Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

1

marți, 14. august 2012, 13:40

monturi pescuit siret

buna ziua!am revenit cu cele 3 monturi pe care le folosesc in dorinta de a ma lamuri.Scuze de felul cum arata ,pe mine ma intereseaza ideea monturii(dak ideea e buna sau nu) nu calitatea ca acolo pot sa intervin .Prima poza este cea cu plumbul jos unde nu sunt convins de lungimea firului de care este atasat carligul mai sus sau la nivelul plumbului.Poza 2 un gen de montura cu pluta de grund pluta de 30 gr mie mi se pare ca e cam voluminoasa .Am gaurito eu ca nam gasit ceva mai bun.Poza 3 montura cu plumb jos si doua carlige mai sus cu but relativ scurt unul mai aproape de plumb si unul putin mai sus.Cum am mai precizat in discutia de ieri mai folosesc montura clasica cu plumb culisabil si but de fir multifilament de 30-40 cm lungime pana la carlig vezi poza 4.Ma astept sami spui ca sunt niste porcarii dar nui nici o problema ca de asta va cer ajutor sa spui ce e rau si cum sa le fac si pe ce variante sa merg tinand cont ca merg cu 3-4 lansete la pescuit momeala coropisnita carasel nu prea mare rame negre si hadina de care tiam vb ca cica sunt sanse mari dak ai o montura care nui permite sa se ascunda in mal.Astept raspuns cu mare interes.Iti multumesc pt ajutor.scuze nu pot trimite pozele cic sunt prea mari si nu ma pricep
»onofreialexandru27« a adaugat urmatoarea poza:
  • index.jpg

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »onofreialexandru27« (14. august 2012, 13:47)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

miercuri, 15. august 2012, 05:55

:salut: Alexandru,
scuze ca am intarziat cu raspunsul.
Asa cum am scris si aici: Silurus Glanis

Gura imensă se află pe partea de sus a capului (multora fiind cunoscută expresia “îmi plouă-n gură”), ceea ce ne arată că somnul este un peşte ce îşi ia hrana între ape şi de pe suprafaţa apei (adică de jos în sus), şi nicidecum de pe fundul apei. Cu cît înaintează în vârstă cu atât şi falca de jos devine mai lungă decât cea de sus.


Monturile folosite de tine stau lipite de fundul apei sau f aproape de fundul apei, ingreunind astfel somnilor mai mari sa ia hrana de pe fund.

Incearca sa prezinti momelile intre ape, cam la jumatatea adancimii raului. Daca apa are 4 metri, atunci momeala la 2 metri, in cazul ca pescuiesti la pluta. Daca dai la grund, pe fund, atunci leader lung de cel putin 2 metri si pluta de grund.
Aici sunt citeva monturi explicate: Metode: la grund cu plumb si la grund cu bolovan

Daca ai nelamuriri la vre-o montura, intreaba si vom clarifica. :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

miercuri, 15. august 2012, 06:08

...scuze nu pot trimite pozele cic sunt prea mari si nu ma pricep


Aici avem un subiect despre cum urcam poze mari pe forum: cum punem poze ?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com