Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

toby

Biban

Răspunsuri: 86

Membru din: 6. februarie 2014

Locație: Dr. Tr. Severin

  • Scrie un mesaj privat

21

vineri, 13. iunie 2014, 15:44

In golf la Orsova pe data de 9 la ora 15 se (pescuia) la coasa din barca ca si cum ar fi cel mai legal pescuit si golful este inconjurat de drumul national si faleza, deci de unde te uiti pe lac observi tot ce misca. Intrebare: cotizeza, sau domnii cu drept de control erau in ziua de salariu pt. munca depusa in folosul comunitatii si balta era pe moment la cheremul braconierilor.

Răspunsuri: 21

Membru din: 14. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 16. iunie 2014, 11:15

apropo de somnu' agatat de pom...mi-a spus un prieten (care este paralel cu pescuitul) ca a cumparat un rondel de somn acum aprox o luna cu diametrul de 1 metru si ceva...vanzatorul tatuat din Piata Progresul l-a recomandat ca fiind de 10x mai gustos decat somonul ...evident asta s-a oripilat cand s-a pus pe gatit.. plangea ca a dat si undeva la 80lei pe carnea minune.. ce mai e de zis?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

23

luni, 16. iunie 2014, 11:51

apropo de somnu' agatat de pom...mi-a spus un prieten (care este paralel cu pescuitul) ca a cumparat un rondel de somn acum aprox o luna cu diametrul de 1 metru si ceva.......... ce mai e de zis?

Rondea de 1m si ceva?! :rizi: Esti sigur ca prietenul tau, paralel cu pescuitul, este chiar atat de paralel? :rizi: Mai pescareasca decat asta mai... rar :rizi:

P.S. Acel 1metru si ceva... este negociabil? :rizi:

  • »ionutz_gr« a fost blocat

Răspunsuri: 90

Membru din: 13. ianuarie 2014

Locație: Bacau

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

24

luni, 16. iunie 2014, 13:03

re

in zona unde pescuiesc eu si somnii se lasa asteptati..anul acesta am avut doar 1 trasatura si aceea ratata.....cu toate ca am insistat.
:pescuit:

Răspunsuri: 616

Membru din: 17. aprilie 2012

Locație: sibiu

  • Scrie un mesaj privat

25

luni, 16. iunie 2014, 15:50

se poate si mai rau, eu n-am avut nici macar trasatura aia :nunteleg: mai am putin si o sa ajung sa fac :inchinare: :inchinare: :inchinare: :inchinare: inainte de a pleca la pescuit :nunteleg:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 14. iulie 2014, 17:26

In 30 min.ati prins toti somni???
Nu ar fi rau sa avem si in Romania asa rau ca si Rinul sa iesi 2-3 ore si sa si prinzi 4-5 bucati...

Avem: Dunarea, Oltul, Muresul. Chiar si Timisul sau Bega tine f mult somn. Atata doar ca nu posteaza nimeni, ca sa se vada cit este. Se tine ...secret! :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 14. iulie 2014, 17:38

Totusi nu cred sa se poata prinde in 30 min.sau chiar in 2-3 ore cateva bucati bune ...sunt braconate tare , intradevar putine poze cu somni din
Romania,sa se tina secret??Daca tot vrea sa tina secret nu da detali despre locul unde a fost prins...e destul sa specifice raul(Mures,Olt,Bega,Dunarea)
Cred totusi ca se prind putini somni de aceea lipsa de poze...
Apropo Zoran,ce se intamlpa in Germania cu atatea furtuni si ploi....ar trebui sa se insenineze ca a castigat Germania Mondialul!!! :rizi:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

28

luni, 14. iulie 2014, 17:40

Totusi nu cred sa se poata prinde in 30 min.sau chiar in 2-3 ore cateva bucati bune ...sunt braconate tare , intradevar putine poze cu somni din
Romania,sa se tina secret??Daca tot vrea sa tina secret nu da detali despre locul unde a fost prins...e destul sa specifice raul(Mures,Olt,Bega,Dunarea)
Cred totusi ca se prind putini somni de aceea lipsa de poze...
Un salut.


HiHiHi... :zambet:
De ex aici pe forum un pescar care in 3 partide pe Dunare a prins circa 70 buc. Intradevar, nu mari, cel mai mare 1,4 m. Cu toate ca au fost si mari la momeala, dar nu au muscat. Si pozele??? :gandesc:
Asta e max ce stiu eu! Sunt convins ca mai sunt f multe cazuri. :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

29

luni, 14. iulie 2014, 17:42


Avem: Dunarea, Oltul, Muresul. Chiar si Timisul sau Bega tine f mult somn. Atata doar ca nu posteaza nimeni, ca sa se vada cit este.


