schimb, alergatorii de viteza isi epuizeaza puterile in citeva minute, si dupa citeva ore sunt din nou in putreri. Lanseta de la Decathlon NU este o lanseta pt somni mari!!!
La 3: ...orice drill ce depaseste 10 minute inseamna ca linia nu este adecvata! Lanseta de la Decathlon NU este o lanseta pt somni mari!!!
La 4: Din prezentarea lui Costas65 reiese ca de circa de 2 ani. Astfel de capturi sunt rare la pescuitul cu cloncul si sunt incoronarea oricarui pescar cloncanist, sau chiar al oricarui alt pescar! Pastrati acesti somni vii in apele din Romania, nu-i mai ucideti, oferiti si altor pescari posibilitatea la un astfel de drill.

Revenind la explicatia lui costas65 din articol: "...a explicat că dacă ar fi avut un aparat de fotografiat cu el, i-ar fi dat drumul înapoi în Dunăre, chiar în locul capturii. "Trebuia să am dovada că nu este o simplă poveste pescărească. După ce am revenit în zona portului şi am reuşit să fac poze, am încercat să-i dau drumul, însă peştele era epuizat, abia mai mişca în apă. Aşa că l-am tranşat şi apoi l-am împărţit bucăţi pe la prieteni, pe la fini".
Somnii trebuie drill-uiti pina nu mai au putere sa se zbata pt a putea fi trasi in barca. E normal sa fie epuizat, si de revenit isi revin in timp, dar mai greutz. Au nevoie de putin timp si rabdare din partea pescarului.
Iar in legatura cu aparatul foto... asta chiar ca-i pescareasca :rizi: Orice celular face poze in ziua de astazi, iar daca vrem intradevar poze cu Canon-ul, atunci legam frumos pestele cu o sfoara groasa si lunga de cel putin 10 metri, pentru a nu muri, si mergem sa luam aparatul sau asteptam si 3 ore pina ajunge prietenul care-l aduce... :zid: Dupa sesiunea foto pestele este si deja odihnit si pregatit pt a i se da drumul.

Costas65, intr-un raspuns anterior ai scris ca ai invatat enorm de multe de pe site-ul Pescuit-la-Somn.com. Intradevar, pozele sunt frumoase. Insa ce-i mai esential, pastrarea in viata a pestilor mari, a valorii Dunarene, asta n-ai invatato. Sper din suflet sa regreti ca ai transat acest peste care ti-a oferit drill-ul vietii, si pe viitor sa inveti si tu pe alti pescari ce inseamna C&R.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

2

sâmbătă, 25. august 2012, 17:50

Din pacate multi somni au pierit datorita postarilor "Noastre" ... sfaturile si trucurile prezentate sunt de un real folos tuturor si unii profita din plin ... ar fi o idee buna ca accesul si inregistrarea sa fie doar cu invitatie sau cu recomandarea a 3 persoane deja inregistrate... respect tuturor !
Ps. Daca tot vroia pescarul sa apara in presa putea sa cheme cativa reporteri si sa elibereze chiar in fata lor... sigur ajungea pe primele pagini ... Cu tot respectul pentru mine nu este decat un macelar ... :necajit:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 25. august 2012, 18:02

...Cu tot respectul pentru mine nu este decat un macelar ...


Sa nu tragem prea repede concluzii aspre, sa vedem ce zice si costas65, poate intradevar e asa cum a spus el si atunci, cu tot respectul, pt viitor a avut ce sa invete. Si altii de aici de pe forum la fel. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

4

sâmbătă, 25. august 2012, 18:48

Frumoasa captura dar pacat de acel peste ,nu cred ca dovada ca a prins acel urias era asa de importanta ( auzi nu avea aparat la el si a plecat sa caute unu) ,mult mai inportanta mi se parea mie siguranta pestelui si eliberarea lui cat mai repede :gandesc:
In cele mai mult cazuri pestii mari au si ei saracii o varsta si fac tot mai greu fata efortului indelungat
Urata chestie din partea pescarului care tavaleste ditamai pestele pentru o poza ,a castigat respectul fomistilor si dezaprecieri din partea celor care intradevar vor sa mai pescuiasca si copii lor in apele Dunarii.
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

5

sâmbătă, 25. august 2012, 20:35

Consider ca e oportun sa ma bag si eu in seama.Nu vreau sa ma erijez nicidecum in avocatul cuiva anume,dar exista un citat pe undeva care spune ca "sa arunce cu piatra cel fara de pacat...".E usor ca in spstele unui nick- name sa criticam,sa apostrofam sa tragem concluzii(de cele mai multe ori pripite).Sa nu uitam ca traim totusi in Romania si asta doare cel mai tare.Nu e simplu a schimba mentalitatea unui popor-la modul general vorbind-care nu numai ca nu vede luminita de la capatul tunelului ,dar vederea i-a devenit monocroma-.E greu fratilor cu educatia.Nu spun ca nu sunt de acord cu practica C&R.In teorie toate suna frumos,dar cand sti ca o partida de pescuit te costa 200-300 lei /zi la un venit mediu lunar"care este",si acasa te asteapta consoarta cu 1,2 copii nerabdatori sa vada cu ce vine tata de la pescuit,dati-mi voie sa am rezerve vis a vis de instinctul primar.Probabil ca Zoran,Anem,Tudor,traind pe alte meleaguri,s-au adaptat mai repede acestor nobile obiceiuri,dar la noi trebuie sa mai curga apa pe Dunare.Totusi pescuitul a fost si va ramane( din pacate), in special pe meleaguri mioritice,o indeletnicire a omului avand scop principal asigurarea hranei.Vointa nu e tot una cu putilinta.Inca odata afirm sincer ca sunt pro C&R, dar in ceea ce ma priveste decid personal cand si cat.
...cogito ergo sum.

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

sâmbătă, 25. august 2012, 20:56

Juniorule, ai atat de multa dreptate incat nici nu mai pun piciorul in Romania, si nici nu merg in aceasta tara la pescuit. In Irlanda am organizat anual voiaje cu cate 12 pescari de fiecare data. In Spania la fel. Cheltuieli 1000€/saptamana/pescar+ce-au cheltuit in baruri, bordeluri, magazine de suvenir pentru familie, tigari...
Au venit pentru ca e peste VIU. Pestele mort nu are valoare. Chestia cu foamea va fi din ce in ce mai grava. In curand nu va fi nici peste in apa dar nici turisti care sa aduca bani.

Pofta buna :vomit:

7

sâmbătă, 25. august 2012, 21:02

"In teorie toate suna frumos,dar cand sti ca o partida de pescuit te costa 200-300 lei /zi la un venit mediu lunar"care este",si acasa te asteapta consoarta cu 1,2 copii nerabdatori sa vada cu ce vine tata de la pescuit,dati-mi voie sa am rezerve vis a vis de instinctul primar."

Eu sunt ferm convins ca cine isi permite 200-300 lei pe zi pentru o partida de pescuit, NU este nevoit sa manance pestele prins, adica are ce sa puna pe masa, in alta ordine de idei cunosc persoane care au platit 2300 euro pentru 10 zile de pescuit si tot acelasi lucru au facut, deci acest comportament NU are de a face cu posibilitatile financiare a individului... (adica au transat pestii prinsi) ... pescuitul este de mai multe feluri ... pentru unii o meserie, pentru altii un sport , iarasi alti o fac pentru recreere sau hobby insa nu vreau sa intru in polemici discutii asemanatoare au fost si pe alte forumuri... ce am scris mai sus este parerea mea personala si o sustin indiferent de imprejurari, chiar daca NU cunosc personal pe userul respectiv, un asemenea exemplar trebuie tratat cu respect si grija indiferent de situatie ... :doarecapu: unii din pacate nu vor intelege niciodata aceasta ideeee.

8

sâmbătă, 25. august 2012, 21:05

Pestele mort nu are valoare.


Din pacate sunt prea putini, care inteleg aceasta fraza :zid:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

sâmbătă, 25. august 2012, 21:05

nu vreau sa ma bag din nou in discutie pentru ca se va lasa cu "scantei" ca de fiecare data dar voiam sa ii spun lui Junior9007 ca eliberam TOTI pestii prinsi cu destul de mult timp inainte de a calca pe alte meleaguri ...

ps: daca nu se vor elibera pestii partidele de pescuit se vor incheia asemeni celei de care am avut parte azi cand dupa o zi intreaga de dunare in cautarea avatului pe toata bucata din Caras-Severin impreuna cu attila de aici de pe forum as putea spune ca rezultatul a fost fix ZERO!
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

10

sâmbătă, 25. august 2012, 21:09

De aceea, Anem, eu nu-mi petrec vacantele in Romania. Asa mai prind si niste peste. :ciao:

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 25. august 2012, 21:15

Cum spunea kzoli cu alta ocazie ei mor de foame dar au masini si scule de mii de euro. asta asa generalizat nu are legatura cu costas

nelutu25

Șalău

Răspunsuri: 256

Membru din: 11. august 2012

Locație: Tg. Mures

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 25. august 2012, 21:18

Era vorba de niste tipi care retineau peste in prohibitie .... muritori de foame cu mitsubishi l200.gresesc zoli?

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 25. august 2012, 21:25

In teorie toate suna frumos,dar cand sti ca o partida de pescuit te costa 200-300 lei /zi la un venit mediu lunar"care este",si acasa te asteapta consoarta cu 1,2 copii nerabdatori sa vada cu ce vine tata de la pescuit,dati-mi voie sa am rezerve vis a vis de instinctul primar.Probabil ca Zoran,Anem,Tudor,traind pe alte meleaguri,s-au adaptat mai repede acestor nobile obiceiuri,dar la noi trebuie sa mai curga apa pe Dunare.Totusi pescuitul a fost si va ramane( din pacate), in special pe meleaguri mioritice,o indeletnicire a omului avand scop principal asigurarea hranei.Vointa nu e tot una cu putilinta.


:doarecapu: nu-mi vine sa cred ce scri... :nunteleg: Adica avem posibilitatea sa ne cumparam barci, motoare, cloncuri si scule de scule, sa ne dam pe net, sa fumam 2 pachete de tigari pa zi, si totodata ne scuzam cu... "traim in Romania, aici foamea e mare si salariile-s medii!?" :gandesc: Din pacate asta pt mine nu-i o scuza. Si daca o zi de pescuit ma costa 50 - 60 de euro, pai asta-i cel putin 10 kg de peste congelat la magazine ca Real sau Metro. Si nu orice fel de peste, ci peste oceanic.

Nuuu, probabil ne impinge si dorinta de nu ne face de rusine dind drumul unui peste capital la astfel de fapte, ducind de multe ori la sacrificarea pestelui. Aici fiind vorba de un exemplar splendid si cum tot voi spuneti, rar in apele din Romania, ce ne-ndeamna la faptele pe care le facem, automat fara sa gandim?... aici n-o fost nimica cu "sa vada copii cu ce vine tata acasa..." Si in Germania, Italia sau Franta se maninca somn, salau sau bibani, acesti pesti fiind delicatese pt multi pescari. Dar nu cind e vorba de un exemplar capital. Putin respect personal si pt ce bag in gura si in burta, sau?! Un somn de asemenea marime este ...gretzos de gras si nu este bun de mancat. Si asta o voi sustine in continuare si daca ma contrazic 100 de persoane. In schimb, un somn de pina in 10 kg precis este o delicatese si nu voi judeca niciodata pe nimeni care duce acasa un astfel de exemplar.

Noi suntem cei ce ne coordonam comportamentul si tot noi suntem fiintele inteligente care stim ca pestele dupa o plimbare de ... 30 de minute, acesta se usuca si moare.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 25. august 2012, 22:17

Din pacate multi somni au pierit datorita postarilor "Noastre" ... sfaturile si trucurile prezentate sunt de un real folos tuturor si unii profita din plin ... ar fi o idee buna ca accesul si inregistrarea sa fie doar cu invitatie sau cu recomandarea a 3 persoane deja inregistrate... respect tuturor ! [...]


asta e o idee superba, acum ceva timp ziceam ceva asemanator ...

De aceea, Anem, eu nu-mi petrec vacantele in Romania. Asa mai prind si niste peste. :ciao:


ai dreptate Tudor, dar motivul unei bucati de concediu petrecut in Romania nu e pescuitul ... po-ul nu se compara cu Dunarea din pacate ca si densitate de peste asta e clar ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

15

sâmbătă, 25. august 2012, 22:30

Propun sa incheiem discutia asupra lui 199 si sa privim increzatori si plini de sperante inainte... Orice om are un inger si un diavol in el, si nu cred ca la toti pescarii din Romania sa domine cel din urma. :cafea:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

16

sâmbătă, 25. august 2012, 23:51

esti enervant de increzator si plin de sperante :doaaamne:
de admirat aceasta stare de spirit.
dar poate acuma intelegi de ce nu plasez poze pe net si forumuri.

nu foamea impinge pe unii oameni sa reactioneze si sa faca lucruri de genul celor discutate mai sus, nu,nu,
prostia, fala, mandria, dorinta de recunoastere in anumite cercuri si grupuri, dorinta de a fi "sef", nr.1 si nu in ultimul rand educatia.
nimeni nu moare de foame si nimeni nu traieste din pescuit - vorbesc de pescarii cu undita nu de braconieri
pescuitul a inceput sa devina o indeletnicire si un hobby destul de costisitor, iar cine face calcule economice de cat investeste si cat "scoate", ala nu este pescar, este doar un simplu cacanar handicapat ce nu poate sa treaca de o mentalitate de trib matriarhal,
din pacate, educatia si cultura de ghertoi manelist care s-a dezvoltat in ultimul timp in Romania, nu prea ne lasa sperante de mai bine.

