Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

21

marți, 25. septembrie 2012, 20:21

@Ediseu
Spune-ne la ce vei folosi sonarul, la clonc, la spinning, la cautat gropi/structuri?
Exista niste tehnologii in constructia sonarelor de care poti sa ai sau poti sa n-ai nevoie: side image/structure scan, down image etc.
Diferentele importante intre modelele enumerate de HDS-uri sunt diagonala respectiv rezolutia display-ului... da` hai sa vedem la ce-ti trebuie scula si vorbim mai multe dupa. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 25. septembrie 2012, 20:55

Salut Ediseu,
Pentru pescuitul la clonc, cel mai performant si suficient este HDS5.
Diferenta spre HDS7 si 8 este ecranul, care e mai mare si astfel au mai multi pixeli. Fiind mai mare, poti imparti ecranul mult mai bine in 3 si vedea toate 3 paralel: sonar, structure scan si side imaging.
Pt structure sacan ai nevoie de cel mai mult din ecran.
0,5 din ecran -> Structure scan
0,25 din ecran -> sonar
si
0,25 din ecran -> side imaging
...sau harta, pt punctele memorate cu gps

Eu consider ca pt pescuitul la clonc sonarul si harta gps sunt cele mai importante. Multi care au avut HDS5 au trecut pe HDS7 sau 8 abia dupa ce si-au cumparat modulul side imaging. + 650 euro! pe langa sonar!

Iti recomand din suflet un HDS5 cu 750 de euro! e suf pt pescuitul la clonc, mai mult, cel mai bun sonar la ora actuala pt pescuitul la clonc! (parerea mea personala :zambet: )
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 25. septembrie 2012, 20:56

Exact cum scrie Informer! :ochi:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

24

miercuri, 26. septembrie 2012, 20:10

Va salut Domnilor :salut:
Zorane sa nu ma taxezi din nou>>>> :zambet: nu am folosit pronume de politeze! :zambet:
Multumesc pentru promtitudinea raspunsurilor,eu ajung seara tarziu acasa si de aceea raspund urmatoarea zila acest dialog!
Deci sa revenim, Informer a pus bine problema Eu pescuiesc f.f rar dar am un MICROB FFF mare deocamdata ajung in tara doar o data pe an la Dunare,(nu vreau sa va plictisesc)!
Ideea este ca vreau sa achizitionez un fishfinder care sa nu trebuiasca sa-l schimb din nou!Am un Humminbird Rf15 am dat pe el 180 de lire si in fiecare an am cumparat un nou emitator (ratusca) circa 45 de lire bucata deoarece sunt f prost facute!intra apa inauntru sau nu-mi dau seama de ce nu functioneaza normal cele 500 de ore garantate de producator-vnzator!! Deci m-am saturat de stifturi si vreau sa nu mai am probleme. :doaaamne:
Pescuiesc de mic cu tatal meu , pe Somes,si acum doar cu-mi rezerva timpul liber un concediu pe an pe fumoasa Dunare de care sunt realmente indragostit de la un an la altul to mai mult! :zambet:
Sunt pescar de crap, dar de cand am dat de acest site am fost profund inpresionat de profesionalismul si maturitatea expunerii PESCUITULUI LA SOMN !!
Fara sa deranjez pe nimeni prea mult am citit mesajele voastre le-am rascitit si in anul acesta timid ,miam acizitionat lansete somn eximplificate de Zoran, mulinete somn, am o barcutza,si acum daca ma ajuatzi voi cumpara si un Sonar!

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

25

miercuri, 26. septembrie 2012, 20:20

Banuiesc ca la pescuitul la dunare ai nevoie de un sonar care sa-ti arate structurile,pestii,deci un down image,structure scan, si daca se poate in varianta Europeana metri si celsius daca exista pe ecran!
Zoran parca e un facut , De cand am citit concluzia ta viz aviz de sonarele care arata pestii clar ca simbol nici macar nu ma uit spre ele :prieteni: am unul si m-a disperat

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

26

miercuri, 26. septembrie 2012, 20:59

:salut:
Citeam pe niste siteuri, si am inteles ca este diferenta intre HDS 5 si HDS 5 Gen 2 , care este mai sofisticat dupa cu am inteles!Aceiasi problema e cu Hds7 Hds7gen2 !
Ce parere avetzi? :doaaamne:

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

27

miercuri, 26. septembrie 2012, 21:07

Citeam pe niste siteuri, si am inteles ca este diferenta intre HDS 5 si HDS 5 Gen 2 , care este mai sofisticat dupa cu am inteles!Aceiasi problema e cu Hds7 Hds7gen2 !
Parerea mea-i ca-i aceeasi Marie cu alta palarie... :zambet: .
Din ce specificatii tehnice da Lowrance la ei pe site nu vad diferit decat ca gen 2 are meniu` in mai multe limbi... da` is cam obosit in seara asta c-am fost la pescu`, ma uit maine mai atent :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

28

miercuri, 26. septembrie 2012, 21:07

:zambet:
Sper ca nu v-am obosit cu acest subiect care nu ma lasa sa dorm! :gandesc:
Este o problema care o simt desii e cale lunga pana la Anuuuu !!!cand ajung la Dunare!!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 26. septembrie 2012, 21:15

Problema ta o am si io pt. ca vreau un sonar mai bun decat am acum, cum fiecare pescar vrea mereu o scula mai buna cu toate ca se descurca si cu aia dinainte. :)
Treaba-i ca daca vrei si SI si DI si dual beam, varianta Lowrance e cam incomoda pentru ca trebuie sa cumperi 2 unitati, sa instalezi 2 sonde s.a.m.d.
Io sper sa am destui bani in pusculita pt. un Humminbird 798 da-i cam greu cu seceta asta :zambet: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

30

joi, 27. septembrie 2012, 07:02

Modele europene cu metri si grade celsius:

Humminbird 798ci HD SI Combo = pe la 1300 euro, nou cu 2 ani garantie, 1 unitate, ecran 12.7 cm
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lowrance HDS5 Gen2 = pe la 750 euro, nou cu 2 ani garantie (rezolutia e mult mai buna decit la modelul vechi, percuteaza mai repede, zoom-ul e mai bun...), ecran 12,7 cm
Lowrance HDS7 Gen2 = pe la 1220 euro, nou cu 2 ani garantie (rezolutia e mult mai buna decit la modelul vechi, percuteaza mai repede, zoom-ul e mai bun...), ecran 16,3 cm

Pt DI si SS mai nevoie la Lowrance de un aparat si inca o sonda, destul de plata, scatula care vine legata la sonarul HDS: costa ca. 650 euro.

HDS5 + SS = 1400 euro
La pachet, ambele impreuna, mai gasesti cu 1370 euro
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Daca ai deja un HDS, atunci recomand sa mai cumperi Structure Scanul de la Lowrance.
Daca nu, si pleci de la inceput cu o scula serioasa, atunci Hummi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

joi, 27. septembrie 2012, 07:04

Este o problema care o simt desii e cale lunga pana la Anuuuu !!!cand ajung la Dunare!!


Asa mult nu mai e, tra' sa te si inveti cu o scula din asta sa lucrezi, nu sa-ti pierzi timpul in concediu invatand... concediul trebuie folosit pt pescuit :bucuros2:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

32

duminică, 30. septembrie 2012, 13:30

Salut , :salut:
Revin cu o intrebare catre Zoran:ce ai vrut sa spui cu:(Daca nu, si pleci de la inceput cu o scula serioasa, atunci Hummi.)
Fii te rog mai explicit ca doar este un subiect de-o importantza mare nu numai pentru mine ,cred!!
Probabil nu am fost bine inteles, dar eu vreau sa plec de la inceput cu o scula serioasa Zorane!! :)
Te rog sa dezvolti acest subiect ca banuiesc ca pentru ori care nu e la fel daca cumpara o prostie de sonar, unul mediu, sau unul performant, discutam in limitele care ne preocupa pe totzi:PRETZ, CALITATE! :gandesc:
Alegerea e dificila mai ales (vorbesc din punctul meu de veder)ca am avut o experientza negativa cu acel Humminbird RF 15! :doaaamne:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

33

duminică, 30. septembrie 2012, 15:26

Salut Ediseu,
eu am avut experiente negative cu 2 Hummi deja, Tilo Andreas chiuar cu unul mai scumputz. Nu au reusit nici cei de la reprezentanta sa i-l regleze pt a se vedea momeala sau somnul ce urca :nunteleg:
In afara de asta, cind ecranul meu de la
Lowrance e murdar sau nu se vede bine din cauza soarelui, iau apa din rau si arunc pe el, dau cu degetele si gata... Am inteles ca la Hummi sa nu faci astra, ecranele nu sunt 100% ermetice (asta din ce am auzit!).

Daca vrei intradevar parerea mea, ia-ti Lowrance, chiar daca are nevoie de 2 aparate. Eu nu pot sa-ti spun sa-ti iei un Hummi doar ca are tot intr-una, si dupa aceea sa ma injuri pe mine... :rizi: :rizi:

Johnny Bravo are un Hummi 798, ce parere are el? Cit de mult l-a folosit pina acum, cit de mult ajutor ia fost la capturile rapitorilor?

Eu personal, pt cloncanit mi-am gasit idealul: HDS5.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

34

duminică, 30. septembrie 2012, 17:24

Revin cu o intrebare catre Zoran:ce ai vrut sa spui cu:(Daca nu, si pleci de la inceput cu o scula serioasa, atunci Hummi.)


Adica daca vrei sa dai de la bun inceput 1300 - 1400 de euro, atunci solutia mai buna si ceva mai ieftina este sa-ti iei un Hummi. Atentie! Nu am avut si nu pot sa spun cit sunt de grozave sau cum functioneaza meniul.
Daca pleci cu ideea ca, la inceput, vreo 2 ani vreau sa invat cit mai bine sonarul 2D, si apoi sa trec la alt nivel, atunci n-ai nevoie de toate dintr-o data, si aici se poate incepe atunci cu HDS5.

Sper ca in viitorul apropiat sa reusesc sa testez un Structure Scan de la Lowrance, si apoi pot sa explic mai detaliat ce se poate vedea cu SS sau DI, si cum se interpreteaza. Asta n-are nimica ca e Lowrance sau Humminbird, interpretarea este aceeasi.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

35

duminică, 30. septembrie 2012, 23:52

:salut:
Ei aici e problema, ori nu am fost bine inteles: Fiecare a inceput sa pescuiasca o data cu un anumit soi de sculee!
De ce tre sa facem toti aceasi greseala sa ahizitionam aceleasi produse care nu ne satisfac profesional(daca pot sa spun asa)?
Sint un pefectionist :doaaamne: ceea ce uneori nu e bine :doaaamne: mai ales in pescuit :gandesc: VREAU SA ACHIZITIONEZ UN SONAR CARE SA-MI DEZVOLTE:Structure scan, gruparea de pesti, in ideea ca intentionezi pescuitul la crap, si montura,inpreuna cu plumbul si pestele momeala din carlig , sau atacul somnuluil!!Ceea ce tu Zorane confirmai ca se poate vedea pe ecranul sonarului!Nu siu nimic de structure scan!!Care Doamne este foarte inportant la o partida de pescuit :gandesc:
ce ziceti voi?

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

36

duminică, 30. septembrie 2012, 23:58

Zoran ,
Incercand sa fiu spiritual am fost linistit pana nu am dat de siteul TAU!!! :prieteni:
Mi-ai dat teme de casa++++cheltuieli care daca continuu asa ma vor face sa DIVORTEZZZZZ :gandesc:
Nu din patea mea!!(Glumesc) :ochi:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

37

luni, 1. octombrie 2012, 00:14

Zoran :salut:
in ce conditzi se vede Structure scan cu hds 5 ? cum se vede pe o scara de la 1 la 10 pe Lowrance ca, calitate,structura care pentru orice pescar cred ca este important?
Pana la urma aici se face diferenta :STRUCTURE SCAN, LINIE PESCUIT+MOMEALA,GRUPARI PESTI!

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

38

luni, 1. octombrie 2012, 00:26

VREAU SA-MI CER SCUZE :Pentru Diareea verbala pe care o am , :gandesc:
Nefiind o discutie Face to Face,scriu ce asi dorii sa va spun si sa va intreb instant;ma simt bine pe acest forum !!! :bucuros2:
Felicitari Zorane Pentru Munca Ta :)
Scuze, ca sar de la Sonare la alceva, dar trebuia sa o spun!! :prieteni:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

39

luni, 1. octombrie 2012, 05:21

Zoran ,
Incercand sa fiu spiritual am fost linistit pana nu am dat de siteul TAU!!! :prieteni:
Mi-ai dat teme de casa++++cheltuieli care daca continuu asa ma vor face sa DIVORTEZZZZZ :gandesc:
Nu din patea mea!!(Glumesc) :ochi:


Cunosc! :pescuit: :box: :love:


Zoran
in ce conditzi se vede Structure scan cu hds 5 ? cum se vede pe o scara de la 1 la 10 pe Lowrance ca, calitate,structura care pentru orice pescar cred ca este important?
Pana la urma aici se face diferenta :STRUCTURE SCAN, LINIE PESCUIT+MOMEALA,GRUPARI PESTI!


Incearca sa citesti si subiectul acesta: Am nevoie de ajutorul vostru...pareri despre 2 sonare.Care sa l aleg?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

40

luni, 1. octombrie 2012, 07:43

Nu siu nimic de structure scan!!Care Doamne este foarte inportant la o partida de pescuit :gandesc:
ce ziceti voi?
La link-ul (ne-comercial) de mai jos poti citi cum functioneaza si la ce sunt utile diverse tehnologii care se regasesc in constructia sonarelor.
Prezentarea este de la Humminbird dar se aplica la fel de bine la Lowrance cu mici schimbari ale denumirilor (Side Imagind - Structure Scan etc.).
Dupa cum s-a specificat de multe ori p-aci, la pescuitul somnului nu ai nevoie de altceva decat de un sonar dual beam bun.
PAREREA MEA este ca sonarele cu Side / Down Imaging nu-s nu stiu cat de folositoare nici macar la crap, utilitatea lor o consider maxima la pescuitul din barca al salaului/bibanului.
Humminbird Sonar
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."