Sunt de acord in totalitate, nu posteaza nimeni.

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

30

luni, 14. iulie 2014, 17:49

Se poate, nu zic nu ... dar eu din pozele tale de exemplu nu imi dau seama unde au fost prinsi,stiu doar ca pe Rin,asa ca ,,locul secret " nu o sa il descopar niciodata...
Oricum ma bucur cand vad poze cu somni si ar fi bine sa vedem cat mai multe :bravo:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

31

luni, 14. iulie 2014, 17:51


Avem: Dunarea, Oltul, Muresul. Chiar si Timisul sau Bega tine f mult somn. Atata doar ca nu posteaza nimeni, ca sa se vada cit este.


Sunt de acord in totalitate, nu posteaza nimeni.


Mane,eu as posta dar nu am cu ce :rizi: ,e forum de somni nu de blakbass...
Sper ca din toamna sa postez si eu ceva..

32

luni, 14. iulie 2014, 21:04

Zoran, Suli, Mane, etc.

voi nu intelegeti ca traiti in alte tari?!! cu oameni care nu pescuiesc de foame sau pentru un castig usor sau neimpozitat ! oamenii de genul acesta au alte mentalitati legate de pescuit (cu toate ca am mari indoieli de asta) si sunt constransi sa gandeasca in acest fel datorita legilor acelor tari.
voi vreti poze cu somni?! din Romania?!! acolo unde obletele ajunge chefal si guvidele fruct de mare?!! fiti seriosi baieti, pe Zoran il inteleg pentru ca poze cat mai multe cu capturi de somn cat mai frumoase ii ridica ratingul la site/forum si asta nu poate fi decat benefic pt el(si nu numai), dar Mane, tu ai fost acasa si ai pescuit pe Olt, la Slavitesti parca si din cate stiu rezultatul a fost mai mult decat prost, dar vrei sa stii de ce??!!
zona aia este plina de siruri (pripoane) si din informatii au aparut si baietii cu Enelul !! :nervos:
si la fel este peste tot unde se aude sau se banuieste ca se prinde o coada de peste.
tot ce se prinde se baga la traista fara nici un drept de apel si fara nici un discernamant, chiar de indivizi care sunt membri pe acest forum (bineteles fara nici o postare, doar pt informare !! :zid: )
de cand s-a deschis pescuitul si pana acuma am 11 partide de pescuit la somn cu 8 pesti la activ si din pacate cel mai rasarit abia avea spre 3kg, restul totul sub 1kg!!!
cum va explicati asta?!! (spre fericirea lor, inca mai inoata in Olt, dar nu se stie pentru cat timp)
poate sunt un pescar prost, dar............anul trecut am facut doar trei partide de pescuit la somn la clonc si am prins 6 pesti din care doi au fost peste 1m si sariti de 2 cifre (apoi am avut un accident nefericit si am stat pe bara tot sezonul) si..........tot eu am pescuit cu aceeasi montura si acceasi undita !!!
anul acesta pe aceeasi locatie, am vazut pescari la clonc ce bagau totul la traista chiar si moace sub 1-2kg - si sunt pescari de somn, pe forum si sunt printre noi!!
si voi vreti poze cu somni prinsi pe Olt?!!
lumea asta a pescarilor cu toate ca este destul de intinsa, este totusi mica si cam stim fiecare in ce zone activeaza cu preponderenta, asa ca nu este nevoie sa puna cineva pe care il cunosc, o poza cu o captura ca sa nu banuiesc sau sa aflu cu certitudine pana la urma unde si cum a fost prinsa captura - si eu pescuiesc la undita, ceilalti...........la pripoane!!
e greu, din pacate este din ce in ce mai greu cu pescuitul la noi in tara, chiar daca mai apare sporadic ici colo cate ceva imbucurator, tot greu ramane pt inca o lunga perioada de timp.
uite, astea sunt pozele cu pestii de pe Olt, le-a pus Tyrael cu ceva timp in urma, dar nu v-am vazut sa va scandalizati pe tema asta
photo1_zps528f7809.jpg Photo by rexonel | Photobucket
photo2_zpsf1998d36.jpg Photo by rexonel | Photobucket
Metode viabile de reducere a braconajului
nu va suparati pe mine, dar asta este trista realitate si pe moment sun cu capsa pusa dupa o ploaie ce a depasit orice imaginatie !!!

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

33

luni, 14. iulie 2014, 21:28

Adiwolf daca situatia e asa cum o prezinti tu atunci pentru mine e clar ca nu va mai fi peste pe Olt atunci cand o sa ies eu la pensie :gandesc: .Refuz sa cred ca nu se poate face nimic impotriva braconajului piscicol(macar in urmatorii 10ani)si impotriva mentalitatii de rahat de a lua toate "moacele" acasa.Pentru mine e clar, oameni inchisi la minte care ia si pesti de 5 cm acasa, trebuie sa CREASCA si sa vada ca restul populatiei din alte parti ale Europei a evoluat ceva mai mult.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

34

luni, 14. iulie 2014, 21:45

Din punctul meu de vedere e de preferat sa iei acasa doua trei "moace" sau doua trei "marlite", daca nu poti nicicum altfel, decat un somn sau o stiuca de multe kilograme.
Aici nu-i vorba de "protectia copiilor" ci de minimizarea daunelor.
Evident, ar fi bine daca tot pestele ar fi eliberat... si este imbucurator ca, la toata foamea si saracia, numarul pescarilor de acest fel continua sa creasca.
Din pacate, pt. unii este prea tarziu... :nunteleg: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

35

luni, 14. iulie 2014, 22:12

...
photo1_zps528f7809.jpg Photo by rexonel | Photobucket
photo2_zpsf1998d36.jpg Photo by rexonel | Photobucket
Metode viabile de reducere a braconajului
nu va suparati pe mine, dar asta este trista realitate si pe moment sun cu capsa pusa dupa o ploaie ce a depasit orice imaginatie !!!

Adi, nu am comentat acele poze din cauza acestei poze, mi s-a parut cunoscuta barca, parca am mai vazuto pe forum. Dar nici nu m-am chinuit sa o caut, sa vad daca intradevar e sau nu prezenta. http://i1150.photobucket.com/albums/o608/rexonel/photo1_zps6835b5bc.jpg

In fine, hai s-o iau pe rand...
Sti bine ca din cauza unor tzarani (scuzati jignirea) care au postat pe Youtube cum maltratau pesti pe Ebro a izbucnit in Germania o indignare, un val de revolta impotriva romanilor care distrug si nu-i intereseaza de bunul comun al tuturora, am construit acest forum ptr a le demonstra ca avem si noi bun simt si oraseni. Baieti buni, pescari buni care respecta natura si practica C&R. Si le-am spuso si in fata ca si nemtii au uscaturile lor, si or sa vada ei poze cu recorduri eliberate. :pauza:
OK, si cu toate ca avem recorduri in tara, cu toate ca se prinde mult peste si mare (si mic), cu toate ca multi se plang unii la altii "ca braconierii...", "ca politicienii...", "ca legile...", chiar aceste persoane ar trebui sa dea si ei exemple! De unde sa invete "taranii"? De ce nu le oferiti informatia si placerea de a vedea chiar si 6 pesti marunti eliberati!? De unde sa invete daca noi nu le aratam cum se face???? :nunteleg:

In fine... cu toate ca asteptam in urma muuuuultor promisiuni citeva poze frumoase si videouri cu eliberari, nu am primit nimica din astea. :gandesc: sau prea putin.

In plus, iti spun sincer Adi, mi se rupe de rating la forum, mai multumit as fi fost cu citiva useri care sa posteze sute de poze faine si eliberari. Sa ne aratam si noi Europei ca putem! Acuma, cind nu mai putem spune ca nu avem posibilitate de informare.

Adiwolf daca situatia e asa cum o prezinti tu atunci pentru mine e clar ca nu va mai fi peste pe Olt atunci cand o sa ies eu la pensie...


Mane, stai linistit, somnul invata, da, dar starpit nu poate fi. Daca stai sa te gandesti cite MIII de TONE de somn sau scos la curent pe Dunare, si tot e plin de el... :noroc: Somnul e cel mai "tare" peste! :bucuros2:
Chiar am vb cu un prieten zilele trecute, cum ani de zile sute de pescari dadeau la grebla dupa fitofag. Si vb ei pe atunci, ca in citiva ani, p...a peste! Eh, si acuma mai e plin de fitofag in zona! :pauza: Dar, ptr ca nimeni nu le arata C&R, multi dintre ei tot doar grebla stiu. :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

36

luni, 14. iulie 2014, 22:27

Eu am pus mereu cu ce am prins si ce am eliberat, sa pui sute de poze si eliberari cu moace in jurul a 1kg nu cadreaza, oricum nu se prinde bine, anul asta e compromis, vremea extraordinar de capricioasa, schimbari bruste, ce sa mai... Am preferat sa plec in vacanta. Nu se shimba nimic daca vad ciobanii eliberarile... Ba la ultima eliberare am auzit in spatele meu: ,, arunca milioanele in apa!! ,, din pacate asta e situatia si partial au dreptate, e saracie lucie

37

marți, 15. iulie 2014, 00:04

Din punctul meu de vedere e de preferat sa iei acasa doua trei "moace" sau doua trei "marlite", daca nu poti nicicum altfel, decat un somn sau o stiuca de multe kilograme.
Aici nu-i vorba de "protectia copiilor" ci de minimizarea daunelor.
Evident, ar fi bine daca tot pestele ar fi eliberat... si este imbucurator ca, la toata foamea si saracia, numarul pescarilor de acest fel continua sa creasca.
Din pacate, pt. unii este prea tarziu... :nunteleg: .


perfect de acord cu tine si cu ceea ce ai afirmat.
lucrurile se schimba. greu, dar se schimba si este imbucarator, insa trebuie multa rabdare si timp pt asta.
sunt convins ca nici "afara" lucrurile nu s-au schimbat peste noapte, ba din contra.

Zoran,

mi se rupe de ce cred si spun nemtii, italienii, spaniolii sau oricine ar fi ei despre romani la modul general.
daca ei asta vor sa creada si le este comod sa catalogheze un popor doar pentru "niste tarani" care habar nu au cand au coborat din copac.............e treaba lor, eu personal voi trata orice strain cu aceeasi moneda cu care ma trateaza si el - nimeni nu este mai bun sau mai rau, toti avem si "uscaturi" si oameni capabili.
personal nu trebuie sa demonstrez nimic la nimeni, cu atat mai mult unor straini pe care nu ii cunosc si a caror parere nu ma intereseaza.
ma interseaza ceea ce se intampla la mine in tara si in mod special in zona mea de pescuit, iar daca pt moment conjunctura cere sa nu divulg ce si unde am prins...........din pacate asta voi face.
tu Zoran, crezi in puterea exemplului, eu nu - eu sunt unul care crede ca schimbarea se face nu numai cu exemple, ele trebuiesc sustinute mai intai de legi si masuri corecitive, de exemple cu masuri drastice este nevoie, iar restul va veni ca ceva normal, dar...........in timp.
cat priveste partea cu starpirea somnului sau a pestelui din ape.............nici nu este nevoie sa se ajunga acolo, este suficient sa nu mai merite sa te duci in anumite locuri (care devin din ce in ce mai multe) si din pacate din cauza saraciei si a lipsei totale de educatie.................., in fine, ce draqu sa mai vorbim cand salariul minim este 900lei brut si omul pleaca acasa dupa o luna de munca cu 152 euro !!!
este cumplit, sa traiesti cu aceasta suma si totusi,.............. :nu:

suli

Șalău

Răspunsuri: 313

Membru din: 2. aprilie 2014

Locație: España

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 15. iulie 2014, 02:13

Pufff...Adi, mai dezamagit total cu situatia din Romania...si eu care ma intorc in Romania definitiv in toamna si speram sa prind ceva pe Mures. :doarecapu: ..
Situatia in Spania sa inrautatit mult,ma refer la lucru,si ma hotarasem sa ma intorc ....ce naiv pot sa fiu sa cred ca sa indreptat mult lucrurile pe acasa.. :zid:

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 15. iulie 2014, 06:35

Daca e sa fie o masura eficienta de protejare a pestelui, apoi singura este, cum zice Adiwolf, una aplicata de autoritati bazata pe amenzi-mauri penale.

La noi nu are cine, ''autoritatile'' confundindu-se in buna parte cu ''braconierii''..

Nu demult am vazut un greblas harponind intentionat un castor care inota linistit prin fata lui.Mie sila de anuminte componente ale speciei umane.
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

40

marți, 15. iulie 2014, 07:36

Zoran,

mi se rupe de ce cred si spun nemtii, italienii, spaniolii sau oricine ar fi ei despre romani la modul general.


Adi, mie nu, sincer iti spun, mie nu mi se rupe. Ptr ca eu chiar daca am ales sa traiesc si sa muncesc in Germania, nu mi se rupe de Romania si de reputatia romanilor in nici un fel. Cu toate ca am fost acuzat ptr asta, si eu si Anem si altii. Sa sti ca daca ai munci afara si te-ai confrunta cu aceste triste adevaruri, nu ti-ar mai fi tot una. Si eu vreu sa merg prin toata lumea asta in concediu si sa ma pot mandri ca-s roman.

Si, nu inteleg de ce s-a ajuns la aceasta discutie, eu nu ma refeream special la tine, Adi, ci in general. :nunteleg: Eu doar i-am raspuns lui Suli ca avem mult peste si in Romania, insa lumea dintr-un motiv sau altul tine capturile secrete. Si parerea mea este ca, chiar daca lumea prinde peste, nu posteaza din alt motiv, nu din acela de a pastra "locul" de braconieri, si anume ptr ca: "li se rupe!"

As putea sa iti dau destule exemple de persoane de pe forum, care nu se ascund de nimeni, de nici un braconier sau alti pescari, si care prind destui somni, si totusi nu posteaza nici poze, nici texte. E ok, au si ei motivele lor, sunt convins. Ori nu au chef, sau nu-i intereseaza, sau n-au nervi sa faca poze, nu stiu sa urce pozele, motive sunt destule. Si cu toate astea, raman la parerea mea ca, si in Romania este mult somn. :noroc:

Acuma, daca tot s-a ajuns aici, hai sa si dezbatem...

Pescuitul la clonc

- Uite, eu am gasit pe Dunare, acum citiva ani, 2 locuri pline de peste. Anul urmator insa, nici urma de ei in zona aia. I-am gasit mai incolo, altundeva, si tot am prins. :bucuros2: Dar nu ca "a fost golit" locul de braconieri, ci ptr ca s-au mutat ei de acolo, dintr-un motiv sau altul.

-anul trecut a fost o perioada cind efectiv nu au muscat. Niciunde pe Dunare. Cu toate ca urcau cu zecile la momeala, cu toate ca erau si exemplare de vis printre ei, nu s-a prins mai nimica. Ma refer in August, ca in iunie si iulie am inteles ca toti care au iesit pe Dunare au prins somn (aproape toti, mai putin Dan :gandesc: ).

- Pe Rin, am gasit acum 5 ani o portiune de vreo 150-200 m plina stup cu somni. Cred ca erau cu sutele acolo, nu exagerez. Si nu a fost partida sa nu prind peste acolo in acel an. 1, 2... maxim am prins 6 bucati. De atunci, p..a, nici unul nu mai sta acolo. Si sa iti spun ceva? Adincimea apei a scazut de la 9 m la 8 m de la un an la altul, probabil din cauza unor depuneri. Eh, si ptr ca ceva nu le-a mai placut la somni acolo, s-au tirat. Si nu ia braconat nimeni... In plus, cu toate ca erau cu sutele, nu au muscat decit o parte din ei. F multi veneau, studiau momeala, dar nu muscau! Hai sa presupunem ca ar fi fost prinsi la clonc de braconieri. OK, ar fi fost scosi somnii "mancaciosi", cei care nu doar au reactionat, ci care au si muscat. Restul de zeci sau sute de somni tot in apa ramaneau, nici atunci nu am putea spune ca nu mai este peste din cauza braconierilor.

- anul trecut nu am prins mare lucru pe Rin, aproape tot anul. Veneau, urcau, cu zecile, chiar cu sutele (pe an vazut) si nu musca. Erau acolo, insa nu am putut sa-i provocam sa muste pe timp de zi. A fost o problema generala pe tot Rinul, in toata Germania.

Oare din cauza braconierilor s-au petrecut toate astea? Nu, pestii isi schimba comportamentul de la an la an, pestii invata, pestii sunt influentati de o multime de chestii diferite (presiune, temperatura, nivel apa, nivel oxigen in apa...) si pescuitul la clonc nu este singurul pescuit eficient la somn. E frumos, chiar cel mai fain pescuit, si se preteaza super si la iesiri scurte. In schimb, asa cum anul trecut nu prea au avut succes pe Rin cei ce au pescuit si si-au pierdut timpul (in adevaratul sens al cuvantului) la clonc, asa au avut cei la stationar succes deplin, si s-au prins inzecit somni la stationar fata de alti ani.


...
uite, astea sunt pozele cu pestii de pe Olt, le-a pus Tyrael cu ceva timp in urma, dar nu v-am vazut sa va scandalizati pe tema asta
photo1_zps528f7809.jpg Photo by rexonel | Photobucket
photo2_zpsf1998d36.jpg Photo by rexonel | Photobucket
Metode viabile de reducere a braconajului
nu va suparati pe mine, dar asta este trista realitate si pe moment sun cu capsa pusa dupa o ploaie ce a depasit orice imaginatie !!!


As mai avea o intrebare cu referire la aceste poze: Tyrael, de ce ai "pictat" barca si fetele pescarilor? Trebuia sa lasi sa se vada cine sunt cei de care va plangeti. :nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Subiecte asemănătoare