Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

21

luni, 29. iulie 2013, 23:37

Cursor-ul nu a prins decat bibanul ala. Dar cum pestii nu se bagau la nimic nu cred ca e relevanta treaba.
Avatii au ajuns pe Loara si afluenti de cam 4 ani. Se prind tot mai des si tot mai mari. Deci avatul a ajuns pana la Atlantic.
Pe Sena nu s-a prins inca avat. Sunt insa sigur ca unii l-au introdus in Marne, un afluent al Senei. Deci in cativa ani prindem avati si pe Sena. :bucuros2:

Maine continui povestirile. Caldurile mari s-au dus, la fel si luna plina, pestii sunt ceva mai activi. Apa foarte mare fata de anii trecuti in acelasi sezon. Mai am o zi-doua de pescuit intens. Sper sa nu le ratez. Dupa aia ies pe Sena weekendul, la somn. :bucuros:

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

22

marți, 30. iulie 2013, 10:59

Dupa ce a plecat Scarab am facut doua zile pauza dupa care am iesit o zi cu nea Daniel, un tip caruia ii inchiriam casa pentru vacanta acum 20 de ani, ne-am imprietenit, asa ca mai facem o partida de pescuit din cand in cand. El nu pescuieste decat albitura cu nepotii, si iese numai o data pe an cu mine la naluci, cu toate ca are barca, motor etc.
Am prins un clean si un mic biban. Din pacate el a facut pozele cu telefonul, si probabil ca le voi primi la calendele grecesti, nu ca nu ar vrea Daniel sa le trimita, dar trebuie sa-i arate fiica cum merge calculatorul.
Asa ca dupa inca doua zile de scaldat, am iesit duminica cu ficiorul cel mare care venise sa ne faca o vizita de 4 zile.

O frumoasa dimineata de vara ne-a gasit dusi la vale :



Primul lanseu si iata :



Nici dupa 20 de metri :



Hopa, parca sunt mai activi pestii.
Ficiorul nu vrea sa se dea batut si incepe si el :



Si ca sa nu ma las prins :



Precizez ca nu am facut poze cu clenii minusculi care ataca naluci cat ei.

La pranz am luat obiceiul sa beau un rosé rece stand in apa pana la gat :



Dupa amiaza nu au mai intrat decat pitici :





O zi destul de placuta cu toate ca pestii mari se lasa asteptati. :noroc:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

23

marți, 30. iulie 2013, 14:40

Tudor, nu ne dai şi nouă puţin din liniştea de acolo?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

24

marți, 30. iulie 2013, 17:20

La pranz am luat obiceiul sa beau un rosé rece stand in apa pana la gat :


O zi intradevar placuta, merci ca o impartasesti si noua! Tudor, asta vom incerca si noi la Mraconia si ne vom gandi la tine :noroc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

25

marți, 30. iulie 2013, 18:53

Ma voi gandi si eu la voi. Poate puneti niste poze. :noroc:

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

26

luni, 13. iulie 2015, 15:56

Iata-ma din nou pe Vienne. Sunt in vacanta de 9 zile. La inceput au fost niste calduri pana la 40°. Apa e foarte mica anul asta ceea ce face navigatia anevoioasa. Chiar cu motorasul meu de 2,5 cai sunt locuri unde nu pot trece. Trebuie sa cobor dn barca si s-o trag dupa mine. Nu a mai plouat cam de o luna sau poate mai mult.
Pescuitul este foarte dificil. Apa fiind limpede vezi pestii pe sub copaci dar nu reactioneaza la nimic. Doar avatii isi fac de cap dar nu vor prea des naluci.
In prima zi am prins un biban si un clean cand ma scaldam. Am lansat cu apa pana la brau si au binevoit sa traga. Poze ba caci eram in slip, singurul accesoriu fiind lanseta. Am iesit cu barca zilele urmatoare si am dat gherla dupa gherla. Vineri au venit cei trei fii sa petreaca week-endul cu noi. Am fost deci doua zile la peste cu fiul cel mare, Paul.
Rezultate slabe.



Doi bibani ca asta sambata pentru el iar eu nimic.

Duminica un bibi el :



Eu am prns o stiuca dar nu am poza caci a inghitit woblerul pana in stomac si ca sa n-o ranesc prea tare am taiat voblerul langa ancora din coada si i-am dat drumul asa. Operatia cu taiatul a durat foarte putina vreme caci sunt bine echipat. Am preferat sa nu mai lungesc pelteaua si cu pozele mai ales ca nu era un trofeu. Sper sa traiasca.
Mai la vale unde e un curent ceva mai puternic la pocnit in popper o surpriza placuta :



Pe mine nu m-a mai pocnit nimic asa ca m-am dus sa-mi innec amarul cu niste beri. Daca ar putea veni o ploaie buna si sa se ridice nivelul cu 10 cm ar fi nemaipomenit.

Pe curand.

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

27

vineri, 24. iulie 2015, 14:26

Am ajuns la sfarsitul vacantei si tot nu a plouat. Apa din ce in ce mai scazuta iar pestii inactivi. Bancuri de bibani frumosi se vad peste tot si nu musca nici unul. Ne uitam unii la altii. Vremea cam asta a fost tot timpul :





A venit si Scarab si am facut trei zile de pescuit impreuna. Una dintre zile a fost mai nouroasa si am prins si eu ceva mai consistent :



Avea 8lbs pe grip. Mai mare ca al ficiorului. :bucuros2:

Scarab si-a incercat noua achzitie :







Eu am rupt o piesa care permite motorului electric sa fie pus pe orizontala si am facut praf si elicea motorului termic. Asta din cauza apei foarte mici. :doarecapu:
Somn nici vorba in timpul zilei. Si noaptea e interzis pescuitul iar eu prefer sa dorm.

Luni iarasi la puscaria numita serviciu.


anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

28

vineri, 24. iulie 2015, 19:47

misto poza cu puscaria :rizi: ... serviciu usor :rizi:

vad ca apar tot mai des avati prin pozele tale ... maine-poimaine ii vei pescui si pe raul de acasa ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Nemo

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 6. noiembrie 2014

Locație: Le Cannet, France

  • Scrie un mesaj privat

29

vineri, 24. iulie 2015, 22:31

Frumos concediu, chiar daca pestii nu au fost prea cooperanti. :ochi:
Iar ultima poza face toti banii... :rizi:


Maine dimineata plec si eu cu familia la Serre Poncon, sa speram ca mai sus, spre munte, pestii vor manifesta mai multa bunavointa. Impresii si imagini peste o saptamana, o sa incerc sa fac un topic cu lacurile de aici, din sud, in caz ca ajunge cineva prin zona, sa aiba un minim de informatii.

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

30

vineri, 24. iulie 2015, 23:06

La Serre Ponçon mi se intampla sa visez. Am fost pe vremuri la ski in regiune dar la pescuit ba. Astept raportul cu nerabdare. :bravo:

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

31

vineri, 24. iulie 2015, 23:08

Asa e Anem. Avatii migreaza spre vest. Se prind pe un afluent al Senei de anul trecut. In curand imi vor bate la usa. :bucuros2:

Subiecte asemănătoare