Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 13. august 2012, 18:48

... tricou negru scris cu rosu...


Cum se vede in poza de mai sus, scrisul pe tricouri este alb. Pestele si pescarul portocaliu. Am facut unul singur cu rosu, sa vad cum iasa, si acela l-a luat Informer. Deocamdata doar marimea M mai am negru cu portocaliu.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

luni, 13. august 2012, 23:55

Pana la urma m-am gandit si daca nu mai sunt tricouri gri(cand il voi folosi, nu prea este cazul sa fie negru, pe caldurile de la noi si stand in soare, nu?), mai bine mai astept putin, pana, eventual, mai lansam o comanda de cloncuri de la Tilo, sa iau si un TRICOU GRI SCRIS CU PORTOCALIU SI O SAPCA GRI CU SCRIS PORTOCALIU, UN CLONC EBRO 2 SI UNUL VOODOO 2. Am scris asa ca sa ramana vizibil, chiar daca se va deschide un alt topic, comanda a 4-a de cloncuri Tilo!
P.S. Daca apare pana atunci si un clonc Black Cat Carbon The Neri(al doilea model, imbunatatit fata de primul), cu atat mai bine, sa intre in aceeasi comanda!
Multumesc, sanatate si fir intins!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 14. august 2012, 07:47

Pana la urma m-am gandit si daca nu mai sunt tricouri gri(cand il voi folosi, nu prea este cazul sa fie negru, pe caldurile de la noi si stand in soare, nu?), mai bine mai astept putin, pana, eventual, mai lansam o comanda de cloncuri de la Tilo, sa iau si un TRICOU GRI SCRIS CU PORTOCALIU SI O SAPCA GRI CU SCRIS PORTOCALIU, UN CLONC EBRO 2 SI UNUL VOODOO 2. Am scris asa ca sa ramana vizibil, chiar daca se va deschide un alt topic, comanda a 4-a de cloncuri Tilo!
P.S. Daca apare pana atunci si un clonc Black Cat Carbon The Neri(al doilea model, imbunatatit fata de primul), cu atat mai bine, sa intre in aceeasi comanda!
Multumesc, sanatate si fir intins!


:bravo:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 14. august 2012, 09:34

Preiau ideea de la cineva, sper sa fie de acord majoritatea, dat fiind ca se pescuieste in tricou in perioada calda a anului, sa stabilim o culoare mai deschisa, cum este gri-ul din poza, nu negru, pentru toata lumea, sapca gri aproximativ la fel cu culoarea tricoului sau gri cum este in poza, iar pe tricou sa apara si nickname-ul cumparatorului, iar pe spate o poza alb-negru sau color cu clientul si cu o captura pe cinste! Cum ti se pare? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 14. august 2012, 09:39

Preiau ideea de la cineva, sper sa fie de acord majoritatea, dat fiind ca se pescuieste in tricou in perioada calda a anului, sa stabilim o culoare mai deschisa, cum este gri-ul din poza, nu negru, pentru toata lumea, sapca gri aproximativ la fel cu culoarea tricoului sau gri cum este in poza, iar pe tricou sa apara si nickname-ul cumparatorului, iar pe spate o poza alb-negru sau color cu clientul si cu o captura pe cinste! Cum ti se pare? :gandesc:
Asta cu ID-u` pe tricou se practica de obicei la cluburile de pescuit, mai putin la material promotional de "uz larg"... sau facem un club? :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

marți, 14. august 2012, 09:46

Am lansat ideea sa vedem daca prinde, n-ar fi nimic rau in asta, nu? Sa mai vedem ce zic colegii! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

27

marți, 14. august 2012, 09:51

Lucrurile se complica si costurile devin enorme. Nu se pre renteaza a scrie numele utilizatorilor pe tricou sau poze pe spate, dubleaza costurile de fabricare. Culoarea tricourilor, no problem.
Tricourile le-am ales cu calitate buna, insa pretul imprimeului de calitate e mai mare decit pretul tricoului.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

28

marți, 14. august 2012, 10:11

Atunci poate fi brodat nickname-ul, sau facut prin brodare si doar cusut pe tricou!? Cu poza, doar pentru doritori, desi as vrea si eu, deocamdata nu am o poza care sa poata fi pusa in evidenta asa, dar am rabdare! :gandesc: P.S. Daca este mai convenabil, se pot face si in Romania. P.P.S. Despre infiintarea unui club pescuitlasomn ce parere ai? :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

29

marți, 14. august 2012, 10:21

Salut, cusatura /brodarea costa "enorm" ca sa fie individualizat pentru fiecare persoana in parte ... in cazul unui concursuri daca platesc sponsorii e altceva( insa si ei aleg cel mai des imprimarea) :bucuros2: insa sa faci doar asa de placul tau nu e o distractie deloc ieftina ...
Daca se face logoul firmei si se imprima in 2-3 culori pe n produse atunci e altceva, dar sa faca sablon/macheta pentru fiecare e foarte costisitor..

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 14. august 2012, 10:42

La asociatia de pescari in care sunt inscris s-a dat o comanda de 50 de tricouri la o firma din Iasi, cu sigla de 10 cm, brodata, iar costul unui tricou a iesit la 40 de lei. Pe parcurs au mai aparut variante care scadeau sun 35 de lei, la care nu cred ca adaugam inca 10 lei pentru nickname, asa ca la un cost de sub 50 de lei nu cred ca este chiar asa de rau, dar asta daca se va stabili sa se dea comanda in Romania, in afara nu stiu daca iese mai ieftin, iar daca punem si transportul... :gandesc: !
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

  • Autorul acestui subiect este »Zoran«

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

31

marți, 14. august 2012, 10:51

Paaaai, cel mai simplu este, ca fiecare doritor sa-si completeze numele de nick sau poza pe spate, sau?

Despre club, ce sa zic..? Ce avantaje am avea daca ar exista un astfel de club? Sau ce ar fi de folos in asta? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

32

marți, 14. august 2012, 11:07

Despre club, ce sa zic..? Ce avantaje am avea daca ar exista un astfel de club? Sau ce ar fi de folos in asta? :gandesc:
Dupa parerea mea cluburile de pescuit isi au rostul numai daca se urmareste participarea la competitii cu cautare de sponsori si alte treburi de genul asta.
Ca sa organizezi iesiri amicale la pescuit nu-i nevoie de club, forumul facand acelasi serviciu fara batai de cap suplimentare.
Am vazut destule cluburi pana acu` unde entuziasmu` era maret in primele 1-2 luni si dupa 6 luni se alegea prafu` si pulberea. :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

33

marți, 14. august 2012, 11:07

La asociatia de pescari in care sunt inscris s-a dat o comanda de 50 de tricouri la o firma din Iasi, cu sigla de 10 cm, brodata, iar costul unui tricou a iesit la 40 de lei. Pe parcurs au mai aparut variante care scadeau sun 35 de lei, la care nu cred ca adaugam inca 10 lei pentru nickname, asa ca la un cost de sub 50 de lei nu cred ca este chiar asa de rau, dar asta daca se va stabili sa se dea comanda in Romania, in afara nu stiu daca iese mai ieftin, iar daca punem si transportul... :gandesc: !


Crearea unei machete /sablon de broderie are un pret anume in functie de caractere, complexitate si numarul de culori. Indiferent daca se face 1 tricou sau 100 programul/ matrita trebuie facut care are costul ei standard ... daca acelasi lucru se brodeaza pe 50 tricouri normal pretul acestuia se imparte in 50 si un tricou este mai ieftin decat in cazul unui lot de 20 bucati . Dar daca fiecare are numele lui pe tricou personalizat, deja trebuie atatea sabloane( programari) ... care are costuri mai faine. La 50-60 ron/bucata sunt interesat si eu sa comand cate un lot de 50 buc pentru clienti. Trimite prin MP datele de contact al firmei respective poate facem un deal ... :prieteni:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

34

marți, 14. august 2012, 11:09

Care sunt avantajele cluburilor de pescari din tara si din afara? Intalniri organizate, discutii directe, cunoasterea colegilor, partide de pescuit organizate, obtinerea unor facilitati ca grup pentru cazare, masa, sau taxe de pescuit, cand este cazul, cand se merge si cu familia, si putem cauta inca destule lucruri care ar fi utile, mai spuneti si voi cateva argumente pro, ca in contra, nu stiu, nu prea vad. Ca sa nu mai spun de faptul ca doar prin numar si uniti putem sa incercam sa dam un exemplu, putem organiza un concurs, putem organiza actiuni de ecologizare pe malul Dunarii, putem interactiona cu localnicii, putem incerca sa le deschidem ochii in legatura cu potentialul turistic al zonei, inca nu sunt multi care sa-si dea seama ca valoreaza mai mult pestele viu decat in cratita. Nu in ultimul rand, prin postarea pe site a actiunilor clubului, putem incerca sa dam un exemplu si in afara despre Romania, sa se poata vedea ca nu suntem din lumea a treia dupa cum ne considera unii, mai ales la un anumit nivel, de curand sositi in tara, ca sa ne spuna ce avem voie sau nu. :nervos:
P.S. Putem incerca promovarea pescuitului la somn pe Dunare, si mai ales in Romania, desi ma uit cu admiratie la Spania si la ce s-a intamplat pe Ebro, noi de ce nu putem sa urmam acest exemplu, desi doar partial, ca din cate am inteles, vor sa elimine somnul din lantul trofic, pentru ca nu a facut parte din acesta decat prin interventia omului, pe cand pe Dunare exista de demult!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »evergreen« (14. august 2012, 11:16)


35

marți, 14. august 2012, 11:10

Despre club, ce sa zic..? Ce avantaje am avea daca ar exista un astfel de club? Sau ce ar fi de folos in asta? :gandesc:


:idee: Daca faceti un club de "prins braconieri" sunt primul pe lista si mai aduc si vre-o 3-4 cunostinte ... :bucuros2:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

36

marți, 14. august 2012, 11:23

Greu de facut acest lucru, kzoli, parca niciodata n-au fost mai ocrotiti braconierii si alte categorii de infractori ca in ultimii ani, cu masurile„inteligente” care au afectat si organele de control, politie, etc, isi dau demisia in lant, nu mai ramane nimeni, iar pentru salariile micsorate, cine ar mai sta fara sa inchida ochii. Mai intai trebuie sa se intample doua lucruri: un cutremur la varf, care sa zguduie si protectorii&sefii braconierilor si nu numai si actiuni organizate de turism pentru pescuit, in care sa inceapa sa vina oamenii din afara, sa vada ca nu locuim in pesteri, ca avem ce oferi, din toate punctele de vedere! :bucuros:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

37

marți, 14. august 2012, 11:33

Pentru a avea un turism de pescuit eficient ar trebui sa avem in primul rand ape curate si pesti si invatat oamenii ca un peste valoraza o comoara atat timp cat e viu si inoata... incepand de la parauri de munte pana in Delta dunarii, posibilitati ar fi dar NIMENI nu vrea o schimbare, accepta tacit asta e si gata ... in alte tari se cheltuiesc sume enorme pentru a proteja raurile, la NOI cam acelasi sume sa baga conducte in locul paraurlor de munte ... pana avem destepti ca aceastia in varf nu e nici o schimbare si trist e ca oricine ar veni la conducere tot asa ar fi ...

