Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

81

joi, 1. noiembrie 2012, 11:34

Ati observat ca noile sonare HDS touch includ StructureScan? :bucuros2:
Io zic ca-i un mare pas inainte sa nu fie nevoie de-o unitate si-un transducer separat! :bravo:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

82

duminică, 4. noiembrie 2012, 11:31

O parere va rog despre acest sonar Lowrance Elite-5X DSI , doresc sa il folosesc la pescuitul salaului din barca, pe lac sau rau.

nu ma intereseaza sa vad neaparat pestii, dar structurile sa se vada ok ....

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

83

duminică, 4. noiembrie 2012, 17:55

Salut Cristi,
nu am folosit inca niciodata DI. Dar cam asa trebuie sa arate imaginile: Fischfinder | LOWRANCE Elite-5x DSI

Sau ca aici: poze google

Ai folosit deja un astfel de sonar?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cristiV

Biban

Răspunsuri: 59

Membru din: 29. februarie 2012

Locație: Timisoara

  • Scrie un mesaj privat

84

duminică, 4. noiembrie 2012, 20:21

nu am folosit, dar pare interesant... peste 2 saptamani poate reusesc sa il cumpar :zambet:

de asta am dorit niste detalii mai amanuntite

85

miercuri, 21. noiembrie 2012, 00:34

cu toate ca am citit aproape tot ce scrie pe forum tot nu stiu ce sonar sa cumpar
pescuiesc mai mult pe olt,foarte rar pe dunare si balti
as dori un sonar mai bunicel sa zic asa adica sa vada bine structurile din apa(dau exclusiv la salau cu gume) si sa-l pot folosi si la clonc ,eventual sa reziste si la ploaie
am pus ochii pe LOWRANCE ELITE-5 GEN2+GPS dar nu inteleg nimic din specificatii
daca aveti alte idei le astept cu placere stima

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

86

miercuri, 21. noiembrie 2012, 06:37

Salut Cristi,
aici ai datele si specificatiile in Ro. Daca mai ai nelamuriri in ceva, te rog intreaba:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lowrance Elite-5 cu GPS

Un sonar bogat in facilitați, un GPS de precizie, un ecran de calitate de 12,7cm totul la un preț avantajos.


Detalii

Un sonar perfect pentru orice pescar beneficiind de tehnologiile revoluționare de la Lowrance ce asigură o funcționalitate perfectă și o precizie incredibilă.
•ecran nou, mai luminos, pe principiul LED
•exclusiva funcțiune TrackBack™
•cea mai buna tehnologie Lowrance pentru sonarele din această clasă
•meniu simplu de utilizare
•antena GPS integrată de înaltă precizie
•slot pentru cartelă Micro-SD

Caracteristici tehnice:

Display TFT SolarMAX PLUS color cu diagonala de 12,7cm.
Rezoluție 480 (V) x 480 (H) pixeli, 256 culori.
Iluminare fluorescentă reglabilă pentru ecran / tastatură.
Meniu în 23 limbi.
Cartea tehnica in limba romana (PDF).
Frecvențe sonar 83 / 200kHz cu unghi de acoperire de pâna la 120 grade, cu senzor de temperatură integrat.
Putere ultrasunete 4000W PTP, 500W RMS.
Adâncime maximă 305m.
Alarmă reglabilă pentru plafon adâncime maxim / minim și pentru pești.
Afișare temperatură.
GPS cu 16 canale.
GPS compatibil WAAS, EGNOS, MSAS.
Memorie GPS: 3000 puncte geografice, 100 rute, 100 trasee cu până la 10.000 puncte fiecare.
Alarme GPS.
Slot etanș pentru card de memorie microSD.
Tehnologie TrackBack pentru derularea imaginii înapoi.
Rezistent la apa (etanș), adaptat pentru folosire pe apă sărată.
Conectica este compatibilă cu modelele Elite anterioare pentru un up-grade ușor.
Dimensiuni 174 x 136 x 63mm.
Tensiune alimentare 12Vcc.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

87

miercuri, 21. noiembrie 2012, 07:28

as dori un sonar mai bunicel sa zic asa adica sa vada bine structurile din apa(dau exclusiv la salau cu gume) si sa-l pot folosi si la clonc ,eventual sa reziste si la ploaie
am pus ochii pe LOWRANCE ELITE-5 GEN2+GPS dar nu inteleg nimic din specificatii
Cristi, Lowrance Elite-5 Gen2 nu exista din cate stiu io, exista Elite-5 sau HDS-5 Gen2. La care te referi?
In general sonarele Lowrance mai noi care n-au un "X" in nume, au si GPS. De rezistat la ploaie rezista toate.
Daca pescuiesti la salau ti-ar fi bun un sonar cu Down Imaging (DI) eventual chiar cu Structure Scan, ca sa vezi mai bine ce-i prin apa.
Din pacate sonarele Lowrance care au DI, nu au modul "2D" care-i mai bun la clonc... asta cu exceptia celor mai noi cum ar fi HDS-7 Gen2 Touch (si mai "mari") dar care din pacate sunt scumpe.
Daca ai intrebari, pune-le si incercam sa te lamurim.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

88

miercuri, 21. noiembrie 2012, 07:36

Asa este cum spune Informer.

Humminbird are sonare DI + 2D integrate in unul, care insa sunt ceva mai scumpe decit daca iti cumperi 2 sonare Humminbird, unul DI si unul 2D.

Insa e cam aiurea sa ai 2 sonare pe barca...
-----------------------------------------------------------
Cit despre StructureScan + DownImaging + 2D, ai 2 variante mai "ieftine":
1. Humminbird 798 (1 sonar cu 1 sonda)
2. Lowrance HDS5 (1 sonar cu 1 sonda + cutia SS cu inca 1 sonda)

Ambele sunt in jur de 1300,- euro pret Europa.

Pe cind modelul nou, HDS 7 Touch, e undeva pe la 2000,- de euro pret Europa (1 sonar + 2 sonde)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

89

miercuri, 21. noiembrie 2012, 08:44



Insa e cam aiurea sa ai 2 sonare pe barca...
-----------------------------------------------------------


Nu-i chiar asa. Stiu o gramada cu doua sonare pe barca. Dar sa vezi ce barca. :zambet:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

90

joi, 22. noiembrie 2012, 06:30

:salut: ,
scuze de raspunsurile intarziate, da mi s-a f...t hard-disk-ul de la comp, abia maine primesc unul nou.

Uneori gandesc ceva si scriu, dar incomplet, crezind ca toti cei ce citesc stiu si la ce m-am referit. :) :) :) Merci Tudor.
------------------------------------------------------------
Plecind de la gandul ca majoritatea detin barci conflabile, mi-am spus parerea ca e aiurea cu 2 sonare de umblat si de instalat tot timpul, aici fiind vorba de 2 sonare "mobile".
Personal imi tin barca in garaj si am doar un sonar 2D, ce este fix instalat pe barca si nu-l dau jos niciodata. Daca ar fi sa aleg intre un sonar DI+2d intr-una, cu un ecran de 12,7 cm unde sa impart ecranul in 3 (1/4 pentru Harta-GPS, 1/4 pt 2D si 1/2 pt DI), sau 2 sonare fiecare cu ecran de 12,7 cm, as alege ultima varianta.
Pe o barca unde se pot fixa "odata pt. totdeauna", adica nu sonare mobile, e mult mai placut sa te te uiti la 2 ecrane mari.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

91

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 12:27

as dori un sonar mai bunicel sa zic asa adica sa vada bine structurile din apa(dau exclusiv la salau cu gume) si sa-l pot folosi si la clonc ,eventual sa reziste si la ploaie
am pus ochii pe LOWRANCE ELITE-5 GEN2+GPS dar nu inteleg nimic din specificatii
Cristi, Lowrance Elite-5 Gen2 nu exista din cate stiu io, exista Elite-5 sau HDS-5 Gen2. La care te referi?
In general sonarele Lowrance mai noi care n-au un "X" in nume, au si GPS. De rezistat la ploaie rezista toate.
Daca pescuiesti la salau ti-ar fi bun un sonar cu Down Imaging (DI) eventual chiar cu Structure Scan, ca sa vezi mai bine ce-i prin apa.
Din pacate sonarele Lowrance care au DI, nu au modul "2D" care-i mai bun la clonc... asta cu exceptia celor mai noi cum ar fi HDS-7 Gen2 Touch (si mai "mari") dar care din pacate sunt scumpe.
Daca ai intrebari, pune-le si incercam sa te lamurim.










