Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 9. august 2012, 13:18

punerea firului pe tambur..!!!!!

am cautat si nu am vazut nici un subiect despre punerea firului pe tambur...stiu ca o sa imi ziceti ca ma duc la un magazin de specialitate si imi bobineaza ei tamburul , dar eu as vrea sa imi pun firul personal acasa deoarece am inteles ca nu e chiar asa indicat cu acele masinarii...ma poate ajuta cineva cu un sfat cum sa pun firul textil pe tambur?.....multumesc
:prieteni: :noroc:

Răspunsuri: 396

Membru din: 24. iunie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: economist

  • Scrie un mesaj privat

2

joi, 9. august 2012, 13:32

salut,
bagi firul printr-un inel de la bat dupa care ii faci nod pe tambur rola dupa care tragi o pui intr-o galeata cu apa.
eu asa am procedat si cu monofilament si cu textil
:salut:

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

3

joi, 9. august 2012, 13:51

multumes....dar firul trebuie sa il fac sa stea cat de cat tensionat ......

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

4

joi, 9. august 2012, 14:10

eu il tin tensionat intre degete, in rest las mulineta sa aseze ea firul in x ca deh, stie :D
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

tudor

Super Moderator

Răspunsuri: 1 247

Membru din: 27. februarie 2012

Locație: Saint Cloud, France

Profesia: Catfish angler

  • Scrie un mesaj privat

5

joi, 9. august 2012, 14:13

Textilul are tendinta sa alunece pe bobina chiar daca-l pui tensionat. Asa ca pune la inceput 2-3m de mono, legi textilul de el si gata.

Răspunsuri: 170

Membru din: 12. iulie 2012

Locație: Clisura Dunarii

Profesia: Pescar

  • Scrie un mesaj privat

6

joi, 9. august 2012, 14:51

pai prinderea o fac cu nod "lat" peste care trec banda adeziva ce vine cu power pro-ul si nu mai luneca deloc ;)
http://www.smartfishing.info

"It's nice to be important, but it's more important to be nice"

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

7

joi, 9. august 2012, 16:12

Pui scoci dublu adeziv pe tambur, faci nod si bobinezi. Eu am luat o bucatica de piele, am prins firul cu bucata de piele intre aratator si degetul mare si am strans tare. Firul il treci prin primul inel de la bat iar cand mulinezi tii mana in partea dinspre varf a inelului si trebuie sa simti ca merge putin mai greu mulineta.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

8

joi, 9. august 2012, 17:09

Si eu imi pun singur, pt ca cei de la magazin nu-si solicita masinaria la forte mari.
Pun pe tambur banda izo cu lipici pe ambele fete, imi chem prietenul la o bere si sa ma ajute sa tina tamburul, si trag firul pe mulineta sub tensiune maxim posibila muschilor mei. Atat de tare pina imi pica bratul... pt a intra cit mai mult fir pe tambur :zambet:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

joi, 9. august 2012, 17:42

Si eu imi pun singur, pt ca cei de la magazin nu-si solicita masinaria la forte mari.
Pun pe tambur banda izo cu lipici pe ambele fete, imi chem prietenul la o bere si sa ma ajute sa tina tamburul, si trag firul pe mulineta sub tensiune maxim posibila muschilor mei. Atat de tare pina imi pica bratul... pt a intra cit mai mult fir pe tambur :zambet:
Pai si dup`aia cand ai o ratare la 150m si recuperezi montura normal, cum iti mai intra? :P :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

joi, 9. august 2012, 17:52

Intra... :nunteleg:
Si daca trag la 200 de metri firul, tot mai intra. Probabil pt ca este ud!?
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »landshut«

Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

11

joi, 9. august 2012, 18:23

am incercat eu singur sa il pun dar nu prea mi-a reusit...acum ce sa mai fac....probabil daca il punea altcineva care stia mai bine intra cu cel putin 20-30m mai mult..oricum nu cred ca voi avea nevoie sau mai bine zis nu sper ca voi avea nevoie de mai mult fir...

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

12

marți, 18. iunie 2013, 15:18

Am pus zilele trecute fir pe o mulinetă şi am încercat o soluţie nouă. Am tăiat o panglică din cameră de bicicletă subţire, lată de 5mm şi lungă de aproximativ 30cm, am matisat-o pe tambur astfel încât să acopere complet tamburul după care i-am lipit capătul cu bandă de izolat (nu am tensionat foarte tare când am matisat) ,am făcut nod dublu cu ochi la fir şi am trecut firul prin ochi formând un laţ pe care l-am băgat pe tambur astfel poziţionat ca atunci când mulinezi să se strângă, după care am încărcat firul. Cauciucul împiedică alunecarea şi, în cazul în care tamburul se încălzeşte din cauza frânei, firul va fi mai protejat.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

13

marți, 18. iunie 2013, 15:28

în cazul în care tamburul se încălzeşte din cauza frânei, firul va fi mai protejat.
Te pregatesti pentru balauri, a? :ochi:
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

mane81

Știucă

Răspunsuri: 1 433

Membru din: 15. aprilie 2012

Locație: Romania Rm Valcea-Italia Modena

  • Scrie un mesaj privat

14

marți, 18. iunie 2013, 16:18

Si eu imi pun singur, pt ca cei de la magazin nu-si solicita masinaria la forte mari.
Pun pe tambur banda izo cu lipici pe ambele fete, imi chem prietenul la o bere si sa ma ajute sa tina tamburul, si trag firul pe mulineta sub tensiune maxim posibila muschilor mei. Atat de tare pina imi pica bratul... pt a intra cit mai mult fir pe tambur :zambet:
Pai si dup`aia cand ai o ratare la 150m si recuperezi montura normal, cum iti mai intra? :P :)


Am pus si eu pe mulinetele de stationar firul asa sub tensiune maxima si de intrat inapoi cand recuperezi pe balta firul pe tambur intra fara probleme numai ca nu se aseaza la fel cum l-am pus eu acasa, problema am intampinat-o la ulterioarele lansari cand am facut peruci foarte des si usor usor am mai renuntat :doarecapu: la 10, 20 de metri de fir.Acum nu mai fac peruci, poate am exagerat si am pus prea mult fir de prima data :gandesc:

Am pus zilele trecute fir pe o mulinetă şi am încercat o soluţie nouă. Am tăiat o panglică din cameră de bicicletă subţire, lată de 5mm şi lungă de aproximativ 30cm, am matisat-o pe tambur astfel încât să acopere complet tamburul după care i-am lipit capătul cu bandă de izolat (nu am tensionat foarte tare când am matisat) ,am făcut nod dublu cu ochi la fir şi am trecut firul prin ochi formând un laţ pe care l-am băgat pe tambur astfel poziţionat ca atunci când mulinezi să se strângă, după care am încărcat firul. Cauciucul împiedică alunecarea şi, în cazul în care tamburul se încălzeşte din cauza frânei, firul va fi mai protejat.


Si eu folosesc camera de bicicleta si pana acum sunt multumit :bravo:

mark

Biban

Răspunsuri: 140

Membru din: 13. mai 2012

Locație: Lugoj

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

15

marți, 18. iunie 2013, 20:01

Eu procedez ca Zoran,adica folosesc o persoana care tine rola stransa si apoi mulinez cat mai tensionat dar fara sa-mi pice bratul.Nu am avut probleme la recuperare sa nu mai intre firul pe tambur desi am plantat la Mures pe malul opus la cca 100 m.