Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 21. august 2012, 12:52

Reglajul sonarului Humminbird 718/728/++

Deoarece mai multi colegi m-au intrebat despre reglajul sonarului Humminbird 718/728/++ (pt. pescuit la clonc), am sa scriu aici procedura pe care o urmez eu. Nu-i neaparat valabila doar pentru clonc, eu am folosit-o inclusiv la spinning. Vreau sa spun din capu` locului ca n-am pretentia ca-i cea mai valabila procedura da` mie mi-a mers si pana gasesc alta mai buna, o folosesc p-asta. :)

1. Se intra in meniul rapid al sonarului (X-Press Menu) apasand o data pe tasta "MENU".
2. Se seteaza Sensitivity la maxim (20).
3. Se intra in meniul principal al sonarului (Main Menu) apasand inca o data pe butonul "MENU".
4. Se navigheaza la tab-ul "Setup" si se seteaza "User Mode" pe valoarea "Advanced". Valoarea "Normal" nu-i pt. pescari seriosi. :)
5. Se navigheaza la tab-ul "Sonar" si se seteaza:
Beam Select = 83kHz
Fish ID + = OFF
83kHz Sensitivity pe maxim (+10)
SwitchFire = Max. Mode
Noise Filter = OFF
6. Se iese din meniu cu tasta "EXIT".
7. Se selecteaza ca view modul "Sonar View". Modul asta este cu imagine mare pe 4/5 din ecran si o banda verticala ingusta in dreapta ecranului care este fereastra RTS (real time sonar - afisaza "citirea" instantanee).
8. Se lasa montura la cativa metri sub transducer.
9. DE REGULA, dupa reglajele mentionate mai sus imaginea este foarte zgomotoasa. Pentru a reduce zgomotul si a avea o imagine mai buna se procedeaza in felul si ordinea urmatoare:
- se scade "83kHz Sensitivity" pana la jumatate (0).
- se scade "Sensitivity" atat cat este necesar.
Daca tot este zgomotoasa imaginea:
- se pune "Noise Filter" pe "LOW".
- se pune "SwitchFire" pe Clear Mode.

Ca si modalitati de afisare (view-uri) preferate, eu folosesc urmatoarele:

1. "Sonar View" cu 83kHz cand abaterea momelii de la verticala transducerului este mai mare sau 200kHz ori 200kHz/83kHz in caz contrar (lipsa vant/curent/etc.). In acest mod se poate observa usor in fereastra "RTS" COBORAREA monturii.
2. "Sonar Zoom View" cand pastrez montura la aceeasi adancime mult timp.
3. "Sonar Split View" am folosit cel mai mult la clonc pentru ca ofera urmatoarele avantaje:
- ambele beam-uri active cu avantajele specifice.
- daca montura iese din conul de 200kHz o mai vezi totusi in cel de 83kHz (la abateri rezonabile, evident).
- daca somnu` ii la inaltimea momelii nu inseamna neaparat ca-i langa ea... da` daca-l vezi ca intra din fereastra de 83kHz (con mare) in cea de 200kHz (con mic) unde-i momeala, inseamna ca tre` sa lasi cloncu` si sa te pregatesti... :).
Pentru o imagine cat mai buna in modul split, se pune "83kHz Sensitivity" pe mijloc (0), se regleaza "Sensitivity" pt. o imagine buna in fereastra de 200kHz iar apoi se revine la "83kHz Sensitivity" si se regleaza in sus sau in jos pana cand si imaginea din fereastra de 83kHz devine cat mai buna.

Fir intins la maxim! :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 21. august 2012, 14:52

salut.
pt. un hummirbird 180 ma poti ajuta cu reglajul lui detaliat cum ai dat la 718 ?
astept raspuns
:salut:

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 21. august 2012, 14:59

salut.
pt. un hummirbird 180 ma poti ajuta cu reglajul lui detaliat cum ai dat la 718 ?
astept raspuns
:salut:
Salut.
Nu cunosc sonarul 180 da` o sa downloadez un manual de pe site-u` producatorului sa vad daca ma prind ce si cum... :).

Completare ulterioara:

Na m-am uitat, sonarul tau are un meniu mult mai simplu.
PAREREA MEA este ca reglajele care au importanta pentru vizionarea monturii la tine sunt: Sensitivity si Filter.
Incepe cu Sensitivity pe maxim (10) si Filter = OFF si redu` sensibilitatea daca-i prea zgomotoasa imaginea.
In rest nu prea cred ca ai ce regla daca transduceru` e bine montat (exceptand evident anularea afisarii simbolurilor de pesti - Fish ID+).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »informer« (21. august 2012, 15:26)


Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

4

marți, 21. august 2012, 16:21

multumesc
o sa-l setez asa. daca mai gasesti ceva anunta-ma
:salut:

Stefi

Biban

Răspunsuri: 93

Membru din: 16. mai 2012

Locație: București (după 18 ani de Timișoara)

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 21. august 2012, 16:30

Mersi mult Informer. O să dau un print la ce ai explicat și o să îl iau cu mine la următoarea partidă. :bucuros2:

Răspunsuri: 47

Membru din: 5. aprilie 2012

Locație: Iasi

Profesia: student

  • Scrie un mesaj privat

6

marți, 21. august 2012, 18:14

multumim :ochi:

7

marți, 21. august 2012, 21:54

Daca tot sa deschis acest topic poate ne ajuta cineva si cu detalii de setari pentru Lowreance HDS 5.

Multumesc anticipat! :prieteni:

PS Nu am o imagine de fiecare dat a monturii,sa fie oare distanta fata de sonda?

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

8

marți, 21. august 2012, 22:05

Motivele pentru care nu vezi o montura pe sonar, dupa parerea mea, sunt doua:
1. Performantele respectiv reglajele sonarului (par doua da-s una de fapt :) ).
2. Motive de "geometrie in spatiu"... genu` unde-i conu` si unde il "penetreaza" montura care-i la distanta (pe orizontala) x de sonda.
Despre pct.1 la sonarele Lowrance nu cunosc.
Despre pct.2, care n-are legatura cu producatoru` sonarului, pot sa-mi dau cu parerea daca nu se gaseste cineva mai avizat sa le cuprinda pe amandoua. :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

9

marți, 21. august 2012, 22:13

Multumesc i-l astept si pe Zoran sa-si dea cu parerea. Mentionez ca uneori apare in imagini dar uneori dispare .Sa fie curentul apei sau plumbul prea mic?( folosesc 2 plumbi culisanti de 100gr)

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 22. august 2012, 06:12

Multumesc i-l astept si pe Zoran sa-si dea cu parerea. Mentionez ca uneori apare in imagini dar uneori dispare .Sa fie curentul apei sau plumbul prea mic?( folosesc 2 plumbi culisanti de 100gr)


Sa inteleg ca ai un HDS5!? Montura se vede f bine si cu plumb de 80 de grame. Chiar si un vartej il vezi si la o adancime de 20 de m fara probleme. Cel mai probabil nu ti-e reglata sonda bine.
- Ce transducer ai, 83/200 sau 50/200 kHz? 83/200 este ala bun pt apele noastre, cu acesta am facut eu reglajul sonarului meu.
- Eu nu am strins la maxim surubul sondei, astfel, in functie de nr de pescari in barca, adica de cum sta barca pe apa, reglez de fiecare data pozitia paralela a sondei cu fundul apei.
- Incearca sa ti intotdeauna firul cit mai aproape de sonda.
- cu ajutorul reglarii intensitatii poti vedea montura mai bine
- cu cit adincimea este mai mare, adica la adancimi mari, de 20 - 30 de metri, montura se vede tot mai subtire
- se poate ca jos sa fie altfel curentii decit sus, unde te afli tu cu barca, si montura sa fie dusa de curentii puternici de jos. Aici auta un plumb de 300 - 350 sau 400 de grame.
- chiar si cea mai mica adiere de vant te deplaseaza de pe pozitia verticala a monturi, aceasta ramanind in marginea conului
- incearca sa folosesti 83 kHz, aici conul este de 60°
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

miercuri, 22. august 2012, 13:20

Multumesc Zoran , trebuie sa fie greutatea suplimentare pe care am adaugato ,deoarece am dotat barca cu un motor electric +baterie +un rezervor suplimentar de benzina (plin) si dupa cum spuneai tu mai mult ca sigur sonda si-a schimbat unghiul.Sonda e de 83/200KHz.

Multumesc! :bravo: :apl:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 25. iulie 2013, 12:46

Informer ,

O expunere foarte utila a Reglajului sonarului, Humminbird 718/728 (foarte clara)

Ai putea sa faci aceasi chestie dar in alt topic, a reglajului HDS7 touch pls?


Zoran deasemenea mi-a promis un filmuletz


cu setarile lui!

Inca nu am iesit la apa cu sonarul meu dar se va intampla in curand,

si asi brea sa fiu cat de cat pregatit!

Multumesc

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 25. iulie 2013, 13:27

Ediseu,
HDS7 Touch este cu mult mai complex decat 718/728 ("2D", DI, SI, GPS etc.).
Daca vrei pt. clonc pot sa scriu in viitoru` relativ apropiat o scurta descriere despre ce si cum dar sa scriu una completa, de multe pagini, chiar n-am timpul necesar.
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

14

joi, 25. iulie 2013, 14:01

Bine Informer,

Astept atunci postarea :bravo:

Multumesc !

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

15

vineri, 26. iulie 2013, 05:47

HDS7 Touch este cu mult mai complex decat 718/728 ("2D", DI, SI, GPS etc.).
Daca vrei pt. clonc pot sa scriu in viitoru` relativ apropiat
Costi am rezolvat aseara problema :bravo: lui Ediseu,poate pleca in concediu va sti sa seteze hds 7 touch ,doar somni sa vrea :rizi: :rizi: :ochi:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

informer

Administrator

  • Autorul acestui subiect este »informer«

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

16

vineri, 26. iulie 2013, 06:44

Costi am rezolvat aseara problema lui Ediseu,poate pleca in concediu va sti sa seteze hds 7 touch ,doar somni sa vrea
Ma bucur. :bravo:
Fire intinse!
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 26. iulie 2013, 09:14

How you want your depth finder to look like when striper fishing 2 - YouTube asa se vad somni! cind se ridica la auzul cloncului :buaaaah: lowrance hds 7 :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 26. iulie 2013, 09:58

Ei Dane,Dane,

Si eu care credeam ca a fost un private chat :pauza:

Ediseu

Știucă

Răspunsuri: 695

Membru din: 21. iulie 2012

Locație: London

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 26. iulie 2013, 10:09

Mi se pare mie sau nu se vede f.bine momeala ,plumbul?

Pe Mobil este greu sa-mi dau seama! :pescuit: :pescuit:

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 26. iulie 2013, 10:09

lasa Dorine sa mai vada si alti :buaaaah: (nu vezi ca nu are GPS) pot fi oriunde :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :rizi: :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Subiecte asemănătoare