a nu se intelege ca sunt adeptul fanatic al C&R, nu - retin si eu cate un peste din cand in cand, dar niciodata exemplare capitale si niciodata sub dimensiunile impuse de mine insumi care sunt mai mari decat cele legale
astfel de exemplare capitale si de reproducatori mari sunt esentiale pt apele noastre si implicit pt economia si dezvoltarea locala
pacat, pacat de un asemenea gest si de mediatizarea de care a avut parte

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

17

duminică, 26. august 2012, 05:10

Nu am vrut sa creez polemici aici ,scuza cu traim in romania e o aberatie aici e vorba de mantalitatea fiecaruia ,chestia cu 2,3 copii acas si mai mare pana si ficamea de 3 anisori imi zice dai drumu repede la peste pentru ca asa am invatato si la varsa ei a inteles ,cat a putut mintea ei mica ,de retinut retin si eu peste dar mai moale ca diferenta de peste o vad si o simt in bat ,in urma cu 5 ani aveamin bat teni de 20 kg si acum rar dau de 5-7 kg pe o balastiera si asta observ ca nu pescuiesc doar eu acolo.
Nu pot sa explic sadisfactia pe care am avuto anul asta cand am prins un crap care in urma cu 2 ani lam adus la mincig
Hai sa incercam sa eliberam din pesti si sa nu ne mai ascundem dupa tampenii.
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

18

duminică, 26. august 2012, 05:46

[quote='Zoran'

La 1: ...ce mai conteaza, un alt pescar si asa nu mai poate spera la un drill cu acest peste.
La 2: ...un drill nu are voie sa dureze mai mult de 10 minute! In majoritratea cazurilor cind drill-ul dureaza mult, pestii mor in urma oboselii. Este ca la noi, oamenii: un maratonist ajunge la capatul puterilor incet, in ore, si are nevoie de saptamani de refacere; in schimb, alergatorii de viteza isi epuizeaza puterile in citeva minute, si dupa citeva ore sunt din nou in putreri. Lanseta de la Decathlon NU este o lanseta pt somni mari!!!
La 3: ...orice drill ce depaseste 10 minute inseamna ca linia nu este adecvata! [b]Lanseta de la Decathlon NU este o lanseta pt somni mari!!![/b]
La 4: Din prezentarea lui Costas65 reiese ca de circa de 2 ani. Astfel de capturi sunt rare la pescuitul cu cloncul si sunt incoronarea oricarui pescar cloncanist, sau chiar al oricarui alt pescar! Pastrati acesti somni vii in apele din Romania, nu-i mai ucideti, oferiti si altor pescari posibilitatea la un astfel de drill.


Dat fiind ca nu am experienta multora din colegii de forum, am si eu cateva intebari(fara a se interpreta ca ironii, sau aluzii si fara a incerca sa apar sau sa acuz pe nimeni, doar pentru a incerca sa raman obiectiv, lucru care sper ca-mi reuseste, in afara de politica :ochi: ):
1. Cand pescuiesti la spinning, ce inseamna o linie adecvata, care sa-ti permita sa drill-uiesti un peste maxim 10 minute?
2. De unde stii care este linia adecvata pentru pestele de la capatul firului,din moment ce nu poti cunoaste dimensiunea pestelui care vine sau nu la momeala?
3. Atunci cand pescuiesti de pe mal, daca lansezi direct sau duci monturile cu barca, cum poti limita la 10 minute drill-ul, atunci cand poti lansa/sau duce montura la mai mult de 100 de m?
4. Care din cei care a prins un somn care sa depaseasca limita de rezistenta a firului folosit a taiat/sa fost dispus sa taie firul ca sa nu puna in pericol pestele de la celalallt capat al firului, asta mai ales atunci cand a prins primul peste de asemenea calibru, context in care(desi nu am fost pus in situatia de a avea in bat pesti de asemenea dimensiuni) nu stiu cine se mai poate gandi la altceva in afara de a scoate acel peste, sau daca nu, macar la a-l aduce in raza vizuala?
5. Pentru a incerca sa limitam problemele cauzate multor pesti, putem sa incercam un lucru: sa postam(cei care au trecut prin mai multe situatii de acest gen, care nu mai sunt afectati de starea primei capturi. printre care, repet, inca nu ma pot numara) mai multe si mai detaliate informatii despre cum procedeaza fiecare din momentul cand simte un peste la celalalt capat al unditei pana la momentul eliberarii pestelui in apa, iar cei care n-au mai fost pusi intr-o asemenea situatie, cand vad asemenea exemplare, daca nu reusesc sa-si dea seama, in febra primei capturi, cum este cel mai bine de procedat, in momentul in care se poate, sa incerce sa contacteze pe cineva(aici suna cam exagerat, dar incerc, nu tot ce spun sau gandesc se poate aplica, dar se poate dezbate, macar) din colegii de forum cu mai multa experienta, sau chiar din prietenii pescari care s-au mai confruntat cu „probleme” de genul acesta, cred ca nu cer un lucru imposibil, nu?
6. Poate cineva sa infirme ideea, de fapt realitatea ca un peste de la o anumita greutate in sus, in functie de mediul din care provine - apa statatoare sau apa curgatoare - dar si de alti factori, mai putin relevanti in discutia de fata, nu prea mai poate fi considerat comestibil, decat daca nu mai exista alte surse de hrana(spre intristarea multora, sunt destui care se gasesc in aceasta situatie, chiar pe bune, si nu stiu daca am fi pusi in aceeasi situatie, nu am proceda la fel)?
7. Din moment ce peste jumatate din populatia rezidenta a Romaniei gandeste intr-un anume fel despre ceea ce se intampla in ultimii ani, nu ma mai poate mira nimic, asa ca spusele lui junior9007 le iau ca atare, ca o stare de fapt, pe care nu o poate contrazice nimeni, care, desi nu este normala ori corecta, descrie situatia in care a fost adusa populatia, in marea ei majoritate, cu complicitatea celor care protejeaza/patroneaza braconajul si furtul, dar numai prin bunavointa lumii asazis civilizate, care prin metodele pe care unii dintre noi le-au mai observat, au provocat tot ceea ce s-a intamplat de o buna bucata de vreme! Asa ca daca vrem sa stam stramb si sa judecam drept, sa incercam sa patrundem dincolo de poze si de aparente, sa cautam si sa intelegem cauzele, nu doar sa condamnam efectele!! :necajit:

P.S. Sper ca tot ceea ce am spus sa fie interpretat intr-un mod constructiv si fara a mi se face procese de intentie! :prieteni:
P.P.S. Macar sa nu ne pierdem speranta, cine mai poate! :pescuit:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 5 ori editat, ultima oară de »evergreen« (26. august 2012, 06:10)


Răspunsuri: 147

Membru din: 1. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

duminică, 26. august 2012, 06:38

Salut,nu credeam ca al meu comentariu sa provoace o asa mare controversa si indignare din partea unora.Nu am facut decat sa-mi exprim o parere,sa gasesc explicatia ce a dus la actul criminal savarsit de colegul nostru de forum.Glumesc,desigur.In alta ordine de idei consider ca acei oameni pt care 50-100E( cat ar costa o iesire de o zi la pescuit), nu reprezinta mare lucru ,fac parte(inca)dintr-o categorie sa-i spun privilegiata.Ferice de ei,dar sa nu uite,sau sa afle mai bine zis ca aici la noi ,oameni asemeni lor(strict la partea materiala ma refer)sunt(em)din ce in ce mai putini-din pacate.Asa ca dragi colegi nu vreau sa intru in polemica absolut cu nimeni dar trebuie sa acceptam crudul adevar-situatia economica dezastroasa.Am ajuns sa ne punem problema zilei de maine si nu la modul de a face planuri pt viitorul weekend,ci cu ce sa mai platim facturi,ce mai punem pe masa.Nu-i poti pretinde unui individ sa gandeasca (pozitiv),sa-l educi,daca pt el alimentatia proprie a devenit o problema.De acord cu Zoran ca la asa dimensiuni somnul este mai greu digerabil,dar imi amintesc de vremuri de demult cand faceam comert cu peste-luat de la Dunavatul .Am cumparat odata un somn de 83 kg(cantarit)si l-am vandut imediat la un restaurant cu specific pescaresc-aveau retete si pt somn mare (si gras).Afirm din nou ca nu sunt de acord cu felul in care a procedat colegul retinand pestele,dar spun ca asa cum un arbitru greseste fiind "acoperit de regulament"trebuie sa-i acordam si noi circumstante atenuante :zambet: .E cel mai rau sa te sti vinovat si vina sa nu-ti apartinatie ci sistemului care te-a adus in starea aceasta. PS Era odata cineva carespunea de "stupid people","ne trbuiesc 20 de ani....".A fost optimist.Spor.
...cogito ergo sum.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 26. august 2012, 06:56

Ca si completare a ultimei mele postari: Nu i s-a intamplat nimanui sa prinda un peste care sa nu supravietuiasca(fara a scuza omorarea pestelui atunci cand exista intentia)?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare