Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 4. august 2012, 11:15

Viermele de salcie

Zilele trecute a intrat cineva pe forum cu o oferta pentru viermii de salcie(din Cluj, cu 3-4,5 lei bucata, minim 80 buc/comanda), dar nu mai gasesc postarea, daca este vreun alt topic, desi m-am uitat, se poate muta postarea mea. Sa incepem, deci, un nou topic legat de ceea ce considera unii drept una din cele mai atractive momel pentru somn, viermele de salcie. Am inteles ca se poate gasi la magazinul de langa sensul giratoriu din Tulcea, am mai auzit in urma cu vreo 2 ani ca se putea gasi in Ghencea, probabil la unul din cele 3 magazine cunoscute, daca mai stie cineva alte locuri unde se pot gasi acesti viermi. Daca cineva a folosit, sau foloseste, poate sa posteze eventual poze cu momeala, cum arata in ac, sau deasupra acului, si orice alta informatie despre acest subiect!
P.S. DIn cautarile mele pe net, n-am gasit informatii despre vanzarea viermilor de salcie, dupa cum acum ceva timp cand am inceput sa ma documentez despre cloncuri, era aceeasi situatie, dupa care au inceput sa se raspandeasca detaliile, cum era si normal.
P.P.S. Ma gandesc la cumparare pentru cazul cand nu ajung sa caut personal cateva salcii batrane, ca sa vad daca reusesc sa scot si ceva momeli de sub scoarta lor!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

2

sâmbătă, 4. august 2012, 11:33

salut evergreen ... pentru a nu se creea haos subiectul ala cu viermii de salcie l-am mutat eu la sectiunea PIATA unde se baga la vanzare chestii ... Il gasesti aici:

Viermi de salcie

numai bine ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

sâmbătă, 4. august 2012, 19:37

OK, am inteles!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

4

luni, 6. august 2012, 14:55

Salut, Anem, chiar daca exista repere legate de costuri, nu era intentia mea de a face reclama sau de a vinde aceasta momeala, ci doar sa aflu/aflam mai multe lucruri despre acesti viermi si despre cum pot fi gasiti, cumparati, despre rezultatele care se obtin folosindu-i. :ochi: Acum, de exemplu, am luat la puricat magazinele si am gasit in Ghencea la Startfishing se pot comanda viermi de salcie la 1,5 lei buc, iar ca dimensiuni, mi s-a spus ca sunt intre grosimea unui creion si a degetului mic de la mana, deci par in regula, spre dimensiunea maxima! :bucuros2: Fac inca o data precizarea ca dupa cat de mult am cautat ceva anume, sper sa las in urma un drum putin mai usor si mai batatorit pentru altii care nu reusesc sa gaseasca unul din reperele pe care le-am cautat cu rezultate pozitive eu! :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

5

luni, 6. august 2012, 15:11

Salut, Anem, chiar daca exista repere legate de costuri, nu era intentia mea de a face reclama sau de a vinde aceasta momeala, ci doar sa aflu/aflam mai multe lucruri despre acesti viermi si despre cum pot fi gasiti, cumparati, despre rezultatele care se obtin folosindu-i. :ochi: [.....]


evergreen, cand am mutat subiectul in sectiunea PIATA l-am mutat doar in ideea de a fi mai usor de gasit. adica in cazul in care cineva cauta ceva de cumparat intra direct acolo in loc sa caute pe tot forumul. motivul nu a fost sub nici o forma ca ar fi nu stiu ce reclama sau chestii de genul asta :bravo: ... la fel cum nu am nici cel mai mic gand ca pe tine te-ar interesa sa faci reclama :prieteni:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 6. august 2012, 16:10

OK, am inteles, nicio problema!! :prieteni: :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

7

vineri, 19. aprilie 2013, 07:55

Dati-mi voie sa reactivez acest topic, avand in vedere ca este vorba de o momeala pe care noi, pescarii o cautam la MOMELI.
Am sa atasez o fotografie cu specific; mentionez ca toate fotografiile pe care le atasez fac parte din arhiva personala! :ochi:
»iku« a adaugat urmatoarele poze:
  • iku vs1.jpg
  • iku vs2.jpg

diccosmin

Șalău

Răspunsuri: 211

Membru din: 6. decembrie 2012

Locație: Sibiu

Profesia: Inginer

  • Scrie un mesaj privat

8

vineri, 19. aprilie 2013, 08:43

Ar fi util daca cunoscatorii ar oferi mai multe informatii despre utilizarea si pastrarea acestor viermi.
Cum se agata in carlig? (cap, coada, burta...)
Ce fel de montura? (merg in montura cu pluta de grund? la fel ca ramele?)
Cum se pastreaza? si cat se pot pastra?
Cum pot fi gasiti in natura? (Merg frecvent la tara, si la poarta am chiar o salcie... am sanse sa dau de viermi ?...)

Multumesc,
Incepator in pescuitul somnului

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 19. aprilie 2013, 09:53

Cam cat ii de mare o lighioana d-asta? :)
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

10

vineri, 19. aprilie 2013, 10:01

Vis-a-vis de pastrarea viermilor de salcie, recomand sa lasati lemn suficient in vasul in care-i pastrati astfel viata acestora va fi lunga, de ordinul lunilor. Ei chiar se maresc in acest timp!
Agatarea se face atat in carlig, cat si legat separat si atasat de carlig(precum la coropisnite).
Mirosul este inconfundabil! :bucuros:

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

11

vineri, 19. aprilie 2013, 10:49

la acesti viermi de salca eu am prins mai mult crap decat somn plus ca sunt scumpi(asta daca nu aloci cateva zile de cautat salcii putredede).mai au cateva probleme si anume sunt moi in structura si sunt furati usor din carlig,in apa mor foarte repede si nu fac acele vibratii ca ramele,daca-i cumparati nu sunt economici la 2/3 lei/buc.

viermii de salca sunt albi,galbeni sau rosii spre roz si au aceste culori in functie de tipul salciei in care se dezvolta. poate ati observat ca unele salcii au "miezul" alb,galben sau rozaliu.

exista o tendinta pe forumuri de a face o reclama mascata la anumite produse ridicate in slavi si sunt calalogate momelile secolului,pe care daca nu lei ai mai bine stai acasa ca mergi degeaba la pescuit. :gandesc:

sper sa nu se piarda notiunea acestui forum si sa nu apara informatii trunchiate care sa-i bage in ceata pe unii forumisti care sunt la inceputurile pescuitului.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

vineri, 19. aprilie 2013, 12:57

Cei drept, eu pina anul trecut nici n-am auzit de acesti viermi, si tare ma indoiesc ca este momeala "fatala"...

Cit despre reclama mascata, nu inteleg de ce, pt ca fiecare are voie sa-si faca reclama, doar ca raspunde personal pt ea si trebuie tinut seama de citeva chestii marunte (vezi punctul 5.2 din regulament)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

13

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 13:13

Ce marime au acesti viermi? :gandesc:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

mustatza

Șalău

Răspunsuri: 198

Membru din: 12. martie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: administrator

  • Scrie un mesaj privat

14

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 14:06

au cca 1- 1.5cm in diametru si undeva 5-7cm lungime.
FIRE CRETE SI FUM DIN FRANE !!!!! :bravo:

15

sâmbătă, 20. aprilie 2013, 23:32

Sunt bune dimensiunile pentru un vierme crescut bine! :bucuros:

geoco

Oblete

Răspunsuri: 43

Membru din: 16. august 2012

Locație: alba iulia

  • Scrie un mesaj privat

16

duminică, 21. aprilie 2013, 01:49

viermii de salca sunt albi,galbeni sau rosii spre roz si au aceste culori in functie de tipul salciei in care se dezvolta. poate ati observat ca unele salcii au "miezul" alb,galben sau rozaliu.

nu...nu!!!! viemii de salca nu sunt albi sau galbeni! sunt rozalii pe burta si rosiatici cu tendinte de maro pe spate! :zambet: aia sunt din pozele prezentate de iku! traiesc in salcii vii nu buturugu putrede! grija mare sa nu-i confundam cu carii sau alte lighioane! mirosul mie mi-a persistat pe maini mai mult timp! personal am cautat si doar doi am gasit dar pe unul dintre ei (l-am taiat cu maceta)! ii munca in zadar daca nu stii sa-i cauti si in plus multe salcii taiate degeaba! sunt destul de rezistenti in carlig(chiar intepat mi-a trait cateva zile cu conditia sa nu fii stat mult in apa)! anul trecut am cumparat de pe marginea apei de la ''cautator'' cu 3 lei bucata cei mari si 2,5 lei cei mai mici si mi-a dat doua bucati bonus ca am baut impreuna o bere! atat nimic mai mult!
oricum cine stie sa-i caute nu prea divulga secretul sau..........cine stie,poate poate......!
NICIODATA NU SPUNE....NICIODATA!

emil88

Sunt nou și mă prezint!

Răspunsuri: 4

Membru din: 16. mai 2013

Locație: Tg Jiu

  • Scrie un mesaj privat

17

vineri, 17. mai 2013, 11:47

Eu caut viermi in padure unde sunt buturugi uscate cu un levier mai lung incercam sa le scot/sparge bucati din ele si ma uitam atent in jurul lor era imposibil sa nu gasesc cu ceva rabdare se pote gasi usor in padure cu rezultate satisfacatoare la pescuitul somnului si nu numai.

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »emil88« (17. mai 2013, 11:58)


rooney

Biban

Răspunsuri: 139

Membru din: 22. aprilie 2012

Locație: satu mare

  • Scrie un mesaj privat

18

vineri, 17. mai 2013, 14:04

poate ai noroc si prinzi un oblete record mondial :rizi:

mihaigost

Șalău

Răspunsuri: 307

Membru din: 31. iulie 2012

Locație: bucuresti

Profesia: inginer electrician

  • Scrie un mesaj privat

19

marți, 25. iunie 2013, 20:12

Eu am incercat la clonc si nu am avut succes cu viermii de salcie.
Voi???

stiuca

Oblete

Răspunsuri: 16

Membru din: 30. septembrie 2012

Locație: Sibiu (Hermannstatd) Romania

Profesia: Intreprinzator

  • Scrie un mesaj privat

20

joi, 5. decembrie 2013, 14:22

viermele de salcie

:ochi: La clean i-am SPART,nu exista o momeala superioara la Clean,iar la somn un ficat lasat vre-o 2 zile si pus in cirlig . :gandesc:
Totii pescari sunt mincinosii ,s-au la pescuit se duc doar mincinosii . :gandesc:

Subiecte asemănătoare