Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

1

joi, 2. august 2012, 13:11

Carcasa motor barca

Salutare, stie cineva cum corespund - sau nu - carcasele motoarelor de barca, de exemplu carcasa unui motor de 20 cp este compatibila si cu motorul de 15 cp si cu cel de 25 cp?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

2

vineri, 3. august 2012, 11:09

Salut,
:gandesc:
cred ca s-ar putea, insa depinde si de producatori!
La unii potriveste poate 20 cu 25, la altii poate potriveste 15 cu 20.

:nunteleg:
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

3

vineri, 3. august 2012, 11:24

Cee ma intereseaza in mod deosebit este compatibilitatea carcasei de 20 cp cu motorul de 25 cp!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

4

vineri, 3. august 2012, 11:29

Doar la motoarele in 4timpi: Yamaha 15-20, 30-40, Honda 15-20, 25-30, 40-50. La ceilalti nu stiu exact dar cam tot asa sunt, pentru a sti exact uita-te la cilindree si greutate, daca sunt la fel atunci merge si capacul de la unul la altul.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

5

vineri, 3. august 2012, 11:33

Cee ma intereseaza in mod deosebit este compatibilitatea carcasei de 20 cp cu motorul de 25 cp!
Cred ca pasii logici pe care tre` sa-i urmezi sunt (1) sa te uiti pe site-ul producatorului daca dimensiunile fizice ale carcasei sunt identice, ca daca alea nu-s, ii clar) si (2) sa intrebi la support daca nu exista diferente mai subtile (suporti de prindere motor diferiti etc. etc.).
Nu cred ca-ti poate nimeni garanta ceea ce intrebi la modul generic... banuiesc ca exista producatori care nici nu fac motoare si de 20 si de 25... :).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

6

vineri, 3. august 2012, 11:36

La nici un producator nu vei gasi compatibilitate 20-25. Sunt in clase diferite, cele de 20 au in jur de 350cc iar 25-urile la 550 cc, deci implicit alte dimensiuni la capac.

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

7

vineri, 3. august 2012, 12:56

Am inteles! Multumesc! Speram sa fie vreo combinatie, ca sa fie toate bune! :nervos:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

8

vineri, 3. august 2012, 21:17

Am inteles! Multumesc! Speram sa fie vreo combinatie, ca sa fie toate bune! :nervos:


Dar de ce vrei sa pui alt capac/ carcasa ? ... daca nu e secret ...

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

9

vineri, 3. august 2012, 22:43

Deocamdata este vorba de planificare, doar, iar motivul, cred ca nu trebuie sa-l detaliez, in Romania actuala, cu toate complicatiile de zi de zi...!!!Intelegi ce vreau sa spun! Cu alte cuvinte, m-am saturat sa tot intorc si celalalt obraz, mai ales statului, si mai ales cand este reprezentat de anumite personaje...!!! :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

10

sâmbătă, 4. august 2012, 06:41

Da inteleg... insa pana la 20 cp nu trebuie inmatriculat, permis oricum trebuie de la 5 cp in sus( si nu cred ca exista cineva care sa confunda un motor de 5 cp cu una de 20 chiar daca pictezi pe el ca are 5 cp) iar de la 20 la 25 nu este asa mare diferenta incat sa merita "riscul" si "operatiunea" de schimbare efortul depus, chiar daca ar fi posibila, dar motoarele peste 20 cp difera de la serie la alta ... eu cred ca este imposibil sa faci asa ceva...
Eu iti urez mult succes si daca reusest posteaza si aici sa mai bifam o treaba ;) :noroc: :saluti:

Eugen

Știucă

Răspunsuri: 970

Membru din: 4. martie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

11

sâmbătă, 4. august 2012, 08:40

xxx

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »Eugen« (22. decembrie 2012, 15:17)


  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

12

sâmbătă, 4. august 2012, 10:35

Am inteles cum sta treaba, dupa cum am spus, speram numai, daca nu se poate, nu se poate, ma gandeam doar la ce variante sunt posibile... :nervos: ! Treaba asta era valabila doar daca viitoarea barca s-ar fi comportat mai bine cu acea diferenta de putere, dar daca au aparut atatea piedici, asta este, ne gandim la alte solutii, eventual - daca va fi cazul - nu stiu daca a mai modificat cineva motoare de barci, dar in mod sigur pana ajung eu sa ma gandesc la asta, ca si in alte domenii, vor incepe altii, probabil! :gandesc: Repet, ramane deocamdata numai la stadiul de plan, de varianta pentru plan!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

hgs

Oblete

Răspunsuri: 33

Membru din: 3. octombrie 2012

Locație: Bucuresti

Profesia: ing

  • Scrie un mesaj privat

13

luni, 3. iunie 2013, 09:47

comanda un set de "stikere" de puterea dorita la reprezentantul/dealerul motorului

Subiecte asemănătoare