Vand LOWRANCE ELITE-5 GEN2 (16-11-2012)


2500 RON


DISPLAY
Dimensiune ecran 5 din 127 mm
Rezoliuţie 480x480 (W x H)
Tip ecran 256-color TFT SolarMAX ™ PLUS
Iluminarea din spate Fluorescentă cu catod rece
Niveluri de retroiluminare Reglabil ecran / tastatura
Limbi suportate 23


salut asta este sonarul de care am intrebat daca aveti in vedere un alt sonar mai bun(performant) la pret apropiat astept propuneri de la cei cu experienta multumesc :gandesc:

92

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 12:36

Asa este cum spune Informer.

Humminbird are sonare DI + 2D integrate in unul, care insa sunt ceva mai scumpe decit daca iti cumperi 2 sonare Humminbird, unul DI si unul 2D.

Insa e cam aiurea sa ai 2 sonare pe barca...
-----------------------------------------------------------
Cit despre StructureScan + DownImaging + 2D, ai 2 variante mai "ieftine":
1. Humminbird 798 (1 sonar cu 1 sonda)
2. Lowrance HDS5 (1 sonar cu 1 sonda + cutia SS cu inca 1 sonda)

Ambele sunt in jur de 1300,- euro pret Europa.

Pe cind modelul nou, HDS 7 Touch, e undeva pe la 2000,- de euro pret Europa (1 sonar + 2 sonde)
salut din pacate nu imi pot permite asa ceva dar imi puteti recomanda ceva mai ieftin(500euro) chiar si alb negru si sa arate structurile+gropile si somnii cand urca la clonc :prieteni:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

93

sâmbătă, 24. noiembrie 2012, 14:21

Vand LOWRANCE ELITE-5 GEN2 (16-11-2012)
salut asta este sonarul de care am intrebat daca aveti in vedere un alt sonar mai bun(performant) la pret apropiat astept propuneri de la cei cu experienta multumesc :gandesc:
Cred ca este o greseala in numele sonarului vandut, conform cu site-ul Lowrance: Products - LOWRANCE | Marine Electronics
Intamplarea face ca-l cunosc personal pe cel care vinde (ogararuu) si chiar azi de dimineata am vorbit la o intalnire a pescarilor banateni... daca stiam, lamuream problema pe loc. :)
Din cate stiu eu nu exista un sonar care sa includa pe langa "2D"-ul obisnuit si down/side imaging, la pretul specificat. Poate daca urmaresti pe site-uri gen eBay, ai putea gasi ceva second hand.
Daca nu, Elite-5(x), sau Humminbird 718/728 sunt niste alegeri bune.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

94

vineri, 21. decembrie 2012, 15:14

Da, mi-e neclar ce vor sa spuna cu treburile astea.
Ce este dupa parerea mea sigur este ca orice sonar trebuie sa produca niste vibratii (cu o directivitate mai mare sau mai mica) in apa pentru un timp t1 dupa care sa astepte reflexiile un timp t2 si sa le interpreteze.
Orice vibratie elastica in orice mediu in care se propaga este atenuata cu atat mai mult cu cat distanta este mai mare... asta inseamna ca daca amplitudinea la plecare este prea mica, practic nu se vor receptiona "ecouri" decat de la distante reduse.
Poate am io o "viziune gresita" dar sincer nu prea vad cum se poate "ocoli" o realitate fizica.
Mie treaba cu "digital" mi se pare pur comerciala dar totusi de ce nu simti "pulsul" sub transducer, nu pot sa explic... deocamdata... :zambet: .
Dupa cum am "promis", am incercat sa ma documentez atat cat am putut despre ce vrea sa insemne notiunea de "digital" in ce priveste sonarele.
Imi pare rau daca am sa dezamagesc pe cineva ( :ochi: ) dar se pare ca notiunea in cauza NU implica o putere mai mica de emisie, asa cum ar sugera anumite specificatii tehnice.
Notiunea de "digital" se refera exclusiv la modalitatea de prelucrare a semnalului reflectat receptionat de transducer.
Pe scurt, daca sonarele mai vechi lucreaza cu semnal analogic de-a lungul unei bune parti a traiectului de procesare a semnalului, sonarele mai noi digitizeaza semnalul receptionat si-l prelucreaza sub aceasta forma din start.
Ca sa dam Cezarului ce-i al Cezarului, noua modalitate de procesare ofera performante net superioare de unde, intr-un mod comercial interesant, rezulta acele echivalente " watt analog" cu "watt digital". :limba:
Mai multe informatii la intalnirea pescarilor de somn. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

95

vineri, 21. decembrie 2012, 15:35

Mai multe informatii la intalnirea pescarilor de somn.


Abea astept! :bucuros2: Imi place, sincer :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

96

sâmbătă, 29. decembrie 2012, 03:05

Daca poate cineva sa imi spuna daca a folosit sau ce parere are despre Humminbird 586c HD la clonc, Multumesc

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

97

duminică, 30. decembrie 2012, 07:33

Daca poate cineva sa imi spuna daca a folosit sau ce parere are despre Humminbird 586c HD la clonc, Multumesc



Salut Tyrael, o intrebare grea, care are un raspuns vast, in functie de: buget, dorinte, stil pescuit... Ce sonar sa aleg?

Personal nu am folosit 586, dar, dupa datele tehnice se poate f bine folosi la clonc. Acesta este un model 2011, modelul nou se numeste 596cx HD.
Cum am mai scris si in alte raspunsuri, si cu un sonar Lowrance Elite 4x vezi momeala si somnii ce uraca. La fel si la Humminbird 718-728, sau Lowrance Mark 5x-Pro.

Claritatea si filtrarea cea mai buna a impuritatilor, redarea cea mai clara a pestilor si a structurilor de grund (mâl, piatra) o are Lowrance, la aparatele HDS, deoarece foloseste filtre speciale, tehnologie patentata care este mai eficienta decat Switchfire la Humminbird. Dar asta nu inseamna ca cu SwFire nu vei vedea somnii ce urca la momeala. Mai mult, SwFire se pare ca au toate aparatele de la Hummi. Este un soft micut care filtreaza impuritatile si amplifica ceea ce dorim noi de fapt sa vedem. Dar, pt o imagine clara si buna, trebuie reglat corespunzator in functie de viteza de deplasare, sensibilitate, samd... de fapt la fel ca la orice sonar. :zambet:

Revenind la intrebarea ta: da si nu. Da, vezi mai sus, nu - deoarece eu nu as mai putea concepe sa lucrez cu un sonar fara GPS, unde pot sa revin la punctele memorate, adica locurile unde am vazut multi somni, sau pe traiectoriile pe care deja am fost si care sunt automat memorate de sonar. Aceasta cu o exactitate de 1 m!

Trebuie sa sti exact ce vrei sa faci cu sonarul si cat timp investesti/pescuiesti cu el, ce buget ai la dispozitie, vrei unul nou sau unul folosit, intrebari pe care mai ai ceva timp sa le clarifici. :bravo: sau sa le clarificam, in asa fel incat sa ai satisfactie cand iesi pe apa :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

98

miercuri, 6. februarie 2013, 19:39

:salut: Va salut domnilor,
O zi speciala azi; am intrat in touch cu un HDS7 GEN2 TOUCH!!!! :bucuros2: :bucuros2:
L-am primit azi!
Voi revenii cu noutati dupa ce-i descopar secretele :buaaaah: acum :pescuit:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

99

miercuri, 6. februarie 2013, 19:40

:salut: Va salut domnilor,
O zi speciala azi; am intrat in touch cu un HDS7 GEN2 TOUCH!!!! :bucuros2: :bucuros2:
L-am primit azi!
Voi revenii cu noutati dupa ce-i descopar secretele :buaaaah: acum :pescuit:

:apl: Felicitari! ...si asteptam poze si impresii... :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

100

miercuri, 6. februarie 2013, 20:33

Da,
Urmeaza sa pun la punct cateva chestii (mai multe) in legatura cu alimentarea cu Curent!! :doaaamne:
Nu asi vrea sa fac vreo GAFA irecuperabila! deci daca aveti cunostinte va rog sa -mi spuneti ce sa fac cu ceea ce inseamna alimentare cu curent de la baterie :pauza: :pauza:
Am barca cu motor in motorul meu este out!
:pescuit: