Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

21

duminică, 25. martie 2012, 13:49

Pai legile la noi sunt cam tampite.Dupa multa lume,si eu printre ei, un avat respectabil incepe pe la 4kg si urca pana pe la 7-8 kg.Ideea aia cu retinutul la 30cm e o tampenie mare de tot.Exceptie doar in cazurile in care-l folosesti ca momeala la pescuitul somnului.Desi aici eu personal nu sunt de acord cu asta, atata timp cat exista alti pesti buni pentru asa ceva.Totul tine de comoditate.Pui o rotativa mica,pac avatzelul de pus in ancora.Dar no,unii iubesc somnul,altii avatul.

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

22

duminică, 25. martie 2012, 19:02

Poate ca a gasit cineva metoda de a chema doar pestii peste o anumita dimensiune, as vrea sa aflu si eu cum. Eu sunt un incepator, care, in ignoranta lui incearca diverse naluci pentru a avea activitate, fara ipocrizia de a pretinde ca stie totul si ca prinde doar pesti de la o anumita dimensiune in sus, sau ca nu retine sau nu foloseste drept momeala alti pesti, ba chiar mai am nerusinarea de a mai manca si cateodata un peste din ceea ce prind! Daca un peste sau doi cati prind, mergand si mai rar la pescuit, pericliteaza fauna acvatica, atunci ce-ar fi sa ma las de pescuit, poate sa imi urmeze si altii exemplul, asa pot ramane linstiti electricienii si plasarii sa nu-i mai deranjeze nimeni!!! :drac2: Mai am si o alta curiozitate: poate toti adeptii C&R au inceput sa faca primii pasi fara sa retina nicio captura, sau prinzand doar pesti mari!?! :gandesc: :nunteleg:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

23

duminică, 25. martie 2012, 19:18

Mi-i se pare mie sau chiar crezi ca cineva are ceva personal cu tine?Cred ca nu filtrezi prea corect mesajele :nunteleg: ?

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

24

duminică, 25. martie 2012, 20:12

Nu este chiar asa, nici eu n-am nimic personal cu nimeni, dar cand nu mai este altcineva cu care sa se faca legatura, pot sa-mi spun si eu o parere, chiar daca nu are legatura cu cineva anume, mai mult cu ideea enuntata! Poate ca m-am obisnuit sa raspund la unele lucruri care lasa loc de interpretari din context! :gandesc:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

25

duminică, 25. martie 2012, 21:42

robert,

nimeni nu are nimic cu tine si implicit nici eu.
prin postarea mea am tinut sa precizez ca multa lume face referiri "gresite" cand intr-o discutie se vorbeste de un peste
crede-ma ca am intalnit nenumarate cazuri in care foarte multi pescari imi vorbeau de clenii sau avatii prinsi de ei in diverse locatii, dar cand am vazut poze sau am mers cu ei la pescuit si am remarcat la ce se raportau ei in discutiile noastre.............mai mare jena.
toti am prins si vom prinde pesti mici (din pacate din ce in ce mai mici), dar cred ca toti tindem catre capturi capitale si visam la ele.
ca sa intelegi mai bine, de exemplu, intr-o discutie intre mine si Zoran despre somni, eu ma voi raporta tot timpul la marimea de somn prinsa de mine si Zoran la cei prinsi de el, dar somnii mei pe langa ai lui sunt la grupa pregatitoare (inca nu am reusit sa trec de 2 cifre :nervos: )

Citat

Apropo si de dimensiunea minima legala, avatul creste pana la 50 de cm,
rareori pana la 60-80 cm, dimensiunea legala de la care se pot pastra
este de 30 cm, chiar daca nu am considerat asa pana acum, daca tot se
discuta atat, atunci sa respectam legea!
te pot asigura ca avatul creste cat se poate de frecvent la dimensiunea de 60-80cm, iar dimensiunea legala de pastrare, personal, mi se pare o tampenie.
ca sa nu mai amintesc faptul ca nici pana acuma nu s-a stabilit in mod unitar modul de masurare al pestilor.
legea spune ca se masoara pana la baza cozii, iar concursurile accepta masurarea pana la varful cozii si crede-ma ca diferenta este semnificativa.
asadar, rugamintea este sa incerci sa filtrezi mai bine ceea ce se spune si se afirma pe forumuri, nu toate lucrurile sunt spuse cu substrat si cu intentii ascunse :ochi:

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

26

duminică, 25. martie 2012, 23:38

O.K., am inteles! :zambet: Si eu ma raportam in acelasi mod, la pestii prinsi de mine. la care media este, totusi, mica! Nu am inteles treaba aia cu interlocutorul, in context nu se putea interpreta decat din acest topic, ar fi bine sa se defineasca mai clar o situatie, sa nu lase loc de interpretari gresite, nu? :ochi:
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

27

luni, 26. martie 2012, 10:23

fara nici cea mai mica intentie de a pune paie pe foc sau de a fi interpretat ca as avea ceva cu cineva dar sunt si eu cu totul de acord in privinta dimensiunilor avatilor. adica daca e sa fim seriosi atunci e destul de clar ca un avat sub 50-55 de cm nu prea se poate numi la propriu avat, mai degraba avatel ... cei intre 2 si 4 kg se pot numi intr-adevar avati in timp ce deja cei care depasesc cele 4 kilograme se pot numi avati adevarati :rizi:

capturile de 2 kilograme nu erau chiar atat de rare pe raurile mari in timp ce avati pana in kg intr-o zi buna sunt sanse sa prinzi o gramada. am spus nu erau pentru ca anul trecut cand am fost la pescuit pe dunare am prins un singur avat ce batea spre 3 kilograme si chiar am tras sa il prind pe ala in rest prinzand doar dintr-aia pana in maxim un kilogram si aia putini de tot.

nu ca ar conta cu ceva limita aia legala permisa (pentru ca oricum nimeni nu o respecta) dar cei 30 de cm lungime in cazul avatului chiar mi se par “nesimtiti” ... adica un avat la 30 de cm lungime e un fel de oblete pana la urma ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

28

miercuri, 4. aprilie 2012, 17:33

Eu pescuiesc la avat pe Prut si Delta, initial am inceput cu rotativa apoi am pus un vobler dar momeala imbatabila si la care am avut cele mai bune rezultate : twister sau grub alb, recuperat cu viteza constanta, aproape de suprafata apei. De cand am descoperit asta nu am mai schimbat momeala.

Bruno

Șalău

Răspunsuri: 223

Membru din: 15. martie 2012

Locație: Arad

  • Scrie un mesaj privat

29

miercuri, 4. aprilie 2012, 21:05

O lunga perioada de timp pentru mine avatul a fost ceva imposibil de prins. Prin anii 80 un amic de-al meu primeste un set Shakespeare (bat, mulineta, vesta si o trusa cu 10-15 artificiale printre care si 3 voblere) si atunci am avut ocazia sa-l vad pentru prima oara prins. Anii trec si pe la inceputul anilor 90 cind o namila de avat batea pe Mures, incerc si eu sa dau cu unica artificiala care o aveam (un grub rosu pe un jig de 20 gr) si prind......................un somn de 7 kg. Bimeinteles ca dupa ce am prins somnul, avatul si-a continuat atacurile si in ciuda eforturilor mele m-a lasat cu buzele umflate. Vreo 2-3 ani mai tirziu intr-o iesire in delta, un amic din Germania aduce cu el un Original Floating de 7cm si ne rupe gura cu avati de pina in kil la foc automat. Pe fiecare lansare daca nu se agata unul erau multiple atacuri. Pe vremea aia mai era si peste in delta. Off, ce vremuri! La prima iesire in Ungaria imi cumpar un Original Floating S de 10 cm. In toamna, in delta, imi prind primii avati, dar dupa doua zile voblerul pleaca impreuna cu un somn care rupea malu' pe la 12 noaptea. 2-3 ani mai tirziu fac prima iesire pe clisura si vad ca e plin de avat si incep sa-mi cumpar masiv primele voblere. A urmat o lunga perioada de timp cind toata ziua dadeam la avat si noaptea daca mai puteam, incercam un salau sau somn. Avatii erau pina in 2-3 kile, multi si off course C&R. La un moment dat aflu ca la PF2 si Tiganasi se prind namile de avati si somni. Fac prima iesire in zona si constat ca acolo se pescuieste pentru carne :nervos: si cel mai important lucru pentru a prinde este lungimea lanseului. In scurt timp ajung sa pescuiesc cu pilkere de 100-150gr si apar si primii avati capitali 6-7 kg, prinsi pe fundul apei. Am mai prins avat foarte bine la Kastmastere, Hard Core Drum, Crystal Vibe si Banana Boat(un spectacol de alfel). Acum am de toate: barca si zeci de cai, electric, lansete si mulinete o roaba, multifilamente si fluorocarboane mii de metri, linguri, rotative, voblere, pilkere, shaduri, gruburi sute de bucati dar avatii aia frumosi de pe vremea cind nu aveam mare lucru nu-i mai vad. :nu:

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

30

marți, 10. aprilie 2012, 11:46

[ ..........] In scurt timp ajung sa pescuiesc cu pilkere de 100-150gr si apar si primii avati capitali 6-7 kg, prinsi pe fundul apei. Am mai prins avat foarte bine la Kastmastere, Hard Core Drum, Crystal Vibe si Banana Boat(un spectacol de alfel). Acum am de toate: barca si zeci de cai, electric, lansete si mulinete o roaba, multifilamente si fluorocarboane mii de metri, linguri, rotative, voblere, pilkere, shaduri, gruburi sute de bucati dar avatii aia frumosi de pe vremea cind nu aveam mare lucru nu-i mai vad. :nu:


da, mare dreptate ai ... chiar daca eu nu am varsta necesara pentru a prinde perioada aia despre care pomenesti oricum imi aduc aminte pe la bunici ce pesti erau in urma cu 20-25 de ani atat ca si dimensiune cat si ca numar si daca ii compar cu ce se intampla acum si tehnicile ce se folosesc imi ridic mari semne de intrebare in ceea ce priveste urmatorii 20 de ani ... probabil ca acasa va sta stiva de lansete de toate felurile cu mulinetele aferente si daca vom prinde un avatel de 200 de grame vom spune ca am avut o zi buna la pescuit ... :zid:

mai auzeam pe malul dunarii povesti (nu stiu neaparat cat erau de reale) despre ce pesti se prindeau inainte (toate cu final tragic din pacate) si ce se prinde acum ... toata lumea se plangea dar cand ridicau juvelnicul era pe jumatate plin de pestisori care eventual erau buni pe post de momeala pentru cei care pescuiesc la viu ...

din pacate lumea parca e batuta in cap si tare imi este frica sa nu fie prea tarziu momentul in care isi vor deschide ochii ... dar ma opresc aici pentru ca ies prea mult OFF-Topic plus ca daca incep sa imi revars amarul voi "lovi" o majoritate covarsitoare (inclusiv aici pe forum) ... ramane doar sa spun DESHIDETI-VA OCHII pentru ca altfel copiilor sau nepotilor nu o sa puteti sa le aratati un peste adevarat decat in vreo poza prafuita de prin vreun dulap!!!

si sa revenim la avati ... si la Tiganasi sau PF2 ... da, acolo lumea mergea cu sacul si nu conta decat cantitatea, din pacate eu am ajuns prea tarziu pe acolo (cand deja s-a dat de fundul sacului) si nu am prins decat vreo 2 avati pe la vreo 2-3kg in vreo 3 zile la PF2 dupa care nu am mai vrut sa ma intorc acolo ... ma intrista situatia prea mult ... erau pe acolo niste namile de avati de ti se ridica parul pe ceafa cand ii vedeai rapind dar majoritatea erau in larg, unde nu putei sa ajungi decat cu barca plus ca indivizii aia de lucrau la hidrocentrala se jucau cu apa in functie de persoanele care erau la pescuit :doarecapu:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

31

sâmbătă, 14. aprilie 2012, 17:46



din pacate lumea parca e batuta in cap si tare imi este frica sa nu fie prea tarziu
nu "parca"
este sigur batuta in cap (90%)
si este prea tarziu

anem

Super Moderator

  • Autorul acestui subiect este »anem«

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

32

joi, 28. iunie 2012, 11:56



din pacate lumea parca e batuta in cap si tare imi este frica sa nu fie prea tarziu
nu "parca"
este sigur batuta in cap (90%)
si este prea tarziu


as fi preferat sa nu iti dau dreptate dar din pacate nu pot ... :zid:
_____________________________________________

nimeni nu se "lauda" cu nici un avatoi ... bagati baieti o poza ca anul asta insistand sa caut somnul nu am vazut inca un avat adevarat, nici macar din greseala ... :nunteleg:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm