Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 9. august 2012, 14:35

Vienne

Profit de faptul ca functioneaza net-ul ca sa pun niste poze. Nu cu somni caci nu am prins de cand sunt in vacanta. Dar nici nu am pescuit. Am vazut mai multi ascunsi pe sub copaci sau alge dar ziua nu musca. Apa e destul de mica si limpede pe aici. Ar trebui sa pescuiesc la geamandura noaptea. Dar noaptea eu dorm.

Unul dintre fii cu clean, avat si caracalina :







Si eu cu niste capturi :







Pescuitiul il facem numai cu naluci de suprafata, spectacolul e sublim. Ma enerveaza faptul ca eu nu am prins in viata mea avat.A aparut pe raul asta de numai trei ani si sunt inca rari. Fiul meu, care pescuieste, in medie, o zi pe an a prins avatul de mai sus (2kg) la al doilea lanseu.
Da tot prind eu unul pana la sfarsitul vacantelor.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 9. august 2012, 17:12

:salut: ,
f frumos Tudor! :apl:
Sa sti ca te invidiez, atat pt pesti cit si pt fiul pescar! Eu n-am avut noroc de asta...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 9. august 2012, 18:45

Fiul pescar ? Am spus ca pescuieste cam o zi pe an. Anul asta au fost doua. Probabil ca o sa-l mai vad la pescuit la anul daca vine un week-end pe unde vom fi in vacanta.
M-am intors de la scaldat. Luasem cu mine si o lanseta + naluci. Era o bulboana nu departe de locul de scaldat. Tot sarea ceva acolo. Am pus un Sammy65 (Lucky craft) si am prins primul meu avat. :bucuros2: Ca cel al fiului. Aparat nu aveam asa ca trebuie sa ma credeti pe cuvant.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 9. august 2012, 18:47


Fiul pescar ? Am spus ca pescuieste cam o zi pe an. Anul asta au fost doua. Probabil ca o sa-l mai vad la pescuit la anul daca vine un week-end pe unde vom fi in vacanta.


E mai mult decit deloc :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

5

joi, 9. august 2012, 19:38

felicitari Tudor,
ti-ai facut damblaua cu avatii, dar clenocii aia sunt cu adevarat magnifici :buaaaah:

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 9. august 2012, 19:50

O sa va mai pun. Ies maine si voi deriva cam 20km cu barca. O sa fie insa caldura. 31° dar cand mi-e cald opresc barca si fac un plonjon. Din pacate voi fi singur.

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 16. august 2012, 10:06

Pestele trage destul de bine de cand am ajuns pe locul de vacanta. Cleni, bibani si marle. Ieri dupa masa dadeam dupa stiuca cu lanseta de baitcasting usoara si mi-a venit asta :



Mi-a rupt lanseta dar nu e grav. Mai grav e ca nu-mi mai functioneaza sistemul de racire a motorului termic. Azi dupa masa voi face doar un parcurs mic numai cu motorul electric. Plec acasa sambata dimineata si nu mai am timp sa gasesc pe cineva care sa repare aici in regiune.

O poza tot de ieri cu fiul cel mai tanar si un clean prins la popper.


tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

8

miercuri, 17. iulie 2013, 15:41

De duminica sunt din nou pe raul meu preferat. Am facut doua mici iesiri, dupa masa, luni si marti. Caldura prea mare. Trebuie sa ne scaldam in fiecare ora.
Luni dupa masa m-am incapatanat sa dau cu o broasca dupa stiuca. Broasca trece prin toata vegetatia fara sa se agate. Am avut 4 atacuri dar nici in stiuci nu s-a agatat. Ficiorul cel mic care era cu mine a dat cu un peste cu elicie si a prins doi bibi frumusei :



Ieri ne-am dus din nou pe un sector in amonte. La primul lanseu imi vine asta pe un Sammy 65 :



Dupa care trecem pe deasupra acestui individ :





Avea mai mult de doi metri. Parca dormea pe o parte. Nu cunosc cauza decesului caci nu avea rani aparente.

Mai coboram 20m si imi vine asta tot pe Sammy :



Dupa asta urmeaza o pauza de cam o ora si vine zebratul asta pe un peste cu elicie :



Juniorul a prins si el niste bibi insa nu a mai vrut sa fie fotografiat caci ieri in timpul pozelor a reusit sa-si bage un carlig in deget. :rizi:

Dupa aia ne-am dus la scaldat. Asta vom face si acum ca e prea cald de pescuit. :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

9

miercuri, 17. iulie 2013, 15:47

frumos frumos Tudor ... concediu placut in continuare si mai asteptam poze cand gasesti ceva timp care sa il dedici net-ului ...

ps: ciudata treaba cu somnul ... trebuia sa il tragi afara din apa si sa iti faci o poza cu el :rizi:, eventual ii bagai un vobler in gura :ochi:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

10

miercuri, 17. iulie 2013, 15:57

Foarte frumos Tudor, astept si eu cu nerabdare sa merg in concediu.Curioasa treaba cu somnul de peste 2 metri :gandesc:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

miercuri, 17. iulie 2013, 15:58

:apl: Felicitari Tudor si Junioru', da vad ca aveti pesti acolo, nu gluma! :buaaaah:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

12

miercuri, 17. iulie 2013, 16:17


ps: ciudata treaba cu somnul ... trebuia sa il tragi afara din apa si sa iti faci o poza cu el :rizi:, eventual ii bagai un vobler in gura :ochi:


Mersi Anem de link, acum inteleg :rizi:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

13

miercuri, 17. iulie 2013, 19:25

Multumim Tudor, grozave poze, numele mi-a adus aminte de riul Bienne din Jura unde mai ca treceai apa fara sa te uzi pe picioare , numai calcind pe pastravi..
:ciao:

  • »DanDeRomania« a fost blocat

Răspunsuri: 17

Membru din: 12. iulie 2013

Locație: Bucuresti

Profesia: OAIA NEAGRA

  • Scrie un mesaj privat

14

miercuri, 17. iulie 2013, 19:32

Minunate partide! :apl: Felicitari! Presupun ca au foti eliberati toti purtatorii de leucemie ...
Avea mai mult de doi metri. Parca dormea pe o parte. Nu cunosc cauza decesului caci nu avea rani aparente.
Dar cu asta ce s-a intamplat? :ochi:

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 17. iulie 2013, 19:42

Purtatorii de leucemie innoata in continuare. Sa poarte ei leucemia mai departe si eu sa raman cu amintirile. Iar maine, alti colegi pescari, se vor bucura la drill-ul oferit de acesti pesti si de copiii lor. Lucru greu de realizat cu pesti morti. :drac:

Despre somn nu stiu ce sa zic ca nu l-am dus la autopsie.Se poate sa fi fost capturat si chiar daca i s-a dat drumul, sa fi facut infarct. Se intampla. Unii ii manipuleaza cam nasol si iar mor dupa aia. Pe aici nu pastreaza nimeni un asemenea somn ca sa-l duca acasa. Nu ar sti ce sa faca cu el. Asa ca li se da drumul, dupa ce au fost tratati mai bine sau mai rau, in functie de IQ-ul pescarului care i-a capturat.

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 17. iulie 2013, 19:53

Multumim Tudor, grozave poze, numele mi-a adus aminte de riul Bienne din Jura unde mai ca treceai apa fara sa te uzi pe picioare , numai calcind pe pastravi..
:ciao:


Am fost in vacanta si-n Jura in 2008 si 2009. In 2008 cu Porta Bote si 2009 cu Carolina skiff pe lacul Vouglans. O placere, locuri de vis. Dar pescuitul tare a fost in 2008 cand am dus pe lac si nevasta si toti copiii iar toti prindeau in disperare bibani care urmareau orice aruncai. Nu trebuia o tehnica. Numai la salai, stiuci si bibani mari trebuia ceva experienta.

rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 17. iulie 2013, 20:17

frumos de tot Tudor.iti multumesc ca le impartasesti cu noi. :bravo:

Adi

Șalău

Răspunsuri: 378

Membru din: 14. iulie 2012

Locație: Stuttgart

  • Scrie un mesaj privat

18

sâmbătă, 20. iulie 2013, 11:07

Multumim Tudor, grozave poze, numele mi-a adus aminte de riul Bienne din Jura unde mai ca treceai apa fara sa te uzi pe picioare , numai calcind pe pastravi..
:ciao:


Am fost in vacanta si-n Jura in 2008 si 2009. In 2008 cu Porta Bote si 2009 cu Carolina skiff pe lacul Vouglans. O placere, locuri de vis. Dar pescuitul tare a fost in 2008 cand am dus pe lac si nevasta si toti copiii iar toti prindeau in disperare bibani care urmareau orice aruncai. Nu trebuia o tehnica. Numai la salai, stiuci si bibani mari trebuia ceva experienta.



Da Lac de Vouglans e un vis , dar si riurile din jur , noi am stat la un camping la Lac du Chalain o saptamina si apoi ne-am mutat la un chalet linga Morez, asa am ajuns la Bienne.
Cel mai mult m-a impresionat cum erai tratat cind vedeau ca esti pescar, eu personal nu am pescuit in lac du Vouglans, fiind cu familia am mai facut si alte activitati..

Stima
Fir intins!

tudor

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »tudor«

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

19

luni, 29. iulie 2013, 19:06

Gata trebuie sa povestesc ce a mai urmat caci de mult nu am mai scris.
Deci pe 20-21-22 iulie a venit prietenul Scarab sa pescuim trei zile impreuna. Asta e o traditie care nu a fost respectata anul trecut din cauza ca a devenit tata in momentul vacantelor.
Scarab ajunsese la mine la 10h30 dimineata asa ca am ajuns pe apa abia pe la 11h30.
Se facuse cald de tot insa imediat ce am pus barca la apa, pe un peste cu elice, a atacat o stiucana chiar langa barca. Nici nu ma mai asteptam sa am atac si am fost atat de surprins incat i-am scos naluca din gura inainte sa se intepe. Greseala de incepator. Pacat ca nu degeba m-a speriat cumatra caci avea intre 90cm si 1m.
Imediat dupa asta intra sora cea mica :



Am mai prins dupa aia un bibanel si gata. Scarab a prins mai multi pesti ca mine dar toti minusculi si a refuzat pozele.
A doua zi trebuia sa asteptam sa se deschida magazinele alimentare, la 9, asa ca numai la 10 am ajuns pe apa. Se anuntau temperatri de peste 35° si eram pregatiti sa facem mai mult baie. Pescuiam doua barci, alti doi colegi din asociatia mea erau pe rau de la ora 6. Cand ne-am intalnit prinsesera 6 pesti dintre care un somnic de 1m20 la vobler, initial crezusera ca au dat de o stiuca mai imbracata.
Scarab incerca sa prinda ceva cu o noua naluca asa ca insista cu aia. Reuseste dupa o juma de ora sa prinda un bibi frumusel :





Caldura se facuse zapusitoare asa ca ne-am oprit pe o plaje sa facem baie, sa mancam si sa bem ceva.
Si iarasi pe rau la vale.

Trecem si prin fata castelului din oraselul Chinon.





Si tot la vale pentru ca mai sunt 10km de facut pana la locul unde ne asteapta o masina.
Caldura finnd innabusitoare eu am stat mai mult in apa ca un hipopotam, numai cu narile pe afara. Ajunsi in fine la masina, fara activitate pesteasca dupa nalucile noastre, ii spun lui Scarab sa lanseze langa un mic baraj unde se acelereaza curentul si unde am prins si eu si colegii avati de mai multe ori. Lanseaza un Sammy 65 si iata-l.



Era fericit pentru primul lui avat.

A treia zi pe la 9 eram pe apa. Pe un sector foarte in amonte, sector unde nu sunt nici caiace, nici pescari, nimeni. Caldura urma sa fie si mai mare cu trei grade. Si asa a fost. De data asta plojeam din barca la fiecare 200m.



Mai beam si cate un pahar cu ceva rece din cand in cand. :noroc:
Am facut un plonjean si cu ochelarii de soare pe nas, si au profitat ca sa-si ia independenta. Noroc aveam si de reserva.

Ajunsi la masina fara sa se intample nimic profitam ca era acolo un pod unde se acelereaza curentul tare de tot. Scarab pune un micro spinner bait sperand sa insele un bibanel. Si inseala pe asta :



Si asa s-au incheiat cele trei zile de pescuit cu Scarab. Saracul nu prea a avut noroc cu conditiile.
In zilele urmatoare a mai scazut temperatura. In curand vine si raportul. :noroc:

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

20

luni, 29. iulie 2013, 20:57

da, e clar ca v-ati distrat :apl: chiar daca pestii poate nu s-au ridicat la nivelul asteptarilor ...

si aici sunt niste calduri de te inebunesc, chestie care se simte si in randul pestilor din pacate.

ps: in afara de biban, ati mai prins ceva cu Cursor-ul ala de la Molix?
ps: vad ca apar ceva avati tot mai des prin poze. au ajuns si pe Sena sau nu inca?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare