Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

61

duminică, 14. octombrie 2012, 13:36

HUMMINBIRD 798 HD SI COMBO ori LOWRANCE 5HDS

Va salut din nou, :salut:
Informer in urma ultimei discutii,am facut ceva investigatii in ceea ce priveste Humminbird 798,si am concluzionat ca acesta este un sonar performant, care comparativ cu Lowrance 5 hds are Side scan,Down scan, si 2D ul.
Problema care subliniata de majoritatea clientiilor este ca are ecranul putin cam mic pentru a vizualiza toate cele trei moduri deodata :gandesc:
In schimb nu am gasit deocamdata vizualizarea pestilor in varianta 2d comparativ cu Lowrance!!
Daca te intereseaza am gasit un site de unde poti sa achizitioneziHUMMINBIRD 798CI HD SI COMBO **INTERNATIONAL VERSION WITH METRIC AND CELSIUS la pretul de 884 Eu sau HUMMINBIRD 898C SI 7" COLOR -INTERNATIONAL VERSION (METRIC AND CELSCIUS MEASURMENTS)la pretul de 1245Eu!!ce parere ai? :gandesc:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

62

duminică, 14. octombrie 2012, 13:50

Salut,
Foarte bun pretul, sigur ca ma intereseaza... daca-i in EU si ofera garantie 2 ani e super.
Pe mine nu m-ar deranja marimea ecranului, nu cred ca am nevoie de toate modurile de scanare + GPS deodata... nu de alta da` nici io nu-s chiar asa de multi-tasking. :rizi:
Formuleaza putin altfel treaba cu "vizualizarea pestilor 2D" ca sincer n-am prea inteles la ce te referi. :ochi:
Multzam fain! :noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

63

duminică, 14. octombrie 2012, 18:33

Probabil nu stiu eu exact cum sa ma exprim :doaaamne:
:zambet: Ma refer la vizualizarea pestilor, somnilor, eventual a momelii ceea ce se poate face cu Lowrance 5 hds!
Asta am inteles de la Zoran!!si din postarile lui!

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

64

duminică, 14. octombrie 2012, 18:39

Informer
Acesta este siteul ...gps.com/catalog/product...HUMMINBIRD 898C SI 7" COLOR -INTERNATIONAL VERSION (METRIC AND CELSCIUS MEASURMENTS), Koala GPS and Marine Electronics
Am luat legatura cu ei si am intrebat daca se poate plati by Pay Pal, ceea ce au confirmat!
Trebuie sa specifici la Humminbird 798 SI combo International version(metric and celscius measurements) :) sau varianta humminbird 898

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Ediseu« (14. octombrie 2012, 18:59)


Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

65

duminică, 14. octombrie 2012, 18:49

Sper sa nu fie luata ca reclama ,ci ca o sugestie la adresa ta Informer!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

66

duminică, 14. octombrie 2012, 19:09

Informer
Acesta este siteul ...gps.com/catalog/product...HUMMINBIRD 898C SI 7" COLOR -INTERNATIONAL VERSION (METRIC AND CELSCIUS MEASURMENTS), Koala GPS and Marine Electronics
Am luat legatura cu ei si am intrebat daca se poate plati by Pay Pal, ceea ce au confirmat!
Trebuie sa specifici la Humminbird 798 SI combo International version(metric and celscius measurements) :) sau varianta humminbird 898


Link-urile va rog prin MP! Mai ales alea de peste continent...cum e in acest caz, Australia!

PS: ai luat in calcul si [(transportul)+TVA] + vama? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

67

duminică, 14. octombrie 2012, 19:41

Probabil nu stiu eu exact cum sa ma exprim :doaaamne:
:zambet: Ma refer la vizualizarea pestilor, somnilor, eventual a momelii ceea ce se poate face cu Lowrance 5 hds!
Asta am inteles de la Zoran!!si din postarile lui!
Aha... pai nu stiu ce sa zic.
Sincer sa fiu mi-a placut HDS-5-ul, nu pot sa contest.
Dar te asigur ca si pe 728-ul meu, cu reglajele bine facute vezi nu numa` momeala/plumbul si somnii cat palma da` vezi si agrafa de la forfac, in conditii bune... i-adevarat ca nu color... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

68

luni, 15. octombrie 2012, 19:27

Informer
DE reglajele acestea vorbeam eu!Cu 798 se poate vedea ce vezi tu cu 728?
Pretul de achizitie include TVA dor shippingul este pentru Romania 59 Eu :ochi:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

69

luni, 15. octombrie 2012, 20:35

Pretul de achizitie include TVA dor shippingul este pentru Romania 59 Eu


Pretul include TVA-Australia, sau Ro? Intereseazate mai intai, ca din afara de EU, platesti asa: [(pretul aparatului + transport)x TVA-ro]x vama.

Aici citeva poze, primele 2 de la Hummi color, a treia de la Hummi alb-negru, iar ultima o poza color de la HDS5. La HDS5 este activata linia de grund, cea alba, asa se poate deosebi ce-i deasupra ei, este peste.

Mai e de zis ca, HDS este deocamdata singurul sonar ... "full" digital. Adica, si undele emise sunt digitale (doar 250 Wati, dar echivalent in analog a 30 mii de wati!!!), fata de celelalte aparate, unde undele emise sunt analog (de ex. 4000 wati) iar dupa receptie sunt transformate si curatate digital.

index.php?page=Attachment&attachmentID=483
.
index.php?page=Attachment&attachmentID=484
.
index.php?page=Attachment&attachmentID=485
.
index.php?page=Attachment&attachmentID=486

PS: am vazut la expozitie ultimul model aparut de la Lowrance: HDS 7 Touchscreen SS+DI+GPS+2D (tot intr-una), absolut senzational, tehnologie de ultima ora!...2000 euroi :doarecapu:

Video
-

Video

Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

70

miercuri, 17. octombrie 2012, 19:21

Salut :salut:
Pretul final de achizitie este de 884Eu la care se adauga shippingul care difera de la tara la tara!
Pentru Romania este de 59 Eu, in ceea ce priveste taxele de vama sau alte taxe pentru romania nu am cunostintze!
Deci, nu asi vrea sa induc in eroare pe nimeni, poate e mai bine sa va interesati la cei in drep daca se plateste ceva in plus !
Eu am cumparat cu ceva timp im urma doua mulinete din Austrlia, si nu am platit nimic aici la englezi! :)

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

71

miercuri, 17. octombrie 2012, 20:16

PS: am vazut la expozitie ultimul model aparut de la Lowrance: HDS 7 Touchscreen SS+DI+GPS+2D (tot intr-una), absolut senzational, tehnologie de ultima ora!...2000 euroi :doarecapu:
HDS-5 Touchscreen SS+DI+GPS+2D (tot intr-una) nu este, ca poate schimb firma? :zambet:

P.S. Na ai pus-o, ca daca-i cu touch screen nu mai poti sa dai cu degetu` ud pe ecran ca muți ferestrele... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

72

miercuri, 17. octombrie 2012, 20:32

Mai e de zis ca, HDS este deocamdata singurul sonar ... "full" digital. Adica, si undele emise sunt digitale (doar 250 Wati, dar echivalent in analog a 30 mii de wati!!!), fata de celelalte aparate, unde undele emise sunt analog (de ex. 4000 wati) iar dupa receptie sunt transformate si curatate digital.
Aici am sa-mi permit sa aduc unele completari: functionarea sonarului se bazeaza pe interpretarea reflexiilor rezultate in urma emiterii un tren de impulsuri avand frecventa in spectrul ultrasunetelor catre substrat (sau in alte directii, la submarine :) )... echivalentul radarului dar nu folosind radiatii electromagnetice (unde radio de frecvente mari).
Daca semnalele electrice pot fi digitale ("0" si "1" adica in calculatoare 0V si 5V de exemplu), oscilatiile care se propaga catre si dinspre substrat sigur NU pot fi de genul "tot sau nimic" adica NU pot fi "digitale". Ca ele sunt convertite ulterior la o forma digitala in circuitele electronice ale sonarului si analizate in aceasta forma, asta-i drept... dar asta face orice sonar modern.
In consecinta, deocamdata nu stiu la ce se refera notiunea de "digital" pt. Lowrance dar am sa incerc sa aflu.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

73

miercuri, 17. octombrie 2012, 20:37

P.S. Na ai pus-o, ca daca-i cu touch screen nu mai poti sa dai cu degetu` ud pe ecran ca muți ferestrele..

:rizi: :bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

74

miercuri, 17. octombrie 2012, 20:48

In consecinta, deocamdata nu stiu la ce se refera notiunea de "digital" pt. Lowrance dar am sa incerc sa aflu.


Ma bucur ca te avem printre noi, sincer.

Din datele tehnice:

Citat

Sonar
Power output: 250W Peak to Peak (31W RMS) actual, 30,000W Peak to Peak analog equivalent


Ideea e ca, daca pui mana sub sonda nu simti absolut nimica. La sonarele ce emit cu 4000 de watzi, acolo simti impulsurile cum iti intra in mana... :bucuros:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

75

miercuri, 17. octombrie 2012, 21:02

Da, mi-e neclar ce vor sa spuna cu treburile astea.
Ce este dupa parerea mea sigur este ca orice sonar trebuie sa produca niste vibratii (cu o directivitate mai mare sau mai mica) in apa pentru un timp t1 dupa care sa astepte reflexiile un timp t2 si sa le interpreteze.
Orice vibratie elastica in orice mediu in care se propaga este atenuata cu atat mai mult cu cat distanta este mai mare... asta inseamna ca daca amplitudinea la plecare este prea mica, practic nu se vor receptiona "ecouri" decat de la distante reduse.
Poate am io o "viziune gresita" dar sincer nu prea vad cum se poate "ocoli" o realitate fizica.
Mie treaba cu "digital" mi se pare pur comerciala dar totusi de ce nu simti "pulsul" sub transducer, nu pot sa explic... deocamdata... :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

76

miercuri, 17. octombrie 2012, 21:06

Citat



maximal erreichbare Tiefe des Echolots___________Max 5000 ft \ 1524 m
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

77

miercuri, 17. octombrie 2012, 21:12

Citat



maximal erreichbare Tiefe des Echolots___________Max 5000 ft \ 1524 m
Ce-i drept, pe la -1000m sunt niste pesti interesanti... :rizi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

78

miercuri, 17. octombrie 2012, 21:15

Ce-i drept, pe la -1000m sunt niste pesti interesanti... .


Lasa-lasa, ca sti tu ce-i cu capacitatea de a vedea pina acolo, in adincuri, cu doar 250 Watzi :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

79

miercuri, 17. octombrie 2012, 21:21

Lasa-lasa, ca sti tu ce-i cu capacitatea de a vedea pina acolo, in adincuri, cu doar 250 Watzi
Apai nah... aflu io ce-i cu treaba asta pana la urma.
Mie mi se pare interesant ca Humminbird (ca si Garmin, Eagle sau altii...) nu "stiu" nimic inca de tehnologia asta "digitala".
Avem o iarna sa aflam. :ochi:
:noroc:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

80

joi, 18. octombrie 2012, 19:32

Si mie mi se pare ciudata chestia ca nu simti pulsul sub transducer la HDS5, dar in mod sigur pot sa spun ca este 2 clase peste x135-ul care l-am avut inainte.