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

38

marți, 14. august 2012, 11:41

Oricum, merita sa incerci, chiar si o schimbare, cand ai in gradina o buruiana care a crescut de face umbra in jurul ei, nu trebuie s-a mai tunzi, daca nu o smulgi de tot? Referitor la curatenie, nu-mi mai aduce aminte, eram cu cel mic in Bucuresti, in Politehnica, stateam pe o banca, in stanga si in dreapta fiecarei banci era cate un cos, dar pe perimetrul bancii era un covor de chistoace de tigara(cosurile erau din metal, care nu ia foc), ar trebui sa facem niste sesizari pe la autoritatile locale, sa incercam prin cunoscuti, mai ales ca sunt de cateva luni pe acolo, sa se adopte niste masuri drastice pentru aceste probleme, pentru ca doar asa se mai poate schimba ceva, prin pedepse, ori amenzi, ori munca in folosul comunitatii, materializata prin adunarea deseurilor, care le-ar scoate din cap sa mai arunce alta data. Legat de pescuit si turism, cred ca unul din primele lucruri care ar fi de facut este ca unul cate unul, braconierii sa devina ghizi pentru pescari, si ar fi in avantajul ambelor parti, mai ales pentru pescarii straini, dar la inceput ar trebui totul organizat, impreuna cu romani, stim noi de ce, apoi, in timp, poate se invata si localnicii si strainii unii cu altii, in asa fel incat si primii sa capete incredere si cei din urma ca nu-i mai considere buni de jumulit(sa nu spun altfel!)! Altfel, daca nu ne vom adapta, nu avem nicio sansa, dar adaptarea presupune si schimbare!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (14. august 2012, 11:52)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

39

marți, 14. august 2012, 12:10

Tot ce trebuie facut pentru inceput este sa se fure mai putin, iar pe termen mediu si lung, pentru cine are putina minte, nu se poate sa nu vada ca este mai util asa, chiar si pentru propriul castig! Apropo de pescuit, nu ai de ales intre un numar limitat de momeli, aproape toate cunoscute, nu se schimba una cu alta, in functie de context, nu poti sa mergi doar cu una spunand ca oricum nu va trage pestele, orice ai pune in ac, nu? Cum ar fi sa nu mai mergi la pescuit daca nu a tras pestele de cateva ori la rand? :ochi:
OK, am deviat destul de la topic, desi nu este complet pe langa subiect, are legatura cu motivele pentru care se poate infiinta un club, acum revenind la oile noastre, la tricouri, spuneti-va parerile, cata vreme mai puteti - glumeam :ochi: - sa ne hotaram cum procedam, sa facem, eventual, o iesire si cu familiie, sa ne adunam mai multi, sa avem si tricourile! Cu putin noroc, pana la sfarsitul lunii poate le avem, dar asta daca ne miscam rapid si hotaram cine, cum si unde!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (17. august 2012, 00:32)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

40

vineri, 17. august 2012, 00:42

La asociatia de pescari in care sunt inscris s-a dat o comanda de 50 de tricouri la o firma din Iasi, cu sigla de 10 cm, brodata, iar costul unui tricou a iesit la 40 de lei. Pe parcurs au mai aparut variante care scadeau sun 35 de lei, la care nu cred ca adaugam inca 10 lei pentru nickname, asa ca la un cost de sub 50 de lei nu cred ca este chiar asa de rau, dar asta daca se va stabili sa se dea comanda in Romania, in afara nu stiu daca iese mai ieftin, iar daca punem si transportul... :gandesc: !


Crearea unei machete /sablon de broderie are un pret anume in functie de caractere, complexitate si numarul de culori. Indiferent daca se face 1 tricou sau 100 programul/ matrita trebuie facut care are costul ei standard ... daca acelasi lucru se brodeaza pe 50 tricouri normal pretul acestuia se imparte in 50 si un tricou este mai ieftin decat in cazul unui lot de 20 bucati . Dar daca fiecare are numele lui pe tricou personalizat, deja trebuie atatea sabloane( programari) ... care are costuri mai faine. La 50-60 ron/bucata sunt interesat si eu sa comand cate un lot de 50 buc pentru clienti. Trimite prin MP datele de contact al firmei respective poate facem un deal ... :prieteni:


Astept raspuns de la un coleg de asociatie care s-a ocupat de organizarea comenzii pentru tricouri, apoi iti trimit informatiile pe care le aflu! Fir intins!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Subiecte asemănătoare