Nu ești autentificat ca membru.

Scule și accesorii de pescuit - unul din cele mai mari Shop-uri din Germania! Gutt-Blei (plumbi pentru pescuit) Pescuit la somn pe Ebro - Spania, Po - Italia ... Clonc-uri "perfecte" Hand-Made in Germany (Tilo Andreas)
Sonare, fire textile, mulinete somn... Shop cu accesorii de spinning Excursii pescuit la somn Shop cu accesorii de pescuit

Dragă oaspete, bine ai venit la: Forum Pescuit la Somn. Dacă cumva ești pt. prima dată pe această pagină, te rog citește tot ce scrie la Ajutor. Acolo îți va fi explicat cum să navighezi prin acest forum. După aceea te poți înregistra pt. a putea folosi toate funcțiunile acestui forum. Folosește formularul de înregistrare Înregistrează-te, pentru a-ți crea un cont de utilizator sau informează-te mai întâi complet și detaliat asupra procesului de înregistrare. Dacă cumva te-ai înregistrat deja, te poți aici autentifica.

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

41

duminică, 20. ianuarie 2013, 18:00

Ai vreo poza cu montura folosita?

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

42

vineri, 5. aprilie 2013, 22:18

Legat de mulinete, gasisem doua Exceler 4000, șa 275 lei/buc, putin folosite! Par OK!
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

  • Autorul acestui subiect este »evergreen«

Răspunsuri: 2 641

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Bucuresti

  • Scrie un mesaj privat

43

vineri, 5. aprilie 2013, 22:26

La ce pesti, de ce talie ai vrea sa pescuiesti: la "genul" babusca sau la "genul" mreana/crap?
Vrei sa faci aruncari la distanta cu greutati relativ mari (80 - 200g) sau la distante mici/medii cu greutati mai mici (sa zicem 30 - 80g)?
NU cred ca exista lanseta de feeder universala cum nu exista lanseta universala nici in alte stiluri de pescuit.[/quote]

Referitor la lansete, pana la urma cred ca ma voi decide asupra a doua bete, iar in functie de parametri pe care-i gasesc la descriere si din ce mai aflu de la cine foloseste asa ceva, daca gasesc mai multe variante de spic, ori doua bete la fel, ori unul mai medium-light si unul medium-heavy! Am vazut pe ebay.uk o lanseta Greys Prodigy 11'-13' feeder, la vreo 50 de lire cu tot cu transport. cam asa ceva cred ca m-ar interesa, pare destul de versatila, practic ai doua lansete intr-una, una de 3,30 m si una de 3,90 m, cu varfuri de 1/2, 3/4, 1 si 2 oz. Ce parere aveti, cei care va pricepeti la feeder, sau daca aveti acest tip de lanseta?
Mai bine sa taci si sa lasi impresia ca esti prost, decat sa vorbesti sa spulberi orice indoiala! Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

C. B.

Șalău

Răspunsuri: 210

Membru din: 22. august 2012

Locație: Suceava

  • Scrie un mesaj privat

44

sâmbătă, 6. aprilie 2013, 08:02

Evergreen ,care e bugetul alocat ?

Ce specii vizezi ?

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

45

luni, 8. iulie 2013, 08:07

Am ocazia să cumpăr o lansetă Balzer magna Princess feeder, 4,4 m, 240g (cred că acţiune), inele din titan, blanc IM8 şi vreau să-l folosesc la Mureş pentru pescuit la mreană sau la bălţi pentru pescuit la crap,ce părere aveţi? Cu ce grosime maximă de fir pot să-l echipez?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

46

luni, 8. iulie 2013, 08:49

240g... :gandesc: ... sincer nu stiu ce-i asta, ca greutate a cosuletului ii cam mare (n-am mai auzit de feedere sa arunce atata... da` nah, poate sunt) iar ca greutate a lansetei ii cam mica.
Daca ai un singur tambur la mulineta, as pune 0,20. Daca ai doi, as pune 0,16 si 0,20.
Poti sa pui si fir mai gros (pentru cosulete f. grele) da` atunci s-o dus farmecu` de a da la feeder (parerea mea :) ).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

47

luni, 8. iulie 2013, 09:09

Costi, nici eu nu ştiu ce reprezintă acel 240g, azi o să-l cântăresc. Nu-l folosesc doar strict la feeder, dau şi cu montură simplă cu plumb forfah şi momeală pe cârlig. M-am gândit că are vârful mai flexibil decât o lansetă de grund şi mă ajută la lanseuri lungi sau în zone cu agăţători în mal, pe Mureş dacă lansez mai departe pot să ţin firul pe o lungime mai mare deasupra apei, micşorând astfel presiunea curentului asupra firului. Ţinând cont de cele de mai susu m-am gândit la un fir între 0,25 - 0,3mm (înclin spre un 0,28). Ce părere ai?
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

48

luni, 8. iulie 2013, 09:26

Varful flexibil ajuta la lansari doar daca nu se depaseste incarcarea recomandata... altfel lansarile scad ca distanta.
Precizia este mai buna cu lansete mai rigide.
Parerea mea este ca la un varf ca cel de feeder, fir gros si curent de apa puternic, lanseta n-o sa se comporte OK.
Poate gresesc eu sau sunt subiectiv da` io cand ma gandesc la feeder, ma gandesc la ceva extrem de sensibil, la care vezi pe varf si cum mesteca pestele cucotzu... :rizi: .
Daca sta PREA tensionata (lanseta) din cauza de fir/plumb greu/curent, mie nu-mi place... da` pana la urma tine si de gusturi.
Si mreana cand trage, stii doar ca se vede si la coada de matura... :ochi: .
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

danmiclau56

Știucă

Răspunsuri: 1 579

Membru din: 2. mai 2013

Locație: TM

  • Scrie un mesaj privat

49

luni, 8. iulie 2013, 10:09

Ovidiu balzerul pe care vrei sa-l cumperi cred ca e un tanc( cu 240g actiune). Cautand pe net nu am gasit nici o poza cu batul asta ,eram curios cum arata.Am un Maver Genezis Black Ice cu care anul trecut am scos un crap de 8,5kg
pe Timis cu monofilament de 0.23 .Pescuitul la feeder este unul de finete cu monofilamente subtiri nici un caz pentru ce vrei tu, cu balzerul ala te bati cu somni de 2m,cam asa vad eu lucrurile. :bravo:
lumea vorbeste,si vorbeste,si vorbeste,iar cind nu mai stie ce sa spuna, INVENTEAZA

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

50

luni, 8. iulie 2013, 11:43

Deutsch Konsument 2013

Conceputa pt pescuit in curenti puternici, unde trebuie lansat cu cosulete f mari la distante mari...
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

51

luni, 8. iulie 2013, 11:46

aici si in engleza: Balzer | Catalogue 2013
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

52

luni, 8. iulie 2013, 14:51

Vă mulţumesc pentru ajutor, am luat băţul, nu este nou dar este în stare foarte bună şi preţul rezonabil, acuma o să văd cum o să-l folosesc, din ce-am văzut în catalog se pare că are acţiune până în 240g.
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

CalinTM

Oblete

Răspunsuri: 15

Membru din: 19. iunie 2013

Locație: Timisoara

Profesia: inginer

  • Scrie un mesaj privat

53

luni, 8. iulie 2013, 19:39

parerea mea ca un feeder de 150 de grame e suficient pt mures. pescuiesc de mic la mures si pescuitul la mreana face parte din preferatele mele. si eu sunt de parere ca pescuind cat mai fin ai sanse mai mari si mai e si drilu o placere. eu zic ca localizarea corecta a vadului de pescuit e mult mai importanta decat plasarea momeli in curent. vara de obicei mrenele sunt ff mofturoase si la le pacalesc doar cu strune subriri(0.11) si carlige ff mici(16). binenteles ca mai si scapa sau imi rup dar daca cresc marimea strunei si carligului nu le mai prind!!! :soc: :nunteleg:

ovidiu

Știucă

Răspunsuri: 811

Membru din: 24. februarie 2012

Locație: Timişoara/Jud.HD Sîntandrei

  • Scrie un mesaj privat

54

marți, 9. iulie 2013, 07:21

Aşa arată băţul, are putere cam mare da acuma l-am luat, pentru crap şi eventual în anumite locuri pe ape curgătoare.

Ce mulinetă s-ar potrivi pe băţ? Mă gândesc la un model de la Okuma sau ?
»ovidiu« a atasat urmatoarele fisiere:
Salut şi bucuraţi-vă de natură.

55

marți, 9. iulie 2013, 09:34

daca puterea e reala, merge si la somn... de ce nu?
am si eu pentru Dunare doua spro special pellet feeder (dome gabor), 40-140 de grame. firul folosit este de 0,23. nu e subtire, dar da Dunare...

Adrian S

Șalău

Răspunsuri: 220

Membru din: 25. iulie 2012

Locație: SEBES-ALBA

  • Scrie un mesaj privat

56

marți, 9. iulie 2013, 09:40

Ovidiu eu as opta pt. o mulineta marimea 5000 sau 6000, sa aiba celputin un tambur de rezerva si fir de cea mai buna calitate(0,18- 0,22 si 0,25mm) .

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

57

marți, 9. iulie 2013, 11:49

intreb si eu ca unul care nu prea a avut de-a face cu stationarul (si cand dadeam la stationar nu existau atatea probleme si intrebari ca in ziua de azi) :

- e normal sa pui fir de 0,18 pe o mulineta de 5000 sau 6000?
- e normal sa pescuiesti cu fir atat de subtire pe un par de genul lansetei de mai sus? ... adica firul nu mai e protejat de elasticitatea lansetei si atunci riscul de a se rupe creste ...

daca as vrea sa folosesc fire de 0,18 sau maxim 0,23 fara a avea doua mulinete atunci in cel mai rau caz as lua una de 2500 sau maxim 3000 cu care as impaca si capra si varza. nu? ... as folosi de altfel si un bat ceva mai finut care sa aibe elasticitatea necesara protejarii firului.

cu lanseta ce arunca pana in 240 de grame si mulineta de 5000 sau 6000 as pescui la somn sau ceva crapi babani pe rauri serioase ...
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

informer

Administrator

Răspunsuri: 3 440

Membru din: 25. aprilie 2012

Locație: Giroc

Profesia: fizician - programator - electronist - "manager" - wtf, complicat

  • Scrie un mesaj privat

58

marți, 9. iulie 2013, 11:56

Anem,
Daca o lanseta de feeder arunca 150g, sa nu-ti inchipui ca seamana cu o lanseta de spinning care arunca atata... este MULT mai flexibila, varful este MULT mai moale si "se balangane toata" cand arunci, atat ca nu se rupe... :rizi: ... vezi la varf clar cand trage un peste ca degetu`.
Motivul pentru care pe mulinetele de crap care au marimi mari (>= 5000) se pune fir subtire este pentru a obtine o distanta de aruncare cat mai mare (pe balti).
----
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."

Zoran

ADMINISTRATOR

Răspunsuri: 8 041

Membru din: 9. ianuarie 2012

Locație: Rastatt/Germania - Divici+Deta/Romania

  • Scrie un mesaj privat

59

marți, 9. iulie 2013, 12:03

Da, pare cam ciudat la prima vedere. Dar daca te gandesti altfel…!?
O mulineta de 5000 e robusta si face fata la cosuletze cu 250 de grame, avind axul mai gros, recuperind mai usor si mai repede! Mai ales la recuperare e important. Exista mulinete speciale de feeder, de 5 si 6000, cae au tamburul foarte plin din fabrica, pt a nu intra 1000 m de fir de 0,18 mm, ci doar, de ex, 250 m. Browning are ceva Force Feeder, parca… Sau Balzer - Zamataro.

Firul de 18 s-ar putea sa fie o idee prea subtire pt aceasta lanseta, probabil ca de 23 ~ 25 mm ar fi mai bine. Dar, nimeni nu spune ca trebuie lucrat doar cu cosuletze de 240 grame. Se pot folosi si de 30 - 50 - 70. Si aici e super ok si firul de 0,18.

Personal am zapacit o mulineta shimano de 2000 sau 2500 (nu mai stiu exact) la o singura iesire la feeder, doar ca am pescuit pe Rin cu cosulet de 100 grame. E important ca mulineta sa fie proportionata lansetei si monturilor folosite.
Pescuiește legal, și NU bracona!
C&R, un alt mod de a "savura" peștele...


www.pescuit-la-somn.com

anem

Super Moderator

Răspunsuri: 3 275

Membru din: 19. februarie 2012

Locație: carpi

  • Scrie un mesaj privat

60

marți, 9. iulie 2013, 12:29

am inteles ideea cu lanseta ... faceam oarecum comparatie cu o lanseta de spinning data pana in 150 de grame de exemplu unde daca pui fir de 0,18 il rupi la intepare :rizi:

cu mulineta ar mai fi niste chestii de lamurit dar intrebam din pura curiozitate personala fara a fi interesat de stil si atunci nu are rost sa intram in detalii :noroc:
Always C&R ... un alt mod de a savura un peste :bucuros:

AnEm

Subiecte asemănătoare