Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

marți, 14. august 2012, 08:21

Pozele cu somnii prinsi se lasa asteptate...

Salutare prieteni,
cum am observat in ultimele saptamani, cu tot elanul si entuziasmul de pe timpul prohibitiei, utilizatorii, chiar daca prind somni nu ii pozeaza si nici nu prea posteaza in subiecte. Sau daca ii pozeaza le posteaza pe alte site-uri, dar aici deloc. Si nici la intamplarile traite pe apa nu prea ne lasa sa luam parte... Oare care este cauza?

Am inteles printre randurile anumitor subiecte, ca la o iesire au fost capturati 12 somni, sau ...8 kg, sau pe MP mi se scrie ca ...ho-ho, la noi merge super bine somnul... Locatiile sunt diferite: Dunare, Prut, Olt...

:nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

2

marți, 14. august 2012, 09:13

Oamenii sunt timizi dar stai linistit ca o sa apara si pozele :buaaaah: :buaaaah:
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

deyu

Biban

Răspunsuri: 120

Membru din: 13. iulie 2012

Locație: Arad

Profesia: Student

  • Scrie un mesaj privat

3

marți, 14. august 2012, 09:34

probabil nu toata lumea isi pozeaza capturile... :gandesc:

4

marți, 14. august 2012, 20:48

personal imi pozez aproape toate capturile, fie ele mari sau mici, indiferent de specii, dar..........niciodata, nu o sa mai fac publica o astfel de poza
am facut demult o astfel de greseala si mi-am invatat lectia - mai multe detalii nu cereti ca numai dau.
din pacate inca traim intr-o tara dependenta de "foame"

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

marți, 14. august 2012, 21:00

personal imi pozez aproape toate capturile, fie ele mari sau mici, indiferent de specii, dar..........niciodata, nu o sa mai fac publica o astfel de poza
am facut demult o astfel de greseala si mi-am invatat lectia - mai multe detalii nu cereti ca numai dau.
din pacate inca traim intr-o tara dependenta de "foame"
Personal cred ca gresesti, nu inteleg ce-ar avea cineva impotriva unor poze decente cu pesti.
Iar daca exista 2 - 3 care gasesc nod in papura... aia sunt totusi 2 - 3... :zambet: .
Da` ma rog, traim intr-o tara libera... cica. :ochi:
P.S. Referitor la deconspirarea locului: chiar m-am uitat la ultimele doua poze cu pesti ce le-am pus sa vad daca as putea deduce unde au fost facute din ce se vede. Raspunsul este NU, cu toate ca n-am urmarit sa ascund asta... cre` ca daca-i putin atent facuta poza, se poate evita fara probleme "divulgarea de secrete". Mai exista si Photoshop, se poate aplica un blur, se poate decupa ce-i batator la ochi etc. etc. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »informer« (15. august 2012, 07:20)


Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

6

miercuri, 15. august 2012, 06:00

personal imi pozez aproape toate capturile, fie ele mari sau mici, indiferent de specii, dar..........niciodata, nu o sa mai fac publica o astfel de poza
am facut demult o astfel de greseala si mi-am invatat lectia - mai multe detalii nu cereti ca numai dau.
din pacate inca traim intr-o tara dependenta de "foame"


Salut Adiwolf,
cred ca te feresti sa pui poze pt ca altii sa nu vina sa-ti pescuiasca locul. Locatia nu ne intereseaza, iar daca pui pozele decalate cu 1 saptamana sau mai mult, si in asa fel facute sa nu se vada locul... de ce nu?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

greere

Biban

Răspunsuri: 65

Membru din: 5. iulie 2012

Locație: rm valcea

  • Scrie un mesaj privat

7

miercuri, 15. august 2012, 06:12

zoran in vl tie frica sa ti pozele si pe telefon :)) daca arati cui nu trebuie a 2a zi sunt 10 pe locul tau. + ca daca ar veni doar pescari ar fi o treaba dar unde se aude ca se prinde cu undita in cel mai scurt timp sunt plase, siruri(eu am scos si franjurat unul impreuna cu un preten) si alte nenorociri :( asa ca nu se merita sa arati decat eventual iarna la 5 6 luni dupa eveniment :)))

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 15. august 2012, 06:39

:gandesc:
Adica sa inteleg ca voi, pescarii sportivi va feriti si va "temeti" de branconierii din zona? Eu chiar m-as bucura daca as da de siruri sau plase care sa le pot rupe cu monturile de somn. :nunteleg:

Si eu am mai gasit siruri la Dunare, am mai dat de plase nesemnalizate... am rupt si am pescuit mai departe. Si culmea, ei tot n-au prins nimica.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 15. august 2012, 09:18

E o viata grea in romanica ca pescar sportiv ex:La o iesire pe o balta mare din Lugoj cand dadeam de zor la vasle pe mijlocul baltii dau de o plasa ,o ridic in barca iar la intoarcere pe un mal mai gasesc 2 siruri de 20 de colturi le iau si pe alea si le pun in cort subt pat putin ascunse,intre timp sun la un prieten turbat de nervi sa vad ce e de facut cu astea ,raspunsul simplu rupele si bagale pe foc,ca sa aflu mai tarziu ca daca sunam la politie trebuiau date declaratii mers prin tribunal ca martor si asa mai departe.Surpriza pe seara vad posesorii materialelor de pescuit intra nestingheriti pe balta cu barca sa isi culeaga recolta dar surpriza ,vin la mal si trec pe la mine intrebanduma daca nu am vazut ceva unul chiar suparat pe viata.De atunci nu mai merg singur la pecuit ,nu mai zic ce am prins sa nu mai zic de poze
Cu 2 saptamani in urma am fost acolo si am prins ceva crap si somn prostia mea afost ca am pozat pestii iar cand am eliberat somnii a vazut unu care era in zona
poze fac doar la pesti foarte mari si pe cat posibil le tin pentru mine.
ROMANICA :zid: :zid:
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

Răspunsuri: 1 467

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 15. august 2012, 11:31

u 2 saptamani in urma am fost acolo si am prins ceva crap si somn prostia mea afost ca am pozat pestii iar cand am eliberat somnii a vazut unu care era in zona
poze fac doar la pesti foarte mari si pe cat posibil le tin pentru mine.
ROMANICA
Subscriu, este cea mai sanatoasa atitudine si face mai mult decit c@r in sine..
'''..as vrea sa practic c@R, dar ..legea nu-mi permite..''' :nunteleg:
'''....oricum nu retin salaii mari, pentru ca au carnea prea tare..'' :doarecapu:
'''''.....sa invatam unii de la altii..'' :drac:
''''...daca as prinde peste la fiecare iesire, si eu as practica c@R...''' :nu:

11

miercuri, 15. august 2012, 21:54

:gandesc:
Adica sa inteleg ca voi, pescarii sportivi va feriti si va "temeti" de branconierii din zona? Eu chiar m-as bucura daca as da de siruri sau plase care sa le pot rupe cu monturile de somn. :nunteleg:

Si eu am mai gasit siruri la Dunare, am mai dat de plase nesemnalizate... am rupt si am pescuit mai departe. Si culmea, ei tot n-au prins nimica.
tu nu locuiesti in romania, nu mergi la pescuit saptamana urmatoare tot in zona aia si nu iti lasi masina pe malul apei si tu in mijlocul dunarii cine stie pe unde
rupem si taiem si noi cate putem, dar am ajuns sa ne ascudem noi de braconieri nu ei de noi si asta ziua in amiaza mare numai vorbesc de noaptea :nervos:

@greere
vezi ca am deschis un topic nou cu pescuitul comercial si am postat acolo niste documenete care te intereseaza si pe tine
succes :ochi:

cosmmaa

Biban

Răspunsuri: 77

Membru din: 7. martie 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Gura casca into firma de pantofi nemteasca

  • Scrie un mesaj privat

12

joi, 16. august 2012, 00:35

tu nu locuiesti in romania, nu mergi la pescuit saptamana urmatoare tot
in zona aia si nu iti lasi masina pe malul apei si tu in mijlocul
dunarii cine stie pe unde

rupem si taiem si noi cate putem, dar am ajuns sa ne ascudem noi de
braconieri nu ei de noi si asta ziua in amiaza mare numai vorbesc de
noaptea
Culmea ca cei care baga plase la noi sunt POLITAI si membrii ai unei ASOCIATII DE PESCUIT SI VANATOARE :nunteleg: :nunteleg: :nunteleg: :nunteleg: :nunteleg: :nunteleg: :nunteleg:
Taina existenţei umane nu constă în a trăi, ci în a şti pentru ce trăieşti.

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

13

joi, 16. august 2012, 11:12

Salutari la toata lumea.M-am intors in Italia de cateva ore dupa ce mi-am petrecut doua saptamani din concediu in Romania la mine la Valcea.Cu toate ca am fost tare ocupat am fost de cateva ori pe Olt, dar din pacate nu am prins nici macar un somn, deci in cazul meu asta e motivul pentru care nu am pus vreo poza pe forum.M-am intors mai devreme din vacanta special sa ma duc pe Po 3 sau 4 zile(plec in seara asta).Sper ca la intoarcere sa postez vreo poza frumoasa :zambet: Acum am de recuperat trebuie sa citesc ce s-a scris pe forum in ultimele 2 saptamani. :ciao:

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 21. august 2012, 03:36

... Acum am de recuperat trebuie sa citesc ce s-a scris pe forum in ultimele 2 saptamani. :ciao:


:noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Traian

Oblete

Răspunsuri: 6

Membru din: 31. mai 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

15

joi, 12. iunie 2014, 20:23

Iata un somn de 83,5 kg. :pauza:

anem - poza stearsa: neconforma regulamentului.

ovidiu.U

Șalău

Răspunsuri: 323

Membru din: 6. aprilie 2014

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

16

joi, 12. iunie 2014, 22:54

Eu ma tot chinui sa pun o poza cu un somn, dar inca nu am prins niciunul (doar cativa salai si aia sub 1m :) ) si am iesit de vreo 5-6 ori :D
Poate acum in weekend :)

Somn de 83,5kg? era in lighean/copac/ sau in fata blocului?
Pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 13. iunie 2014, 08:47

Eu ma tot chinui sa pun o poza cu un somn, dar inca nu am prins niciunul (doar cativa salai si aia sub 1m :) ) si am iesit de vreo 5-6 ori :D
Poate acum in weekend :)

Somn de 83,5kg? era in lighean/copac/ sau in fata blocului?


hahahahaha ... si pozele cu salaii sunt bine-veniti ... chiar daca sunt sub 1m :rizi:

somnul era de sange si atarna agatat de nu stiu ce constructie ... format "clasic" sa zic asa, dar mai trist este ca prea putini se obosesc sa citeasca regulamentul.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Traian

Oblete

Răspunsuri: 6

Membru din: 31. mai 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 13. iunie 2014, 13:06

Salutare!
Vazusem in Regulament, insa am crezut ca doar aici se pot pune pozele in alt mod decat pe malul baltii.
Pe de alta parte un somn de 1,80 m, nu o sa il pozeze nimeni pe malul baltii si mai mult nici nu cred ca ii mai da drumul cineva.
Stima tuturor.

Tyrael

Știucă

Răspunsuri: 601

Membru din: 10. decembrie 2012

Locație: Rm Valcea

  • Scrie un mesaj privat

19

vineri, 13. iunie 2014, 13:30

Te inseli grav Traian, citeste topicurile forumului si ai sa vezi ce promovam noi aici, ai sa fi surprins cati elibereaza. Apropo, au gust mai bun aia sariti de 1.80? Se fragezesc daca stau atarnati de copaci?

Traian

Oblete

Răspunsuri: 6

Membru din: 31. mai 2014

Locație: Tulcea

  • Scrie un mesaj privat

20

vineri, 13. iunie 2014, 13:52

Am vazut ce promovati, sunt de acord cu cauza, desi eu nu fac asa intotdeauna. O parte din peste il mai si mananc si ma refer in special la crap de 2-3 kg(pt protap) si caras(prajit). OK, cand mai facem o ciorba de peste, mai punem si altceva.
Somnul nu l-am prins eu si a fost prins in carlig pentru ca asa a fost scos din Dunare si cantarit.
Cel mai mare peste prins de mine a fost un crap de 12 kg si ar mai fi si o stiuca de 5kg.
Oricum nu vreau sa creez vreo polemica pe aici.
Stima tuturor.

Subiecte asemănătoare