Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 4. septembrie 2012, 15:08

Mie mi se pare ca ar fi mai bine la mate de gaina( Vorba lui Florin-CJ,"dipuite" in zeama de mate de macrou).



Am mai auzit ca somnul ar mai trage si la mate de gaina,a incercat sau a mai auzit cineva ?



Sau sa deschit alt topic ? Mate de gaina pentru somn. :gandesc:






la mate de gaina si la bucati de splina se ia de regula iarna (cel putin pe Tarnave si pe Mures). ba mai mult cu un singur mat tras pe carlig destul de des intra cleanul . :ochi:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 4. septembrie 2012, 15:12

[.....] ba mai mult cu un singur mat tras pe carlig destul de des intra cleanul . :ochi:


Hahahahaha … cand am citit asta mi-am adus aminte cum in urma cu multi ani impreuna cu un vecin de pe la bunica-mea am plecat sa prindem “clenii cei mari” din rau, dupa ce in prealabil am auzit de mate de pui si am vorbit cu bunica-mea sa ne pastreze toate matele (ca doar era momeala ideala si clenii sareau singuri pe mal).

Evident ca nu am prins nici macar un singur peste cu minunile alea dar imi amintesc ca a fost cea mai gretoasa iesire la pescuit din cate imi amintesc. :rizi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 4. septembrie 2012, 15:30

era o tehnica si acolo :zambet: matul trebuia sa aiba cel putin 10-12 cm tras pe fir si pe carlig pret de jumatate din lungime si lasat sa atarne sub carlig cealalta jumatate. Se alegea in asa fel incat sa fie cat mai subtire si cu ceva grasime pe el. Pluta de cocean trebuia sa stea "burta " sau la 45 de grade pe apa (semn ca momeala e in zona fundului riului) iar locul se alegea astfel incat sa aiba "cuptor" in mal si curenti de intoarcere . puteai lua si 2-3 cleni frumosi dintr-un loc dar faceai ceva km prin zapada cautand locurile bune (daca in 3-4 lanseuri nu aveai trasatura iti luai de drum mai departe). Cel mai fain era la amiaz cand "batranii" faceau focul si preparau o tuica fiarta spunand povesti cu monstrii :pauza:

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 4. septembrie 2012, 22:35

de ce va complicati inutil? mate de macrou , mate de gaina...hai ma sa fim seriosi. cel mai important este timpul petrecut la pescuit, experienta acumulata. ca sa va exeplific:
acum ceva ani cand incepusem eu sa pescuiesc la clon dau de un bulgar stabilit in romania care dadea si el la clonc, nu bateam prea bine, dadeam destule rateuri, imi spune bulgaru ca ii stric zona si ma rugat frumos sa ma departez de el minimi 500 m. nu am comentat si m-am indepartat, dupa vre-o ora il vad ca vie langa mine si imi spune ca e ok pot sa stau langa el ca am inceput sa dau bine.
mi-a dat cateva sfaturi pe care si acum pe respect, si in urmatoarea ora aveam si eu primele doua capturi la clonc. cand l-am intrebat si eu de mate, ficati, etc.....mi-a spus ca are mai putina importanta. el da la rame, scoica sau rac...si cateodata cand stie el la vietate. am mai vorbit cu el si am aflat ca mai sta o zi fiind cu cortul pe malul dunarii. si eu fiind cu cortul am facu tabara impreuna. a odua zi el a spus ca nu mai da si pleaca acasa, pentru ca nu se prinde nimic.
nimeni din zona nu a avut nici macar o trasatura.
deci experienta pe apa este mult mai importanta decat orice. iesiti la pescuit, iesiti la clonc si bucurati-va de ce ne poate oferi dunarea, acumulati experienta si dupa ai ao sa vedeti ca nu e asa de importanta momeala.
apropo maine sunt la clonc toata ziua, si nu o sa am decat rame....negre...d-alea mari si vioaie, nu o sa am nici mate de macrou , nici calamari , nici mate de gaina...acum serios dragi colegi de suferinta...daca mergi la pescuit saptamanal nu merita efortul si chinul, mirosul pentru niste mate amarate.
Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

Răspunsuri: 13

Membru din: 3. septembrie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 5. septembrie 2012, 08:58

Salut.In mare parte ai dreptate,dar, pentru ca exista un mare dar. Nu toti avem barca si posibilitattea da a iesi pe Dunare saptaminal,tu esti un fericit pt.ca ai aceasta posibilitate.Multi dintre noi nu avem barci si atunci suntem nevoiti sa pescuim la stationar pe malurile baltilor cu plata si avem, sau am, dorinta de a avea si ceva capturi sau macar una, referindu-ma la somn.Din acest motiv eu cind plec la o balta cu taxa pentru a prinde somn vreau sa am toate cunostintele,informatiile,nadele, necesare.Cel putin cu asta ma pot ajuta eu ,sa fiu bine pregatit macar teoretic.

In privinta iesirilor cit mai dese,pentru a acumula experienta iti dau perfecta dreptate. "Antrenamentele "conteaza foarte mult :bravo:



P.S. - Am pescuit si la Dunare, la somn la stationar,dar din pacate dupa 3-4-iesiri am aflat si am constatat ca am sanse ca pe intinsura sa prind somn una la un milion,si aici ma refer la bucati mari peste 10 kg,de prins am prins dar moace adica sub 1 kg,astia mici mai vin in apropierea malurilor, in cautare de hrana cred.

Mi-am facut si monturi speciale cu plumbi semirotunzi pe care sa nu-i mai ia apa in aval,ii sti,tot degeaba.

Mai incerc...poate poate dau si eu de marea captura :)

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »H O I N A R 7 7 7« (5. septembrie 2012, 09:17)


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 5. septembrie 2012, 10:52

Treaba cu experienta cred ca nici nu mai trebuie amintita, este o conditie de la sine inteleasa, dar, dupa cum spunea un coleg inaintea mea, nu toti avem barci, iar unii mai avem si alte motive pentru care n-am mai prea ajuns pe la pescuit, asa ca, pana la urma, oricum ar fi, tot este bine sa afli cat mai multe informatii despre ceea ce te intereseaza, indiferentt cat aplici din ce inveti, nu se stie niciodata cand iti va folosi! :ochi: :pescuit:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Răspunsuri: 51

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

27

joi, 6. septembrie 2012, 15:54


Salut.In mare parte ai dreptate,dar, pentru ca exista un mare dar. Nu toti avem barca si posibilitattea da a iesi pe Dunare saptaminal,tu esti un fericit pt.ca ai aceasta posibilitate.Multi dintre noi nu avem barci si atunci suntem nevoiti sa pescuim la stationar pe malurile baltilor cu plata si avem, sau am, dorinta de a avea si ceva capturi sau macar una, referindu-ma la somn.Din acest motiv eu cind plec la o balta cu taxa pentru a prinde somn vreau sa am toate cunostintele,informatiile,nadele, necesare.Cel putin cu asta ma pot ajuta eu ,sa fiu bine pregatit macar teoretic.

In privinta iesirilor cit mai dese,pentru a acumula experienta iti dau perfecta dreptate. "Antrenamentele "conteaza foarte mult :bravo:



P.S. - Am pescuit si la Dunare, la somn la stationar,dar din pacate dupa 3-4-iesiri am aflat si am constatat ca am sanse ca pe intinsura sa prind somn una la un milion,si aici ma refer la bucati mari peste 10 kg,de prins am prins dar moace adica sub 1 kg,astia mici mai vin in apropierea malurilor, in cautare de hrana cred.

Mi-am facut si monturi speciale cu plumbi semirotunzi pe care sa nu-i mai ia apa in aval,ii sti,tot degeaba.

Mai incerc...poate poate dau si eu de marea captura :)


dupa ce ma prins dunarea in mrejele ei nu inteleg cum puteam sa ma duc la balti private, ani de zile la rand faceam buzunarul gros multor patroni mai mult sau mai putini nesimtiti.
recomandarea mea fiind trecut prin aceasta schimbare de stil de pescuit " baltar" in pescar de dunare:
iesiti la dunare, costurile sunt mult mai mici
capturile la inceput sunt modeste sau lipria, dar cu timpul invatand se schimba lucrulile.
pe ce balta cu plata poti prinde de la mreana si platica la somn , salau , avat...etc? pe nici o alta.
ce savoare are un peste proaspat prins din dunare? nu se compara cu ce le de crescatorie.


Crisit( hoinar) hai odata cu mine la clonc sa vezi ce si cum, poate prindem si o zi in care vrea sa manance sa vezi spectacol live....( asta cu live o spun ca o vezi si la monitorul sonarului) :zambet:


Treaba cu experienta cred ca nici nu mai trebuie amintita, este o conditie de la sine inteleasa, dar, dupa cum spunea un coleg inaintea mea, nu toti avem barci, iar unii mai avem si alte motive pentru care n-am mai prea ajuns pe la pescuit, asa ca, pana la urma, oricum ar fi, tot este bine sa afli cat mai multe informatii despre ceea ce te intereseaza, indiferentt cat aplici din ce inveti, nu se stie niciodata cand iti va folosi! :ochi: :pescuit:
Robert iti vad activitatea pe mai multe forumuri. dupa cat ai scris chiar credeam ca esti un pescar foarte activ, dar vad ca iti place sa scri mult , sa intrebi mult. pune si in practica pentru ca o sa ajungi sa sti atat de multe de nu o sa ai timp sa le pui pe toate in practica.
cu ce sunt eu de vina ca nu toti au barci sau nu au motive de a nu pleca la pescuit. crede-ma cu tot respectul, experienta este una, informatiile citite sunt alta. ca sa dai la somn la dunare nu trebuie numai cu cloncul, se poate da foarte bine si de pe mal. intr-o ora este pe malul Dunarii.





Dintr-un om sanatos mai faci un pescar, dar dintr-un pescar nu mai faci om sanatos!

PRO PESCUIT

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

joi, 6. septembrie 2012, 16:36

:pescuit: :ochi: Ai dreptate, dar nu este suficient numai sa vrei, mai sunt si alte variabile, crede-ma, ca nu eram nebun sa nu merg daca erau toate lucrurile la locul lor! Nu stiu cand vrei sa mai iesi la o partida de somn la Dunare, de pe mal sau din barca(eu nu am barca, decat una fara motor, ruseasca, foarte buna, de altfel, dar total nepotrivita pentru acest stil de pescuit), daca ai nevoie de un ucenic coechipier, fac tot posibilul sa vin!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

29

vineri, 19. aprilie 2013, 07:41

Am atasat o fotografie cu specific " pescaresc " ! Incercati s-o traduceti!(asta ca o joaca, intre noi, sa treaca prohibitia).
»iku« a adaugat urmatoarele poze:
  • iku mm 1a.jpg
  • iku mm2 b.jpg
  • iku mm3a.jpg

Jaguar

Oblete

Răspunsuri: 11

Membru din: 29. iulie 2014

Locație: Giurgiu. Romania

Profesia: profesor universitar

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 11. august 2014, 20:39

Tot despre momeli

Dragilor, am citit toate postarile din aceasta pagina si vreau sa-mi spun si eu parerea. Problema cu matele n-am incercat-o niciodata, nu din scarba sau pentru ca nu auzisem de ea dar avand radacinile familiei pe langa Dunare, si pentru ca pescuiesc de copil, i-am auzit pe cei batrani vorbind seara la cate un paharel despre experientele traite si am retinut ca povestea cu matele de gaina, ficat pus la descompus sau cu intestine de peste, lucrurile nu stateau la fel de bine ca atunci cand puneau pe carmac o lipitoare verde sau neagra, o scoica sau mai multe, proaspete si carnoase, o rame serpesti sau din cele albe. Pana si partea care includea un racusor sau o broasca erau discutate mai degraba cand isi puneau pripoanele pe mal si adormeau la umbra salciilor pletoase. Din propria-mi experienta, la clonc, unde am inceput sa-i descopar tainele datorita prietenului si partenerului meu de echipa, Mihai, am folosit cu succes, lipitori verzi de balta statuta, lipitori negre de Tulcea, scoica de Dunare proaspata sau dipata si buchet de rame serpesti cu scoica in varf. La pescuitul stationar, am incercat o singura data broasca si am prins putina experienta din care va ofer si voua, rac cu care am reusit sa prind o moaca de fo 3 kile si doar una, nota bene, si in final, caras viu de Dunare care mi-a adus destule satisfactii dar care, sincer sa fiu, se lasa destul de mult asteptate. Cam asta ar fi.
Preacurvia poate fi oricand catalogata drept virtute, depinde numai cum o privesti. Eu o privesc fix. :buaaaah:

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

31

duminică, 11. iunie 2017, 12:09

Bucati, capete si alte resturi de macrou, pe unde se mai pot gasi, in Bucuresti, si intre Sibiu si Fagaras?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare