Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

1

sâmbătă, 25. februarie 2012, 14:11

Avatul ... dar ala mare ...

Chiar daca e un forum despre pescuitul somnului vad ca e si o sectiune dedicata altor pesti, printre care si avatul. Cautat de unii, ignorat de altii ... pentru unii un peste care se prinde usor iar pentru altii un peste greu de prins, cu toanele lui si micile lui nebunii. Intr-adevar, avatii de pana in kilogram au zilele lor in care ii prinzi la artificiale care nici nu iti trec prin minte ca ar merge dar au si zile cand ii vezi facand praf pestisorii din zona fara a te baga in seama indiferent de ce incerci sa le treci pe la nas. 

Propun o discutie despre avatii aia seriosi, avatii care sar de 3-5 kilograme si urca pana in 8-10 kilograme. Adevarate himere care rareori isi fac simtita prezenta si care si mai rar de atat ataca artificialele pe care le prezentam.

Sunt deja pe aici utilizatori care au prins avati seriosi, si nu putini ... deci, cu ce artificiale ii cautati si in ce locuri sperati sa dati de cei adevarati?
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

2

sâmbătă, 25. februarie 2012, 17:28

Pai cred ca mult de tot conteaza localizarea avatului sau cel putin a locurilor in care acestuia ii place sa stea la panda.Pentru ca vorbim de avatii mari,nu?Pe rauri,in mare parte a anului cred ca acestia sunt solitari.Si aici ma refer la zonele salbatice si nu la zonele de sub baraje,unde printre cei galagiosi si mici apar si exemplare capitale.Primavara si toamna tarziu am avut sansa sa-i gasesc ceva mai grupati.Atunci e momentul in care nu prea refuza orice i-ai da:voblere,gume...Insa cum am zis totul tine de pescar,cat de bine cunoaste apa pe care pescuieste si cat de bine o stie citi.Asta deoarece in perioadele amintite avatul nu mai ataca in pelicula,totul desfasurandu-se jos.Cateva rotocoale mari pe apa intr-o zona in care se afla grupata albitura,poate fi un semn bun.Asta am patit-o intr-un noiembrie nu foarte rece, cand albitura tinea linia malului,la apa mica.Nu erau atacuri sus,dar acele rotocoale m-au facut sa-mi dau seama ca cineva pandeste in zona.Asa cum stie toata lumea, picioarele de pod,pomii cazuti in apa,zonele de pietris din mijlocul unui rau,urmate de un prag,sunt locurile preferate pentru ambuscada.De asemenea linia malului ce cade brusc de la un prag la altul poate fi o paine de mancat,mai ales in perioade in care raul este umflat de ploi.
Daca ne referim la baraje,ehee aici totul se schimba.Aici e mult mai greu decat pe rau.Chiar si cei mai mici,nu doar avatii cei mari.Zonele cu vegetatie pot fi o sansa,insa de cele mai multe ori un vobler,tabla,guma chiar,se agata si nu mai prea ai ce face,isi pierde evolutia.De multe ori mi-am pus intrebarea cu ce sa dau.Topwater-ele au avut si ele perioada lor,mai ales pe apa valurita si un pic taiata in primele ore ale diminetii.Singura regula e ca de fapt aici nu ai nici o regula si nu stii cand totul se poate transforma dintr-o zi pierduta intr-o zi fericita.E locul in care totul tine de noroc mai mult.Am avut partide in care am avut peste de la primele lanseuri si zile in care imi venea sa... :doarecapu: Desi recunosc ca cele mai faine capturi le-am avut pe baraj,de multe ori nu a-si putea sa dau vreo explicatie.Exemplu?Pai recordul meu la avat a venit pe neasteptate si nu in urma unei cine stie ce recuperari a nalucii.Practic in fata mea era zona binecunoscuta mie de vegetatie,incercam sa dau dincolo de ea si sa recuperez deasupra in cei 30-40 cm ramasi la suprafata de apa curata.Din fericire s-a agatzat intr-o buruiana,am scuturat usor sa scape ancorele fara iarba pe ele,am reusit,si cand am mulinat iarasi am avut atacul de care ziceam.Probabil fara acea miscare care poate imita un pestisor panicat in vegetatie nu se intampla nimic.
Sunt multe de povestit la avat..De exemplu cand dau cu lipless-uri pe rau unde curentul e ceva mai repejor,imi place sa le las pe fund,sa simt cum le duce apa,iar din cand in cand sa ridic doar varful lansetei si sa recuperez o tura doua de manivela,apoi iar las sa cada.Adica nu lansez si recuperez una-ntruna.Multe atacuri si pesti frumosi i-am avut pe acest gen de miscare.Chiar si cu voblere de alt fel am reusit sa am capturi frumoase cu tehnica asta.Aici cu un avat frumos luat la un Trophy Min de 10cm.
index.php?page=Attachment&attachmentID=11

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »SVF« (25. februarie 2012, 17:34)


3

sâmbătă, 25. februarie 2012, 19:12

dupa interventia de mai sus, ce s-ar mai putea spune?!! :apl:

4

duminică, 26. februarie 2012, 11:09

Multe Adi,multe de tot.De fiecare data cand ies la pescuit,acest peste imi da impresia ca are personalitati diferite,daca pot spune asa.Ba e timid,ba e galagios,ba e un singuratic dar maine-l gasesti in haita, cand crezi ca e cel mai indiferent peste alege in secunda doi sa se sinucida,oofff,cine sa-l inteleaga.Daca cineva crede ca, ce azi a fost valabil in cazul avatului, poate fi si maine, se inseala.O naluca care a reusit sa-i dea cumva de cap si inca o mai face,dar nu asa ca la inceput,deoarece eu unul cred ca avatul e unul din pestii care se adapteaza si invata,ar fi lipless-urile.Contrar a tot ce stiam sau credeam ca stiu,anul trecut,poate si apele scazute,au facut din avat un partener de pescuit foarte mofturos.Daca in anii trecuti,primavara in decurs de cateva zile aveam capturi ce ajungeau per total in jur de 70-80kg(eliberati),anul trecut totul s-a schimbat radical.Era mofturos,nu-l mai gaseam grupat,capturi rare si nu foarte mari.Inspre toamna cand a inceput racirea apei,am avut ceva partide mai bune.Spre bucuria mea pot spune ca gumele au fost cele mai inspirate naluci.Cele de 7,5cm armate cu jigg-uri de 14 gr.au facut legea.Din pacate insa nu au fost avati capitali,cei mai mari oprindu-se undeva la 3-3,5kg.
Anem ne poate spune multe despre acest peste,cu un comportament oarecum diferit acolo la el decat in Ro. :ochi:Si din ce stiu,si tu Adi,si Zamfi aveti cate ceva de spus despre acest peste.Il astept cu drag pe OldRadu sa ne impartaseasca din experienta lui. :zambet:

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »SVF« (26. februarie 2012, 11:15)


5

duminică, 26. februarie 2012, 16:21

ilie, ce as putea sa spun referitor la pescuitul avatului??
ca am avut momente cand imi venea sa imi smulg parul din cap de ciuda?!
ca am avut momente cand am crezut ca am gasit naluca suprema ca mai apoi sa nu se mai iute la ea?!
ca am avut momente cand am prins de ziceam ca se sinucide (si nu e vorba de avatei de 1kg) ?!
ce poti sa spui de un asemenea peste cu un comportament atat de cameleonic?
iubesc la nebunie atacul avatului si pescuitul lui in sine, dar mai am o gramada de invata despre acest peste si pescuitul sau.
poate impreuna.....................cine stie, descifram cate ceva din comportamentul lui

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

6

luni, 27. februarie 2012, 10:19

Da, cum ma asteptam :bravo: … explicatii pe masura experientei si a numarul de avati prinsi, si stiu ca aveti multi la activ.

Pe aici avatul are un comportament atipic, complet diferit fata de ceea ce eram obisnuit sa vad pe dunare. Adica e clasica povestea avatului dunarean ... avatul ataca la suprafata obleti in mod special si e relativ usoara localizarea lui tradandu-si prezenta datorita atacurilor care se vad la suprafata apei.

Problema pe po (cel putin cel inferior) e faptul ca nu prea sunt obleti, spre mai deloc. Deci avatul e clar ca nu mai are acelasi comportament fiind nevoit sa se adapteze situatiei date. Pe aici singurii pesti pe care ii are la dispozitie sunt carasi, crapi, cefalo, platici etc evident toti astia sa nu depaseasca o anumita lungime. Pestii astia ii gasesti la suprafata doar in momentul in care rasare sau apune soarele in restul timpului stand pe fundul apei ... deci e clar ca si avatul trebuie sa ii urmareasca.

Pe aici pescuind in acelasi stil pe care il foloseam pe dunare nu am reusit sa prind decat vreo 2 sau maxim 3 avati care se invarteau in jurul kilogramului restul fiind avati de 300-600 de grame. Toti avatii mai imbracati i-am prins spre fundul apei, cu voblere care se scufunda pana la vreo 2-3 sau chiar 4 metrii si cam toti au fost prinsi cand cautam somnul, adica avand un fir inaintas intre 0.6 pana la 1mm grosime.

Tocmai lipsa lui de la suprafata apei face destul de dificila localizarea lui. Adica se gasesc anumite locuri care par a fi promitatoare pentru avat dar inainte de a te pune sa pescuiesti la avat trebuie sa te gandesti ca de fapt pe Po populatia de somn e majoritara si sunt sanse foarte mari ca avatul sa nu stea de fapt in locul respectiv pentru ca este deja ocupat de unul sau mai multi somni ... iar avatul ar reprezenta doar o gustare pentru un somn de 2 metrii in fata caruia nu stiu cum ar face fata, in afara de fuga.

Deci da, pe Po localizarea avatului mare e o adevarata problema pentru ca nu stii unde stau ... locurile bune sunt ocupate de somni si atunci ramane ca avatii ori sa stea in spatele somnilor ori pe intinsaturi in curent relativ constant.
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »anem« (27. februarie 2012, 12:38)


Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

7

marți, 28. februarie 2012, 10:02

In decembrie 1992 m-am mutat in Germania. In 1994 am prins primii avati, printre care si exemplare de 6 kg.
Turbam pe marginea apei auzind si vazind rapiturile avatilor, care nu voiau sa muste la nimic. Pescuiam intr-un golf al Rinului, unde statea apa. Chiar si la 1 metru de mal rapeau avati mari, care cind ma vedeau, faceau un ocol mare de vreo 10 metrii pe dupa mine.
Mi-am cumparat un Rapala de vreo 4 – 5 cm, nici pestii mici dupa care rapeau avatii nu erau mai mari. Cu toate ca era asa de micut, tot se agata in pietrele de la mal si nici nu puteam sa-l lansez departe. Ce drag sa fac sa-l prind? Am rupt lingurita din fata voblerului, am aruncat woblerul in apa de 40 cm la 2 metrii de mal, si m-am indepartat de el circa 25 de metrii, lasand sa cada firul la picioare in apa, paralel cu malul. M-am pus in fund si am asteptat… Dupa vreo 10 minute am vazut valuri si pestisori cum fug disperati. Cind a ajuns aproape de woblerul meu fara lopatica, l-am miscat putin si rapitura a fost spectaculoasa. 6 kg! Am si poza cu el, dar in 1994 ma pozam cu pestii atirnati pe linga picioare 

Au urmat citeva saptamini de experiente, unde am cumparat diferite woblere de la Rapala si le-am rupt lopatica, le-am taiat din cap in jurul axului, le-am dat cu oja sa nu se umfle lemnul, si incet incet m-am perfectionat. Aveam woblere de lungimi diferite cu capul taiat, pt a putea lansa mai departe sau varia in functie de marimea pestisorilor din apa. In octombrie 1995 am filmat o zi normala de pescuit, de fapt o ora doar, unde am reusit sa prind in jur de 20 de avati, intre 1 si 5 kg. Cei mai multi erau la marime medie de 3 – 4 kg. Era ca la foc automat.
Apoi am telefonat la reprezentanta Rapala din Germania (internet si e-mailuri n-aveam pe atunci) si le-am spus ca am prelucrat o naluca de a lor intr-o naluca extraordinara, cu care prind zilnic cite 25 – 30 de avati. Le-am trimis caseta video filmata, dar de atunci n-am mai auzit nimica de la ei. Dupa aprox un an au aparut in magazinele din Germania primele woblere Rapala Poper. Am fost f suparat si mahnit, avind impresia ca am fost tapit. Dupa un timp am aflat ca poperele erau deja cunoscute de prin anii 80 in USA, asa ca, mi-a fost clar ca n-am fost eu „inventatorul“ lor.

Cele mai bune rezultate la avat le am in octombrie – noiembrie (depinde de vreme si nivelul apei din Rin), timp de 2 – 3 saptamani. In restul anului nu ma mai chinui sa-i prind, deoarece proportia chin / reusita este f mica. Trebuie sa mergi aproape tiris, in genunchi, sa nu te vada, trebuie sa investesti mult timp, samd. Toamna tarziu se aduna cu sutele in grupuri, si singurul act mai greu este sa gasesti acele locuri. Dar cu anii am localizat 3 – 4 astfel de locuri, acuma merg numai de la un loc la altul si verific.

Avatii intra cu viteza in bancurile de pestisori, dau cu capul si cu coada in stinga si-n dreapta, ametind pestisorii prin loviturile lor. Uneori se vad pestisori care sar deasupra apei chiar pina la 50 cm. Nu sunt pestisori ce sar de frica din apa, ci pestisori loviti si aruncati de capul avatului. Apoi avatii ii aduna si ii fugaresc pe cei ametiti. Un poper tras sacadat pe suprafata apei, imita un pestisor ametit, adica o victima usoara. Mai greoi este cind bate vintul, cind sunt valuri mici. Rapiturile sunt cu zecile, dar de fiecare data pe linga. Nu stiu de ce, dar se pare ca pe valuri avatii nu pot localiza prea bine victima pe suprafata apei, pe luciu, si atunci rapesc tot pe linga poper.

Am prins si vara pe Olt cu popere facute de mine (Rapala scurtate si ojate), imediat sub baraj in spume, am prins si pe Dunare, insa rezultatele nu au fost niciodata ca toamna pe Rin.

Lanseta 3 metrii cu actiune 30 grame, mulineta 3000 cu fir mono de 0,18 – 0,20 mm (damyl tectan), 2 – 3 woblere Rapala taiate si scurtate de mine, un poper Rapala original (la care ii reduc diametrul lopetii, o tai roata-roata cu unghiera) si ancore de rezerva. Dupa 5 capturi serioase cam trebuia sa schimb ancorele originale. De 2 ani folosesc ancore de la Fox, le schimb imediat cind cumpar woblerele.
Firul textil nu este recomandat la acest sistem, la recuperare nu se aduna destul de strins pe mulineta, iar dupa vreo 10 lansari incepe sa se inoade la lansare.

Dimineta devreme, chiar la crapatul zorilor, prindeam la poper pe golf si bibani frumosi, uneori chiar si stiuci. Pina acuma am pierdut 3 poperuri in urma atacurilor de stiuca. Am luat un singur salau la poper.

Ala de sus din poza e cel mai bestial.
»Zoran« a atasat urmatoarele fisiere:
  • IMG_0003.JPG (104,14 kB - 177 ori coborit - ultima oara: 14. iulie 2020, 17:44)
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

8

marți, 28. februarie 2012, 14:17

Interesant articol.Popperul are farmecul lui :ochi:

9

sâmbătă, 17. martie 2012, 12:41

Inca sunt pareri ca avatul ataca cu coada...eu nu cred :doaaamne: .Avatul nu e genul de peste care sa faca sacrificii pentru alt semen de-al sau,adica nu cred ca va lovi cu coada bancul cu pestisori pentru ca altul sa-l culeaga pe cel ametit.Energia si-o va canaliza mai mult ca sigur spre un atac care-i va aduce aproape sigur o captura.Ca nu reuseste de fiecare data e altceva...

Roofblei, Aspius aanval 2 Willem Stolk
- YouTube

http://youtu.be/2khbzjd69yA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

10

duminică, 18. martie 2012, 07:23

Eu am pescuiesc in ultimii 15 ani la avat doar cu popere. Parerea mea este ca, loveste cu capul si cu coada in bancul de puieti pt a-i ameti. Nu o data mi s-a intimplat cind acesta lovea poperul ce zbura apoi 20 - 30 cm din apa, sau, agatam avatul direct deasupra capului. Asa se comporta si somnii pe Ebro, cind ataca bancurile de chefali. In priele zile cind acestia intra din mare in rau si stau grupati de se vede negru pe apa, somni nu pot repera victima deoarece sunt prea multe. Atunci lovesc cu capul si cu coada, iar dupa ce se imprasie bancul, aduna pestii ametiti ca raman in loc, ametiti de lovitura.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

11

duminică, 18. martie 2012, 11:18

Niciodata nu am vazut atac in suprafata urmat apoi de acea "culegere" de pescuti de care zici.Si eu am avut partide in care-mi sarea popperul,dar cred ca acelea erau doar rateuri.Improscarile in pelicula mi-i se par normale,deoarece dupa un atac cu capul inainte e firesc sa urmeze acea arcuire a corpului pentru a se intoarce in apa.Am avut partida in care practic au ales o alta tactica.Sigur ai vazut atacurile marelui Alb cand efectiv iese in plonjon din apa si cade pe foca.Asa ceva mi-i s-a intamplat si mie,si-ti spun ca am avut o gramada de atacuri,iar din astea doar cateva si-au atins tinta.Si din cele care si-au atins tinta doar doua au ajuns la poza.River2Sea-ghost :)
Dar fiecare crede ce vrea si-ti respect parerea.

index.php?page=Attachment&attachmentID=124

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

12

duminică, 18. martie 2012, 11:32

Sunt sigur ca ai văzut deja asa ceva! Dupa atacul de lovire, pestisorii ametiti nu stau pur si simplu nemiscati pt a fi adunati, ci inoata ametiti. Dupa acest atac urmeaza de multe ori 2-3 atacuri consecutive si rapide, in care sunt "adunati" pestisorii ametiti. Avatul nu-i aduna incet si cu timp, ci tot rapind.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

13

duminică, 18. martie 2012, 14:53

am vazut in Delta Dunarii, atacuri ale avatilor care m-au frapat si spun asta pentru ca si eu am considerat multa vreme ca avatul este un oportunist si singuratic, dar...........
am asistat la un moment dat cum avatul ataca in haita, exact asta este termenul, cardul de obleti care din disperare dar si din elanul avatilor, erau aruncati efectiv pe mal.
pur si simplu erau organizati si formau si ambuscade fiindca un atac venea de sus si in lateral, obletii fugeau in aval, iar din aval apareau ceilalti si inchideu semicercul
avatii erau toti peste 1.5-2kg si imi pare extrem de rau ca nu am avut la mine un aparat foto sau o camera video, era de filmat asa ceva
se petrecea pe Dunavat cum ceva ani in urma :bucuros:

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

14

duminică, 18. martie 2012, 14:59

Voi incerca si eu anul acesta o filmare, doeoarece apa in Rin este atat de limpede ca intr-un pirau de munte. Se vede chiar si la 3 metrii sub apa.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

15

miercuri, 21. martie 2012, 02:35

Eu nu pot spune prea multe despre pescuitul la avat, datorita faptului ca am 3 ani de cand am inceput sa-l caut, dar ce am experimentat pe propria piele este pescuitul la avat cu o rotativa GEOLOGIC nr. 2, copiata dupa MEPPS AGLIA, cred, pe care am luat-o din Decathlon si cu care am luat avat intre 150 g si aproape 4 kg, pe Dunare. Am primit la schimb cu o rotativa GEOLOGIC(cu care le-am dat ceva de gandit celor care m-au vazut, in ultimii 3 ani cred ca 80% din capturile mele au fost cu aceasta rotativa) un DAM EFFZET „MOARTEA AVATULUI” de 14 g, cu care am vazut ca se poate face treaba buna si am vazut o alta montura, unde pe vreo 70 de cm sunt distribuite in mod egal 2 ancore mascate cu blanita de capra si un jig de 7-9 g nr. 3/0 cu shad de 8-10 cm alb cu rosu, montate pe un monofilament de 0,25-0,30 impletit in 4! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

16

miercuri, 21. martie 2012, 08:36

[.........] si am vazut o alta montura, unde pe vreo 70 de cm sunt distribuite in mod egal 2 ancore mascate cu blanita de capra si un jig de 7-9 g nr. 3/0 cu shad de 8-10 cm alb cu rosu, montate pe un monofilament de 0,25-0,30 impletit in 4! :gandesc:


montura asta sub nici o forma nu iti va aduce avati capitali, e o montura care de obicei o folosesc cei care vor sa isi umple juvelnicele pentru a vedea vecinii cat de buni pescari sunt. eu ti-as zice sa uiti de ea daca vrei sa pescuiesti AVATI si nu avatei pentru a iti umple juvelnicul. :ochi:

montura aia nu stiu cum face sau cum nu face dar reuseste sa agata parca cei mai mici avati din rau, am vazut lumea pescuind cu asa ceva si toti avatii aveau intre 100 si 300 de grame ... reuseau aia sa prinda chiar si 2-3 avati pe lansare dar toti erau pui ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

17

miercuri, 21. martie 2012, 11:29

Am spus de la inceput ca sunt la inceput si la pescuitul avatului, iar gazda mea, care pescuia cu aceasta montura nu a pastrat mai mult de 4 avati aproape de kg.,
mai ales ca aceasta montura era folosita ca ultima varianta, ca sa vezi un solz daca nu trage la nimic! Despre celelalte doua naluci, le-a folosit cineva?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

18

miercuri, 21. martie 2012, 17:47

avatul.
ca sa poate fi numit asa ar trebui sa aiba de la 1.2-1.5kg in sus sau un minim de 50cm masurat FARA COADA
sub aceasta dimensiune cam pana pe la 0.5kg poate fi numit avatel, dar nu mai are importanta pentru ca nu prezinta nici un interes pescaresc si nu se merita sa pierzi timp cu asa ceva, iar ce este sub aceasta greutate...................nu exista
asta este opinia mea legata de avat si din cauza asta va spun ca multi fac confuzii.
intr-o discutie legata de pescuitul avatului eu vorbeam de pescuitul avatului meu cel de la 1.2-1.5kg in sus, iar interlocutorul meu imi povestea de avatii de 0.5-0.75kg - si din discutie reiesea ce mare pescar este el si cat de multi avati prinde la o partida :drac2:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

19

sâmbătă, 24. martie 2012, 23:33

Nu-mi sta in fire sa ma citez singur, dar nici sa ma laud, am adus vorba despre dimensiunile pestilor(nu despre numarul acestora) care au intrat la aceasta rotativa, Geologic nr. 2, si despre cei care prindeau mai multi pesti, avati sau avatei, cu acea montura cu 3 naluci, daca am scris altceva, vreau sa fie citat respectivul paragraf de unde se poate trage concluzia ca m-am laudat cu cati avatei am prins. Precizez inca o data, dupa cum se poate vedea si in postarea anterioara, ca sunt la inceput si in pescuitul avatului, asa ca nu vad cum ma puteam lauda ce bun pescar sunt, ci doar am constatat cat de productiva a fost acea rotativa si cum au preluat-o si altii dupa ce au vazut cat de bine se descurca! :nu: Cat despre lucrurile pe care le-am postat, nu am pomenit de 0,50-0,75 kg, ci de un interval al greutatii pestilor care au intrat, de la 150 la aproape 4 kg(pe care nu i-am bagat la juvelnic, ba inca mi se mai spunea pentru multi pesti cum ca n-ar fi fost cazul sa-i eliberez!!!!), si de cei 4 pesti retinuti de gazda mea, de aproape 1 kg fiecare!!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (24. martie 2012, 23:40)


Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

20

duminică, 25. martie 2012, 11:04

Apropo si de dimensiunea minima legala, avatul creste pana la 50 de cm, rareori pana la 60-80 cm, dimensiunea legala de la care se pot pastra este de 30 cm, chiar daca nu am considerat asa pana acum, daca tot se discuta atat, atunci sa respectam legea!! In cazul in care nu reprezentam eu subiectul postarii despre dimensiunile avatului, doar am precizat intentia mea si m-am delimitat de acea situatie! :noroc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Acest răspuns a fost de 1 ori editat, ultima oară de »evergreen« (25. martie 2012, 11:11)