Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

1

duminică, 5. august 2012, 07:58

Plumbi pentru pescuit la Clonc

ce fel de plumbi folositi la pescuitul din barca cu cloncul?
ce model si cum ii procurati, magazin sau manufacturat?
deocamdata eu folosesc niste plumbi tip tigara de 110-130gr, cumparati(destul de scumpi), insa am o problema la ei, mai precis nu stiu cum sa ii invelesc, imbrac in plastic ceva.
am incercat sa ii invelesc in diverse plastice gen caracatita, dar am observat ca somnul (somnul mic) este mai interesat de plasticul acela decat de momeala.
am citit tot pe forum ca nu este bine sa pescuiesti cu plumbul gol, fuge somnul, asadar cum si in ce fel va procurati sau manufacturati plumbii pentru pescuitul la clonc?
cum si in ce ii imbracati, inveliti?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

2

duminică, 5. august 2012, 09:15

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:16)


3

duminică, 5. august 2012, 09:33

Eugene, multumesc mult pt raspuns.
stiu ca se toarna greu din cauza acelei sarme de pe mijloc, iar matrita pt plumbi tigara nu am gasit pe nicaieri deocamdata.
eu am observat pe propia piele ca plumbul cu floace pe el atrage somnul mic dar nu il face sa muste din momeala, ba din contra.
eu folosesc fir monofilament de 0.50 / 35kg, un T Force si este suficient pt moment la ce pesti am prins
plumbul are doar 100 - 130gr fiindca nu am curent atat de mare
ca prezentare a momelii.............aici as avea de intrebat pentru ca vad ca nimeni nu povesteste de asta - eu am mentinut momeala la 1.5-2m deasupra fundului, dar habar nu am daca este bine sau gresit, deocamdata am prins, dar e dreapt numai moace nu mai mari de 3kg.
nu am folosit zornaitoare pana acuma la montura pt clonc, oare este eficienta?? am cateva facute cadou de Zoran (multumesc inca odata) si as putea sa folosesc.
montura corect realizata??
la ce te referi?
montura mea pe care o fac este in felul urmator: - carlig + ancora, legate la 2-3cm una de alta, primul carligul si apoi ancora pe fir in sus - folosesc un fir textil primit de la cineva dar care nu este dedicat pescuitului insa isi face treaba - inaintasul acesta nu are mai mult de 25-30cm,
inaintasul il leg de un vartej cu rulment, foarte solid, pe firul principal bag plumbul pe care il las culisant, pun o margea de cauciuc in asa fel incat plumbul sa nu stea pe nod si leg firul de vartejul cu montura
asta este tot - gresesc undeva?

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

duminică, 5. august 2012, 15:38

xxx

Acest răspuns a fost de 2 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:16)


Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

5

duminică, 5. august 2012, 15:50

:prieteni: Salut eu inca nu am dat la clonc dar duminica ce vine va fi prima zi la pescuitul la clonc.......montura mea pentru clonc e astfel: pe un forfac de 1m am pus un carlig apoi la 10-15 cm plumbul tip tigare care are o imbracaminte de caracatita....in cap un vartez de 150 kg si pe fir o carabina tot de 150 kg.....din cate am vazut si din cate am citit pe net (am mai zis nu am pescuit niciodata la clonc) sper ca e o montura corecta /.......daca am gresit undeva rog pe cei care au mai multa experienta sa ma corecteze....multumesc....

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

duminică, 5. august 2012, 16:00

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:16)


Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

duminică, 5. august 2012, 16:13

Am uitat sa mai specific ca deasupra de plumb am o zornaitoare........deabea astept sa ies la pescuit duminica..!!! :pescuit:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

8

duminică, 5. august 2012, 16:26

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:16)


Răspunsuri: 129

Membru din: 19. iunie 2012

Locație: Landshut-Germania Filiasi-Romania

  • Scrie un mesaj privat

9

duminică, 5. august 2012, 16:29

corect asa este....degeaba ai tot felul de momeli si de monturi cat mai sofisticate daca nu e noroc ...... :pescuit: