Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

21

sâmbătă, 18. mai 2013, 15:51

Eu am o fixatie negativa privitor la monturile cu pluta de fund si utilizez o montura banala facuta:
1. plumb culisant si carligul terminal (momeala va sta pe fundul apei). Montura asta o folosesc din ce in ce mai rar si numai primavara cu rame negre (scoica primavara, nu cred sa "functioneze")
2. plumb fix legat cu fir de sacrificiu (mai subtire decat linia si cel de la carlig. Firul de sacrificiu de la plumb are cca 1m. Acest fir este legat de linia principala prin intermediul unei agrafe cu vartej (nu trebuie sa fie una de forta ci una ordinara). De primul ochet al vartejului de care este legata linia principala (cea de pe mulineta) si tot de el este legat carligul care are un fir de vreo 30cm. Se poate atasa si o zdranganea pe firul carligului fara vreun opritor. Nu trebuie sa fi zgarcit la cantitatea de carne de scoica pusa in carlig.
Astea sunt singurele monturi pe care le folosesc atunci cand pescuiesc de la mal (asta se intampla numai primavara in Delta).

La clonc pun scoica atat in carlig cat si in ancora (nu aceiasi scoica, ci cate cel putin una mare in fiecare "intepatoare", depinzand de marimea carligului, respectiv ancorei folosite). La clonc, pentru scoica, folosesc carlige nr. 8-10/0 si ancora tot asa astfel incat cred ca-mi intra 2-300g de carne de scoica in total. La zonele intens cloncanite, cum sunt cele din apropierea Bucurestiului, montura trebuie sa contina zdranganea si caracatita. Daca zona este linistita, cam greu de gasit asa ceva, merge si o montura simpla avand doar carlig si ancora. Foarte importanta este distanta dintre curbura carligului si ochetul ancorei sa nu fie mai mare de 1-2cm astfel incat momeala (scoica) sa fie prezentata cat mai grupata. Scoica o vei intepa prin partea portocalie tesand-o pe carlig (o intepi de mai multe ori inseriat).
In cazul buchetului din rame negre distanta poate fi marita pana la 3 maxim 4cm astfel incat ramele sa nu fie puse intinse pe carlig respectiv ancora ci sa le permita contractii sau destinderi fara sa se incurce carligul si ancora.
In cazul ramelor ordinare de pamant curbura carligului trebuie sa vina pana aproape de jumatatea tijei ancorei.
Si uite asa am mai divagat un pic pe langa subiect si daca v-ati suparat, imi cer smerit iertare :ochi:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 25. iunie 2013, 20:24

Foarte bune.
Pleci la pescuit cand Dunarea e scazuta, nu ai momeala, te inarmezi cu un minciug si cu o nevasta in botu barcii, o pui sa stea in picioare si cu ochelarii de distanta, urci in susul Dunarii, ochesti anafoarele si strigi: uite-o, te invarti cu barca dupa ea nevasta o prinde cu minciogul, din prima, a doa, atreia depinde cum ai invatat-o, si in-tro juma de ora ai juma de caldare de scoici, care put mult mai putin decat cand mergi sa culegi viermi de la fabrica de oase sau de la crematoriul de la avicola. Care-i problema???!!!
La vremea respectiva, momeale respectiva.
Atentie cum o pui in carlig, trebuie cusuta de multe ori sau legata cu elastic, ca sunt unii "excroci" care s-au invatat sa o fure mai usor decat crezi.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 25. iunie 2013, 20:33

Este mult mai simplu si mai usor de suportat "consecintele" daca pierzi 10 minute din pretiosul timp atribuit pescuitului pentru a captura cateva scoici vii. Cand Dunarea este in scadere, orice ostrov (insula) sau intinsura sunt intesate de scoici care nu au apucat sa se retraga atat de repede precum apa. Ca si avantaj... macar nu te mai imputi tu ca si pescar + nu deauneaza ficatului... :rizi:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 25. iunie 2013, 20:58

Pt. Eugen.
In aceste situatii eu am un minciog mic, cu bara la capat, (luat din grecia pt.prinsul garizilor)
Intri in apa pana la brau sau mai mult, descult si pipai fundul cu picioarele, cand simti scoica o prinzi cu degetele picioarelor , pui minciogul langa picior si bagi scoica inauntru.
Succes garantat, randament o caldare la 20min.

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 25. iunie 2013, 21:28

... Si va avea efect ma bun decat o imputiciune + sta mult mai bine in montura. :noroc: Acum regret ca in urma cu 3 saptamani cand erau scoici extrem de usor de cules nu mi-am facut stoc. Ma indoiesc ca in we cand fac ultima iesire inainte de co voi gasi scoici fara sa fie nevoie sa ma scufund dupa ele. Cand ma intorc de la mare, in prima iesire grija nr. 1 este sa-mi fac stoc de scoici pentru urmatoarea luna, urmand ca la fiecare iesire sa adun astfel incat sa am momeala moca pana in decembrie.

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 25. iunie 2013, 23:56

Pt Eugen.
Scoicile vii le tin intr-un lighean mare in pivnita, la care le schimb apa saptamanal, perioada de pastrare peste 6 luni , fara probleme.
Cand vine iarna scoicile ramase se fac chiftele ca de...
Apropo, unde ai gasit scoici acum 3 saptamani???
Cum pastrezi ramele mari de delta, ca eu nu reusesc mai mult de 2 saptamani??
mg

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 8. iulie 2013, 20:11

Cu sta treaba cu guvizii de Dunare nu se infrupta si ei din scoica ?

:ciao:

28

marți, 9. iulie 2013, 19:55


Cum pastrezi ramele mari de delta, ca eu nu reusesc mai mult de 2 saptamani??
mg


asta vreau si eu sa aflu de ceva timp si tot nu reusesc :gandesc:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

29

marți, 22. octombrie 2013, 11:21

Cu sta treaba cu guvizii de Dunare nu se infrupta si ei din scoica ?
asta vreau si eu sa aflu de ceva timp si tot nu reusesc
:soc:
o scoica ca o....... rama .........oare somnul mananca asa ceva ? :gandesc:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 22. octombrie 2013, 19:26

Multi au spus ca e .....facatura,,,,,nu ..e facatura :) in film

Adult Pacific Geoduck Scoici recent recoltate de la un teren cultură maree în statul Washington -
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 11. iunie 2017, 12:04

Se pot gasi de cumparat scoici pentru, de asemenea, in Bucuresti, sau intre Sibiu si Fagaras?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare